​Articol actualizat

Purtatorul de cuvant Posta Romana: Concediem 3650 de angajati incepand din septembrie 2013 / Salariile compensatorii - 60 milioane de lei pentru urmatorii 3 ani

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 3 iulie 2013, 12:52 Economie | Telecom

Protest -Posta Romana
Foto: AGERPRES
 documente
Procesul de disponibilizare colectiva a 3650 de angajati din Posta Romana va incepe in prima decada a lunii septembrie 2013, in conformitate cu acordul incheiat cu sindicatele, a declarat pentru HotNews.ro Dan Dumitrescu, purtatorul de cuvant al companiei de stat. Concedierile se vor face intr-o singura etapa, iar lista finala cu cei care vor fi disponibilizati si salariile compensatorii cuvenite va fi finalizata la sfarsitul lunii august. La acel moment se va sti si valoarea totala a salariilor compensatorii. Compania are insa un buget estimat de aproximativ 60 milioane de lei pentru urmatorii 3 ani, pentru acest an fiind estimata cheltuirea a 7 milioane de lei cu salariile compensatorii.

  • "Are loc un proces de selectie in conformitate cu un acord incheiat cu sindicatele, pe baza unor criterii, care sunt de evaluare profesionala si de optiune individuala. Pana la inceputul lunii septembbrie se va stabili lista cu cele 3650 de persoane care vor fi disponibilizate, iar in prima decada din septembrie raporturile de munca ale acestora inceteaza si intra in vigoare prevederile Contractului Colectiv de Munca cu salarii compensatorii. Aceste salarii se acorda lunar in functie de vechimea in munca. Se vor acorda de la 3 pana la 30 de salarii compensatorii", a precizat pentru HotNews.ro Dan Dumitrescu, purtatorul de cuvant al Postei Romane.

In privinta provenientei fondurilor din care se vor plati aceste salarii compensatorii, acesta a spus ca "o parte din aceste fonduri vor fi suportate cu certitudine de catre companie".

Precizarile oficialului Postei Romane vin in urma unei solicitari facute de HotNews.ro dupa ce postul Romania TV a informat miercuri ca procesul de restructurare la Posta Romana va incepe la 15 iulie, in urma caruia 3600 de angajati isi vor pierde locurile de munca. Salariile compensatorii ce li se vor aloca celor disponibilizati reprezinta o suma-record, de 70 milioane de lei, a scris RTV.

Potrivit postului TV, alocarea acestei sume uriase este posibila datorita emiterii unei Ordonante de Urgenta care prevede acordarea de 24 de salarii compensatorii, Posta Romana beneficiind de pana la 30 de salarii compensatorii. Se asteapta o hotarare de Guvern pentru a se putea incepe formalitatile de concediere in data de 15 iulie, iar apoi, oamenii vor fi concediati in septembrie.

Amintim ca pe 31 mai 2013, Posta Romana a anuntat ca va disponibiliza un numar de 3.650 de salariati, cifra fiind stabilita in urma negocierilor privind aplicarea normarii muncii derulate intre conducerea companiei si sindicate. In prezent, operatorul national postal are circa 32.000 de salariati.

Anterior, directorul general al companiei, Ion Smeeianu, a afirmat ca, potrivit unor calcule estimative, ar trebui sa fie disponibilizati 4.458 de salariati, cu o variatie de plus/minus 5%, in functie de ultimele verificari si discutii cu sindicatele, conform Mediafax.

Tot Mediafax informa pe 31 mai 2013 ca un document discutat in sedinta Guvernului indica faptul ca procesul de disponibilizare va incepe la 1 iulie.

"Negocierile privind aplicarea normarii muncii purtate intre conducerea Postei Romane si sindicate s-au incheiat. Partile au convenit asupra unui numar de 3.650 de salariati, ce vor face subiectul disponibilizarii colective", se arata in comunicatul dat de Posta Romana la data de 31 mai 2013. (vezi documentul atasat)

Negocierile s-au desfasurat intr-o comisie formata din reprezentanti ai Postei Romane si ai Sindicatului Lucratorilor Postali din Romania (SLPR), infiintata in baza unui protocol semnat la 14 mai.

"In urma reverificarilor privind datele de trafic postal, efectuate de comisie, s-a stabilit de comun acord existenta unui numar de 3.650 de salariati excedentari ce vor face subiectul disponibilizarii colective. Modalitatea de aplicare efectiva a protocolului incheiat vineri va fi determinata de comisie, pe baza unor criterii ce vor fi stabilite de comun acord", se preciza in comunicat.

Reducerea numarului de angajati va restabili echilibrul intre volumul de prestatii postale si numarul de angajati ai companiei, asigurand astfel premisele cresterii competitivitatii Postei pe piata de profil, liberalizata incepand cu 1 ianuarie 2013, se mai mentiona in comunicatul respectiv.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

10150 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    hehe (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:03)

    Mazeta [utilizator]

    FMI a făcut poștă guvernele României.
    • +2 (4 voturi)    
      cifre sau barfe rosii? (Miercuri, 3 iulie 2013, 15:37)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in 2012 (deci sub conducerea marelui ponta + nica) cf. ins, posta a fost cel mai mare angajator din ro.
  • +10 (10 voturi)    
    Privatizare (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:12)

    vlad.pe [utilizator]

    Posta Romana a ramas cu 30 de ani in urma cu tehnologia.

    Recent a trebuit sa trimit un plic, m-am dus la Posta cica nu au plic-uri sa ma duc alaturi la Librarie ...

    Am stat la o coada de 10 oameni unde majoritatea veneau sa ridice pensia sau alocatia.

    Sistemul informatic este invechit, se foloseste FoxPro, ultima versiune a acestui program dateaza din 1994 ..

    Casierele se misca cu incetinitorul, mai pun o stampila, mai scriu ceva intr-un caiet, mai pun o eticheta cu un cod de bare, mai scot ceva la imprimanta matriciala ...

    Ma bucur ca se incearca o redresare a Postei, trebuie sa recunoastem ca are potential, cu minime investitii ar fi competitivi in ceea ce priveste transportul de colete.

    Astept cu interes redresarea si privatizarea CFR Calatori.
    • +5 (5 voturi)    
      Drept (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:56)

      Free_t [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Iti dau dreptate. Personal cred ca multe s-ar putea rezolva cu un sistem informatic nou si bine pus la punct. Problema este insa ca statul ne-a obisnuit cu niste contracte "excelente" in domeniul IT, facute cu fel de fel de companii mai preocupate sa ia banii decat sa faca ceva de-a dreptul folositor.
      Un exemplu ar fi sistemul informatic implementat la finante pentru depunerea declaratiilor online. Nu stiu cat a costat exact, dar imi imaginez ca undeva pe la un milion de euro cel putin. Si pentru banii acestia ce primesti? O platforma greu de inteles, cu reguli ciudate, neflexibila, greu de operat si cu niste probleme majore. La fel e si "minunatul" portal e-guvernare, pentru care s-au platit din nou mii sau milioane de euro.
      O investitie in sistemul informatic pentru Posta mi se pare cruciala in situatia actuala, dupa aceasta concediere colectiva. Sper sa nu se ajunga la contracte cu aceleasi companii (gen Asesoft care aparent castiga contracte de milioane de euro cu statul pe banda rulanta, sau Siveco). Mai bine ar angaja o mana de proaspeti absolventi de calculatoare. Ar face de 100 de ori munca pe care o fac companiile de genul Asesoft si pentru 10% din pret.
    • 0 (2 voturi)    
      tehnologia salveaza romania (Miercuri, 3 iulie 2013, 14:50)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Stai linistit ca nu e foxpro. De informix ai auzit?
      • -1 (3 voturi)    
        comparatie mere cu pere si cu prune (Miercuri, 3 iulie 2013, 17:43)

        derWixxer [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

        vlad.pe spune ca aplicatia lor e implementata in foxpro, asadar limbaj de programare (daca se poate defini foxpro ca asa ceva :) ), tu il intrebi daca a auzit de o baza de date de la ibm. Sinistru...
      • 0 (0 voturi)    
        IT (Miercuri, 3 iulie 2013, 21:04)

        sorin.sava [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

        Si mie mi s-a parut ca aplicatia de la Posta pare a fi un FoxPro, deh, pe vremea mea doar Pascal si FoxPro se invata la scoala.
    • +4 (4 voturi)    
      Branding (Miercuri, 3 iulie 2013, 19:18)

      max# [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Eu nu mă simt că am intrat într-un sediu al Poștei fără o coadă de câțiva pensionari (care pot face aceleași operațiuni la banca de alături unde nu e nimeni) și fără sunetul sublim al imprimantei matriciale care parcă printează direct pe coloana vertebrală. Și niciodată sa nu ies mai repede de jumătate de oră (chiar dacă am doar 2 persoane in față).
    • 0 (0 voturi)    
      prin alte parti (Joi, 4 iulie 2013, 9:28)

      florinul [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      India o fi mai inapoiata, dar iata ce birocrati au :)

      http://www.youtube.com/watch?v=HGmAtBcWtZo
  • +6 (6 voturi)    
    Locuri de munca (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:27)

    jochen [utilizator]

    la alegerile urmatoare vi le promite ponta din nou. voi trebuie numai sa aveti incredere in el pentru-ca el se tine intotdeauna de cuvant. hi, hi, hi
  • +3 (7 voturi)    
    bine ați venit în era USL (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:37)

    visio [utilizator]

    ne-am întors în anii 1990; daca asta vor proștii de români, asta au; după ce termină salariile compensatorii, vor intra în șomaj; cine le va plăti șomajul? proștii dela privat care își vor înfometa familiile să întrețină niște buhetari care fac o chitanță în 600”; după ce termină șomajul ce vor face concediații? nici acum nu se fac cine știe ce angajări...așa cum spuneam, asta au votat proștii, asta au...de ce să trăiesc eu și familia mea mai bine, când pot să car în spate parlamentari retardați, pensionați prematur și concediați prea devreme? de ce să trăiesc într-o societate civilzată, în țara mea, când proștii votează usl?
    actuala clasă politică reprezintă lașitatea omului de rând în a se implica activ în problemele societății; vrem să trăim bine, însă să muncească alții pentru noi; nu așa se face; plătesc pe unul să îmi facă treaba, însă îl verific lunar; negociem un salariu și îi dăm bice; nu își face treaba, la pușcărie cu el.
    • 0 (4 voturi)    
      nu isi face treaba, la puscarie cu el (Miercuri, 3 iulie 2013, 14:36)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui visio

      asta faceau comunistii.
      capitalistii il dau afara pe cel care nu munceste.

      cum ar zice Base "esti si tu un pui de comunist".
      Poate la nivel de subconstient... dar esti!
      • +1 (1 vot)    
        să îl dai afară este insuficient (Miercuri, 3 iulie 2013, 21:35)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        tu ca patron, plătești un serviciu; orice pagubă produsă trebuie recuperată; nu îți imagina că un patron concediază un angajat înainte de a își recupera paguba; asta este o poveste pentru fraieri; cât despre comuniști, nu știu cum era pe vremea aceea pentru că nu am muncit în vreo fabrică sau ceva asemănător; aveam numai 16 ani la revoluție și am făcut numai practică în minunatele noastre fabrici...
        cât despre băse...chiar dacă l-am votat forțat de oferta politică contemporană, nu cred că este atât de important încât să merite citat...părerea mea...
  • +5 (5 voturi)    
    Tradat ? (Miercuri, 3 iulie 2013, 13:53)

    pewpew [utilizator]

    Doresc sa il informez pe domnul cu pancarda din imagine ca s-a tradat singur.

    Clasa politica nu va va merge pe principii de performata pana cand cei ca dansul nu vor invata sa penalizeze PRIN VOT.

    Sa gandeasca pentru ei si sa se informeze corect in loc sa fie pacaliti de propaganda de 2 lei marca Antena3.

    Pana atunci poate sa isi duca pancarda acasa, si sa o foloseasca (nu spun cum) de fiecare data cand este nemultumit.
  • +6 (6 voturi)    
    1,003,600 de noi locuri de munca (Miercuri, 3 iulie 2013, 14:26)

    un dac [utilizator]

    vor trebui create de USL ca sa-si respecte promisiunea.
    ciudat mod de a ajunge la ZERO.
  • +4 (6 voturi)    
    DOUA MASURI sau OCAUA MICA si OCAUA MARE (Miercuri, 3 iulie 2013, 14:41)

    loony [utilizator]

    mare prostie cu disponibilizarile astea, in primul rand nu mai vin aceleasi venituri la bugetele statului roman, iar statul trebuie sa plateasca somajul ca sa nu mai spunem cata evaziune fiscala genereaza un somer prin munca la negru, apoi ce greu isi achita un somer utilitatile si ratele bancare. in al doilea rand nu sunt disponibilizati sefii nonprofesionisti, ci mai mult subalternii lui, care sunt de multe ori, cu mult mai capabili ca sefii. in al doilea rand n-am sa pricep niciodata de ce statul roman lucreaza cu doua masuri si adica, pentru cei disponibilizati din companiile de stat li se vor da salarii compensatorii iar, celorlalti disponibilizati dintre bugetari, nu li se vor da salarii compensatorii, desi ambele categorii de angajati, sunt ai statului roman. ambele categorii trebuie sa primeasca salarii compensatorii, cand sunt disponibilizati. imoralitatea, ilogica si nemernicia acestei situatii a ajuns la paroxism. cu alte cuvinte unii primesc, ceilalti nu primesc, desi amandoua categoriile au credite la banci, trebuie sa-si achite utilitatile, au probleme medicale, vor trebuii sa-si caute loc de munca, etc
    • +4 (4 voturi)    
      dar cei din privat (Miercuri, 3 iulie 2013, 18:30)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui loony

      ce primesc?
      • 0 (0 voturi)    
        da, ai dreptate ... (Joi, 4 iulie 2013, 12:46)

        loony [utilizator] i-a raspuns lui manoman

        ... cei din privat nu primesc salarii compensatorii si vina si responsabilitatea este a sindicatelor si nu in ultimul rand a guvernului si a parlamentului, care nu fac legi prin care salariatul roman, care lucreaza corect si cinstit, sa fie ocrotit, de abuzurile patronilor.
  • +4 (6 voturi)    
    Plagiatorul : Vinderea Tarii pe Nimic si Somaj (Miercuri, 3 iulie 2013, 15:26)

    tanase_v [utilizator]

    Programul economic al Plagiatorului:

    : Vinderea Tarii pe Nimic si Somaj
  • +3 (3 voturi)    
    o poştă (Miercuri, 3 iulie 2013, 16:01)

    corvus coraX [utilizator]

    USL, 3650 de voturi mai puţin...
    • +1 (3 voturi)    
      s-o crezi tu! (Miercuri, 3 iulie 2013, 18:08)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      mamele care primeau pe vremea PSD-ului maxim 600, apoi 800 lei, indiferent de cat castigau, ca sa-si creasca copiii, profesorii jigniti (sau cel putin asa ar trebui) de plagiatul lui ponta, rudele celor calcati in picioare de minerii chemati de Iliescu, toti oamenii muncii care si-au pierdut locurile de munca din cauza
      drumului nemernic pe care ne-a dus Iliescu etc...cu cine crezi ca au votat?
  • +4 (4 voturi)    
    concediere (Miercuri, 3 iulie 2013, 18:29)

    manoman [utilizator]

    concediati-va toti!
    o lucratoare de la ghiseu - posta de pe str Barca din Bucuresti - ca sa vanda 4 ilustrate si 6 timbre a avut nevoie de 8 minute!!!
    o institutie plina de retarzi.
    Faliment!
  • 0 (0 voturi)    
    ce-atâta tam-tam? (Joi, 4 iulie 2013, 11:05)

    Maica Reteza [utilizator]

    Câți de citesc p-aici primesc salarii compensatorii dacă sunt zburați de la job? Sau câți se-așteaptă măcar la o informare cu mai mult de 2 săptămâni înainte?
    La naiba, am ajuns să le plângem de milă unor mediocri dintr-o instituție falimentară, unora care n-au fost în viața vieților la un job interview.
    Pentru toți ăști de la poșță: alooo, așa e normal, asta-i normalitatea, să nu fii sigur de job, să trebuiască să-ți cauți job, să mai faci foamea între job-uri. Welcome to the real world.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezinformare totala!! (Joi, 22 august 2013, 22:44)

    Maaca [utilizator]

    Nu stau lucrurile atat de simplu....concediem, dam salarii,dam somaj... unor oameni simpli! NU!
    Vor pleca cu salarii compensatorii (+-30) cei carora salariul pleaca de la 5 zerouri,la ora actuala in interior exista o lupta intre cei care isi doresc sa plece si sunt mai mult de 5000!! vor pleca totusi 3650 de angajati,care atunci cand va fi nevoie iar de birocrati se vor intoarce,unui om simplu care lucreaza de 20 de ani in posta si isi doreste sa scape de acest rahat nu ii este permis sa plece ! culmea.. motiv? postul sa nu este amenintat,si da sunt USL a pus mana pe Posta Romana,toti sefii judeteni sunt noi, si ``intamplator `` fac parte din una dintre partidele aliantei. ESTE GRAV !
  • 0 (0 voturi)    
    Si inca ceva... (Joi, 22 august 2013, 23:01)

    Maaca [utilizator]

    Nu cu FaxPro se foloseste, informix si Putty sunt programele pe care se lucreaza ,si nu asta e in definitiv problema!! si Posta Romana NU e in faliment si nu a fost niciodata! Angajatii Postei nu sunt bugetari
    Posta se finanteaza din incasari si procente din contracte,statul doar ``mulge`` cat poate de asta nu exista rechizite! Depozitele sunt goale de cand avem un nou guvern! Oamnei buni realitatea e mult mai dura decat se vede de afara...