UPDATE Romtelecom, Cosmote, Orange si Vodafone reactioneaza fata de impozitul pe constructii speciale: Nu se respecta principiul predictibilitatii si stabilitatii fiscale, cu atat mai mult cu cat nu au existat nici consultari publice/O noua taxare va avea cu siguranta un impact negativ asupra capacitatii noastre de a investi, pe termen lung

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 8 noiembrie 2013, 15:05 Economie | Telecom

'Adoptarea Ordonantei de Urgenta privind impozitul pe constructiile speciale va avea un efect negativ asupra operatorilor de telecom, deoarece impune o noua taxa cu impact direct in profitabilitate si implicit in valoarea investitiilor deja planificate pentru 2014', au declarat vineri pentru HotNews.ro oficialii Orange Romania, cel mai mare operator local de telefonie mobila. 'Consideram ca aceasta ordonanta nu respecta principiul predictibilitatii si stabilitatii fiscale, cu atat mai mult cu cat nu au existat nici consultari publice pe marginea acestui proiect de lege', au mai precizat acestia.

  • UPDATE Reprezentantii Vodafone, al doilea mare operator local de telefonie mobila, au declarat vineri pentru HotNews.ro: “Stim ca exista discutii despre un nou posibil impozit pe constructiile speciale  Avem incredere ca autoritatile vor actiona pentru a asigura predictabilitatea mediului de afaceri.  In urma licitatiei de anul trecut,  operatorii mobili au contribut cu 700 de milioane de Euro la bugetul de stat. De asemenea, taxele de utilizare a spectrului pe care le vom plati incepand de anul viitor sunt cu 40% mai mari decat cele anterioare licitatiei. O noua taxare va avea cu siguranta un impact negativ asupra capacitatii noastre de a investi, pe termen lung".

Cu o zi in urma, oficialii Romtelecom si Cosmote, operatori de comunicatii cu afaceri de anuale de peste un miliard de euro, au declarat pentru HotNews.ro ca decizia privind impozitarea constructiilor speciale ar trebui reanalizata, in conditiile in care "piata telecom din Romania se confrunta deja cu mari provocari in identificarea de resurse pentru finantarea investitiilor in retelele fixe si mobile de generatie urmatoare".

"Mai mult, asemenea masuri sunt in contradictie clara cu obiectivele nationale si europene de a stimula dezvoltarea societatii informationale. De asemenea, afecteaza capacitatea industriei de a finanta dezvoltarea retelelor 4G si de fibra optica, cu prejudicii pe termen lung asupra dezvoltarii intregii economii. Avand in vedere aceste argumente, credem cu tarie ca o asemenea decizie ar trebui reanalizata", potrivit sursei citate.

Intelegerea dintre Guvern si FMI prevede instituirea unui impozit pe constructii speciale de 1,5% din valoarea constructiei si include taxarea liniilor si cablurilor aeriene de telecomunicatii (stalpi, circuite, cabluri, traverse, console), platforme, turnuri si piloni metalici pentru antene de radiofonie, telefonie mobila etc.

Romtelecom si Cosmote asteapta acum sa vada forma in care va fi aplicata noua initiativa a guvernului.

"Romania are nevoie de investitii in infrastructura, nu de taxe aditionale pe acest segment. Sectorul telecom este deja printre cei mai mari contributori la bugetul de stat prin taxe si impozite (de exemplu, numai licitatia pentru spectrul 4G a colectat aproape 700 milioane de euro in taxe de licenta)", au precizat oficialii din cele doua companii.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

3157 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    "Nu se respecta ..... (Vineri, 8 noiembrie 2013, 15:25)

    translativus [utilizator]

    .... principiul predictibilitatii si stabilitatii fiscale...."!!??
    Domnii care fac asemenea remarci, inca nu si-au dat seama pana acum ca singura fapta predictibila in acest sistem politic perfid, este doar minciuna alesilor ?
    Aveti rabdare ca acesta este doar inceputul !
    • 0 (0 voturi)    
      Da, asa este! (Luni, 11 noiembrie 2013, 16:16)

      Mariuuus [anonim] i-a raspuns lui translativus

      La Boc nu se pune? Ala era mai bun? Hai mai baieti lasati-o moale ca si aia erau vai de mama lor!
  • +10 (10 voturi)    
    bey (Vineri, 8 noiembrie 2013, 15:31)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    astia, capitalistilor, cine va credeti voi ma, 70% au votat cu USL, e anul victoriei, am scapat de dictator, gata, acu ciocu mic si ziceti mersi ca platiti doar atat, asta e tara noastra, a asistatilor sociali care nu vor sa munceasca ci sa primeasca.
    • +3 (3 voturi)    
      Voteaza "capitalistii?" (Vineri, 8 noiembrie 2013, 16:02)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Mare parte a "capitalistilor" sint la mare si la munte in momentul votului.. Pur si simplu nu e de nasul lor sa voteze. Chiar si acolo unde ar fi avut de votat candidati relativ OK (Papahagi la cluj) prezenta la vot a fost f scazuta. Pina nu intelegem ca democratia inseamna implicare, nu vom progresa. Si da, este de preferat sa votezi raul cel mai mic daca nu vrei sa te trezesti cu Derbedeul Plagiator National pe post de Presedinte si cu Dragnea sau Sova prim ministri.
    • -1 (1 vot)    
      Da, oricum mai bine este cu USL (Luni, 11 noiembrie 2013, 16:17)

      Mariuuus [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Oricum este la fel de rau, dar poate mai bine un pic decat cu Boc ce ne punea botnita!
  • -2 (8 voturi)    
    lipsa de bun simt a unora (Vineri, 8 noiembrie 2013, 16:28)

    mihaitzateo [utilizator]

    Lipsa de bun simt a unora din Romania nu are limite.Orange si Romtelecom,care au profituri imense,se plang?
    Mi se pare foarte normal,ca li se pun taxe pe constructii.Taxele sunt foarte mici.
    De ce sa se puna taxe tot pe companiile mici si oameni de rand si nu pe companiile mari?
    Nu are rost sa adaugam ca de fapt proprietarul Orange e France Telecom iar proprietarii Cosmote/Romtelecom niste greci foarte bogati si Tmobile.
    Daca nu le convine,pot sa plece din tara,sa vina alte companii de telecom.Da nu pleaca,la ce profituri imense au pe numarul de abonati.
    • +2 (4 voturi)    
      turcu' plateste (Vineri, 8 noiembrie 2013, 17:49)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      stai linistit. Tu platesti. Sau, renunti la servicii. Iti convine ?
    • +1 (1 vot)    
      uite de asta unii sunt sus si altii jos (Sâmbătă, 9 noiembrie 2013, 6:38)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      nenea, e vorba de predictibilitatea mediului de afaceri aici, nu te poti trezi peste noapte ca adaugi noi taxe si impozite firmelor pt ca asta inseamna ca nu isi pot face plan de afaceri fezabil. nu zice nimeni sa nu le pui taxe, daca asta crezi ca trebuie si crezi ca va ajuta intreaga economie, daaaaar, pregatesti mediul de afaceri. In general firmele au planuri de investitii, salarii, dezvoltare etc, nu poti sa vii sa zici ca hop, de la anu ia mai platiti voi 100 de milioane de euro, de ex. Vrei sa le pui taxa pe nasturi? Pune-o, dar ii anunti cu cel putin un an inainte, CEL PUTIN UN AN, ca oamenii sa isi poata evalua si reaseza fluxurile financiare, sa poata decida, asa cum zici si tu, daca vor sa mai stea sau nu iar, daca mai stau, sa iti poata aranja planul de afaceri astfel incat sa poata plati noul impozit. Sa vii insa sa zici ca ,gata, in cateva luni schimbam legea, scoateti din buzunar inca nush cati bani arata ce guvernare idioata avem insa nu e de mirare cand avem milioane de oameni care nu gandesc mai mult decat foame si sete.
      • 0 (0 voturi)    
        Da, da (Luni, 11 noiembrie 2013, 16:26)

        Mariuuus [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Si noua ca ni se maresc an de an nu ni se acorda predictibilitate? Eu le-as dula taxele fata de cat se zice pe aici si le-as mai baga si ceva suplimentar.
        • 0 (0 voturi)    
          Suprafiscalitatea (Luni, 11 noiembrie 2013, 19:10)

          petrol_head [utilizator] i-a raspuns lui Mariuuus

          Mariuuus, trebuie gandit strict din punct de vedere antreprenorial. Daca tu, ca guvern, maresti una-ntr-una (ca la nonstop) taxele, fara consultari cu mediul de afaceri, fara strategie, fara viziune, nu faci decat rau. Da, vei incasa ceva mai multi bani la buget sa zic in primul an, dar nu vei mai lasa ca banii sa circule in piata!!! Iar circulatia banilor este mai importanta decat adunarea lor. Firmele vor inceta sa mai investeasca, colaboratorii lor nu vor mai avea de lucru, si uite asa te trezesti ca scade piata, apare somajul, scad incasarile la buget, scade PIB, si dintr-o taxa prin care ai dorit sa pui mana pe niste bani, nu ai realizat decat opusul...
          Nu iti trebuie multa scoala ca sa intelegi fenomenul, trebuie doar stat si gandit putin...