Ministerul condus de Dan Nica organizeaza luni o dezbatere asupra proiectului de introducere a taxei anuale pe domeniile .ro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2013, 14:58 Economie | Telecom

RoTLD, serviciul de administrare domenii.ro
Foto: captura RoTLD
​Avand in vedere prevederile Legii nr. 52/2003 privind transparenta decizionala in administratia publica, Ministerul pentru Societatea Informationala (MSI) condus de Dan Nica va organiza luni, 16 decembrie, o intalnire cu caracter tehnic avand ca tema proiectul de HG privind inregistrarea numelor de domenii '.ro', se arata intr-un anunt publicat vineri pe site-ul ministerului. In Romania sunt inregistrate peste 700.000 de nume de domenii .ro, iar proiectul de act normativ care vizeaza introducerea unei taxe anuale care sa fie platite de detinatorii numelor de domenii .ro a fost afisat initial pe pagina proprie a ministerului in data de 4 decembrie intr-o forma eronata.

Proprietarii de domenii de internet .ro vor plati o taxa anuala de reinnoire, potrivit proiectului de Hotarare de Guvern. Fata de practica existenta, proiectul vizeaza modificarea taxei unice pentru inregistrarea domeniilor '.ro' in taxa anuala. In acest sens taxa anuala de inregistrare si reinnoire al unui nume de domeniu .ro se stabileste, la propunerea Registrului (n.a RoTLD), prin ordin al ministrului pentru Societatea Informationala si poate fi platita anual sau in avans pentru maxim 2 ani.


"Pentru numele de domenii existente inregistratorii au obligatia reinnoirii acestora in termen de maxim 3 luni de la data publicarii in Monitorul Oficial a ordinului dar pentru numele de domenii inregistrate in ultimele 24 de luni, reinnoirea se face in momentul in care dreptul de folosinta a numelui de domeniu este egal cu 24 luni, pe considerentul ca taxa se poate plati pentru 2 ani in avans", se arata in nota de fundamentare.

Autoritatile propun in acest document ca "numele de domenii .ro sa fie inregistrate pentru o perioada determinata de mimin un an, care ulterior poate fi prelungita prin reinnoire. Perioada maxima pentru care se poate face inregistrarea sau reinnoirea unui nume de domeniu .ro este de 2 (doi) ani.

Proiectul de Hotarare de Guvern care vizeaza introducerea unei taxe anuale care sa fie platita de detinatorii de nume de domenii .ro, pe care Ministerul pentru Societatea Informationala l-a scos in dezbatere publica pe site-ul propriu in data de 4 decembrie, a fost inlocuit a doua zi cu o noua versiune, dupa ce in documentul initial s-a facut confuzie intre termenii "inregistrant" (persoana fizica sau juridica pentru care se inregistreaza un nume de domeniu si care este detinatorul acelui nume de domeniu) si "inregistrator" (persoana juridica prin intermediul careia se inregistreaza numele de domenii .ro la solicitarea inregistrantului).

In versiunea initiala era prevazut ca un nume de domeniu poate fi suspendat sau anulat daca datele inregistratorului nu sunt actualizate, situatie care ar fi afectat grav proprietarii de domenii .ro.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















1470 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    dan nica... (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:42)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ce strungar o fi si asta de meserie...
  • 0 (0 voturi)    
    Okay, cât? (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:49)

    Wasile [utilizator]

    Sunt de acord. Cât costă pe an?

    Două probleme:
    Actualmente un domeniu .ro costă 30€ și l-am achiziționat "pe viață". Se schimbă "contractul"? Sau este valabil doar la noile domenii?

    Dacă se schimbă la toate, atunci cei 30€ achitați de mine pe un domeniu existent îmi vor da 5 ani (dacă este 6€ / an)? Sau i-am pierdut și sunt la același nivel cu cineva care cumpără azi domeniul?
    • 0 (0 voturi)    
      de ce trebuie sa fiu impozitat? (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:17)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      cresterea economica se face micsorand impozitele si eliminand taxele acolo unde se poate; la noi, este exact invers: marim acciza la combustibil, si impozitam stalpul renel sau domeniul .ro; serios acum, cu cat te-au manjit usl-istii sa postezi asemenea aberatii? te rog sa nu imi insulti inteligenta cu motivari gen usl...
      • 0 (0 voturi)    
        Chill, cowboy (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:56)

        Wasile [utilizator] i-a raspuns lui visio

        Dude, mai caută din comentariile mele pe site înainte să mă acuzi de subinteligență - nu-s votant USL :)

        Dar înregistrez domenii de peste 12 ani - vreau doar să știu cât mă costă această schimbare - înainte să îi înjur mai abitir.

        Vreau informații - omul informat ia decizii :)
    • +1 (1 vot)    
      Nu ar trebui sa fiti atat de usor de acord (Vineri, 13 decembrie 2013, 18:05)

      Safe [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      De bun simt este ca legea sa nu se aplice celor care si-au platit deja integral serviciul pe o durata nelimitata. Nu este niciun paradox in faptul ca cineva poate sa plateasca o singura data un serviciu de care sa se bucure pe viata. Cei care au cunostinte sumare de economie cunosc termenul "Present value of a perpetuity", PV = A/i. Pentru o rata de discount i de 15% pe an si o taxa anuala echivalenta de $8 (cat era un domeniu de innoit in SUA acum 10 ani sa zicem), suma de plata care ar fi compensat intretinerea domeniului la infinit ar fi fost fix de 53.33 USD (cautati pe wikipedia "Present value of money"). Prin urmare platitorii "upfront" nu ar trebui sa fie afectati de noua lege, ci numai cei care cumpara noi domenii si urmeaza sa le plateasca si innoiasca anual. In fond baza de calcul cand s-a stabilit suma de 51,26 USD + TVA trebuie sa fi fost fundamentata pe un calcul economic de aceasta natura. Faptul ca ROTLD sau cine o fi incasat banii nu a planificat corect si nu a folosit judicios aceste fonduri nu trebuie sa afecteze pe cei care au cumparat deja serviciile promise.
      Trebuie de asemenea sa observam ca din punct de vedere contractual, entitatea care vinde serviciul (ROTLD) a promis celor cu care a intrat intr-o relatie comerciala, ca domeniile sunt achizitionate "pe viata", serviciul este activ "pe termen nelimitat" si "nu exista taxe anuale!", a se vedea aceste expresii clar mentionate in procesul de cumparare online de la domain.ro. ROTLD ar trebui sa onoreze aceste promisiuni, altfel o parte din bruma de bani pe care o mai are pentru intretinerea domeniilor se va cheltui cu avocati in salile de judecata.
  • +1 (1 vot)    
    ne mutam pe .eu si .net (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:01)

    dece [utilizator]

    iar politrucii vor taxa doar nemunca!
  • +2 (2 voturi)    
    Un nou fumarit ! (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:17)

    Nego [anonim]

    Propun urmatoarele taxe:
    - pe adresele de mail
    - pe conturile de facebook si alte retele de socializare

    Deschis la alte sugestii...
    • +1 (1 vot)    
      lol (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:30)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Nego

      schimbatul chilotilor - cei care prefera luxul sa si-i schimbe o data pe zi sa plateasca, o data pe luna e gratuit - ca masura de protectie sociala obligatorie pentru o guvernare de stanga.
  • 0 (0 voturi)    
    taxe (Vineri, 13 decembrie 2013, 17:14)

    I [utilizator]

    tinand cont ca pentru fiecare domeniu folosit se plateste gazduire lunar, iar la fiecare factura se incaseaza de catre stat 24% TVA, acesti bani sunt mai mult decat suficienti pentru gestionarea domeniilor .ro (mai ales ca unele facturi de gazduire sunt foarte mari, in functie de trafic). Adaugarea unei noi taxe complica inutil lucrurile. Daca e o taxa mare o sa blocheze accesul celor care de-abia acum invata despre internet si calculatoare. Daca e o taxa mica, se va cheltui mult mai mult cu plata efectiva a ei (deplasarea la banca, timpul pierdut, facturi) decat cu valoarea taxei.

    Pentru a se putea elibera domeniile nefolosite se poate foarte simplu contacta fiecare proprietar de domeniu la adresa folosita la cumpararea domeniului iar cine nu raspunde in 6 luni de ex, pierde domeniul. Pe site-ul rotld se poate adauga facilitatea de a-ti actualiza adresa de contact (daca nu exista deja).
  • +1 (1 vot)    
    uau! (Vineri, 13 decembrie 2013, 21:40)

    Cata100 [utilizator]

    chiar ar fi pacat sa nu se distruga si singura ramura a economiei care inca mai misca! Domnule Nica, nu cedati si distrugeti ultima ramura vie a economiei!!!