VIDEO Samsung a prezentat Galaxy S5. Ecranul este de 5,1 inci, camera de 16 MP, greutatea a crescut cu 10%

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2014, 22:55 Economie | Telecom

Samsung Galaxy S5
Foto: Samsung
​Samsung Electronics a prezentat la Mobile World Congres Barcelona cea de-a 5-a generație a smartphone-ului Galaxy care dispune de un ecran de 5,1 inch, ruleaza Android 4,4 si are si senzor de masurare a pulsului. Telefonul este cu 15 grame mai greu decat generatia predecenta bateria este mai mare, iar Samsung spera ca modelul care va fi lansat in aprilie va avea vanzari mult mai bune decat S4 care a dezamagit

Noul Galaxy S5 este echipat cu o cameră foto de 16 megapixeli, display FHD Super AMOLED (1920x1080) de 5,1 inci și procesor quad-core de 2,5 GHz. Actuala generatie are pe spate camera de 13 MP si ecran de 5 inci. Camera de pe fata este de 2 MP.

S5 are senzor de scanare a amprentei pentru deblocare, functii de pedometru, dar si functie de masurare a pulsului. Memoria RAM este de 2 GB, stocarea interna vine in variante de 16, respectiv 32 GB, putand fi extinsa pana la 128 GB cu card micro SD. Dimensiunile sunt 142.0 x 72.5 x 8.1mm, iar greutatea este de 145 grame, cu 15 grame peste generatia din prezent.

Samsung nu a renuntat la carcasa din plastic, criticata de multi in cazul lui S4. Noul smartphone poate capta video in format 4K UHD, cu rezolutie de patru ori peste full HD.

S5 va fi lansat in aprilie si compania spera ca vanzarile sa fie mult mai bune decat la S4 care a fost criticat pentru carcasa din plastic si pentru problemele de soft. Samsung spune ca se va concentra pe partea software, 40.000 din cei 326.000 de angajati lucrand la aceasta divizie.

Samsung a vandut peste 40 de milioane de unitati S4 anul trecut, cam la nivelul lui S3, pe o piata care a crescut insa cu 50%. Vanzarile de iPhone au totalizat 153 milioane unitati in 2013.



Citeste mai multe despre   






















11512 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    hmmmm (Luni, 24 februarie 2014, 22:59)

    skyradio [utilizator]

    "Camera de pe spate este de 2 MP"
  • -2 (6 voturi)    
    Inci (Luni, 24 februarie 2014, 23:07)

    HP [utilizator]

    E inci, nu inchi.

    http://dexonline.ro/definitie/inci
    • -1 (3 voturi)    
      i (Luni, 24 februarie 2014, 23:48)

      ala-eu [anonim] i-a raspuns lui HP

      asa scrie si in articol, inci ...
  • +2 (14 voturi)    
    ura inca o tigaie (Marţi, 25 februarie 2014, 0:01)

    alecu77 [utilizator]

    cine totusi are nevoie de telefoanele astea de jucat pingpong?
    • -2 (2 voturi)    
      iFan? (Marţi, 25 februarie 2014, 15:31)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui alecu77

      Miroase a iFan deja... Doar aia nu ajung la struguri si spun ca sunt acri rau :))
      Decat o conserva de sardine iPhone, prefer o paleta din asta.
      Stai ca scoate si crApple o paleta mai mare, cu ecran cu diametrul de 5.7 inci...
  • +13 (15 voturi)    
    Parodie (Marţi, 25 februarie 2014, 1:22)

    Pooky [utilizator]

    Pe de o parte tehnologia isi are limitele ei, care trebuie totusi depasite.
    Pe de alta parte, telefoanele astea au ajuns, oricum, sa faca mai mult decat ce ne-am fi dorit sau am fi sperat vreodata. Cel putin deocamdata. :)

    Puteti lansa Galaxy S17 si Iphone S32. In afara de marketing, deocamdata nimic nou, care sa-mi trebuiasca mie, ca simplu utilizator.

    Adica pot sa raman la Galaxy S2 fara sa ma doara capul. Semintele acelasi gust are.
    • +2 (2 voturi)    
      De acord (Marţi, 25 februarie 2014, 11:09)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      Astept o baterie care tina cat mai mult, eventual o baterie care sa se incarce singura, folosing de ex energian cinetica, vezi de ex:

      http://www.phonearena.com/news/Self-charging-battery-developed-by-Georgia-Tech-uses-your-movement-to-recharge_id33432

      sau

      http://www.itpro.co.uk/621295/nokia-patents-self-charging-battery-concept
  • 0 (6 voturi)    
    Ca orice aifonist, si Barza face aceeasi confuzie (Marţi, 25 februarie 2014, 5:55)

    .... [utilizator]

    intre plastic si policarbonat sau fibra de carbon, iar criticile faptului ca are capacul spate dintr-un astfel de material vin tocmai de la acesti "cunoscatori". Daca nu e cu aluminiu nu e bune! Probabil ca aveti si bijuteriile din aluminiu.
  • +3 (3 voturi)    
    .... (Marţi, 25 februarie 2014, 8:11)

    rocknum [utilizator]

    nu ma impresioneaza cu nimic fata de un S4
    Nu mi se pare saltul asa major incat sa merite ca unii sa renunte la S4 in favoarea lui S5
  • -2 (2 voturi)    
    care este strategia? (Marţi, 25 februarie 2014, 9:52)

    Stefan85 [utilizator]

    Am impresia ca au in vedere utilizatorii de S2/S3 care vor sa isi schimbe telefonul.

    Eu personal care am un S4 nu vad absolut niciun motiv sa trec la S5. Deja simt cum Android a devenit cam stufos, si cam copilaros. In momentul de fata ma atrage mai mult un Win8.
  • 0 (0 voturi)    
    Eroare (Miercuri, 26 februarie 2014, 1:58)

    ghest [utilizator]

    "Samsung a vandunt 40 milioane S4. Vanzarile iphone au ajuns la 153 milioane." Nu ati specificat daca 5S, sau 5C sau toate la un loc. Intuesc ca toate modelele de iphone. Comparatia este falsa.

    Carcasa este din policarbonat ca si cea de la iphone 5c.

    S5-ul este rezistent la apa(30minute la maxim 1 metru) si la praf.