Cat costa iPhone 6 si iPhone 6 Plus la Orange, Vodafone si Telekom Romania

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 24 octombrie 2014, 12:31 Economie | Telecom

iPhone 6
Foto: Orange
​iPhone 6 si iPhone 6 Plus, cele mai avansate iPhone-uri de pana acum, pot fi precomandate incepand de vineri, 24 octombrie, la principalii trei operatori mobili Orange, Vodafone si Telekom Romania, care au anuntat si preturile. La Orange, cele mai mici preturi pentru iPhone 6 si iPhone 6 Plus (ambele cu spatii de stocare de 16 GB) sunt de 349 euro si, respectiv 449 euro impreuna cu abonament lunar de voce si date de 41 de euro timp de 2 ani. La Vodafone, cele mai mici preturi pentru iPhone 6 si iPhone 6 Plus sunt de 199 euro si respectiv 299 euro impreuna cu abonament lunar de voce si date de 59 de euro timp de 2 ani. La Telekom Romania cele mai mici preturi pentru iPhone 6 si iPhone 6 Plus sunt de 1199 lei si respectiv 1149 lei impreuna cu abonament lunar de voce si date de 49,95 de euro timp de 2 ani.

Cele doua smartphone-uri iPhone ale Apple sunt vandute de cei trei operatori mobili si fara contract ('la liber').

Astfel, la Orange iPhone 6 costa la liber 708,99 euro, iar iPhone 6 Plus costa 809 euro. La Vodafone iPhone 6 costa la liber 739 euro, iar iPhone 6 Plus costa 854 euro. La Telekom Romania, iPhone 6 costa la liber 3299 lei, iar iPhone 6 Plus costa 3869 lei.

Cele doua smartphone-uri vor fi disponibile clientilor celor trei operatori incepand cu data de 31 octombrie 2014.

Apple a prezent in data de 9 septembrie la Cupertino smartphone-urile iPhone 6 si iPhone 6 Plus care dispun de cele mai mari ecrane de pana acum, 4,7 inci si respectiv 5,5 inci, dar sunt si cele mai subtiri telefoane Apple de pana acum.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

25374 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    dupa specificatii par (Vineri, 24 octombrie 2014, 12:53)

    bancher [utilizator]

    mai slabe decat Samsung Galaxy S5 si Samsung Alpha, si mult mai slabe decat Sony Xperia Z3 (care are spre ex camera de 20.5 megapixelli, este waterproof si antidust.)
    Samsung Alpha are ecran tot de 4.7 inci, dar camera foto mai puternica (parca 13 megapixeli, daca nu ma ineala memoria). Iphone 6 are numai 8 megapixelli, si mi se pare f putin. Samsung Alpha costa 398 euro cu abonament smart 13 la Vodafone, Iphone 6 costa 539 euro cu acelasi abonament.
    Ma rog, daca ar fi sa ne luam numai dupa aspect, eu as alege Samsung Galaxy Alpha, daca m-as lua dupa caracterisici, as merge pe Sony Xperia Z3.
    acum fiecare face cum considera
    • +3 (9 voturi)    
      de curiozitate (Vineri, 24 octombrie 2014, 12:18)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ce faci tu cu o camera de 13 megapixeli (nu mai vorbesc de aia de 20), de una de 8 ți se pare ”foarte puțin”? Rezoluțiile pe ecrane nici n-are sens să vorbim despre ele, orice imagine peste 4 megapixeli e inutilă, dar 13 megapixeli înseamnă o imagine de peste 4200 pe 2800, adică la o imprimare, fie ea foto sau tipografică de 300dpi (care e limita optică oricum), ai un poster/fotografie de 40 pe 60cm. Ce anume ai tu atât de mic încât trebuie printat așa de mare ca să se vadă? Să fie oare zvonurile despre bancheri adevărate? Sau pur și simplu îți place să te bagi în seamă pe subiecte care te depășesc, dar unde că ai înțeles ceva fiindcă ai citit niște cifre?
      • -2 (6 voturi)    
        sa inteleg ca esti expert? (Vineri, 24 octombrie 2014, 14:11)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        13 megapixeli este mai bine decat 8 megapixeli, hai sa fim seriosi. Asta e valabil pt orice aparat foto, nu numai pt telefoanele mobile. Producatorii se bat sa produca aparate foto cu cati mai multi megapixeli, si noi spunem ca nu conteaza..
        Apoi, daca conteaza calitatea camerei, (din moment ce megapixelli sunt doar pe hartie)vrei sa spui ca Iphone 6 are camera mai buna decat o camera Sony de pe Xperia Z3? Miram-as.
        Am facut poze cu Sony Xperia, si cu Ipone 5s. Descarcate pe computer, nu se compara ca si calitate (mai bune cele facute cu camera Sony). Pozele de noapte de pe Sony sunt mult mai bune decat cele cu Iphone 5s. Plus ca, eu personal am 2 colegi la birou, care au schimbat pe garantie Iphone 5s, pentru ca s-a stricat. Nu s-a putut repara si le-au dat altele noi.
        Asta nou aud ca se si indoaie...
        Personal tot Xperia Z3 as alege, dar, asa cum am spus, fiecare cu alegerea lui.
        • +3 (5 voturi)    
          mda (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:11)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          "Producatorii se bat sa produca aparate foto cu cati mai multi megapixeli, si noi spunem ca nu conteaza.." se bat pentru ca lumea e plină de pelicani care văd 13 și spun că este mai bine decât 8, fără să înțeleagă despre ce e vorba. Iar ”calitatea” despre care vorbești (naiba știe ce înțelegi tu prin asta) poate să fie dată de multe lucruri, fără să mai punem la socoteală că dacă nu fotografiezi exact același lucru, în exact aceeași lumină și exact aceeași situație, ca amator ți-e aproape imposibil să faci o analiză obiectivă.
          Hai să-ți dau un sfat - gratis - nea banchere: megapixelii (peste o anumită limită) contează exclusiv la camere profesionale, full-frame, și asta numai când rezultatul trebuie folosit în printări de dimensiuni extrem de mari, gen mash-uri sau billboard-uri. Dacă pui botul la cifre (deși am senzația că ești programat așa), singurul lucru pe care o să-l obții cu cei 13 sau 20 de megapixeli ai tăi e să îți umpli memoria telefonului cu 60% (până la 200%) mai repede.
          Cât despre restul comentariilor, ce să zic, e destul de amuzant cum schimbi subiectul când ți se demonstrează că n-ai dreptate. Și când o să-ți spună cineva mai jos că treaba cu îndoitul e o mangleală ieftină, că 6 Plus nu se îndoaie mai tare ca alte telefone comparabile și că, în general, ești un bou iremediabil dacă îți bagi un telefon cât un șlap de copil în buzunarul din spate de la blugi și ai pretenția să poți sta pe el, probabil că o să găsești altceva auzit pe net, la care pun botul toți Apple-haterii ca tine. Toți confundați o planetă întreagă cu Dorobanțiul și vă închipuiți că o companie ajunge numărul unu mondial fiindcă ”lumea cumpără de fițe”. Vorb-aia, de-aia merge și Vertu atât de bine încât a ajuns în pragul falimentului și-l mai țin la suprafață numai cocalarii ruși, chinezi sau arabi.
          • -2 (4 voturi)    
            eu nu inteleg de unde iti vine (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:56)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui hollow

            aceasta inversunare, mai ales ca am scris la sfarsit ca fiecare este liber sa isi cumpere ce telefon vrea.
            Eu vorbesc la concret, ca am facut poze mult mai bune cu Xperia Z3 cu stabilizator de imagine decat cu Iphone 5s, si tu imi spui ca bun botul la ce se mai poarta prin Dorobanti...
            Nu este nici o legatura intre ele stimate domn, am testat si camera de pe Xperia Z3, si pe cea de pe Samsung Galxy S5, si pe cea de pe Iphone 5s. Se vede dupa claritatea pozelor ca Xperia si S5 fac poze mai bun decat iphone 5s, cu 8 megapixelli.
            In plus atat S5 cat si Sony Z3 rezista la apa si praf....ma intreb daca Iphone face acelasi lucru.
            Spui ca sunt adeptul telefoanelor de fite...pai cum sa fiu eu adeptul fitelor, daca refuz sa imi cumpar un telefon de 554 euro, in dauna unuia de 380 euro? Inteleg sa fiu de fite daca luam ce e mai scump de pe piata...nu unul ceva mai ieftin.
            • +2 (4 voturi)    
              ok (Vineri, 24 octombrie 2014, 16:56)

              hollow [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              sincer, mi-e lene să-ți mai explic cum e cu fotografia. Ai Google la dispoziție.
              Înverșunarea e doar pe toți habarniștii care fac judecăți de valoare pe lucruri și subiecte la care nu se pricep, în dulcele stil românesc. Deci n-am ceva cu matale în special, ci cu ”voi” toți, un simptom și, totodată, o cauză a stării de fapt din țara asta.
              Ca să prcepi, iată ce-am zis eu și ce-ai înțeles tu. Eu: ura și superioritatea afișată a celor care la orice articol despre Apple sau iPhone sar instantaneu să critice, concentrându-se pe specificații (ca dovadă a propriei semi-alfabetizări tehnice), se manifestă în general prin acuzarea celorlalți că le cumpără ”de fițe”. Mai spuneam că asta e o viziune extrem de îngustă, a unora care își închipuie că șmecherii sau pupezele de Dorobanți care fac asta sunt reprezentativi pentru întreaga lume. Că o companie de electronice nu poate ajunge corporația numărul unu mondial vânzând ”produse de fițe” și că dacă cineva își închipuie asta, n-are decât să se uite la Vertu, un brand exclusivist de telefoane mobile care trage să moară.
              Ce-ai înțeles tu - că te-am acuzat că ești adeptul telefoanelor de fițe.
              Spune drept, dacă ai fi în locul meu, ți-ai mai bate capul cu tine?
              • -3 (5 voturi)    
                spun ceva drept: (Vineri, 24 octombrie 2014, 17:26)

                bancher [utilizator] i-a raspuns lui hollow

                ai luat-o pe aratura rau de tot...
                Iti spun ca iphone este prins din urma de concurenta, si nu ma crezi. De la Iphone 4 s, ultimul al lui Steve jobs, toate au avut probleme...ba cu GPS-ul, ba se indoaie, ba se strica in garantie si trebuie schimbate.
                Vom vedea peste cativa ani cine va domina piata telefoanelor smart....sigur nu Iphone cel laudat de tine.
                Asa a fost si cu Nokia....preturi extrem de mari la vanzare, calitate tot mai slaba, au fost rapid depasiti cam de toti, dar mai ales de Samsung.
                Iphone inca se vine, este la stadiul de ,,vaca de muls", se vinde brand-ul, dar statistic nu va dura acest lucru la nesfarsit.
                Cand iti spun ca le-am avut pe toate in mana (iphone 5s, Samsung S5 si Xperia z3), si cel mai slab mi s-a parut Iphone, zici ca nu iti mai bati capul cu mine.
                Intelege, Iphone a fost prins din urma de concurenta, abia acum are optiuni care la altii erau de 2 ani (gen plata contactless la comercianti, waterproof, antidust)...sa il vedem pe viitor cum face fata, cand vin altii din urma.
                Stii cat costa productia unui Iphone 5s? cam 50 USD....restul e adaosul producatorului, adica lacomia....o sa lase si ei din lacomie, cand ii mananca concurenta.
              • 0 (0 voturi)    
                mai (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 9:43)

                naenae [utilizator] i-a raspuns lui hollow

                Tu chiar nu ai altceva mai bun de facut decat sa te certi cu trollii?

                Informatia e acolo pentru toata lumea, nu trebuie sa fi fotograf ca sa intelegi ca o comparatie intre poze facute cu device-uri diferite este foarte subiectiva si este greu de determinat un raspuns ferm chiar si pentru profesionisti.

                Dar viata e prea complicata, omul simplu cauta un raspuns rapid pe care sa-l inteleaga repede si sa-l poata latra mai departe. E BUN, E PROST, nu-i asa de simplu de cele mai multe ori.

                Cat despre Apple, eu cred ca astia sunt nebuni si lipsiti de ocupatie. Nu imi vine sa cred ca atunci cand apare un articol nou, OBLIGATORIU apare cel putin unul care sa ne explice noua bizonilor, cum toti utilizatorii de Apple suntem niste tampiti fitosi si am fi MULT mai castigati daca am cumpara telefonul "ala' despre care tocmai au citit ei un review (cel mai probabil unul platit).
                • +2 (2 voturi)    
                  Domnilor (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 14:57)

                  Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui naenae

                  Ma uit la comentariile Dvs si ma foarte minunez. Parerea mea umila este ca daca vreti sa faceti fotografii profesioniste, beton sau cum vreti sa le calificati, va luati un aparat profesional. Cu alte cuvinte unul din acela DSLR (sau cum mama ma-sii s-o numi) si care costa mai mult decat o masina la mana a doua.

                  Cat timp ai un telefon in mana, care mai e si (aproape) tableta si mai intra si pe web si mai si vorbeste cu tine si mai face si aia si aia si ailalta, acesta este un fel de struto-camila buna la toate dar care nu este incadrat la clasa "sculelor" profesionale.

                  Eu unul nu voi cumpara niciodata un DSLR din trei motive: nu sunt fotograf profesionist; nu vreau sa cumpar un amarat mai destept ca mine (talentul meu artistic fiind pe undeva pe la zero barat) si nu vreau sa cumpar o scula beton pe care sa o tin in mod "Auto" - acest lucru dovedind in plus ca aparatul automat e un fotograf mai bun ca mine (setari manuale).

                  Iar atunci cand nu traiesti din pozele facute ci cumperi un aparat cu care faci poze de placere, sa ma ierte Dumnezeu insa daca pozele ies bine (multumitor pt mine) atunci putin ma intereseaza de cati pixeli are, ce lentile, ce procesor, etc. Daca voi fi asa de destept ca sa intru in discutii de apertura, macro, etc, atunci voi dovedi maiestria pe un aparat din gama PRO, nu pe un telefon-tableta-tigaie-frigider-radio-casetofon.

                  Stau si ma intreb de ce nu comentati calitatea web-cam-urilor. Poate vreau sa fac poze pro cu "leptopu'"...

                  Fireste ca o poza (ca opera de arta in sine) unora le place si poate altora nu. Fireste ca un fotograf profesionist va avea de comentat la o poza facuta cu iPhone sau Xperia. Dar eu, ca utilizator ageamiu, nu ma duc cu pozele mele la o galerie de arta, ci le tin pe computerul personal ca sa am niste amintiri. Atunci lasa-ma dom'le cu megapixelii si cele 12 lentile si stabilizarea. Cat timp eu unul sunt multumit de poza, ce te doare pe tine?!? Ca doar nu e poza ta, ci e a motanului meu!
                • +1 (1 vot)    
                  PS (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 14:59)

                  Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui naenae

                  Comentariul meu nu este la adresa celui in dreptul caruia apare ci este referitor la toata discutia de mai sus. O discutie in termeni foarte profesionisti despre niste aparate care nu se incadreaza la clasa profesionala a spectrului.

                  Un fel de "ce fructe au sistemul de filtrare mai bun": merele sau perele?
      • -4 (8 voturi)    
        Scuze dar la asta chiar are dreptate (Vineri, 24 octombrie 2014, 14:31)

        EXEs [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        La camera Apple a cam ramas in urma si nu e vorba de lupta Megapixelilor ci in general de faptul ca ceilalti au crescut in timp ce Apple a ramas pe loc.
        Poate ca nu sunt expert in camere dar am fost extrem de impresionat de o camera de 13Mp dupa ce ma obisnuisem cu camera relativ OK de 8Mp de pe iPhone 5. Poate ca e vorba si de ecranul mai mare, dar megapixelii chiar conteaza.
        • +2 (2 voturi)    
          250 de megapixeli (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 15:01)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

          Cat timp o poza sau un film iti trezeste amintiri placute, conteaza cu cati megapixeli a fost facut? Dar cu ce apertura si timp de expunere?
    • +5 (11 voturi)    
      megapixeli (Vineri, 24 octombrie 2014, 13:07)

      a7064303 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      sunt de marketing, nu inseamna nimic.

      Calitatea imaginii depinde mai mult de calitatea lentilelor si chip-ului de procesare date decat de cati pixeli are.


      Ce preferi un aparat cu 13 Megapixeli care nopatea nu iti scoate nici o poza sau de 8 dar noaptea e mai mult decat ok ?
      • -4 (8 voturi)    
        si (Vineri, 24 octombrie 2014, 12:40)

        UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui a7064303

        totusi, parca camera de pe Iphone e tot Sony...
        eu zic ca e mult prea scump pentru un telefon si nu ma intereseaza specificatiile sau softul. bafta la vanzare
    • +6 (6 voturi)    
      Benchmark-uri (Vineri, 24 octombrie 2014, 14:24)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Mai uita-te putin pe niste benchmark-uri si mai vorbim. Procesarea si grafica de la Apple e superioara concurentei. Samsung este mult in urma, singurii care mai fac fata sunt cei de la Qualcomm, dar din cauza rezolutiei superioare la droizi, Apple iese mai bine in teste. Intrebarea ramane ce se prefera, o rezolutie 4k la care majoritatea oamenilor nu observa diferente fata de 1080p sau performanta mai buna.
      Dupa parerea mea Apple are cel mai bun echilibru intre specificatii si performante, singura problema fiind doar pretul care este supraevaluat. Pentru produse de folosire indelungata cum sunt Mac-urile sau iPad-urile mi se pare ca pretul se amortizeaza bine in timp, dar pentru iPhone pe care il schimbi la 2-3 ani pretul este nejustificat de mare.
  • -3 (5 voturi)    
    doar 700-800!?.. (Vineri, 24 octombrie 2014, 12:59)

    pehash [utilizator]

    ma mir ca mai au pe stoc.. ;)
    Rachel sigur are multi frati/surori prin Romania.. https://www.youtube.com/watch?v=BMsLArefSOw
    • +1 (1 vot)    
      this is gonna be great (Vineri, 24 octombrie 2014, 22:22)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Yea... I know...
  • +2 (4 voturi)    
    Google Nexus (Vineri, 24 octombrie 2014, 13:13)

    stefan2008 [utilizator]

    ...macina Androidul cel mai bine.

    In rest... scump domle, scump! Dincolo era mai ieftin!
  • +1 (1 vot)    
    Alt exemplu de discriminare... (Vineri, 24 octombrie 2014, 15:25)

    SmithJohn [utilizator]

    In Olanda doua Iphone6 plus (luate impreuna) la abonament de 50 eur pe luna costa 70 de euro. Deci amicul meu a dat 35 de euro pe telefonul lui si plateste 25 pe luna pe doi ani. Nu stiu cum se face ca la noi mereu este mai scump... probabil ca suntem mai prosti si ne place sa aruncam cu banii... Prosti sunt aii de cumpara... parerea mea. Nu este normal sa dai atatia bani pe ceva ce valoreaza mult mai putin.
    • 0 (0 voturi)    
      Amicul tau minte (Sâmbătă, 25 octombrie 2014, 15:25)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui SmithJohn

      25x2+35=635 euro, scazand TVA rezulta un pret de 524 euro pentru telefon si abonament.
  • +5 (5 voturi)    
    Citesc mai sus (Vineri, 24 octombrie 2014, 18:16)

    Porcurorul General [utilizator]

    Cateva pareri si constat ca oamenii nu pot avea o discutie fara sa se improaste cu RHT. Haideti sa va povestesc cate ceva despre mine si experienta cu telefoanele.

    Am cumparat primul iPhone intr-o perioada in care smartphone-ul meu Windows Mobile 6.5 trebuia sa fie resetat de 5 ori pe zi (si mai aveam cu mine inca un telefon care mergea ca telefon). iPhone nu trebuia resetat cu saptamanile. Mergea. Era un iPhone 2G.

    Am primit cadou un Xperia Z2 si tot ce pot spune e ca design-ul era foarte bun, pozele foarte bune (comparativ cu iPhone 5s). Practic telefoane comparabile. In plus Xperia era rezistent la umezeala si praf, ceva ce imi doresc enorm de la un iPhone.

    Azi am tinut prima data in mana un iPhone 6 si 6+. 6 mi-a placut enorm ca design. 6+ mi se pare mult prea mare. Daca mi-as lua 6+ as renunta la iPad.

    Am iPad Air, iPhone 5s si MacBook Pro. Si nu vreau sa le schimb. Motivul? Am cumparat deja mult prea multe aplicatii in timp si nu vreau sa le mai cumpar inca o data pentru alt sistem. Am insa multi colegi care sunt multumiti de Android la acelasi nivel ca eu de iOS, oameni care lucreaza in IT si care stiu ce vorbesc.

    Eu unul cred ca e loc pt toti producatorii: cerere si oferta. Vrei iPhone? Il iei. Nn vrei, iti iei altceva. Important e ca ai de unde alege. Nu e nevoie sa ii faci pe altii iSheep sau Droid Trolls. Unii poate vor sa ia un iPad de aur. Bravo lor. Din banii platiti de ei isi duc viata altii.

    Cat despre 50 koko costul de productie, el nu acopera cercetarea-dezvoltarea. Evident ca Apple isi trage si el partea lui (mare) de profit. Dar sa sustii ca il pot vinde cu un cost egal cu cel de productie e deplasat.

    PS: Dupa upgrade-ul la iOS 8.1 sincronizarea modificarilor la Pages, Numbers si Keynote intre device-urile mele ia cam 30 min. Se numeste "Continuity" dar evident nu in timp real. Din pacate la toti ciclul de dezvoltare e atat de rapid ca nu au timp sa isi testeze toate bugurile. Eu unul ma consider un utilizator avansat si gasesc probleme.