UPDATE Razvan Cotovelea, ministrul Comunicatiilor: Un mare concern international va veni in 2015 in Romania si va crea 3000 de locuri de munca in domeniul IT/Un alt jucator IT de peste ocean ar putea crea alte 1500 de locuri de munca in Romania in 2015

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 28 octombrie 2014, 11:14 Economie | Telecom

Captura interviu VIDEO Razvan Cotovelea (II)
Foto: Hotnews
Un mare concern international va veni in Romania si va crea 3000 de noi locuri de munca in domeniul IT, a declarat marti Razvan Cotovelea, ministrul pentru Societatea Informationala, in cadrul unei conferinte dedicate Agendei Digitale 2014-2020.  "Avem deja al doilea mare concern international care doreste sa-si externalizeze de peste ocean niste activitati si asta inseamna inca 1500 de noi locuri de munca in Bucuresti sau in alta localitate din Romania, decizia le apartine dansilor", a mai spus Cotovelea, fara a oferi alte detalii.

  • "Anul 2015 este anul de gratie al domeniului ITC. Suntem al treilea mare producator de venituri in PIB-ul Romaniei. Avem deja o competitivitate recunoscuta la nivel regional pe acest domeniu. Deja, nu pot sa fac publice aceste date, avem un mare concern international care va veni in Romania si va crea 3000 de noi locuri de munca in domeniul IT. Avem al doilea mare concern international care doreste sa-si externalizeze de peste ocean niste activitati si asta inseamna inca 1500 de noi locuri de munca in Bucuresti sau in alta localitate din Romania, decizia le apartine dansilor", a spus marti ministrul Razvan Cotovelea, in cadrul unui eveniment dedicat Strategiei Nationale privind Agenda Digitala a Romaniei, organizat de Concord Communication.

UPDATE: Ulterior conferintei de presa, Ministrul Cotovelea a dat cateva detalii suplimentare ziaristilor prezenti:

  • "Asteptam sa-si ia toate masurile necesare si sa faca public acest lucru (n.a concernul care vrea crearea a 3000 de noi locuri de munca), iar noi nu putem decat sa sprijinim moral acest lucru pentru ca financiar nu avem cum. Dansii sunt prea mari ca sa fie in masura sa ceara ajutorul nostru financiar. Au fost extrem de incantati de politica Guvernului privind taxarea si impozitarea si calitatea fortei de munca pe care o gasesc aici. Complementar acestui demers, sunt alte analize realizate de alt concern de peste ocean, care ia in calcul crearea pe piata romaneasca a inca 1500 de noi locuri de munca, tot in IT", a spus Cotovelea.

Ministerul pentru Societatea Informationala a publicat in luna septembrie 2014 o varianta actualizata a Strategiei Nationale Agenda Digitala. Potrivit secretarului de stat Diana Voicu, cea mai importanta modificare din document se refera la abordarea retelelor "next generation access" - NGA. "

"In variantele anterioare, referitor la introducerea NGA, noi am luat in calcul numai infrastructura <<last mile access>>, adica ultimele puncte periferice din reteaua nationala. Recent, Comisia Europeana  a solicitat ca Statele Membre sa aiba in vedere intreaga infrastructura de comunicatii in Strategie, care sa asigure accesul la servicii de calitate pentru fiecare gospodarie, asa incat a trebuit sa revizuim toata abordarea", a explicat Diana Voicu pentru Euractiv.ro.

Acest lucru a atras si suplimentarea necesarului de fonduri. "Daca la inceput pe NGA aveam o dimensiune financiara intre 1,2 si 1,7 miliarde euro, acum vorbim de 3,1- 5,4 miliarde necesare numai pentru infrastructura broadband NGA, ceea ce revizuieste automat si dimensiunea totala a bugetului necesar pentru atingerea obiectivelor Strategiei. In total, vorbim de un minim de 3,9 miliarde euro", a mai spus secretarul de stat.

Aceste fonduri vor fi asigurate intr-o mica masura din fonduri structurale - circa 500 milioane euro, o alta suma va fi asigurata prin accesarea programelor comunitare, in plus, mai spune Diana Voicu, vor fi realizate parteneriate cu institutii financiare internationale. "Spre exemplu, am inceput discutii cu Banca Mondiala pentru o solutie de asistenta tehnica pentru a pune bazele arhitecturii Romania Digitala".



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6605 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    hm (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:19)

    Soljenitin [utilizator]

    "O sa fie, o sa vina, o sa dreaga" Pana nu apare un comunicat oficial comun, cu subiect si predicat si care sa vina atat din partea guvernului cat si a companiei respective, am sa categorisesc astfel de iesiri drept propaganda de genul "ia uitati ce s-ar putea sa fie daca iese ponta presedinte".
  • +8 (10 voturi)    
    Call-center (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:27)

    cid [utilizator]

    ..... probabil.
    • +1 (3 voturi)    
      ce altceva? (Miercuri, 29 octombrie 2014, 8:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cid

      se pare ca au fost "extrem de incantati" de calitatea fortei de munca. vise umede pentru patrihoti care nu stiu sa numere. ITul romanesc iese in evidenta doar pentru ca se lucreaza cu clienti straini si astfel evitam blocajele specifice economiei nationale. daca ne uitam la companiile romanesti de IT care activeaza pe piata locala - Siveco, UTI, Romsys, Asesoft.. calitatea fortei de munca este zero si rezultatele undeva sub zero. daca lucrezi in IT si ajungi sa te angajezi la ei, ti-ai cam ratat cariera.
      credeti ca scoate scoala romaneasca mai multi programatori la mia de absolventi decat in tarile occidentale?..
  • +7 (7 voturi)    
    ba nene! (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:31)

    nellino [utilizator]

    daca vrei voturile din IT nu vii cu user story-uri din astea fantastice de genul "apare investitorul minune care va da baga in proiecte 3000 de noi angajati"

    zi mata ca nu scoti impozitul zero pentru oamenii din IT si poate gasesti cativa mai slabi de ingeri de la care sa iei cateva voturi!
    • +2 (4 voturi)    
      eliminarea scutirii de impozit (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:05)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Eliminarea scutirii de impozit pentru IT-isti este prioritatea 3 sau 4 pentru presedintele Tonta. In primul rand, mentorul sau Ilici uraste de moarete pe ''telectuali, si in special pe cei cu IT-ul, nu pricepem ce faceam, si de ce luam bani saca nu dam cu ciocanul. Apoi, pedesereul are tot interesul sa goneasca investitorii straini SERIOSI, locurile de munca bine platite si redesarea economiei nu sunt de loc pe placul lor. Daca cineva este angajat la Dacia-Renault, la Ford, sau lucreaza in IT, atunci NU va putea fi pacalit usor cu galeata electorala si sacosa rosie cu zahar si ulei!
  • +2 (2 voturi)    
    Eterna si fascinanta... (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:44)

    don giovanni [utilizator]

    Diana Voicu...Wait and see.
  • +2 (2 voturi)    
    Mda, si? (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:55)

    Mayhem [utilizator]

    Presupunand ca vine, oferta in domeniul IT deja lasa de dorit. Sunt multe alte firme care angajeaza muncitori in acest domeniu si nu prea mai gasesc. Iar astia se asteapta sa gaseasca 3000 de muncitori? Ma-ndoiesc ca vor veni, dar si daca vine nu vad sa angajeze mai mult de 1000.
    • +2 (2 voturi)    
      O sa vina... (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:14)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

      ... cu tot cu muncitori !
    • +1 (3 voturi)    
      Lol (Marţi, 28 octombrie 2014, 13:49)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

      A uitat sa mentioneze, firma respectiva se numeste Huawei si vine impreuna cu cei 3000 de angajati.

      Iar ca sa-ti dai seama cat esti pe langa subiect, in domeniu IT, cel cu care esti II, distanta nu reprezinta un obstacol.
      Daca cineva cauta un IT-ist, rare sunt cazurile cand are nevoie de el si fizic, in rest cam totul se desfasoara wireless, sau de la caz la caz prin fibra sau cablu.

      De firma CumTi-oImping am mai auzit, au mai fost pe la noi, culmea este ca apar tocmai in campaniile electorale, dupa care nici gandul si nici pamantul nu mai aude de ei.

      Eu zic sa incerci sa vb. cu Poanta, sigur o sa fie interesant, el toarna miciunile lui si tu pe ale tale, sper sa nu fiti singuri ca altfel puteti sa vb. fiecare in fata unei oglinzi, este cam acelasi lucru.
  • +3 (3 voturi)    
    Cele1.000.000 de locuri ale l'u Viorel,unde-s? (Marţi, 28 octombrie 2014, 15:28)

    Plagarus [utilizator]

    Cotovelea arunca din cuib cu puii de aur ?
  • +3 (3 voturi)    
    1.000.000 locuri de muncă PSD (Miercuri, 29 octombrie 2014, 6:39)

    CititorulComentator [utilizator]

    Mai e până la "meleonul" promis...
  • -2 (4 voturi)    
    Cum iese Guvernul (Miercuri, 29 octombrie 2014, 8:16)

    xrogo [utilizator]

    cu o veste buna,odata aveti o paine buna de mancat voi postacii anti guvern si pro Base,oare n-ar fi oportun sa mancati voi altceva?
    • +2 (4 voturi)    
      Esti praf (Miercuri, 29 octombrie 2014, 10:00)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      1. Nu iese guvernul, este doar un membru al guvernului. Iar membru poti sa o iei si la propriu si la figurat.
      2. Vesti si vb. auzim zilnic, faptele sunt rare. Vezi ca momentan suntem mai rau ca in secolul 19, in unele cartiere din Buc nici caldura nu exista, probabil din cauza excedentului bugetar de 0,06%.
      3. Cotovelea vine de la cotofana? Daca ma uit in gura lui, deja am portfofelul plin. Mai bine zis, daca pentru fiecare micina aruncata de guvern sau unul din reprezentantii acestuia primea fiecare cate 1 leu, eram milionari acum.

      Fapre nu vb., ceva scris? Un nume de firma? ca sa nu cer ambele nume .....
      Asta a visat urat aseara si ne povesteste noua.
  • +1 (1 vot)    
    wow! (Miercuri, 29 octombrie 2014, 9:44)

    Alalalt [utilizator]

    voi va dati seama ce de spaga o sa va luati cu companiile astea? mileoane mileoane!!!