Statistica vrea sa cumpere 275 de PC-uri si 1250 de licente Microsoft Office

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2015, 15:25 Economie | Telecom

Microsoft Office 2013
Foto: Microsoft
 documente
(21 Sep 2015) PDF, 827KB
​​Institutul National de Statistica (INS) a demarat o licitatie deschisa pentru achizitia a 275 de calculatoare personale (PC-uri) si a 1250 de licente Microsoft Office Standard 2013 English Edition, contract in valoare estimata cu TVA de peste 2,8 milioane lei (peste 638.000 de euro), finantat din fonduri bugetare, potrivit unui anunt publicat sambata, 19 septembrie, in Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP).

  • UPDATE Achizitia desfasurata de INS are loc in conditiile in care Microsoft a anuntat ca versiunea Office 2016 pentru Windows va fi disponibila incepand de marti, 22 septembrie 2015. Multumim cititorilor HotNews.ro pentru atentionare!


Produsele trebuie livrate in termen de 15  zile de la data atribuirii contractului. Operatorii economici interesati sa livreze aceste produse trebuie sa aiba o medie a cifrei de afaceri globale pentru ultimii 3 ani - 2012, 2013, 2014 cel putin egala cu 2.264.512,00 lei/alta valuta (fara TVA), conform cerintelor de eligibilitate afisate in SEAP.

De asemenea, acestia trebuie sa prezinte contracte (unul sau mai multe conform art. 188 din OUG 34/2006 si art. 9 din HG nr. 925/2006), la nivelul carora au fost furnizate produse similare in valoare cumulata de minim 2.264.512,00 lei/alta valuta (fara TVA), insotite de cel putin un document (contract/recomandare/proces verbal/document constatator) prin care beneficiarul sa confirme ca produsele au fost livrate si ca au fost respectate conditiile contractuale, se mai arata in anuntul de licitatie.

Termenul limita pentru depunerea cererilor de documente sau pentru acces la documente: 27.10.2015. Termenul limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 02.11.2015. Data limita de evaluare a ofertelor este 3.11.2015.

Conform datelor de pe site-ul Microsoft, pachetul Microsoft Office Standard 2013 pe 1 PC pentru utilizare business costa 1199 lei (inclusiv TVA), iar pentru persoane fizice costa 609 lei (inclusiv TVA).

  • Pentru detalii vezi Caietul de Sarcini atasat


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3827 vizualizari
  • -2 (12 voturi)    
    Imbecili? (Luni, 21 septembrie 2015, 15:32)

    neaos [anonim]

    office 2016 va fi lansat in 24 de ore.
    niste idioti vor sa cumpere o versiune veche acum.
    chiar am ajuns de rasul curcilor...
    • +1 (5 voturi)    
      Licitatie (Luni, 21 septembrie 2015, 15:44)

      Ioana [anonim] i-a raspuns lui neaos

      Licitatia e clar "aranjata" sau dedicata unui anume furnizor,mai exact !!! As fi vrut sa ofertez si eu in numele companiei in care lucrez, insa sunt constienta ca ar fi munca in zadar!!!! Traiasca incontinuare Ghita si ai lui!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      versiune stabila (Luni, 21 septembrie 2015, 20:17)

      rsbl [utilizator] i-a raspuns lui neaos

      In mediul business nu se prea foloseste ultima versiune, abia lansata. Se foloseste o versiune stabila, cu ServicePack, pe care au testat-o altii care s-au aruncat cu capul inainte. Sunt firme cu mii de calculatoare care folosesc linistite Windows 7 si Office 2007-2013 fara sa se agite ca se lanseaza Windows 10 si Office 2016.
  • +11 (17 voturi)    
    dar Libra Office ? (Luni, 21 septembrie 2015, 15:38)

    adi [anonim]

    dar Libra Office ce are ? e gratis si face tot ce face si MS-office.Orice liceean invata sa lucreze cu Libra in 30 minute.
    • +2 (10 voturi)    
      eh (Luni, 21 septembrie 2015, 15:45)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui adi

      Libra Office n-are ambasadă în România.
    • 0 (6 voturi)    
      ... are, ca nu e pe bani ... (Luni, 21 septembrie 2015, 15:47)

      benef2 [anonim] i-a raspuns lui adi

      .. de fapt, pt tehnoredactare si prelucrare de date, Writer si Calc din LibreOffice sunt mega-indeajuns. Cu tot cu Ubuntu - sunt sigur ca Dell ofera si desktopuri si laptopuri gata instalate cu asa ceva.
    • 0 (6 voturi)    
      asa e (Luni, 21 septembrie 2015, 16:03)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui adi

      De accord.

      Plus inca 4-5 open source similar.

      Plus ca mai sunt si licente COMERCIALE de procesoare de texte. Sa amintesc aici WordPerfect, dar mai sunt si altele.

      La nivel de Guvern s-a infiintat acum vreo 6 luni un mare comitet pentru eficeitnizarea inforamtizarii (sau cum s-o numi el...). Bag sema ca s-a infiintat degeaba.
    • 0 (10 voturi)    
      sigur! (Luni, 21 septembrie 2015, 16:07)

      crinulet [anonim] i-a raspuns lui adi

      Mda... sigur face tot ce face office-ul daca-l inveti in 30 de minute....

      Pai, iti sugerez urmatoarele:
      - incearca utilizarea ca interfata la ERP sau platformele BI existente (SAP, Oracle) etc...
      - instaleaza patch-urile de la distanta pe 1000 de PC-uri,
      -ruleaza ceva script-uri, etc...

      Siiiiiiigur... tot ce face MS Office-ul....
      • 0 (4 voturi)    
        aha (Luni, 21 septembrie 2015, 18:02)

        doejohn [utilizator] i-a raspuns lui crinulet

        Crezi ca gastele / motanii incaltati folosesc asa ceva?
    • +3 (7 voturi)    
      Libra nu da comisioane! (Luni, 21 septembrie 2015, 17:38)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui adi

      capisci?
    • 0 (0 voturi)    
      e vorba de compatibilitate (Marţi, 22 septembrie 2015, 11:53)

      goto [utilizator] i-a raspuns lui adi

      in primul rand statistica nu lucreaza doar cu word (texte). mai au nevoie si de foi de calcula (xls), lucru cu baze de date etc. plus ca mai au si alte produse specifice statisticii, poate facute special pentru office, iar unele facute home-made.
      o migrare catre alt produs, gen Open Office (pe care il au la baza multe alte produse de genul open source) presupune cautarea de alternative si pentru alte produse, si chiar compilarea de la zero a unor add-inuri.
      si de ce nu se trece direct la 2016?! simplu: pentru asta trebuie o perioada de testare a compatibilitatii tututor produselor utilizate la ora actuala de catre institutul de statistica (sau cel putin de catre utilizatorii pentru care se cumpara licentele), ceea ce presupune o perioada destul de mare de timp si bani (pentru ca testarea se face de catre departamentul de it, nu de catre utilizatori direct in productie).
      pentru cei care nu stiu: implementarea unui soft intr-o companie nu se face ca acasa, sa iei softul si sa il instalezi fara nici o grija. intr-o companie orice soft intai este testat de catre o echipa speciala (de obicei din departamentul de it), nu in productie, pentru a verifica compatibilitatea si impactul pe care il are asupra celorlalte produse care sunt folosite. iar o testare serioasa dureaza de la cateva zile la cateva luni, in functie de complexitatea aplicatiei.
  • +9 (13 voturi)    
    Libre Office (Luni, 21 septembrie 2015, 15:39)

    Dalacu Marius [anonim]

    Din ce in ce mai multe institutii publice din Spania, Germania, Italia, UK trec pe solutii open source si standardul ODF (open document format) numai noi tinem mortis sa dam bani americaniilor sub orice forma...suntem mici, asta este adevarul.
    LibreOffice
    https://www.libreoffice.org/
    • +1 (1 vot)    
      intr-adevar (Luni, 21 septembrie 2015, 16:06)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Dalacu Marius

      S-ar putea sa nu prea vrea open source din motive de contractare separate a mentenantei.

      Dar mai exista cel putin WordPerfect si inca un producator german de softare commercial.

      Si altii si altii...

      De ce tin cu dintii de Microsoft - nu pot sa inteleg.

      E ca si cum s-ar gasi numai Dacii sau s-ar vinde numai televizoare Nokia (nu mai exita, dar tocmai de-aia le dau exemplu).
      • +3 (7 voturi)    
        Pai... (Luni, 21 septembrie 2015, 17:57)

        daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        `Pentru ca tot sistemul informatic e gandit special pentru Windows iar costurile de refacere ar fi foarte mari, pe termen scurt. Serios, inteleg dorinta de a nu cheltui banii publici pe Windows / Office, dar chiar nu putem gandi in perspectiva? Nu ma refer la tine personal ci la toti care tipa "Linux" si "Libre Office". Chiar daca s-ar trece la Linux, tot ar trebui mentinute cele 2 OS-uri in paralel ca sa se poata realiza, implementa si testa noile sisteme informatice. Iar asta e un proces ce ar dura cativa ani buni, in conditiile in care abia au termiant de implementat sistemul informatic de sanatate si suportul pentru cardurile de sanatate. Windows only, evident.
        • 0 (0 voturi)    
          nu (Miercuri, 23 septembrie 2015, 12:49)

          Dedalus [anonim] i-a raspuns lui daydr3am3r

          Nu am spus open source.

          WordPerfect e un program commercial compatibil.
          • 0 (0 voturi)    
            Pai (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:35)

            daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

            Pai nici eu nu am spus closed source. In principiu sunt de acord orice masura care economiseste bani publici, cu conditia ca economia sa nu fie de fatada ci pe termen lung.

            Referitor la WordPerfect, nu l-am folosit dar din ce tin minte de la cursurile de statistica si econometrie, se foloseau extensii special dezvoltate(si nu erau extensii dezvoltate de companii romanesti) pentru MS Office (Word si Excel). Nu conta ce OS si suita office foloseai, tot trebuia sa bagi un Office ca sa treci acel curs. Si ceva imi zice ca nu difera foarte mult de realitate.

            Daca ar fi dupa mine, as pune pe toti sa foloseasca KingSoft Office ca e gratuit (nu stiu insa daca poate fi folosit gratuit si in institutii dar oricum versiunea comerciala e mai ieftina decat MS Office) si are cea mai buna compatibilitate cu formatele DOCX si XLSX din cate am vazut.
  • 0 (6 voturi)    
    Ha (Luni, 21 septembrie 2015, 15:58)

    Anonymus [anonim]

    Un alt contract care striga dupa DNA... la pret de achizitie libera al licentelor raman peste 4700 de lei pentru fiecare unitate de calcul. Asta desi eu ca PF n-as da mai mult de 1500 lei pe configuratia solicitata.
    Daca valoarea atribuita depaseste 1.800.000 de lei, inclusiv TVA, ne uitam la dosarul Microsoft 3.
  • +3 (5 voturi)    
    ???? (Luni, 21 septembrie 2015, 16:13)

    Dedalus [anonim]

    Am mai spus asta, dar nu obosesc sa o repet: principal problema a achizitiilor publice in Romania este totala incompetent a celor care alcatuiesc caietele de sarcini.

    In loc sa puna niste specificatii tehnice care sa permita concurenta, se marginesc sa puna "Micorosft" si gata. Sau, unii mai "sofisticati" spun "compatibile cu Micorosoft office"... :-).

    Daca am gasit eu bine specificatiile, versiunea MS Standard contine Publisher -adica desktop publisher. Nu pot sa inteleg ce face statistica cu 1250 de astfel de licente de Publisher.
  • +1 (5 voturi)    
    mda (Luni, 21 septembrie 2015, 16:18)

    mda [anonim]

    cum a ajuns noul ambasador SUA in tara.. cum avem nevoie IAR de licente microsoft, iar niste bani sifonati, iar niste soft-uri depasite, iar face profit microsoft

    dar ce coincidenta... din aia din filme :))
  • +2 (4 voturi)    
    de ce ne ascundem? (Luni, 21 septembrie 2015, 16:19)

    Dedalus [anonim]

    M-am mai uita pe specificatii: de ce apare numai INTEL?! Nu mai sunt si alti producatori?!!

    Dar gata - ma opresc aici ca m-am plictisit sa tot spun acelasi lucru despre calculatorele astea.

    Bine ca pentr uun ghem de sfoara sau un borcan cu miere sunt arestati toti primarii din Amarasteni si toate babele bolnave de pantecarie, dar nimeni nu vrea sa vada ce e evident.

    In alta ordine de idei, de ce nu facem macar pe fata treaba asta: adica sa spuna asa: uite - eu vreau sa iau de 15 mii de eur (sau cat o fi incredintarea drecta) calcualtaore de la X si licente de software de la Y, ca asa ced eu ca mi se potriveste. Si gata.

    De ce ne prefacem atat? Chiar e nevoie?

    Sa zicem ca ar cumpara de la prieteni la suprapret. Greu de crezut insa ca s-ar intimpla. In fond tot ei lucreaza cu ele....
  • +2 (8 voturi)    
    Exista solutii gratuite (Luni, 21 septembrie 2015, 16:22)

    pencu [utilizator]

    WPS Office (cel mai bun), Libre Office, Open Office, KOffice, FreeOffice (SoftMaker).
  • +2 (10 voturi)    
    Google Docs... (Luni, 21 septembrie 2015, 16:23)

    Cosmin [anonim]

    Hoție pe față, toată lumea e proastă în țara asta? Există Google Docs gratuit, multi-user și mult superior MSO.
    Doamne ferește, o să emigrez!
    • 0 (4 voturi)    
      s-o gatat larga dezbatere pe invatamant (Luni, 21 septembrie 2015, 17:40)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      Ala nu asugura securitatea necesara. Dar sunt altele, inclusiv comerciale, nu open source.

      Uite doua din ele:

      http://www.wordperfect.com/rw/product/office-suite/

      http://shop.softmaker.com/shop/shop.php?go

      Si mai sunt si altele.

      DAR, ar trebui prin caietele de sarcini sa se spuna clar ce se doreste de la acest soft, altfel nu se vor putea compara intre ele.

      SI - DA! Trebuie sa fie deschisa concurenta si lui Microsoft. Adica, sa nu puna specificatii care sa il excluda.

      Inca o data: lipsestre competenta in achizitii publice si va lipsi in urmatorii 20 de ani. Cine vreti sa stie sa faca amaratele alea de caiete de sarcini?!

      Unii au venit cu idea apparent buna de a consulta sectorul de afaceri. Ei, hai sa o vad si pe asta: firme contribuind la caietele de sarcini si acceptand riscul de a lucra degeaba si de a mai fi si date in judecata pentru conflict de interese de fix aia care pierd licitatiile.

      Nu exista minuni, nu exista Mols Craciun. Intr-o tara ai carui functionari sunt produsul "Invatamantului" nu ai ce sa speri.

      N-ai cu cine.
  • +3 (7 voturi)    
    Si altele (Luni, 21 septembrie 2015, 16:26)

    Bogdan31415 [anonim]

    Ne-ar putea ajuta articolul cu raspunsuri la intrebari de genul:

    1. De ce nu Linux?
    2. De ce nu LibreOffice?
    3. De ce la CERN se poate cu linux si la noi nu ?
    4. De ce cifra de afaceri trebuie asa mare ?
    • +2 (8 voturi)    
      Pentru ca... (Luni, 21 septembrie 2015, 17:53)

      daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan31415

      Pentru ca tot sistemul informatic a fost gandit pentru Windows. Nu e Web, nu e cross-platform.

      Cat despre cifra aia nu e nimic de comentat. E clar ca lumina zilei. Avem reprezentanta MS in Romania. Statul poate negocia direct cu ei. In schimb s-a decis organizarea unei licitatii din care un intermediar va castiga muuulti bani.
  • +2 (6 voturi)    
    Un mic manual de calcul al spagii. (Luni, 21 septembrie 2015, 16:35)

    zambara [utilizator]

    1 licenta Office 2013 Standard (word, Excel si Powerpoint) in retail costa max. 130 euro ceea ce inseamna ca Microsoft le vinde la distribuitori cu cel mult 100 Euro. Cele 1250 licente inseamna 125.000 Euro. Hai 150.000 Euro. Dar cum se vor cumpara engros, e de la sine inteles ca se vor cumpara cu un discount de cel putin 30 %. Sarind un pic peste calcule (sa nu va plictisesc) putem aproxima grosso-modo ca pentru cele 1250 licente nu se va plati mai mult de 100.000 Euro.
    Raman 538.000 Euro pentru 275 PC-uri. Adica: aprox 2000 Euro/PC. Suma asta e o gluma nu? Isi imagineaza cineva ca se vor cumpara PC-uri de 2000 euro pentru functionari?. Pai nu, sigur ca nu se vor cumpara.
    Sa continuam atunci:
    In conditiile in care acum un PC la 500Euro "zboara", haideti sa calculam spaga pentru acest contract. E foarte simplu:
    638.000 Euro - 100.000 Euro pt. licente - 275PC*500Euro/buc = 400.000 Euro.
    Rezumat: Contract=638.000 Euro, Costuri pt. licente si PC-uri=238.000 Euro, SPAGA/MITA=400.000 Euro. Q.E.D.
    Bravo !!! Avem ce meritam.
    • 0 (8 voturi)    
      Si restul? (Luni, 21 septembrie 2015, 16:58)

      Vladone [anonim] i-a raspuns lui zambara

      Si instalarea? Mentenanta? Suport-ul? Training-ul? Astea nu le pui la socoteala?
      • 0 (2 voturi)    
        care restul? (Luni, 21 septembrie 2015, 21:17)

        zambara [utilizator] i-a raspuns lui Vladone

        instalarea costa?
        training pentru folosire word?
        Scuzati-ma, dar office-ul pentru cine va fi cumparat? pentru curci cu handicap?
        mentenanta, suport...vrajeli pentru a mai justifica sifonarea unor bani.
        Dvs care folositi office de 5-10-20 de ani, de cate ori ati avut nevoie de suport, mentenanta, bla,bla?
        Acasa stim sa-l folosim iar la birou, ba?
    • -1 (5 voturi)    
      O mica cautare... (Luni, 21 septembrie 2015, 17:01)

      Vladone [anonim] i-a raspuns lui zambara

      http://www.cel.ro/aplicatii-desktop/microsoft-office-professional-2013-32_64bit-engleza-retail-licenta-electronica-l/?gclid=COa4-sWkiMgCFUSNGwodwiYKKw

      La o simpla cautare pretul este de 2000 RON....de unde ai scos-o cu 130 euro? Si daca s-ar aplica un mega discount tot nu ar ajunge la 400 RON!
      • +1 (1 vot)    
        o mica recautare (mai cu folos) nu v-ar strica (Luni, 21 septembrie 2015, 21:12)

        zambara [utilizator] i-a raspuns lui Vladone

        1. 2000 lei este Office Professional (ce include Acces, Outlook, etc) Cererea de oferta e pentru Office Standard (doar Word, Excel, Powerpoint)
        2. Daca te-ai duce dumneata sa cumperi 1500 de licente fii sigur ca le-ai cumpara si mai ieftin de 400 lei/buc.
        Este cam aceeasi situatie cu cea de la reducerea la medicamentele ""noi" (pentru cancer spre ex) care costa (unele) 10.000 Euro, pretul de productie fiind undeva la 60 euro. Daca un guvern are muschi si mai putini corupti/mp, le poate spune ca daca nu reduc de la 10.000 la o valoare rezonabila activeaza clauza de "licentiere obligatorie" si ii lasa cu buza umflata permitand producerea medicamentului de catre terti si cumparand de la acestia. Astfel unele guverne au reusit sa-i "convinga" sa vanda cu vreo 2-300 Euro medicamentul in timp ce noi (romanii) le-am "negociat" la 4500 Euro. Si ne mai si laudam ce reducere am reusit sa obtinem.
        Cam asa si aici. MOffice 2013 in cateva zile va fi inlocuit de alta versiune deci cumva ciclul de viata i s-a incheiat. E corect a spune ca pretul de productie in momentul asta, cand e inlocuit pe raft de altt produs e cam spre 0 Euro/buc. Cel mult costul imprimarii pe un DVD (20-30 centi). Pai in conditiile astea sa primesti 400 lei pe o licenta mi se pare chiar o reusita extraordinara, pantru care agentul de vanzari respectiv chiar trebuie promovat/premiat.
  • -3 (7 voturi)    
    Office 2013 e deja depasit! (Luni, 21 septembrie 2015, 16:49)

    ovidiu [anonim]

    Maine, pe 22 septembrie, se lanseaza Microsoft Office 2016. Statul roman va cumpara o versiune deja depasita.

    De acord, au nevoie de Microsoft Office ca sa asigure compatibilitate maxima intr-un sistem birocratic greoi si refractar la schimbare, dar de ce cumpara un soft vechi la acelasi pret cu cel nou?
    • +1 (1 vot)    
      DELL ... (Luni, 21 septembrie 2015, 17:00)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

      Compania de computere DELL instaleaza Sisteme de Operare Linux (ce includ LibreOffice) in peste 40% din calculatoarele exportate in China.

      Dell is reportedly shipping an Ubuntu-based Kylin Linux OS on 42% of their PCs in China.
      [Kylin is an open source operating system, based on FreeBSD [Berkeley Software Distribution], and developed by academics at the National University of Defense Technology in the People's Republic of China.]
      detalii in:
      http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Dell-China-40-Linux
  • +1 (5 voturi)    
    RUSINE (Luni, 21 septembrie 2015, 17:49)

    Adrian [anonim]

    Sa faca bine sa treaca pe Open Source. NU vreau sa dau bani la Microsoft, mai bine dam la programatori romani care sa extinda si verifice ( de exploits NSA ) produse cu sursa deschisa.
    Exista echivalent gratuit atat la Windows cat si la tot Office !
    E o rusine f mare sa ai educatia si administratia in mainile unei corporatii straine !
  • +2 (8 voturi)    
    Mdah (Luni, 21 septembrie 2015, 17:50)

    daydr3am3r [utilizator]

    Multa lume isi da cu parerea pe aici fara sa aibe habar. Da, e scump si da, multe licitatii sunt aranjate. Dar voi aveti idee cat costa sa muti toata infrastructura de pe indows pe Linux? Chiar daca refaci sistemul informatic, tot trebuie sa mai ramai pe Windows o perioada pana e gata ala de Linux.

    @Cosmin - Serios, cum sa tii statisticile unui stat in Google Docs? Esti normal?
    • -1 (1 vot)    
      Si care e problema? (Marţi, 22 septembrie 2015, 7:05)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui daydr3am3r

      Crezi ca e ceva conectat la Internet care nu ajunge oricum si la Google?
      • 0 (0 voturi)    
        Pai (Marţi, 22 septembrie 2015, 8:14)

        daydr3am3r [anonim] i-a raspuns lui mcris

        Pai depinde. Eu am vazut limitari destul de serioase in unele institutii. Dar nu asta e ideea. Nu poti externaliza datele asa usor. Nu e normal. SI ca sa ce, sa platesti pentru suits business (nu poti folosi web apps legal gratuit pentru institutii si firme) si ca sa nu ai pe ce lucra daca pica netul?
        • +1 (1 vot)    
          Also (Marţi, 22 septembrie 2015, 9:37)

          daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui daydr3am3r

          A, ca sa nu mai vorbesc de spatiul de stocare care costa destul de mult la Google, spre deosebire de Amazon sau MS.
  • +1 (1 vot)    
    Licitatie "deschisa" (Luni, 21 septembrie 2015, 17:51)

    Adrian [anonim]

    Ce licitatie deschisa e aia la care se vrea un singur produs nu un set de functionalitati. E "deschisa" ca buzunarul celor care o sustin.
  • +2 (2 voturi)    
    Pret Office (Luni, 21 septembrie 2015, 19:19)

    Robert [anonim]

    Un alt aspect al acestui comentariu este acela ca pretul unei licente de Office Standard 2013 ( deci probabil si Office Standard 2016) nu este de 1200 lei ci undeva pe la 2000 lei, acesta fiind diferit de cel pentru firme mici. Office 2013 pentru firme mici se gaseste de vanzare numai sub forma FPP (Retail) cat despre Office 2013 Standard numai sub forma de licentiere de volum (>= 5 PC-uri). Office 2013 pentru firme mici nu este pretabil pentru a fii instalat intr-o institutie cu atatea pc-uri deoarece nu poate fii instalat simultan in toata reteaua, pe cand Office 2013 Standard exact pentru asta este facut si de aici si diferenta de pret ( minus eventuale discounturi).
  • +4 (4 voturi)    
    Voi, Romanii (Luni, 21 septembrie 2015, 19:36)

    VictorasTractoras [utilizator]

    Voi cei ce va pricepeti la toate... Voi cei care transformati banuielile in certitudini...
    Fratii mei albi, cacaturile alea din suita Libre Office nu sunt pentru un institut de statistica ce lucreaza cu softuri de mii sau zeci de mii de euro cu integrari cu Excel sau te miri ce alt softan.
    Terminati cu prostiile, ca INS nu e un SRL de la colt de strada.
    Inainte sa va pricepeti si la IT, incercati sa va pricepeti la tinut mainile departe de tastatura.

    Pentru (probabil) 50-60% din utilizatorii de calculator din INS, e nevoie de Office de la Microsoft. Si cand e vorba de a oferi suport si pe un Libre daca s-ar pune problema pentru restul de utilizatori, garantat ar fi mai putin facil si poate mai scump.
    Si apoi, sa ne gandim la exporturile pe care le fac, si schimburile de documente intre celelalte ramuri ale statului.

    Pe scurt, Statul trebuie sa foloseasca aceiasi suita Office pe care o foloseste marea majoritate a companiilor si a cotizantilor privati. Punct.

    Va multumesc.
    Cu respect,
    VictorasTractoras.
    • -1 (3 voturi)    
      Mdah... (Marţi, 22 septembrie 2015, 9:40)

      daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui VictorasTractoras

      Victoras, nu cred ca vei reusi sa convingi pe nimeni din pacate. Majoritatea cred ca totul se rezuma la redactarea de documente word si tabele simple, ignorand complet faptul ca MS Office e extensibil si ca in statistica se folosesc zeci de extensii care sutn exclusiv pentru MS. Asta e un lucru pe care orice absolvent de ASE ar trebui sa il stie. Dupa cum vine vezi cineva de aici sugera folosirea Google Docs gratuit. Cu asta am spus multe...
    • +1 (1 vot)    
      mda (Marţi, 22 septembrie 2015, 11:29)

      mda [anonim] i-a raspuns lui VictorasTractoras

      de-acord cu tine, lumea in general nu stie ce inseamna vlookup sau pivot in excel, dar recomanda libreoffice si alte bazaconii....

      dar eu nu cred ca angajatii de la INS sau alte institutii sunt atat de avansati incat sa foloseasca office-ul la lucrul de baza.. un document in word, un mic tabel in excel, cu o formula de SUM.. si cam atat

      pentru restul exista servicii externalizate, adica acolo unde angajatii bugetari sunt varza, se angajeaza firme IT care fac munca adevarata.. orice institutie publica taie lunar facturi catre firme IT pentru grosul muncii

      pe scurt, angajatii de la stat sunt prea novici (sa nu zic prea prosti) pentru o suita office completa (excel, acces, etc), si atunci libre office si altele s-ar merita
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Luni, 12 octombrie 2015, 19:46)

        VictorasTractoras [utilizator] i-a raspuns lui mda

        E prea corect si adevarat ce spui tu, dar administrarea si mentenanta a doua suite office simultan e destul de horror in mediul bugetar si drept urmare, implica niste costuri marite.
        Deci mai bine toata lumea la un nivel unificat. E mai simplu.
  • 0 (2 voturi)    
    de unde concluzia (Luni, 21 septembrie 2015, 20:14)

    George [anonim]

    In cerintele specifice nu apare nicaieri MS Office 2003. Deci de unde concluzia ca nu se poate oferta si MS Office 2015?