Seful Postei Romane, Alexandru Petrescu, va fi numit de presedintele Iohannis in functia de sef al ANCOM, arbitrul pietei telecom - surse

de Red. Politic     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2015, 18:31 Economie | Telecom

Alexandru Petrescu, directorul Postei Romane
Foto: Posta Romana
Guvernul a transmis in urma cu cateva saptamani catre Administratia Prezidentiala nominalizarea lui Alexandru Petrescu, actualul director al Postei Romane, pentru sefia ANCOM, iar presedintele Klaus Iohannis va aproba, cel mai probabil, aceasta numire, au declarat pentru HotNews.ro surse din cadrul Administratiei Prezidentiale. Mandatul actualului sef al ANCOM, Catalin Marinescu, a expirat deja in primavara.

Catalin Marinescu fusese numit in functie in aprilie 2009.

Alexandru Petrescu, care ocupa acum functia de director general al Postei Romane, a fost anterior timp de doi ani director executiv al Postei Romane, fiind si presedinte al Comisiei de Privatizare. Petrescu este licentiat in economie la University of Wales, fiind specializat in Business Administration. La Londra a detinut mai multe pozitii de conducere in sistemul financiar-bancar din Regatul Unit. Are o experienta in management de peste 13 ani. Are dubla cetatenie, romana si britanica. Petrescu este si vicepresedinte PSD Diaspora.

Autoritatea de Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) este arbitrul pietei telecom, una dintre cele mai mari piete din Romania, cu o cifra de afaceri estimata la peste 14 miliarde de lei. Deciziile ANCOM sunt esentiale pentru jucatorii din piata, asa ca miza conducerii institutiei este majora.

Vom reveni cu amanunte










6579 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    Pentru ca (Joi, 1 octombrie 2015, 18:33)

    the obvious [utilizator]

    Poștă română e un model de succes
  • +7 (9 voturi)    
    Salariu președinte ANCOM (Joi, 1 octombrie 2015, 18:54)

    MyGame1 [utilizator]

    Salariu:4800 RON
    A dat patriotismul in domnul Petrescu sa vina pe 1000 euro când probabil in "pozițiile de de conducere in sistemul financiar bancar" câștiga peste 10.000 euro/luna? Dl. Iohannis cum sa aprobe o astfel de numire când acest "patriot" este tocmai cel care trimitea fluturași in campania electorală la pensionari folosind posta si ii ameninta ca Iohannis le taie salariile. Va aduceți aminte când in campanie Iohannis ii arată fluturașul lui Ponta?
  • +8 (8 voturi)    
    L-au promovat (Joi, 1 octombrie 2015, 19:19)

    AdiSto [utilizator]

    de bine ce a managerizat Posta Romana ? http://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-20457568-posta-romana-pierde-din-mai-mult-teren-fata-furnizorilor-privati-2014-fost-procesate-2-3-ori-mai-multe-colete-postale-dar-aproape-90-dintre-acestea-fost-livrate-furnizorii-privati.htm
  • +9 (9 voturi)    
    Super (Joi, 1 octombrie 2015, 19:36)

    Huitzilopochtli [anonim]

    In sfarsit un om potrivit. Un om care s-a asigurat ca in fiecare oficiu postal putem gasi: bauturi energizante, sampon, crema de maini, crema de fata, candele, lantisoare, baterii de ceas dar niciodata, NICIODATA, plicuri.
    • +2 (2 voturi)    
      Plicuri (Joi, 1 octombrie 2015, 23:43)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Huitzilopochtli

      Si pixuri :)
    • 0 (2 voturi)    
      Plicu ala micu (Vineri, 2 octombrie 2015, 7:51)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui Huitzilopochtli

      Gresesti. Asta se intampla pe vremuri. Acum, nu mai vand decat timbre, ca nu au case de marcat.
  • +9 (9 voturi)    
    Au innebunit toti (Joi, 1 octombrie 2015, 20:27)

    Vodafone [anonim]

    Vodafone si-a pus "om" la Arbitrul telecom dupa ce a cotizat la Ponta in campanie. DNA aude? SRI mai este institutie romaneasca?
    Iohannis a luat-o razna si linge fix unde a scuipat in noiembrie cu mizeria fluturasilor otraviti ai Postei.
    Si mai premiaza si esecul managerial de la Posta Romana. Gretos!
    Avem un presedinte de ceremonie doar -iohannis si un presedinte jucator la cotroceni - mihalache dan, viitor inculpat.
    Dumnezeu sa-i ajute pe romani ca blatul penal usl-ist functioneaza la turatie maxima!
  • +5 (5 voturi)    
    Tot securistii vechi din SIE conduc (Joi, 1 octombrie 2015, 20:57)

    Securistul pocait [anonim]

    Au judecatori, procurori, premier, afaceristi acum pun si arbitrii "independenti".
    Profilul si CVul lui Petrescu, precum si "golurile" din CV nu au atras nimanui atentia? Incompatibilitatea in cazul asta nu e penala?
    Omul a fost racolat de FiX acelasi grup DIE-SIE care l-a "angajat" si pe tovarasul ponta. Au fost colegi de "instructie".
    Bine ca am ramas in Irlanda. Voi frati romani nu va mai faceti bine....
  • +5 (5 voturi)    
    Johannise, nu te baga! (Joi, 1 octombrie 2015, 21:32)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Dat dracu managementu asta. Mai ales daca il faci la universiti of ueils. Numai atunci ai abilitatea sa lasi toate oficiile postale fara case de marcat, de nu mai vand astia decat timbre. Business Administration, pe dracu! Playback, toata ziua! Romanu' poate sa faca facultatea si pe Marte, ca, in afara de toceala, nu e de nimic in stare. A, gresesc. Daca e ceva de furat cu multe, multe zerouri, se schimba treaba. Aici chiar depinde de facultati, vorba morometilor...
  • +2 (2 voturi)    
    Meritata promovare (Joi, 1 octombrie 2015, 22:58)

    petre [anonim]

    Dupa ce a luat banii degeaba in comisia de privatizare a postei care a esuat si nuuuu din cauza managementului, dupa ce s-a implicat si a supravegheat cu atentie alegerile in diaspora care au esuat si nuuuuu din cauza organizarii, dupa ce lasa posta fara obiectul muncii de ti-e jena sa intri intr-un oficiu postal, managerii de elita a tarii Merita Promovati ! ne meritam soarta !
    • 0 (0 voturi)    
      corect ... (Joi, 8 octombrie 2015, 16:30)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui petre

      ... celui mai bun manager din toate pozitiile (posta + diaspora) i se cuvine asigurat un loc cu inamovibilitate, de coordonare a unei piete complexe ... a avut in coordonare o bucatica din piata pe care o coordoneaza ANCOM (posta) si rezultatele exceptionale se vad CLAR !

      propunem sa i se acorde direct un mandat cvadruplu, ca sa fim siguri ca iese la pensie de la ANCOM!

      pentru ca, nu-i asa, CV-ul domnului il "bate" lejer pe al actualului sef, Marinescu ! NOT !!!
  • -1 (1 vot)    
    Confirm informația cu Vodafone (Vineri, 2 octombrie 2015, 0:12)

    MyGame1 [utilizator]

    Este omul Vodafonului! O multinaționala ce își numește oameni in poziții cheie! Bravo Vodafone. Rasplata? Vodafone primește despăgubiri ca nu poate folosi frecventele achizitionate in 2013 pentru ca au fost tampiti la licitație, acele frecvente fiind bruiate de CDMA-ul ucrainian pana pe la Buzău. Si doi sa-i oblige pe Romtelecom ( Telekom Home) si RCS RDS sa le dea acces gratuit la rețeaua de date. Bravo Vodafone! P$D iar v-ați vândut pentru un pumn de dolari?
  • 0 (0 voturi)    
    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20075362-noul-m (Vineri, 2 octombrie 2015, 15:50)

    Analistu [anonim]

    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20075362-noul-mandatul-presedintelui-ancom.htm
  • 0 (0 voturi)    
    Presedinte ANCOM (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:13)

    Postas [anonim]

    A adus posta pe profit de 20 milioane in 2014 ( nici macar economia de la fondul de salarii urmare a concedierilor facute in 2013 = 5000 salariati nu a scos-o in profit ) dar a uitat sa plateasca datorii de 115 milioane !? Asa o fi invatat la Wales ?
  • +1 (1 vot)    
    managerul Pinokio (Joi, 8 octombrie 2015, 20:59)

    rares stanciu [anonim]

    Puneti-l presedinte la ancom poate asa scapa posta de insolventa acolo unde el si cu ekipa lui de super directori a adus-o, halal manager.....