RCS&RDS vrea sa-si dezvolte propria retea de distributie de energie electrica, dar s-a lovit de refuzul ANRE/Valentin Popoviciu: Vom parcurge toti pasii legali pentru a obtine licenta

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2015, 14:21 Economie | Telecom

Care va fi viitorul energiei in Romania
Foto: AGERPRES
RCS&RDS vrea sa-si dezvolte propria retea de distributie de energie electrica in doua zone din tara, printre care Oradea, dar solicitarea de a obtine licenta de distributie de energie electrica a fost respinsa de ANRE, autoritatea de reglementare, a declarat miercuri Valentin Popoviciu, vicepresedintele RCS&RDS. Am primit un raspuns preliminar de la ANRE, care este o interpretare a autoritatii, intr-un anumit sens, si continuam cu demersul legal pentru ca noi credem ca legea si Constitutia ne permit sa dezvoltam si sa operam in mod legal retele de distributie de energie electrica. Consideram ca, la fel ca in telecom, energia este un domeniu unde preturile din piata sunt peste puterea de cumparare a consumatorului din Romania.

RCS&RDS opereaza in prezent pe piata de furnizare de energie electrica, o piata liberalizata.

  • 'Suntem prezenti pe piata de furnizare de energie electrica. Folosim reteaua distribuitorului, cumparam energia en gros si o vindem catre clientii finali. Vrem sa fim detinatori de retea astfel incat sa putem sa controlam operational reteua, sa o dezvoltam noi si sa avem costurile noastre astfel incat sa dam un serviciu mai eficient consumatorului. Serviciul de distributie este o pondere de 35-40% din serviciul total si serviciul de distributie nu a evoluat intr-un anumit sens in timp si noi credem ca acolo este loc de eficientizare.
  • Am solicitat licenta pentru retea de distributie in doua zone pilot, printre care Oradea. Interpretarea altor operatori si a ANRE este ca legea nu permite, interpretarea noastra este ca legea permite si atunci avem o disputa si mergem in demersul legal cu ANRE, in sensul ca discutam contextul legal si vom merge pe calea legala astfel incat sa vedem daca demersul nostru este cel corect sau nu. Noi zicem ca este corect si in interesul consumatorilor. Vom parcurge toti pasii legali necesari astfel incat sa obtinem legal posibilitatea de a a da serviciul de distributie energie electrica.
  • Investitia este corelata cu posibilitatea de a face reteua de distributie. Daca vom obtine licenta vom investi sume semnificative. Noi am vrea sa facem cat mai repede.
  • Si in telecom, la fel se spunea despre noi, acum multi ani de zile, ca am intrat in telefonie fixa, internet, mobil si ca nu avem un demers pe termen lung, ci unul pe termen scurt, ca vrem sa vindem compania si ca tocmai de aceea dam niste preturi ca sa atragem consumatori. Am demonstrat ca de fapt, compania nu este de vanzare si demersul este pe termen lung", a declarat Valentin Popoviciu.

Operatorul, controlat de oradeanul Zoltan Teszari, vinde in prezent energie electrica catre clientii companii, iar anul acesta, potrivit lui Valentin Popoviciu, va furniza energie electrica si catre clienti persoane fizice.

In afara de RCS&RDS, si Telekom si alte doua firme de comunicatii prin cablu, respectiv Digital Cable Systems si AKTA Telecom, ambele operand sub acelasi brand AKTA si avand o structura similara a actionariatului, vor sa devina furnizori alternativi de energie electrica.



Citeste mai multe despre   









3822 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    monopol (Miercuri, 21 octombrie 2015, 14:55)

    conservatorul [utilizator]

    E greu in Romania unde totul e cu monopol. Doresc succes oricarei companii care incearca sa sparga aceste monopoluri. Asa e intr-o economie de piata: trebuie sa poti alege furnizorul. Exista intotdeauna baieti mai destepti decat cei destepti.
    • -8 (10 voturi)    
      retea distributie (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:04)

      jean [anonim] i-a raspuns lui conservatorul

      Problema e mult mai complexa decat prezinta reprezentantul RDS.

      Nicaieri in lume nu exista retele de distributie a energiei electrice, construite in paralel. Argumentul este ca nu sunt eficiente economic, avand in vedere ca in domeniul energetic investitiile necesare sunt foarte mari.

      Asadar, pentru a intelege prb. vreau sa iti aduc urmatorul argument: RDS vrea sa-si construiasca retea de distributie in municipiul Oradea, unde densitatea de consumatori e mare iar puterea absorbita pe masura.

      In aceste conditii nu poti sa te compari la eficienta cu operatorul de distributie clasic, tu neavand aceleasi costuri cu el, care asigura alimentarea cu energie electrica si in cel mai indepartat sat/catun.

      ATENTIE la manipularea ieftina!
      • +6 (8 voturi)    
        Si solutia care e? (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:38)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jean

        Sa interzicem orice concurenta ca oricum e avantajata fata de ala mare? Pe logica asta rcs trebyuia sa nu intre nici pe segmentul de telefonie sau distributie TV, ca oferea servicii doar celor din orase, nu si celor de la tara unde e densitate mult mai mica. Sau nici spitalele private n-ar trebui sa existe atit timp cit ofera servicii doar in marile orase si doar pe specialitatile banoase.

        Iar solutia, daca vrem sa facem totul ca la carte, e sa diferentieze si compania de distributie aia mare tarifele pentru oras si sat in functie de costuri, si eventual statul sa acopere diferenta dintre tariful la oras si la sat dintr-o taxa ceruta de la toti operatorii. Dar nu poti elimina tendintele de concurenta pe motiv ca vezi doamne, face concurenta neloiala.
      • +2 (2 voturi)    
        si faptul ca nu sint (Miercuri, 21 octombrie 2015, 18:14)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui jean

        eficiente il stailesti tu sau anre?
        daca o firma vrea sa faca investitii si are si bani le interzicem sa o faca pentru ca ...............putem?

        Intamplator depinde unde pui accentul in cadrul cuvantului putem pe prima silaba sau pe ultima
      • 0 (0 voturi)    
        Ba da sunt!! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 19:52)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui jean

        Inca in tari care sunt comuniste!!
        Vezi China!!
        Habar nu ai!!
        Chiar sunt necesare, obligatorii sa existe in anumite zone retele paralele din diverse surse! Vezi zone industriale si comeriale din Londra!!
  • 0 (0 voturi)    
    Statul roman (Miercuri, 21 octombrie 2015, 19:49)

    Stef_and [utilizator]

    Un hot fara precedent care impoedica aparitia concurentei.
    ANRE plin de indivizi care isi vad doar propriul interes sau interesul celor care platesc bine!
    Impiedicarea concurentei in domeniul energetic - vom plati iar amenzi la UE tot noi fraierii de cetateni!
    • +2 (2 voturi)    
      retea distributie 2 (Joi, 22 octombrie 2015, 16:00)

      jean [anonim] i-a raspuns lui Stef_and

      nu s-a inteles nimic din ce am scris mai sus

      RDS va manipuleaza "ieftin".

      De ce nu incepe RDs cu reteaua din cel mai defavorizat satuc? Raspunsul e la mintea cocosului, pentru ca nu renteaza acolo.

      Operatorul clasic in schimb asigura alimentarea cu energie electrica si "pe varf de munte". Atunci, iar la mintea cocosului, e logic ca pretul mediu al lui sa fie mai mare decat la RDS, care va avea consumatori in orasul Oradea.

      Asadar, nu uitati de baietii destepti din energie care cumparau de la Hidroelectrica si vindeau la marii consumatori, fara sa fie obligati sa furnizeze la consumatorii casnici. Asa "baietii destepti" s-au imbogatit si fraierii de casnici tot "pe intuneric" stau.

      Acum schema e similara, doar ca trebuie convinsi niste "mase" de oameni ca le va fi bine, doar lor, celor din mediu rural....ne doare'n cot de ei, noau internautilor sa ne fie caldurica....la oras.

      Asta nu e stat social.