Seful Google ia apararea Apple in scandalul cu FBI: Fortarea unor companii sa deblocheze terminalele ar pune in mare pericol datele utilizatorilor

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2016, 9:54 Economie | Telecom

Sundar Pichai
Foto: Wikimedia Commons
​Apple are sustinatori importanti in scandalul in care compania se opune cererii FBI care vrea ca iPhone-ul unui terorist sa fie deblocat, pentru ca datele de pe el sa fie recuperate. Seful Google, Sundar Pichai, spune ca ar fi un precedent tulburator ca pe viitor companiile sa fie fortate sa permita hacking-ul propriilor terminale, iar datele user-ilor ar fi in mare pericol. Si fondatorul Whatsapp il sustine pe Tim Cook, invocand tot crearea unui precedent periculos, noteaza TechCrunch.

Atat Apple, cat si Google, spun ca este extrem de importanta criptarea datelor, fiindca doar asa s-a castigat increderea clientilor. Autoritatile au o opinie cu totul diferita si spun ca nivelul ultra-sofisticat de criptare permite teroristilor sa planuiasca atacuri fara a fi prinsi si anchetele sunt franate

Apple se opune unei cereri venite din partea FBI de deblocare a unui iPhone 5C recuperat de la Syed Rizwan Farook, cel care impreuna cu sotia sa au deschis focul, in data de 2 decembrie 2015, ucigand 14 oameni, in San Bernardino, California.

Dupa ce un judecator american a decis marti ca Apple sa asigure "asistenta tehnica rezonabila" pentru investigatorii FBI in decriptarea acestui iPhone, seful Apple, Tim Cook, a reactionat publicand pe pagina companiei o scrisoare catre clienti in care sustine ca solicitarea FBI ar insemna ca Apple sa creeze un backdoor in sistemul de operare al iPhone, care ajuns in mainile cui nu trebuie, ar putea pune in pericol toti utilizatorii de telefoane iPhone.

Investigatorii FBI incearca sa sparga codul de deblocare al telefonului pentru a accesa datele si a decoperi alti suspecti cu care cei doi atacatori ar fi planuit atacul. Numarul de incercari de deblocare a telefonului este insa limitat si in cazul in care nu se descopera parola corecta, telefonul se reseteaza, stergand informatiile.

Acum, Sundar Pichai, CEO Google, il sustine pe Tim Cook in cateva postari pe Twitter, explicand faptul ca s-ar crea un precedent tulburator, iar datele user-ilor ar ajunge pe mana cui nu trebuie daca in viitor companiile de tehnologie ar fi fortate sa permita "hackingul" propriilor terminale.

Si Jan Koum, fondatorul Whatsapp, il sustine in totalitate pe Cook. Intr-o postare pe Facebook spune ca il admira pe Tim Cook si ca este total de acord cu pozitia sa: Nu trebuie sa permitem crearea unui astfel de precedent periculos. Este in joc libertatea noastra.







Citeste mai multe despre   









2027 vizualizari
  • -1 (7 voturi)    
    haha (Joi, 18 februarie 2016, 10:40)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Glume dupa glume dupa glume. Cand sa plateasca taxele, de fapt concluzia e ca statul trebuie sa le plateasca lor niste bani. Asa si cu povestile astea cu libertatea de a vinde droguri, trafica arme, vinde copii, trafic de persoane, cereri de crima etc Criptarea fara cheie nu e pentru sotul care are o amanta sau activistul singuratic din Hong Kong, e 95% pentru crima organizata :)) Sa-mi ia datele si istoricul pentru reclame e ok, n-are treaba cu libertatea, dar sa comunice cu statul transparent e o "mare problema", o chestiune etica de viata si de moarte...Penibil!
    • +1 (1 vot)    
      Criptarea fara cheie (Joi, 18 februarie 2016, 21:34)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      "Criptarea fara cheie nu e pentru sotul..."

      De unde ati citit, prin ce carti, despre criptarea aceasta? Nu de alta dar in cele de specialitate nu exista.
    • +1 (1 vot)    
      What?!? (Joi, 18 februarie 2016, 21:39)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      "Sa-mi ia datele si istoricul pentru reclame e ok, n-are treaba cu libertatea..."

      Se pare ca in tine comunismul si securitatea au fost intercalate deja in ADN. Ia zi: care iti e CNP-ul? Nu de alta dar e una din datele tale si oricum (dupa cum sustii) nu are treaba cu libertatea. Zi-mi CNP-ul, adresa si banca la care esti.
  • -1 (7 voturi)    
    Adevarata fata a acestor corporatii... (Joi, 18 februarie 2016, 10:44)

    cititoare [utilizator]

    Pentru ei conteaza mai mult profitul, cresterea numarului de clienti, chiar daca printre ei sint si teroristi, decit vietile victimelor acelor descreierati
  • -1 (7 voturi)    
    ce porcarie (Joi, 18 februarie 2016, 11:32)

    DrInOrice [utilizator]

    Cand scriau pe hartie, ce mama masii metode de stergere si protectie aveau datele? Sau cand se comunica telegraf sau telefon cu voce liber ascultabila? Acum toate pot oferi criptari si toate alea, folosibile in scopuri obscure. E normal sa impiedici posibila salvarea a unor oameni? Nu, nu e. Iar cine chiar are date atat de importante, in afara de poze cu unde s-a mai rahatzit Bubico sau io stiu ce cururi rusinoase, sa nu si le mai puna pe FB, mesagerii, si alte astfel de locuri! Nu in ultimul rand, dupa cum se vede, este vorba de o masura de last resort, nu ca sa iti acceseze tie mobilul FBI continuu
    • +1 (1 vot)    
      O masura de last resort (Joi, 18 februarie 2016, 21:41)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Este sa isi faca propriul proiect si sa incerce sa decripteze singuri aparatul. Cand Hitler folosea Enigma, ce a facut Turing cu echipa? Au obtinut un ordin judecatoresc prin care Hitler era obligat sa isi decripteze mesajele? Fireste, numai pe cele de razboi, aliatii ii garantau ca nu ii vor asculta comunicatiile personale cu Eva.
  • +2 (2 voturi)    
    Celor 3 de mai sus (Joi, 18 februarie 2016, 21:37)

    V. Veroiu [utilizator]

    1. Cand se scria doar pe hartie si pe telegraf, ce scriam eu pe hartie la Bucuresti nu se putea citi la Washington. Azi se poate. Intra pe www.insecam.org si vei vedea camere video pe care poti urmari oamenii in casele lor. De ce? Pt ca au fost sparte.

    2. Au existat teroristi, victime, atacuri si bombe inainte de iPhone, de Google si de criptarea dispozitivelor. Asadar sa spui ca oamenii vor fi in siguranta daca se renunta la criptare este o mare MINCIUNA.

    3. Cei din crima organizata, daca vor, au la dispozitie solutii gratuite de criptare. Chiar daca mie imi decripteaza cineva iPhone-ul va avea o mare surpriza: un fisier de 40 GB criptat la randul lui AES 4096 bit. Succes la a doua criptare. Si nu fac parte din crima organizata, ci exact invers.
    • -1 (1 vot)    
      Pe cuvintul tau de pionier? (Vineri, 19 februarie 2016, 1:55)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Parca si vad interlopi burtosi cu lanturi de aur postind comentarii pe hotnews.
      • +1 (1 vot)    
        Stimata doamna (Vineri, 19 februarie 2016, 7:10)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Daca ati avea un pic de rabdare sa cititi si alte comentarii ale mele poate ati reusi sa va formati o opinie sau o impresie mai clara.

        Cat despre interlopiii burtosi si cu lanturi de aur ca SCRIU pe internet comentarii, in primul rand ei sunt prea ocupati cu scrisul cartilor iar in al doilea rand aveti o imaginatie (mult prea) bogata. Pe cand veti crede ca scriu comentarii broaste testoase cu peruca si costum?
        • +1 (1 vot)    
          n-ati inteles. (Vineri, 19 februarie 2016, 12:57)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Era o ironie referitoare la declaratia dvs comica cum ca nu faceti parte din crima organizata, de parca pe hotnews salasluiesc astfel de indivizi. Nicidecum nu v-am facut intelop burtos. Asta e, in scris, apar alte conotatii. Cheer up!
          • +2 (2 voturi)    
            Din pacate uneori in scris (Vineri, 19 februarie 2016, 15:12)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            Nu apare si zambetul. Ironia o accept ca pe o dovada a inteligentei. Sper insa ca v-ati imaginat cum arata o broasca testoasa cu peruca si costum, scriitoare.
            • 0 (0 voturi)    
              bineinteles. (Vineri, 19 februarie 2016, 16:04)

              cititoare [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

              Absolut feerica!