Licitatii de peste 6 milioane de euro pentru rezolvarea problemelor cu cardul de sanatate

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 28 martie 2016, 12:08 Economie | Telecom

defectiune cardul de sanatate
Foto: Hotnews
 documente
(28 Mar 2016) PDF, 622KB
(28 Mar 2016) PDF, 1MB
Casa Nationala de Asigurari de Sanatate a demarat o licitatie pentru achizitia de servicii de Help-desk, mentenanta si suport tehnic aferente componentei aplicative a sistemului informatic Cardul Electronic de Asigurari de Sanatate, contract in valoare estimata fara TVA de peste 18,8 milioane de lei. Contractul va fi finantat din fonduri bugetare si va fi incheiat pe o perioada de 3 ani. Separat, CNAS a mai lansat o licitatie de peste 8,3 milioane lei fara TVA pentru contractarea pe 3 ani a serviciilor de administrare, suport tehnic si mentenanta hardware pentru Platforma Informatica din Asigurarile de Sanatate (PIAS), arata datele publicate sambata in Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP).

Cele doua licitatii lansate de CNAS au fost afisate sambata in SEAP. Criteriul de atribuire a celor doua contracte este 'pretul cel mai scazut'. Pentru contractul de mentenanta a sistemului cardului de sanatate termenul limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 9 mai 2016 si tot atunci va avea loc si sedinta de deschidere a ofertelor.

Pentru contractarea serviciilor de 'administrare, suport tehnic si mentenanta hardware pentru Platforma Informatica din Asigurarile de Sanatate (PIAS), cu exceptia componentei Sistemul Informatic Dosarul Electronic de Sanatate', termenul limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 6 mai 2016 si tot atunci va avea loc si sedinta de deschidere a ofertelor.

  • Lipsa serviciilor de mentenanta, una dintre cauzele nefunctionarii sistemului IT al Cardului national de sanatate

Luni, 15 februarie, sistemul IT al cardului de sanatate a functionat doar in modul offline mai bine de 20 de ore, dupa ce duminica, in jurul orei 14:00, a aparut o defectiune la certificarea semnaturii digitale pentru serviciile medicale. Nu este prima data cand sistemul are probleme de functionare, dar niciodata perioada de remediere nu a durat atat.

Sistemul de card - CEAS a costat peste 87,6 milioane lei fara (TVA) si a fost implementat de asocierea HP Romania si Novensys Corporation, avand ca subcontractant pe SIVECO Romania, contractul fiind atribuit in luna aprilie 2012.

Una dintre explicatiile deselor probleme cu acest sistem IT este si faptul CNAS a ramas de cateva luni fara servicii de mentenanta la acest sistem informatic.

In luna ianuarie din acest an, Vasile Ciurchea (care era la acel moment presedinte al CNAS si a demisionat saptamana trecuta) a declarat pentru Digi 24:

"Am declansat o procedura de achizitie, in vara anului trecut, nu s-a prezentat nimeni si probabil ca maine sau poimaine vom lansa din nou licitatia pentru sistemul de mentenanta"

CNAS a lansat in data de 16 iunie 2015 o licitatie deschisa pentru semnarea unui acord-cadru pe 4 ani pentru servicii de administrare, suport tehnic si mentenanta pentru sistemul informatic CEAS. Numarul anuntului de participare din SEAP este: 160318.

Valoarea estimata fara TVA a acestui contract a fost cuprinsa intre 1,923,033.37  de  lei si  7,692,133.48 de lei (fara TVA).



Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
3413 vizualizari
  • -7 (9 voturi)    
    Asa, si? (Luni, 28 martie 2016, 12:37)

    Spirt [utilizator]

    De partea cealalata, spitalele, cabinetele medicale, farmaciile, tot pentru aceasta platforma investesc anual cam 25 milioane de euro in total. Prin urmare, mi se pare ca a facut o afacere. Privatii obtin mentenanta pentru 25 de milioane de euro pe an, statul obtine pentru 6 milioane pe 3 ani. Ce atata chiraiala? Ati vrea ca sistemul sa se intoarca la ce era inainte? Este foarte bun asa cum este, sa ai ceva foarte bun costa.
    • +6 (6 voturi)    
      normal (Luni, 28 martie 2016, 12:54)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      trebuie cotizat la baietii destepti.
      Cine poate sa evalueze corect o mentenanta?
      Programul initial cumparat, cum de nu functioneaza bine, nici macar la inceput? Sigur e facut bine sau numai sa aiba un profit imens? Cine poate face o evaluare?
    • +3 (3 voturi)    
      Well ... bani pentru hotzii care au facut sistemul (Luni, 28 martie 2016, 12:58)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      Well ... bani pentru hotzii care au facut sistemul - acela cu probleme functioanale, ca sa ma sifoneze niste bani de la "asigurati".

      Achizitia publica este doar un pretext de finantare a firnelor Hewlett-Packard Enterprise si SIVECO, pentru a presta si in viitor "abur" cu miros de system, catre CNAS pe banii celor care contribuie la "buna starea materiala" a unor condamnati pentru evaziune fiscala (Socol & Co).

      In timp ce prostii platesc - Socol si slugile sale - stau in arest la domiciliu, in conditii de confort maxim.

      Oare de ce are sistemul IT de la CNAS atatea probleme ? Pentru ca ii lipseste mentenanta ?

      Well ... pentru ca a fost acceptat cu lipsuri tehnice de catre imputernicitii CNAS - carora nu le-au lipsit spagile grase din buzunare.

      Acum Chercea se "da ranit in (g)onoarea sa de functionar public", isi da demisia, ca sa poata inhata mai bine spaga de la HP/SIVECO, pe o licitatie aranjata pentru un singur "participant".

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
      • 0 (0 voturi)    
        Este interesant ce spui. (Luni, 28 martie 2016, 14:15)

        Spirt [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

        Daca dovedesti ce spui acolo si ai dreptate, bravo si din partea mea, cel care a fraudat sa plateasca prejudiciul sau la inchisoare.
        Dar sa va asteptati ca o aplicatie instalata sa functioneze permanent ideal, cred ca este o naivitate.
        Iar cheltuielile de mentenanta in partea cealalata a sistemului , cea care aduce serviciile medicale sunt pe masura, si mai mari decat sumele vehiculate aici. Iar sistemul asta este introdus la privati de 12 ani cel putin. Adica nu v-am vazut pe forumuri sa urlati ca de ce privatii cheltuie ani de zile degeaba pe un sistem cand statul nu are asa ceva, dar acum cand este vorba de cheltuieli rezonabile, woaw!, hotii, ne fura banii!, la inchisoare!, vrem recuperarea prejudiciului! etc!
  • +5 (5 voturi)    
    Bau ! (Luni, 28 martie 2016, 12:58)

    KabaL [utilizator]

    Lean on, jaful continua ! ))
  • +1 (1 vot)    
    poate putin prea tarziu (Luni, 28 martie 2016, 13:15)

    andix [utilizator]

    Pai bine ca acuma s-au trezit dupa ce majoritatea au deja achizitionate aceste servicii de help-desk contra cost (in functie de softul utilizat) sau s-au adaptat din mers intrebarile si raspunsurile circuland din cate stiu fie pe forumuri de specialitate, fie prin grupuri de discutii.
  • +5 (5 voturi)    
    Well..poza Irinei Socol din articolul cu condamnar (Luni, 28 martie 2016, 13:16)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well .. priviti cu atentie poza Irinei Socol din articolul cu condamnarea:

    http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-anticoruptie-20272193-irina-socol-condamnata-trei-ani-sase-luni-executare.htm

    In fundal se lafaie sigla agentiei cele mai furate de Socol & Acolitzii - C.N.A.S.

    De aici - doar ce nu a putut cara - nu a furat !

    Programe de doi lei, servicii brambura si multi multi multi ... bani incasati.

    Acum mai vor o transa - de 6 milioane !

    Oare de ce sunt eligibile pentru aceste contracte tocmai firmele care au facut implematari de KKOLU' ?

    Pentru ca stiu sa duca "plasa" ... de la o caserie la altul !

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .

    P.S. Stim ca Hoitnews incaseaza gras de la SIVECO pentru reclama, asa ca cut toata jena va cenzura cel mai probabil orice luare de pozitie contrara labei care-I hraneste.
  • +4 (4 voturi)    
    sistemul teoretic bun, practic foarte prost (Luni, 28 martie 2016, 13:23)

    Ed___ [utilizator]

    pentru ca vine un HP in fata si un SIVECO in spate

    si calitatea produsului final se vede !

    (sunt sisteme intregi care au mentenanta minima si care merg bine si dupa ani de zile, dar vorbim de alte lucruri - nu in Romania poate)
  • +4 (4 voturi)    
    Incerc sa inteleg ce inseamna acea mentenanta (Luni, 28 martie 2016, 13:39)

    bigbrother [utilizator]

    Odata cu terminarea perioadei de garantie ce se intampla, se scoteau serverele din priza noaptea de catre femeia de serviciu? Daca nu e vreun Dorel sa dea la dinam, pica generatorul? Softul este atat de prost facut incat e musai sa fie cineva acolo care sa apese pe butoane, ca la vechile centrale telefonice?

    Intamplator stiu cu ce se mananca toata poveste asta si confirm faptul ca pot aparea probleme, nu exista soft perfect. Dar la aceste preturi acel soft trebuia sa fie atat de bine facut si testat incat doar in caz de situatii extreme sa pice, insa aici pare ca nu exista luna in care acest sistem sa nu se blocheze sau sa pice de tot.

    Fara sa scuz pe cineva, nu as da vina insa doar pe cei care au creat softul, ci si pe cei care au indicat cerintele tehnice pentru acest sistem. Este foarte posibil ca solicitarile trecute in proiect sa fie mult subdimensionate sau gandite prost fata de necesarul actual, ceea ce poate duce la acele sincope. La fel, n-ar fi prima data cand politicul isi baga coada si strica totul.

    Sau, o alta varianta foarte posibila dat fiind istoricul acestor tipuri de cerinte (vezi dosarele aflate pe rolul instantelor), banii de fapt nu s-au investit in infrastructura si soft ci au ajuns in buzunarele catorva smecheri, si evident se impune o noua licitatie, o noua runda de "subventii" pentru ca, nu-i asa, nu-i prost ala care cere, e prost ala care da.

    Cu alte cuvinte, cred ca va urma in curand la DNA un nou dosar si povestea se reia si iar platim oalele sparte de altii.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt vinovați inclusiv programatorii (Luni, 28 martie 2016, 16:20)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Vinovați sunt inclusiv ăia care au făcut softul. Să explic de ce...
      Fiindcă de jdemii de ani sunt obișnuiți să gândească așa:
      - noi facem "soluții integrate" care costă 200M în timp ce restul firmelor cu greu se califică pentru o chestie de 50k. Deci e evident că suntem mai tari;
      - deși livrează niște porcării, clientul niciodată nu raportează vreo problemă (fiindcă rareori chiar folosește soluția aia). Deci suntem excelenți;
      - Siveco le dă salariile, HN le publică articolele laudative (în care PR-ul lor îi ridică în slăvi), gata, suntem genii.
      Și așa, pe motiv de "curtea Franței", încet-încet încep să creadă că așa se face treaba în general, că așa costă alea în general, și că ei sunt chiar buni.

      Și-așa, indiferent de cât costă, indiferent de resursele pe care le au la dispoziție, project managerii, arhitecții și team lizii din "curtea Franței" n-or să livreze niciodată ceva care chiar să își facă treaba. Fiindcă niciodată în viața lor n-au făcut, de fapt, vreo soluție adevărată, care să fie folosită, cu un contract în care scrie clar că, dacă nu merge, plătești de 10 ori banii.
      Așa, când clientul plătește 300M fiindcă i-a spus PSD-ul, când clientul comandă fix softul pe care i-a zis madam Viseco să-l comande fix la firma dumneaei, când clientul oricum n-o să folosească niciodată prostia aia, când nu contează ce livrezi fiindcă-ți iei banii oricum... e simplu.

      Programatorii sunt vinovați măcar că nu pleacă de la firmele alea. Că nu-și dau demisia.
  • 0 (0 voturi)    
    Toate răspunsurile sunt corecte (Luni, 28 martie 2016, 15:39)

    stos [utilizator]

    Nu trebuie să se achiziționeze platforme, softuri și aplicații IT, făcute de hoți, adică slab compatibile, nementenabile, cu strangulări de transmitere, etc.