Consiliul Concurentei a declansat o investigatie privind un posibil abuz de pozitie dominanta al Orange

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 4 aprilie 2016, 12:31 Economie | Telecom

Orange Service_1
Foto: Hotnews
Consiliul Concurentei a declansat o investigatie avand ca obiect un posibil abuz de pozitie dominanta al companiei Orange Romania, a anuntat luni autoritatea. Investigatia se refera la un posibil tratament discriminatoriu practicat de Orange Romania in relatia cu companiile active pe piata platilor prin mesaje scurte prin intermediul telefonului mobil, respectiv pe piata mesajelor scurte publicitare prin intermediul telefonului mobil din Romania.

Consiliul Concurentei mai precizeaza ca 'in cadrul investigatiei au fost efectuate inspectii inopinate atat la sediul Orange Romania, cat si la sediile unora dintre agregatorii de plati prin SMS, existand indicii ca aceste companii pot detine probe necesare autoritatii de concurenta pentru o evaluare exacta a comportamentului Orange Romania pe pietele respective.

Documentele ridicate in cadrul acestor inspectii se afla in analiza autoritatii romane de concurenta, in cadrul procedurilor specifice investigatiei.

Inspectiile inopinate reprezinta o etapa preliminara in cadrul procedurilor de investigare a unui posibil comportament anticoncurential. Efectuarea acestor inspectii nu reprezinta o antepronuntare a Consiliului Concurentei in ceea ce priveste vinovatia intreprinderilor investigate si nici in ceea ce priveste rezultatul final al investigatiei declansate".  

Contactati de HotNews.ro, oficialii Orange Romania nu au prezentat pana acum un punct de vedere.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

10290 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Suprataxa? (Luni, 4 aprilie 2016, 13:23)

    Asmodeu [anonim]

    Este vorba cumva de suprataxa pe care o practica Orange in unele cazuri?
    Caz concret: la Cluj, achizitia de bilete prin SMS pe mijloacele de transport este suprataxata cu 5 centi + TVA fata de concurenta.
  • +5 (11 voturi)    
    .... (Luni, 4 aprilie 2016, 13:31)

    costinescu [utilizator]

    in fine, ii cerceteaza cineva si pe hotii astia.
  • +2 (10 voturi)    
    IMEI (Luni, 4 aprilie 2016, 14:47)

    lenderDK [utilizator]

    Nu ma mira stirea.
    De ceva timp Orange spioneaza utilizatorii retelei si stocheaza tipul de telefon folosit. Practic ei stiu cand iti iei telefon nou si ce telefon ti-ai luat.
    In mod normal legislatia spune ca trebuie sa memorize doar IMEI, dar ei sunt mai destepti si prelucraza IMEI ca sa stie si ce model de telefon ai. Nu le trebuie mandat sa te urmareasca, ei sunt Orange :)
    • -3 (7 voturi)    
      loool paisi nu e normal ? (Luni, 4 aprilie 2016, 17:38)

      leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui lenderDK

      Pai si nu e normal... cum crezi ca stie centrala ce protocol sa serveasca... identificand evident terminalul si capacitatiuel acestuia.
      • +5 (7 voturi)    
        si totusi nu (Luni, 4 aprilie 2016, 18:33)

        lenderDK [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

        Esti naiv daca tu crezi ca asa functioneaza protocoalele. Ele sunt standarde internationale si toti producatorii se conformeaza standardelor.

        Nu are treaba Orange cu faptul ca tu ai Iphone 6, Samsung Galaxy S7 sau Vertu Signature Cobra.
        Genul asta de informatii sunt private mai ales ca e un indiciu destul de bun de cati bani ai.
          #showComment#showComment
    • 0 (2 voturi)    
      Fara IMEI cunoscut (Miercuri, 6 aprilie 2016, 18:41)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui lenderDK

      apelul telefonic nu functioneaza
      de ce nu e folosit asta pentru recuperarea telefonului declarat furat e alta treaba
      Problema pe care tu o descrii e putin mai complexa
      La ce te referi
      ai primit un mesaj dragutz?
      atunci cind l-ai primi aveai conexiune de date active?
      nu are nimic de a face cu imei
      ci cu user agentul telefonului la conexiunea de date
      • 0 (2 voturi)    
        pana si Orange recunoaste ca face asta (Vineri, 8 aprilie 2016, 20:43)

        lenderDK [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

        Tot zici de site, dar cum am explicat si mai sus, site-ul nu stie exact cine esti si unde stai.

        Exista o dovada simpla ca Orange practica asa ceva, ei stiu pentru fiecare abonat ce tip de telefon foloseste. Intri in contul Orange si pe prima pagina iti arata poza cu telefonul tau! Si surpriza: site-ul este accesat de pe desktop, niciodata nu m-am logat pe Orange de pe mobil.

        Tehnic se poate obtine producatorul si modelul din IMEI, un angajat de-al lor chiar a recunoscut ca se intampla asta.

        O sa vad daca este vreo autoritatea romaneasca care vrea sa investigheze.
          #showComment
  • +3 (5 voturi)    
    oh da (Luni, 4 aprilie 2016, 18:42)

    ClaudiuO [utilizator]

    Daca a existat o companie de care m-am bucurat ca am scapat in toata viata mea , asta a fost fara indoiala ORANGE. Niste lepre care acum cativa ani taxau 50MB de trafic cu 1 euro. Daca nu intra RDS-ul pe piata inca mai mancam net cu lingurita pe mobil a la Orange.

    60 de euro un pachet de trafic de 10 GB la orange. Nu-i de mirare ca le merge asa bine reteaua cand sunt putini care pot cu adevarat sa le foloseasca :))

    In rest acelasi orange ahtiat dupa jegmanit cum il stiam. nothing to see here.
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate (Miercuri, 6 aprilie 2016, 18:52)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui ClaudiuO

      si eu m-am imbatat cind am plecat din reteaua sus numita
      am o jena sa le scriu numele
      Ceva din subconstient ma forteaza sa utilizez delete cind le aud numele