Posta Romana a revenit pe pierdere in 2015: Peste 7,4 milioane de euro. Personalul s-a redus cu peste 400 de angajati

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 6 iunie 2016, 11:58 Economie | Telecom

Posta Romana, sediu central
Foto: Posta Romana
​Posta Romana a revenit pe pierderi anul trecut, dupa ce in 2014 realizase primul profit net dupa 5 ani de pierderi. Mai exact, operatorul postal a raportat o cifra de afaceri de 1,07 miliarde lei (peste 242,6 milioane euro), in scadere cu 4,1% fata de 2014, si o pierdere neta de 33.014.586 lei (peste 7,4 milioane euro), fata de un profit net de 22.888.152 lei (peste 5 milioane euro) in 2014. In aceeasi perioada de referinta, numarul mediu de angajati din Posta Romana a scazut cu 426 angajati.

Rezultate financiare raportate de Posta Romana pe 2015 si 2014 la Ministerul de Finante:

2015:

Cifra de afaceri: 1.078.670.898 lei
Datorii: 645.627.064 lei
Pierdere neta: 33.014.586 lei
Numar mediu de salariati: 24814 angajati

2014:
Cifra de afaceri: 1.125.502.934 lei
Datorii: 692.531.543 lei
Pierdere neta:      22.888.152 lei
Numar mediu de salariati: 25240 angajati

Posta Romana este detinuta de statul roman, prin Ministerul pentru Societatea Informationala, in proportie de 75%, si de Fondul Proprietatea (FP) in proportie de 25%. Compania detine cea mai mare retea de distributie la nivel national, insemnand peste 80% din totalul subunitatilor postale care opereaza, in prezent, in Romania. Peste 19 milioane de locuitori beneficiaza de serviciile Postei Romane si peste 7,5 milioane de adrese sunt acoperite de reteaua postala proprie. Compania incheiase anul 2014 cu un profit net de 22,8 milioane de lei (5 milioane de euro), dupa cinci ani de pierderi.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
1719 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Desigur (Luni, 6 iunie 2016, 12:18)

    MPopa [utilizator]

    Nici nu avea cum sa fie altfel. Conducerea Postei Romane organizeaza intr-o veselie licitatii pentru achizitii de milioane de euro in timp ce angajatii din ghiseele postale inca mai completeaza registre scriind cu pixul si aplicand stampila cu tus.
    Eu inca mai sper sa-si bage DNA nasul acolo, e mare pacat de institutia asta - una dintre putinele care avea personal cu adevarat profesionist si unde se mai si muncea. Dar conducerile numite politic au facut-o praf si din pacate nici sindicatul nu s-a implicat.
  • -3 (5 voturi)    
    Explicatia??? (Luni, 6 iunie 2016, 12:20)

    news1 [utilizator]

    Dupa ce au "incasat" amenda , acum o luna, in valoare de nu mai putin de 33 mil lei emisa de catre acest vigilent organ de control-Consiliul Concurentei, amenda data pentru presupuse fapte din 2010-2012, nu ma mir...
    Asa ne trebuie, sa ne batem joc de proprietatea publica.
    Ne meritam soarta.
    • 0 (2 voturi)    
      amenda din 2016 produce pierderi în 2015 :))) (Luni, 6 iunie 2016, 13:29)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui news1

      Nenea, amenda aia de acum o lună nu se vede în bilanțul din 2015. Nu o să se vadă nici în bilanțul pe 2016 pentru că probabil posta română o va contesta în justiție, și nu va fi plătită decât după o eventuală decizie definitivă de menținere a amenzii, și procesele astea durează. Dar oricum ai fost amuzant: cică ”presupuse fapte” - ar fi prima dată când consiliul concurenței inventează fapte, până acum nu au pierdut niciun proces, și i-au ars cu amenzi gigantice pe greii din diferite mafii: mafia cimentului, mafia petrolului, cartelurile bancare etc
  • +4 (4 voturi)    
    Faliment!! (Luni, 6 iunie 2016, 12:29)

    Gaetano73 [utilizator]

    Desfintati Posta!! Oricum e incremenita in trecut. Sa nu ai POS acum in secolul 21, cand orice amarat de buticar are, e chiar penibil!!
    • +1 (1 vot)    
      faliment (Marţi, 7 iunie 2016, 12:23)

      boycott [utilizator] i-a raspuns lui Gaetano73

      E chestiune de timp, fiindcă au dus-o de gard toți „deștepții” numiți politic. Au împânzit compania cu neamuri, prieteni, colegi de partid și alte cumetrii. E haos, incompetență, prigoană împotriva celor care nu sunt în găștile lor. Păcat!
  • +4 (4 voturi)    
    Păi e firesc. (Luni, 6 iunie 2016, 12:45)

    zet [utilizator]

    Poșta Română nu vrea banii puținilor ei clienți, așa că de ce să ne mirăm că este ”in the red” :).
    Pățanie: am mers la oficiul poștal din Iulius Mall Cluj să plătesc o factură Radiocomunicații S.A. Doamna de la ghișeu aruncă o privire facturii și spune că nu a văzut așa ceva niciodată, și că nu poate face încasarea. Eu insist: doamnă, am plătit factura asta până acum la ț oficii poștale, vă zic sigur că se poate, scanați factura ca să vedeți că se poate. Ea nu și nu, nici nu a vrut să discute cu mine. Nu am reușit să o urnesc din convingerile ei, era ca votanții PSD din Teleorman, nici moartă nu putea fi convinsă.
    Final: am făcut o sesizare pe site-ul poștei române. Nu ceream nimic în sesizarea asta, doar le-am povestit detaliat pățania și le sugeram domnilor de la serviciul clienți să își instruiască proprii angajați să știe ce servicii oferă propria lor companie. Când colo, ce să vezi, ce răspuns primesc: în loc să sune pe loc la oficiul poștal respectiv și să-și învețe angajata să accepte urgent orice bani :))), doamna Velciu îmi face mie dosar, îmi cere adresa de acasă și numărul de la pantofi, luați de aici cu copy paste: Info Post <infopost@posta-romana.ro>
    31 mai (Acum 6 zile)

    Buna ziua,

    Pentru a putea inainta sesizarea compartimentelor specializate, este necesar sa ne furnizati adresa dumneavoastra completa si oficiul postal unde ati intampinat dificultati.

    Va multumim pentru increderea acordata!
    Carmen Gabriela VELCIU
    _________________
    Birou Call Center
    Bd. Dacia nr. 140
    sector 2, 020065, Bucureşti
    CALLCENTER: 021 9393 (din orice retea)
    021 9393111
    Program de lucru: 08.00-20.00 de luni pana vineri
    09.00- 13.00 sambata
    infopost@posta-romana.ro
    www.posta-romana.ro
  • 0 (0 voturi)    
    Apoi (Marţi, 7 iunie 2016, 0:57)

    Sebycopilu [utilizator]

    La ce servicii oferiti cu personal la ghisee +50 de ani medie de varsta ,la ce va asteptati...