Spitalul SRI a cumparat dezinfectanti Hexi Pharma in valoare de peste 101.000 lei, in perioada in care SRI sustine ca a avertizat autoritatile privind calitatea necorespunzatoare a acestor dezinfectanti

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 13 iunie 2016, 14:54 Economie | Telecom

Sigla SRI
Foto: SRI
 documente
(13 Iun 2016) OpenOfficeSpreadsheet, 15KB
Spitalul SRI, respectiv Spitalul Clinic de Urgenta "Prof. Dr. Agrippa Ionescu (CUI 8372077), a incheiat, in perioada 2011-2015, cu firma Hexi Pharma, 55 de contracte in valoare de peste 101.000 lei (fara TVA) pentru furnizarea de dezinfectanti, toate prin achizitii directe, arata datele furnizate HotNews.ro de catre Agentia pentru Agenda Digitala a Romaniei (AADR). Aceasta in conditiile in care, in perioada 2011-2016, SRI sustine ca a trimis 4 informari catre ministrul Sanatatii, presedintii Consiliilor judetene Cluj si Valcea si prefectului judetului Cluj care cuprind aspecte referitoare la calitatea necorespunzatoare a dezinfectantilor utilizati in spitale, inclusiv a celor furnizati de Hexi Pharma.
  • HotNews.ro a solicitat SRI sa ofere o explicatie in aceasta privinta si vom reveni cu raspunsuri imediat ce le vom primi.

Spitalul Clinic de Urgenta "Prof. Dr. Agrippa Ionescu" este de fapt Unitatea Militara 0521 Bucuresti, avand CUI 8372077, potrivit unui document al Guvernului Romaniei, precum si datelor de la Ministerul de Finante.

In Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP), achizitiile spitalului SRI apar ca fiind facute de Unitatea Militara 0521 Bucuresti, avand CUI 8372077.

Comisia SRI din Parlament a comunicat in data de 18 mai, in urma analizei datelor primite de la SRI, ca "in perioada 2011-2016 au fost transmise 4 informari factorilor de decizie locali (presedintilor Consiliilor judetene Cluj si Valcea, respectiv prefectului judetului Cluj) si centrali (ministrului Sanatatii), care cuprind aspecte referitoare la calitatea necorespunzatoare a dezinfectantilor utilizati in unitati spitalicesti, inclusiv a celor furnizati de SC HEXI PHARMA CO SRL Bucuresti. Ulterior mediatizarii acestui subiect, SRI a mai transmis doua informari beneficiarilor la nivel central".

Pe de alta parte, in acelasi comunicat se mentioneaza ca "In prezent, SRI, prin autoritatile contractante (Directia Medicala si Spitalul Clinic de Urgenta "Prof. Dr. Agrippa Ionescu"), nu are raporturi comerciale cu operatorul economic SC Hexi Pharma SRL. In intervalul 2011 - februarie 2016, unitatile sanitare mentionate au efectuat achizitii  directe, concurential, prin catalogul electronic din SEAP de la aceasta societate comerciala (in cuantum de aproximativ 10% din valoarea totala a dezinfectantilor achizitionati) cu respectarea legislatiei in vigoare in domeniul achizitiilor publice si a reglementarilor specifice unitatilor sanitare. Relatiile contractuale s-au incheiat ca urmare a unor neconcordante pe care institutia le-a identificat".

Datele furnizate la solicitarea HotNews.ro de catre Agentia pentru Agenda Digitala a Romaniei (AADR) arata ca, in perioada 2011-2015, Spitalul SRI, respectiv Spitalul Clinic de Urgenta "Prof. Dr. Agrippa Ionescu (CUI 8372077), a incheiat cu firma Hexi Pharma, 55 de contracte in valoare de peste 101.000 lei (fara TVA), pentru achizitia de dezinfectanti. (vezi documentul atasat).

  • Intrebarea este: Cum se explica faptul ca in timp ce avertiza autoritatile asupra calitatii necorespunzatoare a dezinfectantilor Hexi Pharma, spitalul SRI cumpara dezinfectanti de la firma lui Dan Condrea?

HotNews.ro a solicitat luni catre SRI sa ofere o explicatie in aceasta privinta si vom reveni cu raspunsuri imediat ce le vom primi.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
4679 vizualizari
  • 0 (10 voturi)    
    hexi pharma a vândut dezinfectate (Luni, 13 iunie 2016, 15:05)

    andreitr [utilizator]

    falsificate multor spitalelor din România, fiind cauza îmbolnavirii a zeci de mii de români. Sperăm ca DNA -ul ne va arâta și pe cei care au decis și au contribuit la acest lucru. Hai DNA! Hai SRI!
    • +7 (11 voturi)    
      hahaha, (Luni, 13 iunie 2016, 15:21)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      asta ar insemna ca sri sa'si aresteze doftorii de la balotesti !
      hai dom'le, fii serios !
      pacat ca n'are si dna spitalul propriu... :)
      la beciul domnesc, tot hexi pharma, firma cu sediul in cladirea sri ?!
    • +8 (10 voturi)    
      helvig demisia (Luni, 13 iunie 2016, 15:21)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Helvg ar trebui sa isi dea demisia daca nu a fost in stare sa impiedice un contract direct incredintat cu o firma care era pe lista neagra a serviciul pe care il conduce.
  • +4 (18 voturi)    
    Lol! (Luni, 13 iunie 2016, 15:10)

    Spirt [utilizator]

    Ce gluma de tara! Ce gluma de servicii! Ce gluma de domnie a legii!
    Si apropos! Ne spune cineva de ce un ministru si 40 de DSP-uri judetene AU MINTIT ca 97% dintre produsele Hexifarma sunt ok DUPA inceperea scandalului? Sau de ce Presedintele a aparat SRI-ul?
    Lucruri care incet-incet se pierd!
    In timp ce Dan Condrea soarbe linistit din cocktailuri intr-o insula exotica!
    • +6 (10 voturi)    
      Da, pe Insula Mare a Brailei... (Luni, 13 iunie 2016, 15:23)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      ... impreuna cu Elvis si Bruce Lee.
    • +3 (7 voturi)    
      Afaceri in familie (Luni, 13 iunie 2016, 15:30)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      A fot o afacere in familie, nimic mai mult. DNA, Presedintele etc sunt doar institutii ale unui sistem corupt, mafiot si securist.
  • +9 (13 voturi)    
    Ce prostie (Luni, 13 iunie 2016, 15:15)

    mitg [utilizator]

    O tara plina de incompetenti si punct.
    Avem pur si simplu numai dobitoci.

    Aici nu e vorba de coruptie, interese sau tipicul "10,000 Euro la mine in seif, sa punem de-un S Klasse", ci doar de incompetenta si prostie pura.

    Probabil ca rapoartele fiind secrete, nici dracu nu le-a facut forward la departamentul achizitii al SRI ...
    • +2 (4 voturi)    
      Bine spus! (Luni, 13 iunie 2016, 16:14)

      AlinL [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Dincolo de coruptie - care nu trebuie neglijata - Romania incepe sa PUTA a INCOMPETENTA!
  • +2 (4 voturi)    
    Hhh (Luni, 13 iunie 2016, 15:18)

    keepmylove [utilizator]

    Erau in perioada de probã, hhh
  • +3 (5 voturi)    
    hehe (Luni, 13 iunie 2016, 15:22)

    peta zeta [utilizator]

    Pai atunci cand a spus adevarul, cand a facut informarile sau cand a cumparat dezinfectantii?

    :)))
  • -4 (10 voturi)    
    Cum ar fi fost sa NU fi cumparat? (Luni, 13 iunie 2016, 15:24)

    greuladeal [utilizator]

    Niste informatori SRI au spus ca ceva nu e ok cu Hexi. SRI a scris asta intr-un document. Statul (decidentul) nu a verificat. Niste manageri de spital au cumparat ce era pe piata, in conditii legale. Unde vi se pare ca nu e logic?
    Credeti ca orice informare SRI de suspiciune e automat un adevar suficient pentru a descalifica de la licitatii o firma?
    Tara asta functioneaza inca dupa legi. Nu dupa zvonuri.
    • +4 (6 voturi)    
      "Tara asta functioneaza inca dupa legi." (Luni, 13 iunie 2016, 16:01)

      Spirt [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

      :))))))))))))
      =))))))))))))))
    • +1 (3 voturi)    
      legi? (Luni, 13 iunie 2016, 16:07)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

      care legi?dvs cunoasteti pe cineva care conduce dupa lege?
      sa nu ne orbim mai mult decat trebuie.
      se pare ca sri-ul o cam incaseseaza.la greu.mai vezi si incidentul cu aeroportul.
      show (war) must go on.
    • +2 (4 voturi)    
      pai, mai draga (Luni, 13 iunie 2016, 16:51)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

      logica e cam sparta'n turu pantalonilor cu vipusca...
      uniforma neagra...

      deci, prostii de ei, au alertat organele, dar la spitalul unde se infectau chiar ei, cu bacterii nozo.., n'au luat masuri. s'au auto sabotat. sau, poate acolo microbii tremurau de frica, nu atacau in falanga, ca la spitalul doftorului fost primar... :)
    • +1 (3 voturi)    
      bine ca nu fac licitatie sa cumpere shaorme (Luni, 13 iunie 2016, 17:25)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

      Ca parca am vedea cum castiga licitatiile niste bajeti de prin califatul statului islamic, pe motiv ca inca nu au fost declarati definitiv si irevocabil infractori.
  • +4 (8 voturi)    
    deci - SRI-iștii ori sint prosti, ori mincinoși. (Luni, 13 iunie 2016, 15:24)

    IancuJianu [utilizator]

    Ca să cumpere apa chioara pe post de dezinfectant, cind ei stiau asta... au masluit corespondenta electronica de informare a autoritatilor...
  • 0 (2 voturi)    
    Eu cred ca SRI a facut informari ca si Curtea de (Luni, 13 iunie 2016, 15:56)

    deval [utilizator]

    conturi ! In rapoarte Curtea de conturi ne da cifre ametitoare si se vaicareste cu cat lemn se fura din Romania ! Sunt sigura ca si rapoartele catre parchet/DNA sunt la fel de generale cand de fapt ei sunt cei care matura curtea tuturor institutiilor publice !! In rapoartele lor trebuia sa apara ceva de genul : suspiciune de evaziune/frauda/coruptie in contractul x in valoare de ..si nu ca e naspa si ca se cam fura ca asta stim si noi fara sa ne uitam in hartii pe zeci de mii de lei salarii...Asa ar functiona un instrument util , numai ca daca nasu il verifica pe finu, pe cumatru si pretenii de partid, ce naiba sa apara in rapoartele curtii ca si in cele ale SRI...
  • -1 (1 vot)    
    dupa alegeri (Luni, 13 iunie 2016, 16:34)

    VladBerliba1 [anonim]

    Astea au iesit asa imediat dupa alegeri: deschiderea dosarului revolutiei, Cozma turnator la securitate, dezinfectantii la spitalul SRI ... asta ca sa uitam ca s-a refuzat cererea de renumarare a voturilor ca intr-un regim totalitar.
  • 0 (2 voturi)    
    SRI - SECURITATEA - IN SLUJBA CETATEANULUI (Luni, 13 iunie 2016, 20:56)

    Zummm [utilizator]

    Mare fraier sa fi sa nu vezi cine conduce tara asta cu adevarat