Cristian Ghinea: Comisia Europeana a constatat nereguli la achizitiile catorva firme de IT, printre care Asesoft, Siveco si UTI/ Ar trebui un sistem de "black listing" pentru firmele care au atras corectii si pierderi la stat

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 30 iunie 2016, 14:22 Economie | Telecom

Cristian Ghinea
Foto: Hotnews
Comisia Europeana a constatat, in urma unui audit inceput in decembrie 2014, nereguli la achizitiile unor firme de IT, printre care Asesoft, Siveco si UTI, a declarat ministrul fondurilor europene Cristian Ghinea, in cadrul unei intalniri online cu cititorii Hotnews.ro, desfasurate joi.

"Deci in decembrie 2014, Comisia a inceput audit pe Axa 3, Domeniul Major de Interventie (DMI) 3.2. Intre cele alese au fost si cheltuielile pentru contractele Asesoft si Siveco si au verificat strict procedura de achizitii prin care au primit contractele. A rezultat, de pilda, ca Asesoft a beneficat de tratament preferential ca ofertant. S-a aplicat o corectie de 25%. Adica Romania a acceptat o taiere de un sfert, bani platiti deja de la buget", a spus Ghinea, raspunzand la intrebarea unui cititor. Ministrul a precizat ca investigheaza de ce Ministerul Fondurilor Europene nu "a cerut banii inapoi de la Ghita si altii", cautand in acelasi timp solutii pentru realizarea unui "sistem de black listing pentru firmele care au atras corectii si pierderi pentru stat".

Cristian Ghinea a precizat ca "intreg Domeniul de Interventie a fost blocat, deci toate firmele si beneficiarii au avut de suferit pentru ca acest audit a gasit ce va spun".

"Din pacate va informez ca e invers: Comisia a venit tintita spre contractele Asesoft si Siveco (de ce anume, nu stiu, dar or fi auzit si ei informatii despre...)", a mai spus Ghinea. "Daca ati vrut sa aduceti argumente pro-Ghita, sorry, tocmai m-ati obligat sa aduc in spatiul public un alt caz de implicare nociva a respectivului domn in digitalizarea administratiei", se mai arata in raspunsul dat de ministru.

Iata intrebarea cititorului HotNews.ro, care a necesitat raspunsul de mai sus: "A facut obiectul unei investigate din partea auditului Comisiei Europene posibilele fraude intre firmele lui Sebastian Ghita si Siveco? A fost o investigatie in 2014? Care a fost rezultatul acestei investigate? Cumva auditul comisei europene a inchis punctul respectiv fara a gasi indicii de frauda? Daca auditul comisiei europene nu a reliefat nici o frauda de ce continuati cu acest scandal? Prin acest scandal nu afectati activitatea MFE?"

Raspunzand unui alt cititor, Ghinea a mai spus ca investigheaza acum de ce Ministerul Fondurilor Europene nu "a cerut banii inapoi de la Ghita si altii". "Eu cred ca ar trebui sa gasim o solutie de black listinining. Firmele care ne-au adus corectii sau nu au livrat ce trebuia, nu doar sa le luam banii inapoi pentru contractele trecute, dar sa nu mai aiba voie sa participe la licitatii un numar de ani. Noua lege a achizitiilor permite asta. apropo de Ghita: investigam acum de ce MFE nu a cerut banii inapoi de la Ghita si altii - oricit ma ataca televiziunile lor si imi inventeaza amante si firme, acest proces de intarire a ministerului in fata lor va continua. si cu mine si dupa mine. S-a terminat epoca in care Romania e stat captiv", a precizat ministrul.

Acesta este raspunsul la urmatoarea intrebare adresata de un cititor: "Cred ca a trebui stopat monopolul pe care 3-4 firme le au pe toate proiectele IT publice. Probabil ca se acopera bine prin hartii, dar sistemele IT pe care le livreaza sunt in mod evident nefolosite, neintegrate, nu demonstreaza un Return on Investment (ROI). Nu se pot modifica criteriile care favorizeaza monopolul celor 3-4 firme incat sa fie o concurenta reala , sa devina important ca firmele participante sa demonstreze proiecte reusite in mediul privat, criteriile de reusita sa includa numarul de utilizatori reali, site-urile accesibile public sa fie evaluate prin sondaje in randul populatiei Romaniei? Criterii de genul acesta ar trebui aplicate la toate licitatiile publice".



Citeste mai multe despre   









10338 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    corect. (Joi, 30 iunie 2016, 14:27)

    ouyang [utilizator]

    .
    • -27 (39 voturi)    
      Mda, ca sa vezi.... (Joi, 30 iunie 2016, 14:56)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Mda, ca sa vezi....
      O sa blocheze accesul firmelor IT romanesti cu oarecare marime/importanta/expertiza, o sa mentina criteriile de marime/importanta/expertiza intacte si ghici cine castiga? Firmele de casa ale UE, nemtesti, foarte probabil.
      Nici dreaq nu le mai controleaza pe astea, exemplul Volkswaken fiind relevant in ceea ce priveste puterinta Iuropii impotriva firmelor nemtesti. In bugetul UE se marcheaza ca bani iuropeni "daruiti" (da, asa considera UE!) Romaniei; de fapt banii nici macar nu ajung pe teritoriul Romaniei ca romanii sa-i miroasa.
      Buna afacere, bun ministru !
      • +21 (27 voturi)    
        da sigur (Joi, 30 iunie 2016, 15:19)

        stefansb [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ca alte afaceri nu se mai pot dezvolta, numai ale lui ghita. daca ghita nu e, nimic nu e, nu-i asa? tre sa castige ghita tot, indiferent de costuri
        • -19 (25 voturi)    
          Ghita sau altcineva e irelevant (Joi, 30 iunie 2016, 15:50)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

          Ghita sau altcineva e irelevant in ceea ce am spus eu. Ti-am descris mecanismul (de fapt, unul dintre mecanismele) de spoliere PE FATA a romanilor. Nu pari a avea nimic de spus in privinta asta; pe matale te doare "Ghita, Ghita". Succes...dar nu te mira ca esti tratat ca atare prin Europa sau aiurea. Daca tu nu te respecti, nu te astepta sa o faca altii.
          • +18 (22 voturi)    
            si cum te respecti (Joi, 30 iunie 2016, 16:13)

            stefansb [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            si cum te respecti tu cand unul te fura, si tu accepti sa te fure si a doua, si a treia, si a 4-a oara? asta numesti tu respect de sine?
            trebuie sa-l respectam pe cala care ne-a pacalit odata, si sa-i mai dam sansa sa ne mai pacaleasca si in continuare?
            Cu ce ma incalezeste pe mine ca se face un proiect, UE da banii, ghita sau altul da de gard cu el, apoi noi tre sa trimitem si banii si UE inapoi din bugetul de stat, si proiectul e nerealizat.
            Chiar si in varianta aia expusa de tine ca vine neamtul, daca o face corect, macar ramanem cu proiectul, si nu tre sa dam banii inapoi. Tot e mai bine decat fara proiect facut, si cu banii platiti din bugetu de stat.
            Dar la fel de bine pote sa vina Popescu, ionescu sau Georgescu. Sa nu crezi ca sunt doar 3 firme de IT in Romania. O sa aiba cine sa participe.
            Dar repet: eu nu consider ca ma respect daca permit unui hot sa imi fie partener de afaceri in continuare. Tu consideri ca te respecti facand afaceri cu hotii care te-au furat?
            • -3 (5 voturi)    
              Putem sa speculam pana maine... (Joi, 30 iunie 2016, 19:32)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

              Putem sa speculam pana maine pe fel de fel de inchipuiri cu sau fara baza reala. Putem face scenarii fanteziste cu proiectul/neproiectul pana saptamana viitoare. Garantii - asa cum iti inchipui tu - ca banii de proiecte vor fi cheltuiti cum iti imaginezi matale nu-ti dau nici o firma nemteasca, nici una romaneasca. Singura garantie e ca in cazul firmei nemtesti, banii, cheltuiti sau nu in conformitate cu dorintele matale, se duc in buzunarul nemtilor.
              Si mai e ceva aproape de o garantie: In Iuropa aia NIMENI, dar absolut nimeni, nu are curaj sa se ia cu adevarat de firmele nemtesti. Volkswagen e - din nou - exemplu: furt clar, cat vaca, deliberat, premeditat si cele 28 de state membre, cu 28 de organisme de reglementare, 28 de DNA-uri sau echivalente, etc, etc, intelegi ideea ... NIMENI nu s-a luat cu adevart de VW...c-o fi, c-o plezni, mai stai putin, sa mai vedem....
              • +4 (6 voturi)    
                exista o singura garantie (Joi, 30 iunie 2016, 19:40)

                stefansb [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                ca ala care a mai furat va mai fura. nu exista nici un motiv sa mai faci afaceri cu el. nici unul.
                la fel cum nu exista motiv sa mai alegi un primar condamnat pt coruptie, nu exista nici motiv sa mai colaborezi cu un partener care te-a pacalit.
                sigur...exista destui care voteaza primari condamnati, deci nu ma mira ca dau de unul cu gandirea ca a ta si in problema asta.
          • +8 (16 voturi)    
            Irelevanta depinde... (Joi, 30 iunie 2016, 16:16)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            ...conform specificatiilor de la PSD, mai draga!

            Bai, de ce nu spuneti voi PSD-istii, cu subiect si predicat ca vreti ROXIT?

            Asteptati un moment mai prielnic?
            Un ajutor mai evident de la Moscova?

            Oh, ce bani ar putea veni la PSD & Co.. pe filiera ruseasca, fara fonduri europene verificate, fara DNA,...fara probleme de plagiat...direct de la Putin.

            Pentru fraierii votanti PSD: ia aruncati o privire la cum arata orasele rusesti, mizeria de-acolo....dar nu numai Moscova si Sankt Petersburg...sa vedeti ce vor politrucii PSD!
            • -2 (2 voturi)    
              Bai, de ce nu spuneti voi PSD-istii, cu subiect si (Vineri, 1 iulie 2016, 14:11)

              dekirico [utilizator] i-a raspuns lui Sani

              Amice eşti idiot! (replica următoare este "Îţi dau palme!" de la Caragiale citire.
              Era odată un comic numit Mircea Crişan cu un cuplet de mare succes "despre castravete" preluat, , natural, de Florin Piersic. Castravetele vostru se numeşte PSD, sau Ponta, sau Dragnea, n-are importanţă, ideea :}?) contează!
              Ei sunt de vină pentru încălzirea globală, grindină, tornade şi atentatul de la Iastambul şi în general ce va să vină!
          • +2 (4 voturi)    
            da, propaganda antena3 (Joi, 30 iunie 2016, 17:07)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Asha e ca in 2014 ai vootat cu candidatul cel mai mindru ca e roman?

            Ghita sau alltcineva e irelevant, dar hots sau nu e relevant. Ca ete, se blocheaza acu fondurile din cauza furaciunilor astora. Cu ce ma ajuta pe mine ca firma e romanesca si banii ii sparge ghita cu ponta prin vacante in dubai pe sampanii de 2000 de euro sau mai stiu eu ce directoras IBM prin alte parti? Chestia asta cu nu ne vindem tara o credeam depasita de mult. Da' se pare ca mai sunt suficienti care sa puna botul la timpenii din astea.

            Si apropos, esti tratat ca ultimul infractor in europa pentru ca alegin in fruntea tarii un plagiator dovedit, pentru ca alegi primari toti condamnatii penal, pentru ca principalul partid anti-justitie are cea mai mare priza la public, esti tratat ca ultimul neserios pentru legi gen darea in plata care modifica prin lege intelegeri intre entitati private, si tot asha. Nu pentru ca nu-i dai contracte preferentiale lui Ghita sau aluia de la UTI.
          • +3 (5 voturi)    
            PSD sunt HOTI si CRIMINALI (Joi, 30 iunie 2016, 18:01)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Se zice ca romanul isi fura singur caciula.

            Mai exact: romanii pesedisti le fura celorlalti romani caciula!
            Asta ar trebui sa se spuna pe fata!

            De ce, cand avem atati IT-isti de valoare in tara firmele astea capusa produc totusi sisteme fara valoare???
            • 0 (2 voturi)    
              Poate ca IT-istii aia nu sunt .... (Joi, 30 iunie 2016, 20:08)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

              Poate ca IT-istii aia nu sunt cu atat de multa valoare pe cat clamezi matale. Poate ca IT-istii cu adevarata valoare trag la firme mari, sigure...hm, nu-mi pot inchipui ca sunt toti masochisti si stau prin firme mici, fara contracte....ce zici?
      • +13 (17 voturi)    
        Si ? (Joi, 30 iunie 2016, 15:33)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Poate asa poate si medicul de familie sa foloseasca sistemul fara sa astepte jumatate de zi ca a picat sistemul , poate asa putem si noi sa platim taxele online si rapid, etc. Asa invata si Siveco , UTI si Teamnet ca nu poti sa furi la infinit si ca trebuie sa mai faci si ceva.
        • -13 (15 voturi)    
          Mda, dar chestia cu capra vecinului e cam asa: (Joi, 30 iunie 2016, 16:09)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          Mda, dar chestia cu capra vecinului e cam asa: e posibil ca vecinului sa-i moara una dintre capre. E posibil ca el sa simta oarecum pierderea (si tu sa te bucuri, bineinteles!). Dar s-ar putea sa te bucuri foarte putin, pentru ca a murit tocmai capra care iti dadea si tie laptic.
          • +9 (11 voturi)    
            dragneo, tu esti (Joi, 30 iunie 2016, 16:54)

            stefansb [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            adica sa alegem intre catuse si paine spus atfel?
            dar daca de fapt moare capra care pastea pe pasunea mea, si nu dadea deloc lapte? ce zici de asta?
            cam asta sunt firmele astea ce fura de la stat. mananca din banii tuturor, si nici nu-si fac treaba pt care sunt platite. n-am cum sa nu ma bucur daca moare atunci. sa aiba loc vaca lui ghoerghe atunci, poate aia da macar lapte
      • +18 (20 voturi)    
        Asa este (Joi, 30 iunie 2016, 15:38)

        mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Din cauza firmelor corupte ( Asesoft, Siveco, UTI) si vizibil incompetente, nicio alta firma nu s-a putut dezvolta si acumula expertiza in relatia cu statul.
        Este ca si in cazul hexipharma. Si acolo probabil va veni cineva din afara sa umple golul de dezinfectanti.

        Nicio firma romaneasca onesta nu poate concura cu cele corupte. Nicio firma romaneasca onesta nu poate capata experienta si nu se poate dezvolta suficient pentru a castiga un contract cu statul - aici ma refer la expertiza.

        Asa ca:
        #coruptiaucide
        #coruptasaraceste
        #coruptiaprosteste.
        • -9 (13 voturi)    
          Da, poate fi ceva adevar in ceea ce spui (Joi, 30 iunie 2016, 16:03)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

          Da, poate fi ceva adevar in ceea ce spui.
          Dar daca banii ajung la o firma romaneasca, macar prin taxe, impozite, joburi create si alte cateva mecanisme, o parte dintre ei se intorc la oamenii, la cetatenii din Romania.
          Daca ii dai la o firma straina...CU SAU FARA CORUPTIE...mai vezi praful de pe toba din banii aia. Asadar, cine "ucide/saraceste/prosteste" mai mult romanul: "coruptia" interna sau non-coruptia *** externa?
          Gandestete-te de doua ori !

          *** "non-coruptia externa"- sic, asta e in categoria elefantilor care zboara....dar putin mai jos, mai aproape de sol.
          • +7 (9 voturi)    
            Fals (Joi, 30 iunie 2016, 16:47)

            alexpro [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Fie ca e firma cu capital românesc sau străin sau mixt, aceleași taxe si impozite le plătesc si aceleași locuri de munca le creează.
          • +3 (9 voturi)    
            Eu spuneam (Joi, 30 iunie 2016, 17:00)

            mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            ca nu mai exista firme romanesti capabile sa preia contractele siveco, uti, asesoft. Orice firma romaneasca necorupta care in 15 ani a incercat sa prea un contract serios (1,2-30 mil eur) a murit intre timp. Azi, ca statul sa contracteze un serviciu care acopera intreaga tara (IT sau altceva) trebuie sa se duca afara. In RO nu mai are cine, exceptandu-le pe cele corupte.
      • +6 (12 voturi)    
        Alo Ghita (Joi, 30 iunie 2016, 15:45)

        DanBruma [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ce faci dle nu te-au ridicat inca mascatii?
      • +8 (10 voturi)    
        de ce ar promova pe Ghita ? (Joi, 30 iunie 2016, 16:30)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu te ai saturat de stiri despre cat de proaste sunt softurile gen UTI, Teamnet, Siveco ? Sunt pline administratiile tarii de porcariile produse DOAR de astia, recombinati si resapati sud diferite nume.

        Cat despre calitatea programatorilor de acolo, aud ca nu e nimic de laudat, sa nu zic ceva mai drastic. Programatorii buni cauta joburi unde sa fie platiti bine dar sa lucreze si sa invete tehnologie de varf, ori la alde Ghita nu prea e cazul.
        • -2 (4 voturi)    
          Nu sunt IT-ist (Joi, 30 iunie 2016, 19:51)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

          Nu sunt IT-ist, nu cunosc softurile alea, nici macar nu le folosesc, fiind traitor pe alt continent. Dar pot sa spun ca raman surprins de incrancenarea cu care unii - care se prezinta drept programatori - o au impotriva altor programatori de la firme romanesti. Eu nu fac propaganda pentru firmele alea trei despre care vorbesti, fac propaganda pentru o solutie romaneasca, pentru ca banii sa intre si sa invarta motorul economiei romanesti, nu a celei germane.
          Pe aici, spre exemplu, exista o practica destul de dura: companiilor de software implicate in derularea de contracte guvernamentale (pe cele trei niveluri, local, statal si federal) li se cere sa utilizeze forta de munca locala; exceptiile se accepta dar sunt greu aprobate. Unul este motivul economic despre care am vorbit mai sus, altul este un principiu de securitate. Platesc mai mult din taxele mele? Hohoho, si inca ce; dar reduc partea cealalta (cu contributiile sociale) si nu risc sa am patru semafoare pe verde in acelasi timp, ca asa vrea (a vrut) nu stiu ce indian din Punjab.
        • -2 (4 voturi)    
          Nu sunt IT-ist (Joi, 30 iunie 2016, 21:47)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

          Nu sunt IT-ist, nu cunosc softurile alea, nici macar nu le folosesc, fiind traitor pe alt continent. Dar pot sa spun ca raman surprins de incrancenarea cu care unii - care se prezinta drept programatori - o au impotriva altor programatori de la firme romanesti. Eu nu fac propaganda pentru firmele alea trei despre care vorbesti, fac propaganda pentru o solutie romaneasca, pentru ca banii sa intre si sa invarta motorul economiei romanesti, nu a celei germane.
          Pe aici, spre exemplu, exista o practica destul de dura: companiilor de software implicate in derularea de contracte guvernamentale (pe cele trei niveluri, local, statal si federal) li se cere sa utilizeze forta de munca locala; exceptiile se accepta dar sunt greu aprobate. Unul este motivul economic despre care am vorbit mai sus, altul este un principiu de securitate. Platesc mai mult din taxele mele? Hohoho, si inca ce; dar reduc partea cealalta (cu contributiile sociale) si nu risc sa am patru semafoare pe verde in acelasi timp, ca asa vrea (a vrut) nu stiu ce indian din Punjab.
      • +3 (5 voturi)    
        Vorbesti complet pe langa (Joi, 30 iunie 2016, 17:25)

        PaulAtreides [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Si o faci intentionat, ca orice politician care se apara de ceva evident.
        In primul rand, exista foarte multe firme IT romanesti care performeaza. Ele in general lucreaza pentru occidentali fiindca datorita prietenului Ghita, nu au nici o sansa la contracte cu statul.
        Asa ca sloganurile astea fumate cu firmele straline , "nu ne vindem tara" sunt pentru cei slabi la intelect.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu uita sa treci pe la caserie! (Joi, 30 iunie 2016, 17:43)

        R.Stoian [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Este sfarsit de luna draga postac P$D.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu uita sa treci pe la caserie! (Vineri, 1 iulie 2016, 14:21)

          dekirico [utilizator] i-a raspuns lui R.Stoian

          Ce faci coane? Dezvălui secrete de partid: una la mână, nu dai din casă, doi la mână plata e pe 15.
      • +2 (4 voturi)    
        fa ceva folositor in viata (Joi, 30 iunie 2016, 18:26)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        nu mai dezinforma
        • -1 (3 voturi)    
          @ catelusul galben (Joi, 30 iunie 2016, 22:44)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

          @ catelusul galben

          Prietene, in cazul in care reusesti constructii mai mari de cinci cuvinte, te incurajez sa ma faci de ras si sa arati forumistilor ce anume dezinformez in postarile mele.

          SucceSURI !
      • +2 (2 voturi)    
        Vorbesti aiurea (Vineri, 1 iulie 2016, 0:34)

        DanielMarinache [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Tupeu au astia ca tine ce comenteaza la orice. Gura lumii spune ca SIVECO fura in Romania. De ce? Fiindca in Romania se poate fura si pentru ca are cu cine imparti prada. Dar fii atent aici: SIVECO castiga contracte de zeci de milioane de euro chiar de la Comisie: http://www.romaniajournal.ro/joint-venture-led-by-siveco-romania-to-run-eur-9-4-m-project-for-ec/
        Si asta nu e tot. SIVECO are contracte de milioane deja terminate si a facut treaba. Fara sa fure. Asa ca nu mai abera cu blocatul accesului firmelor IT romanesti, cand e vorba de furaciunea nationala. E ciudat cum in tara fura si afara isi pun hainele alea bune si isi fac treaba, nu?
        • -2 (2 voturi)    
          Matale ce vrei de fapt? (Vineri, 1 iulie 2016, 1:45)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui DanielMarinache

          Matale ce vrei de fapt? Pari construit pe principiul: am si eu ideea mea. dar nu sunt de acord cu ea. Inca o data: nu ma intereseaza numele firmelor in discutie, ci principiile.
          Pe de o parte admiti ca in cazul Siveco vorbim despre barfe si "gura lumii", nu despre furturi dovedite, pe de alta parte dai exemple clare ca Siveco a luat (pe merit) contracte directe cu UE, ca a facut treaba buna, fara contestatii ... si totusi, concluzionezi ca "e corect ca firmele romanesti sa fie blocate, fiind vorba depre furaciunea nationala". Deci acest Siveco e bun pentru contractele cu EU, dar trebuie pus pe lista neagra in Romania. De ce? Ca sa ti se pare matale!("Gura lumii spune ca SIVECO....")

          Dupa (lipsa de) logica, pari sa fii acel nefericit intre urechi, Ghinea, ajuns din intamplare sa poarte o palarie cu opt numere mai mare decat partea lui de deasupra gatului.
          • +1 (1 vot)    
            Well .. ce naste din ursoaica ... (Vineri, 1 iulie 2016, 8:00)

            MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Well .. ce naste din ursoaica ... doamna Socol senior a fost si este cetatean sovietic.

            Tiens, tiens !

            "Patria si Dreptul Meu!"
            .
  • +12 (14 voturi)    
    important black list-ul (Joi, 30 iunie 2016, 14:59)

    stefansb [utilizator]

    important black list-ul, dar sa se exitinda catre toate firmele la care e actionar cel putin unul din actionarii firmei ce a fost inregistrata cu nereguli. sa nu aiba posibilitatea sa isi faca alta firma sa participe iar la licitatii
  • +13 (15 voturi)    
    Multe fonduri europene pierdute! (Joi, 30 iunie 2016, 15:10)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cand administratia locala face un proiect, iar acesta are intarzieri din cauza constroctorului , constructorul nu risca nimic!

    In schimb administratia locala risca 50% din valoarea lucrarii!

    La care mai adaugam si metodele mafiote prin care firmele capuseaza lucrarea cu contracte aditionale ore suplimentare sau preturi umflate!
    Alo, DNA, pierderea finantarii este un prejudiciu din conditionarea constructorului!




    Toate aceste firme trebuie sa raspunda daca nu in instant pentru prejudicial creat, macar sa ii fie restrictionat accesul la bugetele locale!


    Ai dat teapa, zbori!
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Joi, 30 iunie 2016, 15:47)

    a.nonim [utilizator]

    Nu doar un blacklist, ar trebui evitate contractele cu firmele in care afacerile cu statul roman au pondere de peste 70% (cu exceptia domeniilor specifice in care doar statul e cumparator, dar care ar trebui atent monitorizate). 90% dintre aceste firme sunt capuse sau intermediari. Daca nu poti sa vinzi la particular, de ce sa credem ca poti sa vinzi la stat?
  • -3 (11 voturi)    
    Ne-am dat dracu' (Joi, 30 iunie 2016, 16:14)

    quietguy58 [utilizator]

    "Black listing"....ne-am dat dracu'...limba romana nu se mai foloseste.

    "Lista neagra" este traducerea la "black listing"
    • +1 (5 voturi)    
      Te-ai dat tu (Joi, 30 iunie 2016, 17:46)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Black listing este o expresie folosita la nivel international, inteleasa de toata lumea.

      "Lista neagra", in romaneste, nu prea a fost folosita si nu este consacrata, nu subintelege ca ce sta scris pe ea este exclus.

      "...este traducerea la..."

      "la"

      Nu te supara, dar cam cand ai dat bacalaureatul? As presupune ca recent.

      "...este traducerea PENTRU...", nu "la"

      Tu nu prea o "parlesti" romaneste, dar iti dai cu parerea despre tot ce pica pentru ca, na, doar tre' sa ne dam si noi cu parerea.

      Diletantism, frate, cat incape.
    • +2 (4 voturi)    
      Da' pi ruseste cum se spune? Ciornaie (Joi, 30 iunie 2016, 17:53)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      zornaie?
      • -3 (3 voturi)    
        Iti zornaie tie cei doi neuroni... (Joi, 30 iunie 2016, 22:07)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Iti zornaie tie cei doi neuroni care i-ai imprumutat de la o gaina.
  • -8 (14 voturi)    
    Am ascultat incantati lectia data de ast (Joi, 30 iunie 2016, 16:58)

    xrogo [utilizator]

    tanar ministru,fiecare a inteles ce-a putut,dar totusi ce mai face"mama" Monica,iti mai da indicatii pretioase sau te-a lasat sa te descurci singur!
    • +2 (6 voturi)    
      Hopa! Schimbul 2 (Joi, 30 iunie 2016, 17:47)

      R.Stoian [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Isi permite P$D 3 schimburi de postaci?
  • -1 (3 voturi)    
    ar fi o greseala (Joi, 30 iunie 2016, 17:16)

    jescu [utilizator]

    Ar fi o greseala sa se interzica accesul firmelor romanesti la proiecte IT, mai ales ca romanii sunt buni in IT. Firmele au devenit ceea ce li s-a cerut de catre politic ca sa intre pe piata. Daca licitatiile ar fi fost reale si firmele s-ar fi comportat ca atare. Daca o firma nu are cui sa dea spaga ce conteaza ce patron are.

    Nimeni nu impiedica guvernul sa stabileasca un pret corect maxim inainte de o licitatie(cu o marja de profit de maxim 10-15%), la fel criterii de acceptanta foarte bine gandite(gen sa suporte milioane de user, si zeci de mii de conexiuni in paralel). Sa se dea o lege care sa precizeze proceduri mai bune, care sa previna abuzurile, mai ales cele din partea guvernului, a functionarilor publici care organizeaza. Sa fie necesara aprobarea necesitatii proiectului, a pretul proiectului, a necesitatii de interconectare cu alte sisteme IT, a criteriilor de acceptanta si de catre oameni din afara guvernului, de catre societatea civila, de catre reprezentanti ai universitatilor, de catre reprezentanti ai academiei romane.
  • +3 (7 voturi)    
    postaci penali (Joi, 30 iunie 2016, 17:51)

    ras-putin [utilizator]

    newlook & xrogo, doi vajnici aparatori ai hotilor
    • -2 (2 voturi)    
      Nu cred ca ne-am intalnit pe (Vineri, 1 iulie 2016, 8:32)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      culoarele tribunalelor !
  • -2 (6 voturi)    
    Degeaba ... (Joi, 30 iunie 2016, 17:55)

    Gigi Kent [utilizator]

    Daca nu sunt in stare sa gaseasca o solutie sistemica prin care sa realizeze licitatii CARE NU POT FI FRAUDATE tehnocratii nu fac decat sa constate ca "se fura". Asta stia toata lumea. Problema e ca ei nu sunt acolo sa constate ca exista o gaura in covrig ci sunt acolo ca sa se asigure ca exista un mediu concurential eficient din care are de castigat si statul (preturi mici si calitate buna) si firmele serioase si inovatoare dar si cetatenii care beneficiaza de aceste servicii prin eliminarea teparilor si coruptilor.

    Pe de alta parte te iei cu mainile de cap cand te gandesti ca firmele in cauza lucreaza cu SRI, cu STS etc. SI te intrebi, pe buna dreptate, daca aceste institutii miliitarizate si care ar trebui sa stie cu cine au de-a face nu se protejeaza de aceste firme, ce sanse avem sa ne mai facem bine.
  • -2 (2 voturi)    
    IT (Vineri, 1 iulie 2016, 13:53)

    dekirico [utilizator]

    De când dom' ministru (dar foarte mini) s-a specializat pe IT, că văd că-l mănâncă ca naiba. Cu fundurile, pardon fondurile europene a terminat lucrarea de control de la madam' Macovei? Dacă nema putirinţa, ce chichirez gâlceava cauţi?
  • 0 (0 voturi)    
    achizitiile (Vineri, 1 iulie 2016, 14:22)

    vodatepes [utilizator]

    Achizitiile publice in aceste proiecte sunt punctul slab legislatia permisiva si ambigua a permis aranjamnete. Au fost proceduri de achiztii la care UCVAP -ul a participat ca observator a dat ok pe procedura iar la 2 saptamini ANRMP-ul a venit in control si a dispus anularea procedurilor de achizitii.Nimeni nu a fost tras la raspundere. Siveco a participat la licitatii la care observator a fost UCVAP-ul si au fost verificate de catre ANRMAP iar dupa un timp DNA-ul si gaseste neregulile. UCVAP si ANRMAP nu au fost chemate la vorbitor, In perioada 2006- 2016 ANRMAP si UCVAP erau institutiile apblitate in a verifica si a constata deficente si fraude pe achiztii. Cum a resuit SIveco, Companiile lui Ghita sa fraudeze? Unde erau insitutiile statului abilitate. De aia a disparut UCVAP si ANRMAP -ul . De aia a fost schimbata legislatia in achizitii pentru acestea au deschis portite pentru hotie. S-au aplicat corecti de 25 % dar UCVAP si ANRMAP au fost intrebate? Acestea erau oranele de control si preventive ale statului in fata hotilor. Iar hoti au furat insemna ca cele doua insitutii nu si au facut datoria