EXCLUSIV Cat de grava era intentia ANAF de a colecta in masa toate datele romanilor care plateau cu cardul - pozitia Asociatiei de Plati Electronice din Romania

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iulie 2016, 13:45 Economie | Telecom

Pozitia APERO, despre gravitatea proiectului ANAF de monitorizare a detinatorilor de carduri
Foto: Captura www.apero.ro
Senzitivitatea datelor de card, stocarea acestor date de catre ANAF fara a se lua in calcul cerintele tehnnice, de securitate sau proceduri de acces a personalului la aceste date, precum si solicitarea acestor informatii in masa comparativ cu acelasi demers realizat in prezent la cerere, dar care este conditionat fie de un act fundamentat in cadrul ANAF fie de un mandat de la judecator, sunt cele cele trei probleme majore de care nu tinea cont proiectul Finantelor/Fiscului de a colecta toate datele romanilor care plateau cu cardul prin POS-uri, arata pentru HotNews.ro Asociatia de Plati Electronice din Romania (APERO).

In urma nemultumirilor din spatiul public legate de intentia Fiscului de a i se raporta informatii precum codul de autorizare a platii, numarul de card sau detaliile privind identitatea detinatorului unui card, ori de cate ori se fac plati electronice cu cardul prin intermediul POS-urilor, Ministerul de Finante si ANAF au anuntat joi seara ca renunta la aceste cerinte.

    Cat de grava era totusi aceasta intentie a autoritatilor de a colecta aceste date?

HotNews.ro a solicitat un raspuns din partea Asociatiei de Plati Electronice din Romania (APERO) care are ca membri 13 banci, cele doua organizatii internationale de plata Visa si Mastercard, precum si procesatori de card si integratori de comert electronic, furnizori de infrastructura si outsourcing, furnizori de comunicatii electronice si de aplicatii.

Redam mai jos integral precizarile transmise de APERO la solicitarea HotNews.ro:


"Gravitatea provine din coroborarea simultana a 3 aspecte:

a. Senzitivitatea datelor de card (Nr de card + Nume si prenume, informatii securizate la cel mai inalt nivel in mediul financiar bancar) in comparatie cu alte date cum ar fi codul IBAN al contului curent (la care ANAF are acces si in prezent), provine din faptul ca datele de card in cazul in care ajung in posesia unor persoane neautorizate, altele decat detinatorii lor de card, pot fi folosite in mod fraudulos in mediul online producand prejudicii imediate in disponibilul din contul personal. De aici si masurile de securitate de cel mai inalt nivel cu privire la aceste date.

b. Stocarea acestor date de catre ANAF fara a se lua in calcul
cerintele tehnnice ce trebuie indeplinite de catre cel care stocheaza aceasta informatie, securitatea bazelor de date, proceduri de acces a personalului la aceste date, modalitati de auditare periodica a sistemului, cadrul juridic al responsabilitatii in caz de divulgare a acestor informatii, etc. aspecte care in mediul financiar bancar sunt clar stabilite si garantate

c. Solicitarea acestor informatii in masa comparativ cu acelasi demers realizat la cerere

i. In prezent ANAF poate avea acces la cerere la aceste informatii. Accesul la CERERE presupune o solicitare scrisa si fundamentata ce pleaca de la ANAF catre banca emitenta, ceea ce ii da demersului 2 caracteristici: (1) este fundamentat si avizat intern la nivelul ANAF de catre persoane autorizate si (2) solicitarea are trasabilitate in sensul ca exista documente in forma scrisa care insotesc demersul. In concret oricine poate identifica cand, cine, si de ce a solicitat aceste informatii.
ii. In situatia in care toate aceste informatii s-ar stoca la ANAF procesul intern de decizie al ANAF si trasabilitatea operatiunii de acces la informatii devin complet netransparente".


Conditionarea (n.a transmiterii acestor date catre ANAF) presupune fie un mandat dat de un judecator pentru cercetatea unuia sau mai multor clienti clar specificati de mandat fie un act decizonal fundamentat in interiorul ANAF insotit de documentatie scrisa care sa asigure transparenta si trasabilitate solicitarii", arata oficialii APERO.

In urma nemultumirilor din spatiul public legate de acest proiect de Hotarare de Guvern, Ministerul de Finante si ANAF au anuntat joi seara ca renunta la aceste cerinte.

In plus, Gabriel Biris, secretar de stat in Ministerul de Finante, declara vineri, 29 iulie, pe Facebook ca este unul dintre cei care au avizat proiectul prin care Fiscul urma sa colecteze numarul de card bancar si identitatea detinatorilor de card la plata prin POS, dar ca 'degeaba sustin unii ca este o intruziune in viata privata, deoarece secretul bancar nu mai exista de ani buni in tara noastra'. Pe de alta parte, remarca Profit.ro, in urma cu un an si jumatate, cand au aparut primele propuneri ca obligatiile bancilor sa fie inasprite, avocatul Biris se minuna ca fiscul vrea sa primeasca toate rulajele la toate conturile si se intreba ce ar putea face cu aceste informatii.


Pentru detalii despre acest subiect citeste si:




Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
7045 vizualizari
  • -23 (27 voturi)    
    haidi (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 14:03)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    ca sunteti niste mincinosi. nici macar n-ati citit articolele cu atentie. bravo anaf, nu renunta, aici nu e nimic de viata privata! scoteti-le banii la suprafata si taxati!
    • +10 (12 voturi)    
      ANAF = politie economica (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 14:28)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Asta de la infiintare pina in prezent. Asta ar mai lipsi - sa ne poata urmari si ce facem ca persoane private!
      • +17 (17 voturi)    
        ANAF ignora unde sunt cu adevarat banii furati (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 16:50)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Sa delare ANAf urmatoarele:

        1. Cate din milioanele / miliardele furate, pentru care s-au dat sentinte judecatoresti definitive au fost recuperate? cate proprietati sub sechestru au fost vandute si cati bani s-au incasat.

        2. Cate din afacerile ilegale cu tutun, alcool, cu produse agricole au fost fiscalizate? Care a fost suma impozitelor calculate retroactiv si cat s-a incasat din ea?

        3. Cate din conturile ascunse de Fisc in banci din strainatate, paradisuri fiscale, Panama au fost gasite si ce impozite s-au recalculat si incasat?

        4. Cate buticuri, baruri cluburi au fost controlate de agenti sub acoperire ANAF si au fost amendate pentru ca vand fara sa inregistreze pe casele de marcat?

        5. Cate firme care platesc la negru angajatii sau cu minimul pe cartea de munca si restul de 80% din salariu 'la negru' au fost gaiste si ce suma a fost recuperata?

        Asta ar trebui sa declare ANAF luna de luna!

        Nu sa ceara chestii care nici macar nu inteleg cu ce se mananca din punct de vedere al dreptului la intimitatea vietii private, al capacitattii de calcul necesare pentru procesarea volumului de date, al riscului de securitate si scurgerii de informatii financiare cu impact probabil cat PIB-ul Romaniei.
        • +10 (10 voturi)    
          Pont pentru ANAF (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 17:10)

          zzztop [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

          In Bucuresti, Constanta si alte orase mari sunt mii de pustani de pana-n 25 de ani cu masini de 30.000-200.000 euro.

          Intotdeauna m-am intrebat cum au facut acei pusti atatia bani in 2-3 ani si daca au fost munciti pe bune din moment ce au fost arsi pe prima masina a unui sofer incepator.

          Ma intreb acum daca s-au platit impozite la stat cand s-au obtinut si cheltuit sumele alea. Nici macar nu cred ca e nevoie de bon fiscal cu detalii pe linii pentru a afla asta.
          • +2 (2 voturi)    
            Integrarea si corelarea bazelor de date (Duminică, 31 iulie 2016, 0:02)

            andreitr [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

            trebuia făcută mai demult mai ales pentru firmele mari si începând de la o anumită valoare în sus. În felul ăsta se observă cum corupții încearcă să evite fiscul deturnand bani spre paradisuri fiscale. Dacă coruptii n-ar mai evita impozitele ar fi bani si pentru sănătate, educație ca si pentru apărare.
            • 0 (2 voturi)    
              P.S. Dar ce sa te faci daca coruptii (Duminică, 31 iulie 2016, 12:51)

              andreitr [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

              sunt in primul rand in fisc, ministerul de finante, etc. Aceasta instituție colcăie de corupți și de clientelă lor politica. Așa că oricât de bine ar fi corelate bazele de date, acești corupți le vor folosi tot împotriva omului simplu si nicidecum a mafiei din care fac parte. Hai DNA!
              • 0 (0 voturi)    
                P.S. la P.S. (Vineri, 5 august 2016, 23:53)

                andreitr [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

                Mi-am dat singur plus...
        • +8 (8 voturi)    
          Hello, ANAF! (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:07)

          Clop [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

          Da.

          Cazul Berevoiesti... tigani care au exploatat persoane cu dizabilitati, in timp ce erau platiti de catre Statul Roman, de la contribuabili, cu ajutoare sociale.

          Vedem la televizor nuntile tiganesti, de pilda.
          Tiganii au fost "cultivati" politic, ca masa de manevra la mandea, mandea fiind partidele cu gheare lungi, gen Cruella, in care se stipula cum e treba cu voturile tiganilor la alegeri si trocul era sa nu intre legea Statului Roman la tigani, care in majoritate, sunt analfabeti si care traiesc dupa legea tiganeasca. Merg si voteaza si sunt lasati in pace de ANAF, de primarul care le da ajutoare sociale si inchide ochii etc.

          Exista alte minoritati, gen lipoveni, tatari, evrei, ukrainieni etc. care nu cred ca vor sta in tiganeala partidelor politice la alegeri.

          Ceea ce am citit zilele trecute ca intentionalitate a ANAF, vine din zona politica, a partidelor care sunt in cadere libera... PSD, PNL, UNPR, noul partid al lui Basescu, cei care care mai au niste dinozauri cu conturi grase care trebuie sustinute a la long pe spatele fraierului de roman, care casca gura democratic.

          -----------------------------------------------------------

          Vedem ce s-a intamplat cu Bogdan Olteanu, in fapt, politica partidelor vechi in Romania este o cosmelie tiganeasca, cu dinozaurii de la butoane, care spera ca inca mai pot sa puna batista pe tambal de la toamna incolo.

          Treziti-va, romani! Miza celor cu conturi offshore care or sa-l mai vamuiasca, inca o data, pe plavanul de roman ... este evidenta.
        • +11 (11 voturi)    
          Confiscarea banilor obtinute din padurile taiate (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:39)

          zzztop [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

          ilegal.

          Din moment ce padurile au fost taiate ilegal, banii ar trebui confiscati in totalitate, nu? Si asa previi si fenomenul si salvezi viitoarele paduri.

          Sau le strica celor de la ANAF cateva miliarde recuperate asa si prefera sa numere cate cepe si cartofi a cumparat fiecare pe cardul de credit??
    • 0 (0 voturi)    
      Mai, voi chiar sunteti seriosi? (Duminică, 31 iulie 2016, 2:01)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      In Romania exista "Asociatia de Plati Electronice din Romania"? Nu e gluma?
  • +24 (24 voturi)    
    Securitatea comunista (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 14:19)

    prostu satului [utilizator]

    Ce evaziune fiscala viseaza nenorocitii astia din moment ce plata cu cardul este facuta in baza ordinului de plata emis de comerciant pe baza bonului fiscal catre banca emitenta a cardului , POS-ul emitand l-a randul lui o chitanta cu confirmarea platii.

    Chiar nu le e rusine comunistoizilor astia sa vina cu astfel de legi ?
    • +13 (13 voturi)    
      Cumsa le fie rusine? (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 14:29)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui prostu satului

      Unor hoti sa le fie ruine ca fura? M-as indoi. Romania e condusa de o mafie securista si jefuita tot de ea fara pic de rusine.
    • +10 (10 voturi)    
      hoți (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 15:24)

      Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui prostu satului

      Știi cum a zis Napoleon, pe cine punem să păzească toți tâlharii ăștia? Pe niște bandiți mai mari ca ei! Așa și cu ANAF-ul, cei mai mari hoți din statul ăsta mafiot ei sunt! Cum să le fie rușine la niște pungași ca ei? Am ajuns să fim conduși de ticăloși!

      Este posibil ca în România anului 2016 să ne lăudăm că se pot plăti impozitele cu cardul la peste 50 de unități ANAF din 10 județe? Ce-a făcut ANAF-ul cu impozitele plătite de mine și de tine și de altul și de altul atâția ani, dacă ei n-au fost în stare să pună un POS la ghișeu, a trebuit să vină Cioloș ca să se întâmple asta! Niște hoți! Ai văzut ce mașini și-au luat? Din banii noști și le-au luat!
    • +9 (9 voturi)    
      concluzia este ca... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 16:26)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui prostu satului

      ANAF = adunatira de imbecili.

      sa plece ca si asa aia care fura raman cu averile.
    • 0 (0 voturi)    
      ce vremuri!!! (Duminică, 31 iulie 2016, 9:02)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui prostu satului

      Ai perfecta dreptate cu IRELEVANTA - tranzactiile facute la POS-rui nu au cum sa reprezinte ebaziune.
      Dar m-a amuzat comparatia: securisti?
      Este mult mai rau acuma!
      Securitatea de dinainte de 1989 era mic copil!!!
      Ascultau liniile telefonice fixe, care erau relativ putine, multe convorbiri inevitabil nu le faceai la telefon, ci direct, nu aveau cum sa te asculte.
      Desigur ca stiau cine cati bani are pe carnetul CEC< si cand ii retrage, dar atat! Cumparaturile, din magazine sau la negru, nu aveau cum sa fie raportate in timp real.
  • +5 (5 voturi)    
    FANA (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 15:01)

    ddanny [utilizator]

    Pai e si asta o varianta prin care putea sa-si ia posete si rujuri careva cu cardul meu.
  • +7 (7 voturi)    
    Acest Hagi al finantelor (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 15:05)

    Napolion [utilizator]

    Trebuie sa isi dea demisia,nu vrem sa traim intr-un film orwelian,nici intr-o democratie turceasca,in care o mana de impostori numiti pe sinecuri la apelul bocancilor sa urmareasca toata populatia.Individul nu cunoaste probabil nici ca detinerea caselor de marcat electronice este obligatorie de ani buni,iar rapoartele de vanzari se depun lunar la fisc !Cum naiba sa faci evaziune daca platesti cu cardul suma afisata de casa de marcat ?
    In plus tocmai el ne trimite pe fenta ,daca 10 % din populatie detin 90 % din banii aflati in circulatie,sau cat or fi procentele,evaziunea aia totala nu respecta aceiasi distributie,crede ca sarantocii cu buzunarele goale fac evaziunea ?
    Nu mai vorbim despre discriminarea fata de cei care platesc cash,ca Vantu,ei de ce nu sunt urmariti?
    Oare se urmareste renuntarea la cash ,vorba Deutsche Bank,si toti vom fi platiti cu bitcoin?Calea spre iad e mereu pavata cu intentii bune,sorosistii o asfalteaza mereu !
    • +2 (6 voturi)    
      Orwellian, da (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:53)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Napolion

      Treaba e politica si foarte de la mama ei politica. In ANAF exista varfuri aservite politic, n-am nici cea mai mica indoiala.

      Sa-si faca curatenie in ograda si dupa aia, sa mai inventeze niste cruci la nivel de taxe, control etc.

      Bravo Hotnews pentru alerta.
  • +11 (11 voturi)    
    era extrem de grav! (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 15:16)

    liviu_ [utilizator]

    nu am neaaparat ceva impotriva anuntarii tranzactiilor mari... peste 5000 sau 10000 de euro (Care daca nu ma insel oricum se face si acum)...
    dar sa stie anaf cati bani dau eu pe chiloti, pe benzina si pe amanita (apropos de modalitati de santaj) cred ca este absurd!
    era o lege extrem de cretina si inutila!
    gandita probabil mai mult pentru a spiona oamenii . cum se prindea anaf ca eu fac evaziune fiscala?! ca din 50-60 tranzactii lunar * numarul de carduri... nu era deloc usor... sau puneau bancile sa le faca ele si statistici?! pe banii nostrii evident, ca e copilaresc sa crezi ca acest spionaj demn de Orwell era gratis
    • -8 (8 voturi)    
      atunci nu v-ar place sa traiti in vest (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 17:08)

      de-departe-vin [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      daca nu va place sa stie fiscul cati bani cheltuiti, unde si si pe ce, atunci sa nu va doriti vreodata sa traiti in strainatate. Toate tarile civilizate fac asta de ani de zile. nu se poate bunastare fara control. vesticii, americanii si toate natiile dezvoltate au aflat de mult asta.
  • -5 (7 voturi)    
    in strainatate datele se culeg de multa vreme (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 17:01)

    de-departe-vin [utilizator]

    stiu ca in danemarca fiscul are absolut toate informatiile despre platile facute cu card: de la ce agent economic, cand, cat si cu ce card de plata. stiu asta de ani de zile, pentru in rapoartele de la banca se regasesc toate aceste plati, cu toate datele de identificare ale magazinului sau ale site-ului, daca fac o cumparatura pe net. mai stiu ca fiscul are contact permanent la aceaste date. de ce se revolta unii in romania? cum cred ei ca se controleaza fraudele? doar cu vorbe? nu, bunastarea are un pret care trebuie platit.
    • +5 (5 voturi)    
      In strainatate au sisteme securizate (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:09)

      pencu [utilizator] i-a raspuns lui de-departe-vin

      Pe cand in Romania ANAF nu are asa ceva. Asta e detaliul esential care face imensa diferenta. Punct.
    • +3 (7 voturi)    
      e ceva putred in Danemarca (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:12)

      mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui de-departe-vin

      Orice banca are aceste date de care zici mata si ti le da la cerere aici in Romania care nu e Congo cum iti inchipui, iar fiscul le poate obtine numai in baza unei cereri bine motivate sau mandat judecatoresc. N-ai invatat mata in Danemarca ca esti nevinovat pana ce un judecator si nu ANAF si nu un procuror decide altfel?
      Nu ANAF are nevoie de aceste date , ci SRI si sa le foloseasca cum vor ei. Daca le-ar folosi ANAF ar sti ca dl. maior secretar de stat Gabriel Biris are niste ofshore prin Cipru, asa cum s-a scris in presa.
      Guvernul de tehnocrati e format din tehnocrati cu state vechi la SRI si SIE. Se vede... Ciolos vorbeste cu greseli gramaticale, cu un accent de roman care a citit putine carti, in timp ce Biris gandeste ca un securist. . In nici o tara din lume , nici macar in Danemarca numerele de card nu se stocheaza nicaieri din motive de siguranta. Daca un hacker ,sau un functionar necinstit ar da de ele... Intelegi mata ce insemna sa ai acces la toate datele de la numerele de card, de la toate bancile din Romania, din Danemarca din Germania? S-ar putea face niste fraude imense,rapid. De aia s-a oprit si ANAF , desi maiorul Biris a insistat.
    • -2 (4 voturi)    
      Sa culeaga capsuni... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:57)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui de-departe-vin

      Danemarca nu e Romania...

      Romania nu a ajuns la un nivel de civilizatie similar, in plus, poate ca alora din Danemarca li se rupe despre ceea ce fac colectorii de taxe pentru ca au alte prioritati poate... si o alta optica... mai liberala...


      In Romania, dupa 26 de ani, traim un simulacru de legislatie, intentii, fapte.
    • +3 (3 voturi)    
      Statement-urile băncii nu includ datele cardului (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 22:33)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui de-departe-vin

      Fiscul are acces la evidența operațiunilor derulate prin contul tău de la bancă, nu la datele cardului cu care se efectuează acele operațiuni.

      Tu poate te consideri un om de bună credință, dar ai o înțelegere foarte limitată a modului cum se derulează operațiunile bancare. Dacă ai datele cardului poți derula operațiuni în conturi care nu-ți aparțin. Dacă ai acees doar la datele privind rulajul din conturi, nu poți face operațiuni, poți doar să le urmărești pe cele făcute de deținătorul legitim al contului.

      Asta face fiscul danez, nu stochează datele cardului tău, ci urmărește doar operațiunile din conturile tale.
  • +2 (2 voturi)    
    banii si statul (Duminică, 31 iulie 2016, 0:30)

    Razvan_M [utilizator]

    Dragi copii, banii sunt rezultatul muncii cinstite a cuiva. In momentul in care statul are acces la toate aceste informatii si poate bloca banii oricui, exista riscul foarte mare sa apara abuzuri.
    Intotdeauna dam exemplu baietilor rai care fac si dreg, pentru a crea legislatie care restrange si mai mult drepturile tuturor ;)

    Sistemul este bine sa ramana echilibrat, atat de echilibrat incat statul sa poata fi amenintat de un numar suficient de mare dintre cetateni cu revolta fiscala.

    Nu este neaparat cazul aici, dar in ceea ce priveste securitatea datelor bancare trebuie ca fiecare dintre noi sa fie paranoic. Este ca si cum am da unor functionari publici cheile de la casa noastra si o lista cu obiectele de valoare din casa. Sa zicem ca acele chei si lista cu obiecte de valoare ajunge, din diverse motive, la persoane care vor sa ne lase fara ele. Intelege toata lumea unde bat? Asta este genul de experienta pe care o capeti mai bine gandind inainte, decat dupa ce te-ai ars.
  • +2 (4 voturi)    
    "hei" (Duminică, 31 iulie 2016, 7:45)

    toxx [utilizator]

    ca sa preiau titlul lui john70 pt ca ma distreaza maxim :))

    anaf doar instituie tacit legea 18 reload de pe vremea raposatului doar ca, la un alt nivel, acum ai voie sa ai cate masini si case vrei, dar iti monitorizam toti banii pe care ii ai... in timp ce toti hotii nenorociti penali au furat statul roman (a se citi poporul roman) cu miliarde de euro. uitati-va doar la varan, din 60 de mil de euro, anaf a recuperat doar vreo 1.5 de cand e ala in parnaie.
  • -3 (3 voturi)    
    Nu-i bine...... (Duminică, 31 iulie 2016, 8:03)

    TRABI [utilizator]

    Au luptat hotii si evazionistii cat au putut sa nu se miste nimic in cursul vietii lor . Ei , nu-i bine deloc .
    Numai cine are de ascuns bani lichizi sau anumite tranzactii , nu le convine . Pentru cei onesti , are o mare importanta ce face fiscul in sensul scoaterii la suprafata a infractiunilor financiare si a prevenirii producerii acestora . Si din aceasta cauza nu avem salarii decente .
    ANAF ar fi bine sa nu abandoneze proiectul , pentru ca este evident necesar . Oricum se va ajunge la punerea in aplicare a mai multor proiecte de prevenire a infractiunilor financiare , colectarea sumelor care acum sunt tinute ascunse si bineinteles marirea considerabila a pedepselor in domeniu . Acesta este unul dintre cele mai importante aspecte de rezolvat pentru tara . Mai este putin pana se va cam termina cu curatenia in randul politicienilor care uite asa ne-au tinut in loc 26 de ani .
    • +3 (3 voturi)    
      hei, Big Brother (Duminică, 31 iulie 2016, 9:46)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      Uite ca mie nu-mi convine sa stie cineva cat cheltuiesc cu amanta.