​Articol actualizat

​EXCLUSIV 1151 de romani si-au platit online obligatii fiscale in valoare de peste 971.000 lei in cele doua zile de la inrolarea ANAF in Ghiseul.ro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 16 decembrie 2016, 13:52 Economie | Telecom

ANAF a fost inrolat in Ghiseul.ro
Foto: APERO
​1151 de contribuabili si-au platit online cu cardul obligatiile fiscale catre ANAF folosind platforma Ghiseul.ro, la doua zile dupa inrolarea Fiscului in aceasta platforma de plati, valoarea tranzactiilor depasind
971.185 lei  de lei, a precizat vineri catre HotNews.ro Delia Popescu, ministrul Comunicatiilor. Mai mult, in cele doua zile de la aparitia acestei modalitati de plata a obligatiilor fiscale, peste 5.000 de contribuabili si-au facut conturi in Ghiseul.ro, a mai subliniat ministrul.


Top 5 al platilor catre ANAF facute prin Ghiseul.ro

  • 1. Impozit pe venituri din activitati independente
  • 2. Contributii de asigurari sociale de sanatate datorate de persoane care realizeaza venituri din activitati independente si alte activitati si persoanele care nu realizeaza venituri
  • 3. Impozit pe venituri din cedarea folosintei bunurilor
  • 4. Contributii  individuale datorate de persoanele care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor
  • 5. Contributii de asigurari sociale de stat datorate de persoane care realizeaza venituri din activitati independente, activitati agricole si asocieri fara personalitate juridica

ANAF a fost inrolat in Ghiseul.ro, astfel ca, incepand de miercuri, 14 decembrie, contribuabilii persoane fizice si PFA-urile pot efectua online plata taxelor si impozitelor pe care le datoreaza catre ANAF, cum ar fi: impozit pe venituri din salarii sau din folosinta bunurilor, impozitul pe venituri din dividende, dobanzi, premii, din valorificarea drepturilor de proprietate intelectuala sau din activitati agricole, a anuntat miercuri Ministerul Comunicatiilor. Totodata, pot fi platite online contributiile pentru asigurari sociale de stat datorate de asigurati, precum si amenzile judiciare.


ERATA: Intr-o versiune anterioara a articolului suma precizata in titlu si in primul paragraf indica o valoare gresita. Articolul a fost corectat: 971.185 lei platiti de cei 1.151 de contribuabili in cele doua zile de la inrolarea ANAF in sistemul Ghiseul.ro



Citeste mai multe despre   






















23513 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    9260 lei? (Vineri, 16 decembrie 2016, 14:20)

    rz_ [utilizator]

    Numai la mine în birou s-au plătit peste 5 mii lei, digur e o greşală. Probabil 9 mil.
  • 0 (0 voturi)    
    Chitante? (Vineri, 16 decembrie 2016, 14:20)

    Marian74 [utilizator]

    Sa vezi ce se vor distra peste 4 ani cand or sa-i cheme ANAF la "verificari" si or sa le ceara chitantele sa demonstreze ca au platit. Nu de alta dar bazele de date se mai pierd, mai pica un harddisk sau doua, in functie de nevoile bugetare.

    Mai sunt si cele de la pensii, acum ca nu mai exista carti de munca. Ca doar asa e intelept, informatiile care demonstreaza ca trebuie sa primesti bani se tin *doar* la cei care iti datoreaza bani.
    • 0 (0 voturi)    
      dovada (Vineri, 16 decembrie 2016, 16:08)

      lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Marian74

      Am listat dovada de plata
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Vineri, 16 decembrie 2016, 17:43)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Marian74

      Nu iti trebuie nici o dovada de plata. Scoti la sfarsitul anului o listare cu datoriile si platile.

      Dar e bine totusi sa ai ceva care sa demonstreze ca ai platit.
  • 0 (0 voturi)    
    pai da (Vineri, 16 decembrie 2016, 14:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    valoarea medie de 8-9 lei/tranzactie explica totul. Cine avea de platit citiva lei la ANAF nu s-a obosit sa-si consume citeva ore din viata pentru asta. Cind a devenit posibil de platit online efortul aproape zero i-a facut sa plateasca darile.
    • 0 (0 voturi)    
      se pare ca autorul mincase doua cifre... (Vineri, 16 decembrie 2016, 15:32)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Suma e de aproape 1 mil lei...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu imi apare impozitul (Vineri, 16 decembrie 2016, 15:14)

    okochea [utilizator]

    Mie imi apare doar ce am de plata pentru CAS.
    CASS si impozit pe venit nu apar.
  • -1 (3 voturi)    
    O mizerie acest ghiseu.ro (Vineri, 16 decembrie 2016, 17:15)

    cartofil [utilizator]

    Mai intai nu este foarte clar ce trebuie sa faci. Mi-am facut cont si scrie ca nici o organizatie nu este asociata la contul meu. Eu am inteles ca nu am nimic de platit. Dar in buzunar am o somatie de la ANAF ca am de platit ceva dari. Am incercat sa intreb la contact, dar am primit un raspuns obraznic (normal pentru un bugetar) ca ei doar incaseaza, nu-i intereseaza ce pun ANAF pe site. Daca ANAF-ul nu baga taxele ce trebuie platite, atunci de ce mai exista acest ghiseu? Numai asa, ca sa se mai raporteze ceva? Sa mai cheltuim inutil niste bani bugetari si sa mai platim cativa angajati cu tupeu? Am citit si Intrebari frecvente si de acolo ar rezulta ca trebuie sa te duci pana la Primarie sa-ti activezi contul. Ceata totala.
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu tipic de .. (Vineri, 16 decembrie 2016, 20:24)

      Andy19 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Tu citesti cu atentie articolul?
      Omule, in numai doua zile sunt peste 1000 de oameni care nu au mai stat la cozi, care nu au mai cheltuit bani, timp si nervi pentru o plata.
      Ca tie nu ti s-a intins un covor rosu. .nu stiu ce sa zic.
      Iti recomand sa te duci direct la un sediu ANAF, si dupa ce te chinui sa parchezi, stai la vreo doua cozi de vreo 30 de minute fiecare si apoi ti se spune ca nu ai la tine nu stiu ce act.. apoi sa comentezi.
      Intrebarea este alta, si care da de gandit, de ce deabia acum?