​Situatie critica la ANAF: Sistemul IT functioneaza la o capacitate cu mult peste recomandarile tehnice, ceea ce ar putea conduce la blocarea intregii activitati sau pierderi de date

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 14 februarie 2017, 14:13 Economie | Telecom

Sediul ANAF
Foto: Google Street View
Sistemul informatic al ANAF functioneaza in prezent la o capacitate de 99%, cu mult peste recomandarile tehnice de maximum 70%, ceea ce poate conduce la blocarea intregii activitati a institutiei, pe o perioada nedeterminata, a avertizat marti presedintele Fiscului, Bogdan-Nicolae Stan, care i-a informat in acest sens pe Premier si pe Ministrul Finantelor. Seful ANAF spune ca la nivelul institutiei nu exista niciun contract in derulare pentru intretinerea infrastructurii IT si ca in perioadele de varf de activitate se produc sincope, care pot genera oprirea partiala sau totala a unor activitati ANAF, sau chiar pierderi de date din sistem.

Alte detalii din comunicatul de presa transmis marti de ANAF:

"Conducerea ANAF a constatat ca din anii 2012 - 2013 au incetat investitiile importante in infrastructura (hardware, software, infrastructura fizica suport), in pofida recomandarilor ferme din Acordul de Imprumut dintre Romania si BIRD (Legea 212/2013) destinat Proiectului de Modernizare a Administratiei Fiscale. Potrivit acestui Proiect, Romania s-a angajat la momentul imprumutului ca va asigura continuitatea functionarii in bune conditii a sistemului informatic existent, pana la achizitionarea unui nou sistem informatic de administrare a veniturilor (RMS Cots). Precizam ca, in acest moment, nu exista la nivelul ANAF niciun contract in derulare pentru intretinerea infrastructurii hardware, software si de comunicatii.

Consecintele acestei stari de fapt sunt deosebit de grave, mai ales in perioadele de varf de activitate (cele din jurul datelor de depunere a declaratiilor fiscale si de plati a impozitelor), deoarece provoaca sincope in functionarea sistemului informatic. Aceste sincope pot genera oprirea partiala sau totala a unor activitati fundamentale ale ANAF, sau chiar pierderi de date din sistem.

De asemenea, defectarea serverelor sau a componentelor de comunicatii din teritoriu, implica alte riscuri de blocare a activitatii. Presedintele ANAF constata ca in ultimii ani, banii alocati institutiei in scopul investitiilor IT nu au fost utilizati decat intr-o proportie inadmisibil de scazuta. Consecinta neutilizarii sistematice a bugetului este, din pacate, o alocare sub necesitatile mentinerii in functiune a sistemului informatic in acest an, lucru pe care presedintele ANAF l-a adus la cunostinta ministrului Finantelor Publice.

Sistemul informatic al ANAF functioneaza in prezent la o capacitate de 99%, cu mult peste recomandarile tehnice de maximum 70%, ceea ce poate conduce la blocarea intregii activitati a institutiei, pe o perioada nedeterminata.

In baza Memorandumului semnat cu Banca Mondiala, semnat in 2013, pentru modernizarea sistemului informatic, Agentia s-a angajat totodata sa puna bazele unui Centru de Date echipat corespunzator, demersul fiind inca nefinalizat.

O alta problema cu care se confrunta ANAF este intarzierea achizitionarii de servicii de mentenanta, intretinere si reparatii pentru Unitatea de Imprimerie Rapida a Agentiei Fiscale, fapt ce a generat ingreunarea organelor fiscale teritoriale cu activitati de printare, implicuire si expediere a tuturor actelor administrative si de executare, ceea ce poate afecta incasarile bugetare.

Tinand cont de situatia critica constatata in functionarea sistemului informatic central al ANAF, presedintele Bogdan - Nicolae Stan i-a adresat o informare domnului Sorin Grindeanu, prim-ministru al Romaniei".


Citeste mai multe despre   






















6042 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Sunt curios... (Marţi, 14 februarie 2017, 14:18)

    dragos_k [utilizator]

    ...ale cui date se vor pierde...
    • +1 (1 vot)    
      pai ai eternilor disparuti in ceata. (Marţi, 14 februarie 2017, 17:47)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

      doar nu credeai ca te vor uita pe tine.
  • +13 (15 voturi)    
    ocazie (Marţi, 14 februarie 2017, 14:18)

    mariusssss [utilizator]

    Cu aceasta ocazie, datoriile fratilor Negoita probabil se vor "evapora".
  • -5 (11 voturi)    
    ANAF pentru unii mumă, pentru alții ciumă (Marţi, 14 februarie 2017, 14:21)

    Shaolin [utilizator]

    Dați like dacă vreți ca ANAF să trateze în mod egal firmele române cu multinaționalele.

    Poate cu ocazia asta se rezolvă și problemele tehnice...
    • -2 (6 voturi)    
      Voi nu susțineți antreprenorii români? (Marţi, 14 februarie 2017, 15:16)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Nu înțeleg minusurile! :(

      Dați like dacă susțineți antreprenorii români!
  • -5 (9 voturi)    
    hei ! (Marţi, 14 februarie 2017, 14:30)

    Toni_Romania [utilizator]

    Dar IT-istii aia scutiti de impozit 16% ce pazesc?
    Nu fac si ei un team building acolo?
    Un brain storming acolo ceva?
    Un restart ceva?
    Sau e BSOD peste tot?
  • +5 (9 voturi)    
    2012-2013 (Marţi, 14 februarie 2017, 14:31)

    George50 [utilizator]

    Oare cine era atunci la guvernare?
    Si ghici cine vine acum cu ordonanta de urgenta sa repare mizeria lasata de Ponta.
    Traiasca noul ministru de justitie!
    Traiasca multi ani la puscarie pentru incompetenta!
    • 0 (2 voturi)    
      eu (Marţi, 14 februarie 2017, 17:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui George50

      zic sa-l cheme de urgenta pe guitaTV sa depaneze, ca el cu IT-ul s-a lansat l-a facut meleoane pentru psd.
  • +10 (12 voturi)    
    Repede ... !!! (Marţi, 14 februarie 2017, 14:34)

    Carcalete [utilizator]

    ... caiet de sarcini cu dedicatie, licitatie de ochii lumii, castigator "cine trebuie"....
    • +6 (6 voturi)    
      ete ma (Marţi, 14 februarie 2017, 15:06)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      licitatie auzi.
      e urgenta, incredintare directa.
      De ce crezi ca nu fac astia licitatii pentru dezapezire din timp?
  • +11 (13 voturi)    
    Sa vina Ghita! (Marţi, 14 februarie 2017, 14:46)

    Kevi [utilizator]

    :)))
  • +11 (13 voturi)    
    Bun (Marţi, 14 februarie 2017, 14:50)

    nano2k [utilizator]

    Amnistia fiscala poate veni in multe feluri, nu?
  • +12 (12 voturi)    
    e urgenta maxima! (Marţi, 14 februarie 2017, 14:55)

    NWalker [utilizator]

    chemati Teamsoft sa va salveze cu un contract direct! #SuperGhita
  • +4 (4 voturi)    
    Romania e tara cu cei mai buni ITsti si cele ... (Marţi, 14 februarie 2017, 15:31)

    za-k [utilizator]

    mai proaste sisteme IT :)

    Din cauza ca ITstii aia buni lucreaza la privat sau in afara tarii iar cei din sistemul public sint aia rejectati sau pilosii.
  • +5 (5 voturi)    
    Software.. (Marţi, 14 februarie 2017, 15:51)

    hamangiu [utilizator]

    S-a ridicat transparenta la fileu...urmeaza extragerea din caciula a unei firme deja cunoscute...poate Ghita. Cine stie . Băieții din IT sunt in piata Victoriei.
    Când spui software..baietii ce manifesta la Cotroceni cred ca e vorba de niste moaste.
  • 0 (0 voturi)    
    Vrajeala cu pierderea de date (Miercuri, 15 februarie 2017, 10:57)

    BEDE [utilizator]

    Cu pierderea de date trebuie ca e o vrajeala. Oricat de incarcat ar fi sistemul tot se fac backup-uri. Orice DBA, cat de slabutz ar fi, tot stie sa faca backup-uri. si, in mod normal, la un asemenea sistem se face si simulare de disaster recovery. Daca nu fac backupuri inseamna ca sunt chiar varza de varza.
    Si daca sistemul este supraincarcat inseamna ca software-ul a fost conceput foarte eficient, ca sa consume multe resurse... Da, ca am vazut ca oricine stie SQL, numai ca multi ucid baza de date cu codul ineficient. Mai nasol este daca arhitectura a fost din start prost conceputa, pentru ca atunci inseamna cheltuieli mari pt reproiectare.