Fabrica Nokia din Romania va produce cinci telefoane mobile pe secunda

De doua ori mai multi angajati la fabrica Nokia din Romania, decat s-a anuntat initial

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 14 ianuarie 2008, 11:54 Economie | Telecom

Nokia va angaja in acest an la fabrica de la Jucu circa o mie de persoane, de doua ori mai mult decat a anuntat initial, potrivit directorului executiv al Agentiei Judetene de Ocupare a Fortei de Munca (AJOFM) Cluj, Daniel Don, citat de NewsIn. Conform publicatiei electronice suedeze Evertiq.com, fabrica isi va incepe productia pe 11 februarie 2008, urmand sa produca cinci telefoane mobile pe secunda.

Fabrica va produce telefoane mobile, dar si echipamente de retea pentru pietele din Asia si Africa. Angajatii fabricii Nokia care vor lucra in sectorul de productie vor avea un salariu de 220 euro si bonuri de masa. Oficialii Nokia au precizat pentru HotNews.ro ca vor face o declaratie privind aceste aspecte la sfarsitul acestei luni, cand vor fi prezentate si rezultatele financiare ale companiei.

"Nu vom face nici o declaratie in acest moment, insa vom face o informare oficiala, inclusiv asupra acestor aspecte, la sfarsitul acestei luni, cand compania va face publice si rezultatele financiare", a declarat pentru HotNews.ro Monica Alb, director Comunicare Nokia Romania.

Directorului executiv al Agentiei Judetene de Ocupare a Fortei de Munca (AJOFM) Cluj, Daniel Don, a declarat, luni, pentru NewsIn ca numarul angajatilor la aceasta fabrica se va dubla in acest an comparativ cu cifra anuntata initial de catre companie.

"Numarul angajatilor Nokia, de la fabrica din comuna Jucu, judetul Cluj – in cadrul Parcului Industrial Tetarom III – va ajunge la 1.000, pana la finele acestui an. Nokia a inceput angajarile cu privire la deschiderea fabricii, care va avea loc in 11 februarie. Pana in aceste moment au fost recrutate si sunt in faza de angajare in jur de 100 de persoane care sunt pentru studii medii, operatori, si 50 de persoane cu studii superioare”, a spus Daniel Don.

Directorul Parcului Industrial Tetarom, Viorel Gavrea, a precizat luni, pentru NewsIn, ca nu poate spune exact data la care va fi inaugurata fabrica, insa evenimentul se va intampla, cu siguranta intre 1 si 15 februarie.

„Referitor la numarul de angajaţi, din memoriul convenit rezulta ca in primul trimestru vor avea 500, insa se poate sa fie si mai multi. Lucrarile au fost facute in avans. Ei preconizau sa poata incepe productia in luna martie, iar acum o pot face in februarie”, a afirmat Gavrea.

Fabrica Nokia din comuna Jucu, judetul Cluj, urmeaza a fi a unsprezecea unitate de productie a companiei finlandeze la nivel mondial, iar valoarea investitiei se ridica la 60 milioane euro. Fabrica Nokia este amplasata in parcul industrial Tetarom III, la cativa kilometri de Cluj.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5371 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    salariu de 220 euro! (Luni, 14 ianuarie 2008, 12:29)

    Vlad [anonim]

    Cu un asa salariu,probabil e vorba de cei angajati la productia de maturi din nuiele!
    • 0 (0 voturi)    
      220 euro/ saptamana (Luni, 14 ianuarie 2008, 21:38)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      oameni buni, sigur e o greseala! E vorba de 220 euro/ saptamana, fara ore suplimentare si prime. Altfel cum credeti ca ar gasi pt. 800 ron/luna oameni cu liceu, cand muncitorii calificati, gen femeile de serviciu!, castiga minim 600 ron?! Din ce sa traiasca clujenii?!
      Profitul per aparat este 38 euroi si voi credeti ca vor plati profitul pentru 6 aparate drept salariul lunar?! Adica o secunda de lucru este salariul lunar al unui roman???
  • 0 (0 voturi)    
    220 ? (Luni, 14 ianuarie 2008, 12:37)

    dd [anonim]

    220 euro pe luna ?? incredibil ce nesimtiti...
  • 0 (0 voturi)    
    productie (Luni, 14 ianuarie 2008, 12:39)

    Florin [anonim]

    dai seama, astea produc mai repede telefoanele mobile decat tarani nostri carnatul :o)
    Poate ne faceti si la productia de carnati o statistica sa avem si aici o cifra mai actuala :))
  • 0 (0 voturi)    
    La un asa salariu ... (Luni, 14 ianuarie 2008, 12:48)

    Romanul [anonim]

    Poate pentru cei cu studii medii si fara ocupatie.

    Pentru inceput merge, dar nu e de stat pe un asemenea salariu.

    Obligatoriu, gazda de 100 lei in satele din jur si culegerea cu autobuzul la 6 dimineata.

    Ufff....
  • 0 (0 voturi)    
    pfoaai (Luni, 14 ianuarie 2008, 12:48)

    ClausCj [anonim]

    dobitocilor... fabrica e langa Cluj-Napoca. Langa Cluj ar insemna deja alt judet, idiotule
  • 0 (0 voturi)    
    200 euro??? (Luni, 14 ianuarie 2008, 12:53)

    gigel [anonim]

    pentru banii astia gasesc vreo cativa ciobani sa le asambleze telefoanele...cu guma de mestecat probabil...astia chiar cred ca aici e tara bananiera...
  • 0 (0 voturi)    
    re; (Luni, 14 ianuarie 2008, 13:18)

    Je [anonim]

    Probabil ca domnii menegeri cu embiei de la Nokia isi inchipuie ca aici e cumva o tara bananiera care de abia a auzit de productia industriala, face foamea cat cuprinde si o sa zica saru' mana la 220 euro pe luna,in conditiile in care majoritatea alimentelor sunt mai scumpe ca in Finlanda( de carburnati si utilitati nu mai zic nimic) iar euroiul se duce spre 40 000 lei vechi. In aceste conditii sa se astepte la furturi din fabrica mai ceva ca la vechile ceapeuri. Daca ma gandesc bine si Ericsson a patit o chestie asemamantoare dupa care a trebuit sa stranga jucariile.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu Nokia e de vina (Luni, 14 ianuarie 2008, 14:00)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui Je

      Nu salariile sunt mici ci romanii care practica adaosuri de minim 100% la toate produsele.
      De aceea avem preturi mai mari ca in Finlanda pentru ca unii nu muncesc dar vor bani, cat mai multi bani iar atunci eu care muncesc cinstit imi vin sa-mi bag .... in ea de treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    vs. (Luni, 14 ianuarie 2008, 14:28)

    gantz [anonim]

    au venit tocmai pentru nivelul de salarizare scazut din RO, platesc binisor peste salariul minim, Istvan sau Ion n-au ce pretentii sa aiba, pentru ca toata ziua vor pune capacelul A peste placuta B, Ro este o tara bananiera fata de Finlanda si putine produse sunt mai ieftine la ei (drept ii ca au un sfert din populatia noastra si PIBul dublu)
    • 0 (0 voturi)    
      salariul min. pt. studii medii = 600 ron (Luni, 14 ianuarie 2008, 21:43)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gantz

      de unde ai scos-o cu "platesc binisor peste salariul minim?!" 800 ron fata de 600 ron.
      Cu aia 2000000 rol isi cumpara romanu ' paine si sare :)
  • +1 (1 vot)    
    la munca romani (Luni, 14 ianuarie 2008, 14:32)

    munca bratara de aur [anonim]

    Nu stiu ce credeati, ca vine Nokia si o sa curga lapte si miere la robinet. De ce nu intelege romanu ca pentru a castiga niste bani mai trebuie sa si munceasca, nu numai sa se planga peste tot, si sa astepte mila de la cei sus pusi (sau ajunsi acolo prin diferite tertipuri).220E este un salar bun (unde mai pui si bonurile de masa) care inseamna undeva pe la 800 Ron. Cand m-am angajat prima data in 2006 (post pt. studii superioare) la o multinationala, in Timisoara am primit fix 1200 Ron (brut) +bonuri, la final de luna castigam apropae 1000 Ron in mana. Valoarea castigului se refera probabil la cat castiga un muncitor in fabrica (nu-ti trebuie cine stie ce scoala sa faci o munca mecanica pe o masina, pe care o inveti in 30min) si daca este si net, atunci sa zica "sarut-mana". Inca mai vad anunturi de angajare la firme multinationale in TM care ademenesc oamenii cu 660 Ron brut+bonuri, si culmea oamenii se angajeaza si merg la lucru.
    Eu zic sa punem mana sa muncim, ca vesticii nu au ajuns aici doar stand cu mana intinsa.
    • 0 (0 voturi)    
      du-te si plimba cercu d-aci (Luni, 14 ianuarie 2008, 21:06)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui munca bratara de aur

      vedea-te-as cu 800 ron/luna salariu, o nevasta cu doi copii acasa, 500 ron/luna intretinerea pe timp de iarna, inca 600 ron chiria sau rata la apartament, sa n-ai bani si parte de mincare.
      pai iti omori familia si te vezi spinzurat in mai putin de 3 luni ca nefericitii aia de la protv.
      hai du-te si plimba cercu d-aci ca esti inconstient.
      • 0 (0 voturi)    
        l-oi plimba da n-am cu cine (Marţi, 15 ianuarie 2008, 15:19)

        munca bratara de aur [anonim] i-a raspuns lui gicu

        In primul rand, daca as avea nevasta as "indruma-o" spre un loc de munca (au vrut egalitate, asta e un aspect al egalitatii), care aduce si el un 800ron/luna. In al doilea rand, daca familia mea ar castiga doar 1600ron/luna, nu as turna la plozi ca dupa aia sa ma plang ca am inca doua guri de hranit (si sa stau cu mana intinsa sa primesc mila), daca nu ma duce capu sa castig mai mult, nu am sa nenorocesc si alte fiinte aducandu-le pe lume ca sa se chinuie. In al treilea rand, daca ma duce capu, sau chiar vreau sa imi "imprastii" materialul genetic in lume atunci fac tot posibilul si castig mai mult de 800ron/luna, cu alte cuvinte ma descurc, asa cum "stie" romanu sa se descurce. In al patrulea rand, am cunostiinte care au un venit familial de 1600ron/luna, si se descurca cu 3 copii, si cu cheltuieli, etc. Deci nu iti mai plange de mila, solutii exista, si cea mai simpla dintre ele este SA PUNEM MANA SA MUNCIM, si s-o lasam mai moale cu cersitul.
        • 0 (0 voturi)    
          n-ai inteles ce inseamna sa plimbi cercu (Marţi, 15 ianuarie 2008, 21:40)

          gicu [anonim] i-a raspuns lui munca bratara de aur

          sa faci o vizita in bucuresti (ca am impresia ca esti din provincie) la orele de varf adica in jur de ora 8:30 dimineata sau 18:00 seara sa vezi cat puhoi de oameni, cata clasa muncitoare pleaca dimineata cu RATB-ul si in special cu METROREX. nu mai au loc in trenuri, asteapta cate doua garnituri de trenuri sa intre in vagoane ca sa ajunga voiosi la munca. si tu imi spui mie sa punem mana sa muncim ? sa o lasam mai moale cu cersitul ? sa intri intr-o statie de metrou dimineata sa strigi exact asa "PUNE-TI MANA SI MUNCITI, NU MAI STATI LA CERSIT, MAI REPEDE LA MUNCA!!!" cat te tine gura de mare. iti spun eu ca cei 1000 de reprezentanti ai clasei muncitoare de pe peron te vor linsa. eu unul asa as face.
          • 0 (0 voturi)    
            ,,, (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 9:27)

            munca bratara de aur [anonim] i-a raspuns lui gicu

            A te plimba dimineata de dimineata cu metroul doar pentru a face trafic nu inseamna chiar ca muncesti, nu? adica fa-ma sa inteleg cum muncesc cei care se imbulzesc pe sosele si in statiile de metru, ce produc ei in timpul ala, si cu ce ajuta tara? Si sa nu-mi spui ca nu se lamenteaza, ca vai ce trafi e, vai ce aglomerat e in metrou...sa sti ca lumea nu incepe si nici nu se termina in bucale*cogh*bucuresti, trafic si aglomeratie in orele de varf sunt si in restul tarii (provincie, cum va place voua fosti provinciali sau tarani, marea majoritate moldoveni care nu exceleaza la harnicie, adusi de ceasca la oras sa va faca capitalisti sa ziceti), dar nimeni nu se plange in asa hal cum se plang capitalisti. Mai usor cu mentalitatea asta centrista ca nu e productiva, a fi din bucuresti nu inseamna ca ti se cuvine totul fara nici un efort.
            18-8.5 da fix 9 ore jumatate, ziua de lucru este de 8 ore, cu o pauza de..., hai sa zicem 30 min de masa (exclud de aici pauzele de tigara, cafea, net, s.a.) mai ramane 1 ora de facut naveta, si cum zici tu, la traficul din buc. nu cred ca intr-o ora faci doua drumuri servici-casa, de aici o singura concluzie pot sa trag, ca acei "1000" da reprezentanti mandrii ai clasei muncitoare nu prea stau la lucru tot programul....
            Sigur ca acesti vajnici muncitori de pe platformele industriale (SIC!) din bucuresti or sari la bataie intr-un scenariu ca cel de mai sus, dar asta doar pentru ca nu le convine sa auda adevarul, si nivelul lor de educatie general nu le permite sa ma contrazica intr-un mod non-violent. ROMANI, PUNETI MANA SI MUNCITI.
            • 0 (0 voturi)    
              angajez d-astia ca tine (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 19:44)

              gicu [anonim] i-a raspuns lui munca bratara de aur

              clar ai o problema cu bucurestenii... :) ai un complex de inferioritate.

              lasa ca imi angajez eu la firma baietei ca tine sa lucreze pe 220 euro/luna.

              cand ajungi in bucuresti sa imi trimiti siviul tau. cauta-ma inainte ca s-ar putea sa fiu in insule in mediterana pe spinarea ta si altora ca tine ce muncesc pe 220 euro/luna.

              LA MUNCA CU TINE!!!
      • 0 (0 voturi)    
        intretinere exagerata (Marţi, 15 ianuarie 2008, 15:25)

        munca bratara de aur [anonim] i-a raspuns lui gicu

        Unde ai vazut tu intretinere de 500ron/luna pe timp de iarna, poate la ditamai vila, si atunci intrebare? cum iti permiti vila, dar te cocoseste intretinerea de 500ron?? Nu cred sa fi fost nevoit vreodata sa platesc mai mult de 250ron/luna intretinerea pe timp de iarna la un apartament de 3 camere, intr-un oras unde gicacaloria este (daca nu cea mai scumpa) printre cele mai scumpe din tara, dar asta cu conditia de bun simt ca pe tot parcursul anului sa platesc o cota parte din intretinerea de pe timp de iarna (sti zicala: omul chibzuit isi face sanie vara, si caruta iarna), si chiar si asa, pe timp de vara nu cred sa fi platit mai mult de 180 ron/luna, deci se poate trai si cu 800ron/luna.
        MAI VREI EXEMPLE? --> LA MUNCA, NU LA INTINS MANA
        • 0 (0 voturi)    
          clar esti de la tara (Marţi, 15 ianuarie 2008, 22:03)

          gicu [anonim] i-a raspuns lui munca bratara de aur

          ia d-aci si citeste:

          "Pentru un apartament cu trei camere (trei persoane) se va plati între 330 si 350 lei,"

          este un extras din Gardianul (sper sa nu se supere baietii de la hotnews). daca mai pui si curentul la socoteala ajungi la 450 ron cu putin noroc ceea ce nu este departe de ce am spus eu mai sus. nu mai pomenesc de alte servicii de lux ca de exemplu cablu tv, telefon fix, telefon mobil, internet. si cand te gandesti ca sintem in 2008 iar tu imi spui mie ca castig prea mult si sa pun osul la munca sa nu ma uit si eu la un televizor sau sa vorbesc la telefon cu mama pentru ca nu imi ajung banii de abonament....
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 9:42)

            munca bratara de aur [anonim] i-a raspuns lui gicu

            E scos din context, nu se spune in ce oras, dar presupun ca in bucuresti, ca doar acolo sunt blocuri si centrale termice. Acolo nu sunt pierderi subventionate la greu, si nu exista apometre, repartitoare, robineti, incalzire prin conductie de la vecini, etc....Hai s-o lasam mai moale cu sperietoarea asta de intretinere. Am mai spus, daca s-ar repartiza costurile pe intreg anul, atunci nu ar fi atat de platit pe timp de iarna la intretinere, valoarea facturii anuale ar putea fi chiar mai mica (centrala isi face stocuri in perioada de vara la preturi mai mici) si toata lumea ar fi multumita. Exista orase in "provincie" unde se practica modalitatea asta de ani buni, fara nici o problema, sau fara nici un scandal exploatat de presa. Si in acele orase, gicacaloria este cu pana la 30% mai scumpa decat in bucuresti, cu toate ca nu cred ca pierderile sau costurile de productie sa fie cu 30% mai mari (chiar cred ca sunt mai mici, dar, deh, trebuie sa le tinem de cald -prin subventii - clasei muncitoare din bucuresti, ca sa ne poata bate prin metrouri cand le spunem adevarul in fata).
            Daca nu iti permiti sa platesti facturile la TV, telefon fix, mobile, internet nu trebuie sa te abonezi !, nu imi aduc aminte ca aceste servicii sa fie conditii esentiale pentru supravietuirea unui om. Nu ai TV, citeste o carte, la biblioteca e gratis, nu ai telefon mobil (pt cel fix exista abonamente sociale) fa o vizita prietenilor, ai fi mai castigat.
            MAI VREI INDEMNUR I--> LA MUNCA, NU LA INTINS MANA !
      • 0 (0 voturi)    
        LA MUNCA ... (Luni, 21 ianuarie 2008, 16:08)

        unu [anonim] i-a raspuns lui gicu

        ... poi in cazu asta ... stai si taie iarba la caini ... ca vad ca ai prea multe vreme de frecat menta ... LA MUNCA NU LA INTINS MANA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    investititi in provincie ca e bine ! (Luni, 14 ianuarie 2008, 14:40)

    Catalin [anonim]

    In Bucuresti e un salariu mic...nici chiria la o garsoniera pe 2 saptamani nu o platesti cu banii astia...In orasele mai mici daca se castiga mai mult ca salariul minim pe economie atunci e salariu mare...si Nokia profita la maxim...oricum nu cred sa reziste mult salariul asta...ori fac greva aia dupa 1 an ori o sa roteasca personalul de nu o sa mai stie de ei si o sa stea toata ziua sa faca traininguri si angajari. Totusi n-o sa ajunga niciodata ca in Bucuresti....daca e la cativa kilometri de Cluj si nu in oras.
    Companiile destepte o sa castige klumea daca nu mai investesc in Bucuresti...asa beneficiaza si ele si orasul ca se mai calmeaza preturile imobiliare, salariile si altele...
  • 0 (0 voturi)    
    salariu (Luni, 14 ianuarie 2008, 16:57)

    ileana [anonim]

    Cei de la uzina - dacia au 500 lei ....si se produce mult ...se exporta mult..., dar..salarii de mizerie (pitestiul nu e un oras mic, preturile nu sunt mici , etc)
  • 0 (0 voturi)    
    Terminati cu lamentarile (Luni, 14 ianuarie 2008, 16:59)

    Ovidiu [anonim]

    Dau exact cit vor si primesc exact ce merita...Ce va tot lamentati ca dau putin, ca sunt nesimtiti etc..Ma mir ca dupa atita timp , nu se stie ca prost e ala care da , nu ala care cere :)) Nu va ia nimeni cu arcanu sa mergeti sa lucrati cu forta pe banii astia si de altfel nu va forteaza sa lucrati nimeni acolo unde lucrati, ca fapt divers, nu am nimic cu nimeni...In caz ca nu ati realizat inca, toate companiile mari vin in Romania sa FACA ECONOMII nu de alta...Noi sa fim sanatosi, parerea mea :D
  • 0 (0 voturi)    
    economia de piata (Luni, 14 ianuarie 2008, 21:54)

    _Marius_ [utilizator]

    Mai oameni buni voi ati auzi de conceptul de piata si de regula cererii si a ofertei?
    Daca la oferta facuta de ei (220E) va exista cerere (si credeti-ma ca va exista ca oamenii astia au facut studii, nu s-au aruncat aiurea) atunci inseamna ca salariul oferit este unul potrivit
    Este chiar atat de simplu.
    Oare cand o sa invete romanul ca scopul unei firme nu este sa asigure angajatilor un trai indestulat, ci sa produca profit? Si asta nu inseamna exploatare, ca nu mai suntem in comunism, inseamna o functionare normala a unei economii de piata.
    Numai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      faliment (Marţi, 15 ianuarie 2008, 0:43)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui _Marius_

      auzi mariusica, daca o firma nu are destui bani ca sa isi plateasca angajatii pentru un trai nu indestulat cum spui tu ci decent, atunci firma respectiva este falimentara.
      am mai lucrat eu intr-o firma unde se incerca profit maxim pe investitii minime. problema lor este ca le pleaca angajatii buni si la sfarsit se milogesc de ei marindu-le salariile ca sa mai stea, dar omul pleaca pentru ca stie despre ce este vorba.
      revin la ideea initiala. daca petronel patronul nu are bani sa ma plateasca cat sa traiesc omeneste, de ce as lucra eu cu mult spor pentru el ? de ce sa ii umflu lui buzunarele (ca sint sigur ca scoate profituri frumusele pe spinarea mea) si eu sa mor de foame in saracie, sa ma apuce boala mai tarziu cand oi imbatrini ? ce scrie pe fruntea mea ca sint vreun sfint si trebuie sa ii fac patronului pomana, sa ii dedic viata si sanatatea mea ? mariusica draga asta e sclavie.
      mai devreme discutam cu un coleg despre o posibila intentie de imbatrinire prematura a populatiei cu scopul de a mari mortalitatea in rindul pensionarilor. si cred ca avea dreptate. daca stai sa te gandesti bine, banii din afacerile cu pensii private se scot atunci cand omul inca mai e in putere de munca si cotizeaza. dupa ce iese la pensie ce nevoie mai au firmele de un pensionar amarit, da-l d**cu sa moara, ca altceva nu face decat sa suga bani. cu cat ajunge mai repede pe lumea ailalta cu atit mai bine. dar asta e alta idee...
      • 0 (0 voturi)    
        Re: faliment (Marţi, 15 ianuarie 2008, 9:35)

        _Marius_ [utilizator] i-a raspuns lui gicu

        Stimate d-le Gicu, sunteti cel putin confuz.
        Nu stiu cum as putea explica legea cererii si ofertei mai bine decat am facut-o mai sus dar voi incerca.
        In principiu totul se leaga de conceptul de "pret al pietei". Asta inseamnca ca daca Nokia a determinat ca pentru un anume nivel de calificare suma de 220EUR este potrivita pentru a atrage oamenii sa lucreze acolo, inseamna ca atata valoreaza munca respectiva. Ceea ce, spre surprinderea unora ca dvs., poate fi un salariu foarte bun pentru anumite categorii sociale.
        Nu este vorba aici despre "a trai omeneste". O sa repet ce am zis mai sus: o firma nu are ca scop imbogatirea angajatilor. Daca asa ar functiona lucrurile nu s-ar mai numi afacere, ci fundatie de binefacere. Acest concept de "a trai omeneste" este putin pueril exprimat, parerea mea. Oameni diferiti au standarde diferite.
        Referitor la subiectul ultimului paragraf nu comentez, presupun ca a fost o gluma si probabil vor comenta cei care au gustat-o.
        • 0 (0 voturi)    
          nici tu nu pricepi (Marţi, 15 ianuarie 2008, 21:42)

          gicu [anonim] i-a raspuns lui _Marius_

          pune mina si citeste ce i-am scris amicului munca bratare de aur mai sus.
  • 0 (0 voturi)    
    Salariu 220 euro (Marţi, 15 ianuarie 2008, 20:56)

    julian [anonim]

    In germania lasa 2300 de muncitori pe drumuri,se inchide fabrica din Bochum.In ultimii 10 ani statul german a investit 100 de milioane in cercetare.Acum isi iau jucariile si pleaca.Dupa ce au platit salarii de 3000 de euro pe luna platesc acum in Romania 3000 de euro pe an.Si cand muncitorii devin prea scumpi pleaca m-ai departe spre est.
  • 0 (0 voturi)    
    De zece ori mai putin (Marţi, 29 ianuarie 2008, 11:11)

    Si Io p'aci [anonim]

    Fratilor, in Germania le plateau 32 euro /ora.Aici, de zece ori mai putin ( adica v'o 10 RON /ora )...Asa ca nu prea e boierie...
  • 0 (0 voturi)    
    gica v.s. legea cererii si ofertei (Miercuri, 30 aprilie 2008, 10:46)

    armand [anonim]

    cele enuntate privind cerea si oferta sunt adevarate.

    DAR OMIT UN LUCRU IMPORTANT: munca nu este totdeauna un produs standardizabil. In general gratie presiunii sindicale se practica sistemul salariu/ora, nu salariu7unitati produse.

    => "noi ne facem ca muncim, iar ei se fac ca ne platesc"

    ...se mai intampla sa fie dat si x afara, din cauya ca a venit turmentat de palinca...dar sansa ca cel care il inlocuieste sa fie altfel e 50-50.

    trist nu e ca exista capitalism.
    trist e ca nu exista alternativa la exploatarea omului de catre om (vezi China)...si in cuba apare inechitate sociala, iar chavez n-o sa ramana la nesfarsit la putere, america de sud fiind plina de eroi morti.

    WE WISH YOU HAPPY CAPITALISM AND LOTS OF CASH! ;)