Sorin Grindeanu, propus de premierul Tudose la sefia arbitrului Telecom, ANCOM

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 octombrie 2017, 12:56 Economie | Telecom

Sorin Grindeanu
Foto: Agerpres
Fostul premier Sorin Grindeanu a fost propus de actualul sef al Guvernului, Mihai Tudose, pentru sefia arbitrului telecom (ANCOM), potrivit unui document postat luni pe pagina sa de Facebook de presedintele Comisiei de IT din Camera Deputatilor, Catalin Drula.

Reamintim ca Grindeanu a fost demis in iunie din functia de premier dupa o motiune de cenzura depusa chiar de PSD. El a intrat atunci intr-un razboi politic cu liderul PSD, Liviu Dragnea.

In ultimele doua luni au aparut informatii despre o presupusa apropiere intre Grindeanu si Tudose, premierul incercand sa castige sustinerea politica in filialele din banat, fidele lui Sorin Grindeanu.



Propunerea este adresata presedintelui Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, cel care l-a dat jos pe Grindeanu din fruntea guvernului.

Adrian Dita, numit de Guvernarea PSD-ALDE, la sefia arbitrului telecom (ANCOM), a anuntat vineri, 20 octombrie, ca a decis sa renunte la mandatul de presedinte al autoritatii, potrivit unui email intern adresat angajatilor si obtinut de HotNews.ro.

Sorin Grindeanu a fost demis din functia de prim ministru dupa o motiune de cenzura votata de PSD si ALDE. Initial, Liviu Dragnea i-a cerut sa isi dea demisia, invocat nerealizarea programului de guvernare, pe baza unei evaluari facute de Darius Valcov, fostul ministru de Finante al PSD care are o serie de probleme cu Justitia.

In urma refuzului lui Grindeanu de a-si da demisia si a votului din Parlament, fostul premier a fost exclus si din PSD, dar situatia este ambigua, in conditiile in care  organizatia Timis, condusa de Grindeanu, sustinea in vara ca acesta este in continuare membru al social-democratilor.

Demisia lui Adrian Dita fusese ceruta martea trecuta de toti parlamentarii, inclusiv cei ai PSD-ALDE, pe motiv ca ar fi pus in pericol functionarea autoritatii prin reorganizarea fulger facuta de acesta, concedierea mai multor experti cu zeci de ani de experienta in telecomunicatii si detasarea in ANCOM a unor angajati de la Posta sau SNR, companii reglementate chiar de catre ANCOM.

Comisiile parlamentare de specialitate au termen pana pe 26 octombrie sa-l audieze pe Sorin Grindeanu, candidatul pentru functia de presedinte al Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM), a declarat luni secretarul Camerei Deputatilor, Ioana Bran, citat de Agerpres.

'Domnul Grindeanu a fost propus pentru a ocupa functia de presedinte al ANCOM, iar Birourile permanente reunite au decis ca termenul comisiilor de specialitate pentru audiere si raport sa fie 26 octombrie', a spus Bran, la finalul sedintei Birourilor permanente reunite.

Conducerea Parlamentului a luat, de asemenea, act de demisia lui Adrian Dita din functia de presedinte al ANCOM.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4984 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    WoW! a ajuns un Fluierici!?))) (Luni, 23 octombrie 2017, 13:09)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    )))arbitrajul grimasei constipate mai lipsea din fauna ancom si treaba fi-va oabla.)))
    • -8 (14 voturi)    
      Neutralizarea politica a Liderului Grindeanu, (Luni, 23 octombrie 2017, 13:57)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui suckthepen!!!!!

      Neutralizarea politica a Liderului Grindeanu, in curs de desfasurare!
    • -1 (5 voturi)    
      Nu inteleg, (minus) imi dau Dragnistii? (Luni, 23 octombrie 2017, 15:10)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui suckthepen!!!!!

      Nu inteleg de ce am primit acele (minusuri)?

      Intre Dragnea si Grindeanu... as alege cu ochii inchisi!
  • +21 (21 voturi)    
    Muieti-s posmagii in politica Sorinele ? (Luni, 23 octombrie 2017, 13:09)

    Plagarus [utilizator]

    A fost gasit un locsor si pt."aranjatul " ista.
    • +14 (14 voturi)    
      Un locsor platit cu vreo 4000 euro pe luna (Luni, 23 octombrie 2017, 14:23)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Mai voi nu stiti ca in PSD nimic nu se pierde, totul se recupereaza. Cum altfel sa mentii unitatea partidului ? Le dai la toti cate ceva. Daca iese vreun scandal, il retragi de pe un post si-l muti pe altul. Nu conteaza cat de incompetent e omul pentru postul ala. :)
      • +3 (5 voturi)    
        Cu 10.000 ! (Luni, 23 octombrie 2017, 17:04)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Doar atat !
  • +20 (20 voturi)    
    E clar ca accepta functia. (Luni, 23 octombrie 2017, 13:11)

    Johanis [utilizator]

    Prostitutie politica pe banii nostri!
  • +9 (13 voturi)    
    Deci a fost totusi benefica lipirea cu (Luni, 23 octombrie 2017, 13:13)

    xrogo [utilizator]

    fundul de scaunul de prim ministru, a castigat si Grindeanu o sinecura!
    • +3 (3 voturi)    
      hehe (Luni, 23 octombrie 2017, 16:51)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      tu nu faci la fel?....
  • +16 (18 voturi)    
    Doar fraieru de Ponta a ramas in offside (Luni, 23 octombrie 2017, 13:13)

    CICEROnescu [utilizator]

    :)))) Decat atat ...
  • +6 (10 voturi)    
    Face ca trenul Dragnea ! (Luni, 23 octombrie 2017, 13:27)

    Susufler0 [utilizator]

    S-o fi intalnit el zilele trecute la Parlament cu alde Viforeanu si-or fi discutat ei intre patru ochi,dar nici asa ! :))
  • +14 (14 voturi)    
    xxxxl (Luni, 23 octombrie 2017, 13:42)

    vorbeste lumea [utilizator]

    azi ne certam c-avem principii ...
    maine ne-mprietenim iar, ca nu mai lucreaza aceleasi principii ...
    pana la urma, care e realitatea si onestitatea ..????
    • +2 (2 voturi)    
      intrebarea e... (Luni, 23 octombrie 2017, 15:45)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui vorbeste lumea

      s-au certat vreodata,pe bune,sau a fost doar circ ?
  • +8 (8 voturi)    
    reciclam (Luni, 23 octombrie 2017, 13:46)

    nocomment [utilizator]

    .
  • +11 (11 voturi)    
    sinecuri (Luni, 23 octombrie 2017, 13:53)

    MG [utilizator]

    unul la curtea de conturi
    unul la curtea constitutionala
    unul la ANAF
    unul la ASF
    unul la avocatul poporului
    unul ambasador in Tunis
    unul la fonduri de "dezvoltare"
    una din secretara notar
    una din asistenta parlamentar
    alta din nevasta notar
    atul' din sofer parlamentar
    badigardu' il facem ministru
    .. baaaii, mai terminati!
  • +10 (12 voturi)    
    De fapt (Luni, 23 octombrie 2017, 13:54)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    E trimis undercover de Ponta, sa-l sape pe Dragnea din interior :))
    • +1 (1 vot)    
      nu cred (Luni, 23 octombrie 2017, 19:13)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Eu zic ca este invers. La indicatia pretioasa a sefului suprem, stii care, care a zis ca constipatul e recuperabil pentru partid, priculiciul Tudose se executa si-l numeste pe amaratul ala unde zice sefu'. Care sef vrea sa-l rupa de sub influenta nefasta a fostului agent acoperit 000 - Tonta.
      Dragnea e innebunit, vrea sa sparga gruparea Ponta -Maior cu anexa Grindeanu.
  • +12 (12 voturi)    
    Vai, Sorine (Luni, 23 octombrie 2017, 14:05)

    omezu [utilizator]

    Problema cu Grindeanu a fost, ca de obicei in P$D, una de comunicare :))
  • +11 (11 voturi)    
    hmm ;) (Luni, 23 octombrie 2017, 14:26)

    strategy [utilizator]

    Baiatu' nu era trimis acasa fara nota de trecere de catre colegii lui? Acum e bun? Sau, e perfect chiar fara nota de trecere pentru ca scopul e altul .. eh? am priceput.
  • +4 (4 voturi)    
    bravo (Luni, 23 octombrie 2017, 15:57)

    traiang [utilizator]

    I-a pupat papucu lui ''Jupanu'' Dragnea, iaca are un osisor (de vreo 4000 E cum spunea cineva sus)de ros Si cum se batea el cu caramida in piept dupa demitere ca va da meditatii la matematica iar toti colegii din filiala faceau zid ce baiat brava este el Gasca are grija de tine daca nu dai nimic pe nas daca nu ca Zgonea pupi clanta !