Nokia promite sa introduca treptat in telefoane elemente ale acestui concept

Morph, telefonul viitorului pregatit de Nokia poate lua si forma unei bratari

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2008, 13:16 Economie | Telecom

Morph
Foto: Nokia.com
Nokia impreuna cu cercetatorii Universitatii britanice Cambridge au lansat in aceasta saptamana un nou concept de telefon mobil, numit Morph, care bazat pe nanotehnologie este transparent, foarte flexibil permitand utilizatorilor sa-si transforme dispozitivul in forme radical diferite. Gratie nanotehnologiei suprafata telefonului se curata singura si are functii de baterie solara. Nokia promite ca treptat, pe parcursul a sapte ani, va introduce in telefoanele mobile elemente ale acestui concept, pentru moment doar la modelele sale high-end.

Parteneriatul dintre Nokia si Universitatea din Cambridge a fost anuntat in luna martie a anului trecut, iar acordul prevede o colaborare pe termen lung pentru proiecte de cercetare. Producatorul finlandez considera ca nanotehnologia ar putea sa genereze pe viitor solutii care sa aiba costuri de productie mici si sa ofere posibilitatea integrarii de functii complexe.

Dispozitivul este expus in prezent la Muzeul de Arta Moderna din New York in cadrul expozitiei "Design si minte elastica".

Prezentarea conceptului Morph si comunicatul de presa Nokia.

Vezi un clip cu noul concept Nokia Morph:



























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6995 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    bun.. (Miercuri, 27 februarie 2008, 13:57)

    vladu [anonim]

    bun bun frumos da cartela unde o pui ?
    • 0 (0 voturi)    
      ultima problema... (Miercuri, 27 februarie 2008, 14:54)

      Cata [anonim] i-a raspuns lui vladu

      Cred ca asta ar fi ultima problema la care te poti gandi cand vezi asa ceva... cand ai baterii, ecran... flexibile, care ar fi problema sa faci si cartela flexibila ?
  • 0 (0 voturi)    
    Bun bun (Miercuri, 27 februarie 2008, 14:37)

    Alex [anonim]

    Bun bun si cum vorbesti la el? Il pui pe speaker sa auda toata lumea ce vorbesti sau pui mana la ureche?
    • 0 (0 voturi)    
      cum unde...? (Miercuri, 27 februarie 2008, 15:27)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Alex

      pai pe masa domne, sa vada totzi dushmanii ce divais bengos shi-a luat bashtanu!

      oare o sa poti sa-l faci si lantz de aur?
    • 0 (0 voturi)    
      bun bun (Miercuri, 27 februarie 2008, 16:17)

      kostea [anonim] i-a raspuns lui Alex

      si acum unde duci mana cu telefonul mobil? la gura? =))
  • +1 (1 vot)    
    @Vladu (Miercuri, 27 februarie 2008, 14:47)

    Pink Panther [anonim]

    Va fi o cartela mica, gingasa, care se va potrivi perfect mediului receptor:
    cerebelul dumneavoastra!l
  • 0 (0 voturi)    
    radiatii direct in vena (Miercuri, 27 februarie 2008, 17:12)

    mizunik [anonim]

    sa va radiati linistiti...direct in vena!
  • 0 (0 voturi)    
    isteti, ce mai... (Miercuri, 27 februarie 2008, 17:13)

    Hollow [anonim]

    Ati vorbit ca niste ingineri adevarati. Ma inclin efuziei de inteligenta...
    Io, ca un profan care n-are nicio legatura cu subiectul si se afla doar in treaba ca romanul, intreb si io: cum fac finlandejii cu bateria, totusi? Ca pana acum, bateriile au fost si sunt tot timpul cu un pas in urma inovatiilor in telefonie mobila.
    Bun, sa zicem ca nanotehnologia ii permite un consum mai mic pentru afisaj si alte functii (cum face L.E.D.-ul pentru lumina), si functiile de panou solar il mai ajuta (desi nu prea vad cum, avand in vedere ca in majoritate va sta ori sub maneca, ori la ureche), dar ce facem cu consumul in retelele 2G sau 3G - care e o rusine ca randament? Sau e de fapt un fel de telecomanda la un telefon normal care e in buzunar tot timpul?
    • 0 (0 voturi)    
      cel mai istet :) (Miercuri, 27 februarie 2008, 21:19)

      Tilica [anonim] i-a raspuns lui Hollow

      :)) asta e doar ce se vede.. restul e ascuns prin buzunare. ciorapi etc, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    concept phone (Miercuri, 27 februarie 2008, 20:27)

    Donache [anonim]

    Nokia a imprumutat metoda "concenpt" folosita de industria auto pentru a iesi in fata. Deocamdata nu prea au ce sa faca mai deosebit, cumparatorii s-au plictisit de funtiile de telefon, mp3, radio, camera foto, bluetooth etc. Toti producatorii sunt in stare de asa ceva. Trebuie sa iasa ei cu ceva in fata. Cu un concept pur teoretic bazat pe o tehnica incipienta (nanotech) vor sa ne impresioneze. Prefer sa ma impresioneze cu o tehnologie dual sau chiar tri SIM.
  • 0 (0 voturi)    
    alta idee (Joi, 28 februarie 2008, 12:57)

    Marian [anonim]

    Bun, avem telefonul-stilou, telefonul-bratara, pe cand telefonul-sterilet?
  • 0 (0 voturi)    
    Tare (Sâmbătă, 24 mai 2008, 16:13)

    Simona [anonim]

    hai ca-i tare! deci imi pot asorta mobilul cu hainele pe care le am....e sooper vreau si eu :(:(:(::( pupic dulcik pe botik si felicitari celor de la nokia! :*:*:*:*
  • 0 (0 voturi)