Se inmultesc zvonurile ca Apple pregateste un iPhone cu tastatura qwerty

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 4 iulie 2008, 14:30 Economie | Telecom

iPhone 3G
Foto: Apple
Surse din interiorul Apple sustin ca Steve Jobs pregateste lansarea unei noi versiuni iPhone 3G cu tastatura qwerty de tip slide-out, care sa tinteasca segmentul business, potrivit The Register. In luna aprilie, inainte ca Steve Jobs sa prezinte iPhone 3G, The Times scria, citand surse din industrie, ca noul telefon ar putea avea o infatisare total diferita de vechiul iPhone, cu tastatura qwerty si nu on-screen.

Lansarea unei astfel de versiuni ar tinti sectorul business, dominat de Blackberry, cu toate ca pe piata din Statele Unite ale Americii, iPhone are vanzari mai mari. Cu toate acestea, majoritatea dispozitivelor care se adreseaza acestui sector au tastatura qwerty de tip slide-out, iar vendori puternici precum Nokia, Sony-Ericsson si HTC produc astfel de terminale.

"Piata care cumpara astfel de telefoane si-ar dori iPhone cu tastatura qwerty si nu tastatura on-screen", spun sursele. Daca va fi lansat, noua versiune este asteptata undeva in a doua jumatate a anului viitor si nu se va adresa decat segmentului business.

Telefonul iPhone cu tehnologia 3G va avea doua variante de 8 GB si de 16 GB si va incepe a fi comercializat incepand cu 11 iulie in 22 de tari. Apple a promis ca iPhone 3G va fi prezent in peste 70 de tari pana la sfarsitul acestui an, inclusiv in Romania, unde va fi comercializat oficial de Orange.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1457 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    iPhone=fitze (Vineri, 4 iulie 2008, 16:53)

    dan [anonim]

    recunosc arata super, dar nu ma intereseaza asta...
    ma indrept catre un HTC touch diamond, sau HTC touch diamond, sau SE Xperia... cred ca touchPro o sa fie... mai intai sa se lanseze, eventual sa-l bage la o oferta la orange... ca ashtia le aveau cu HTC-ul...

    cat despre kestia cu QWERTY, uite eu de exemplu mi-ash lua un telefon cu ecran mare pe fatza (rezolutie 640x480 touchscreen) si pe spate sa aibe o tastatura qwerty(asta ca sa nu aibe parti care se misca) si un ecran lcd cu putine culori cu 2-3 randuri cat sa vad ce tastez pe tastatura... sa aibe windows pe el, GPS, WiFi, microSD card pana la vreo 32G, accelerometru(eventual si API pt flash)

    in fine in loc de touch screen ash face o tehnologie care din punctul meu de vedere nu e kiar asa grea:
    folosind camera de video call sa trackereasca cum mishti degetul in aer in apropierea ecranului si practic sa controlezi nu prin touch, ci prin miscarea degetului deasupra telefonului....

    sa nu furati ideea
    • +1 (1 vot)    
      Va inselati (Vineri, 4 iulie 2008, 20:24)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui dan

      Am crezut si eu multa vreme ca este un telefon de fitze. Asta pana cand un amic mi-a imprumutat unul cu care sa "ma joc" vreo saptamana. Am sfarsit prin a-mi vinde ambele mobile (un HTC P3600 si un HTC Tornado, ambele cu WM 6.1) si a-mi cumpara un iPhone 8GB la mana a doua (cam la acelasi pret cu cele doua terminale vandute).

      Ce am pierdut: WM este ca sistem de operare, in opinia mea (dupa 6 ani de utilizare) cel mai bun sistem de operare pt dispozitive mobile. Din pacate insa pt WM eu pe compurile mele nu rulez Windows, iar integrarea cu Linux mereu imi crea probleme. P3600 avea GPS, iPhone nu are.

      Ce am castigat: desi pana acum cred ca am avut vreo 6-8 smartphone-uri, iPhone este de departe cel mai ergonomic pe care l-am folosit. Fireste iPhone-ul este cracuit (Jailbreak) si pe el sunt instalate cam 20 de repozitare pentru software; instalarea unui soft este floare la ureche. Iphone are VPN incorporat (firmware 1.1.4) si prin Fring ma conectez pe propriul server SIP de acasa si vorbesc VoIP fara sa fac o multime de configurari care la final sa mearga cu probleme. Prin BSD Subsystem am acces la linia de comanda a terminalului iar de pe aceasta pot lua legatura prin SSH cu toate compurile mele, iar VNC este o minune mai ales cand este tunelat si criptat ca sa am pe ecranul iPhone la Praga ceea ce vad parintii mei pe ecranul compului lor de la Bucuresti si sa ii ajut cand nu stiu sa faca ceva.

      Just: nu mai am editor Word sau Excel ci numai viewere, si acestea facute cam ciudat printr-un webserver ce ruleaza pe localhost. Dar pe de alta parte nici nu am editat documente pe mobil.

      Exista si o functionalitate pe care nu o folosesc la iPhone: iPod-ul. Nu ascult muzica nici pe strada, nici la volan. Memoria prefer sa o folosesc ca un disc wireless pe care sa il accesez oricand prin SCP.

      Pe scurt: pentru cineva care este obisnuit cu Unix si Linux, iPhone este muuuult mai prietenos decat MS.
      • -1 (1 vot)    
        Amice (Vineri, 4 iulie 2008, 22:56)

        T [anonim] i-a raspuns lui ALex

        Get a life =))
        • -1 (1 vot)    
          ? (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 1:26)

          Razvan [anonim] i-a raspuns lui T

          Fac presupunerea ca ai un iPhone pe care il folosesti doar la bip-uri si mesaje, corect? Fiind surprins ca altii chiar il folosesc (termenii VPN, SSH, etc sunt sigur ca nu au nici un secret pentru tine) te-ai gandit sa-ti faci simtita prezenta, de fitzos, evident.
          • -1 (1 vot)    
            p boone (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:29)

            haha [anonim] i-a raspuns lui Razvan

            si mie imi plac gadjeturile da...REALLY GET A LIFE...stii ce marfa e sa ai o gajik!?!?!?! mai belea ca iPhone-ul..cum s-ar zice iGajik
            =))))))))))))))))))))
            • -1 (1 vot)    
              ALex (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 13:23)

              ALex [anonim] i-a raspuns lui haha

              Nu am nevoie de iGajik. Am si prietena si amanta. Prietena mea si cu amanta se inteleg foarte bine si se accepta una pe alta. Prietena e fiinta, amanta este avionul. http://www.youtube.com/moucha pt detalii.

              Iar cand o sa faci aterizari cu vant lateral de 25 km/h si avionul inclinat atunci o sa imi poti spune ce inseamna pt tine "get a life".
  • -1 (1 vot)    
    I don't have gajik! (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 13:28)

    tuca [anonim]

    I have a iwife! . I have a life?