Orange aduce iPhone 3G in Romania pe 22 august. Nimic inca despre pret

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 6 august 2008, 11:04 Economie | Telecom

iPhone 3G
Foto: Apple
Orange va aduce in Romania noul telefon iPhone 3G produs de Apple pe data de 22 august, a anuntat miercuri operatorul. Noul telefon, care permite navigarea pe Internet la viteze de doua ori mai mari decat in cazul modelului precedent iPhone, va incepe a fi comercializat pe 22 august, la ora 00:00, in sase magazine Orange din Bucuresti, Iasi, Cluj, Brasov, Timisoara si Constanta. Incepand de pe data de 7 august, clientii isi pot inregistra online pre-comanda pe site-ul operatorului. Orange nu a oferit insa informatii despre tarife, precizand doar ca acestea vor fi anuntate in curand.

iPhone 3G imbina toate caracteristicile modelului anterior iPhone cu capabilitatile retelei 3G, care permite viteze de doua ori mai mari decat in cazul modelului precedent, are GPS incorporat pentru utilizarea serviciilor mobile de localizare si software-ul iPhone 2.0 care include accesul la Microsoft Exchange ActiveSync si ruleaza sute de aplicatii ale altor dezvoltatori, disponibile prin noul App Store.

"Suntem incantati ca suntem singurul operator care aduce in Romania iPhone 3G. Datorita retelei broadband extinse care permite transferul datelor la viteze 3G/HSDPA, clientii Orange din Romania vor avea posibilitatea sa se bucure de o experienta completa iPhone 3G incepand din data de 22 august”, a declarat Richard Moat, CEO Orange Romania.

Nicio informatie despre pret si abonamente

Lansarea iPhone 3G va avea loc la data mentionata, la orele 00:00, in Orange concept store din Bucuresti si magazinele Orange din Iasi (Bd. Anastasie Panu), Cluj (Bd. 21 Decembrie), Brasov (St. Muresenilor), Timisoara (Bd. Republicii) si Constanta (sos. stefan cel Mare).

Operatorul nu a oferit insa nicio informatie despre pretul terminalului, precizand doar ca "mai multe detalii referitoare la tarife si disponibilitatea terminalului vor fi anuntate in curand".

Telefonul iPhone cu tehnologia 3G a inceput sa fie comercializat de pe data de 11 iulie in doua variante de 8 GB si de 16 GB in 22 tari. Este vorba de Statele Unite ale Americii, Marea Britanie, Australia, Austria, Belgia, Canada, Danemarca, Finlanda, Franta, Germania, Hong Kong, Irlanda, Italia, Japonia, Mexic, Olanda, Noua Zealanda, Norvegia, Portugalia, Spania, Suedia si Elvetia. Romania face parte din cele peste 70 de tari in care Apple a promis ca va vinde noul telefon pana la sfarsitul acestui an.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6661 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Ypeeeee (Miercuri, 6 august 2008, 11:08)

    Alex [anonim]

    Prepare for the almighty iPhone!!! Eu as cumpara. E super tare.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Miercuri, 6 august 2008, 11:26)

      Mda [anonim] i-a raspuns lui Alex

      prepare sa il gasesti la pret dublu fata de cat e in state, ca asa e romanu', face specula
  • 0 (2 voturi)    
    Pregatesc banii ... (Miercuri, 6 august 2008, 11:33)

    vali [anonim]

    ... oare chiar or fi deschise magazinele la 00:00?

    Ar fi un semn de normalitate - interes din partea vanzatorilor pentru produs si clienti, similar cu lansarea cartilor Harry Potter.
  • +1 (3 voturi)    
    Diamond e mai bun (Miercuri, 6 august 2008, 11:37)

    flavian [anonim]

    Mult tam-tam pentru nimic.
    Doar interfata e de el.

    Un HTC TYTNII, un Diamond, un Asus P750 sunt mai dotate si mai inteligente, mai ieftine si lansate de luni bune.

    Tot cu interfata touch-screen si cu 3G, ba in plus au si GPS FUNCTIONAL care poate fi utilizat si in Romania, pe cand ifonu nu merge pe GPS nici in state cum trebuie.
    • -2 (4 voturi)    
      iPhone e mai bun (Miercuri, 6 august 2008, 11:51)

      vali [anonim] i-a raspuns lui flavian

      - pentru mine in mod sigur.
      - degeaba au altele touch scree, iPhone are multi touch screen
      - plus ca iPhone are mii de aplicati disponibile, spre deosebire de alte telefoane pe care nu poti instala mare lucru
      - GPS nu vreau, la fel cum nu vreau nici butoane
      - in schimb vreau calitate Apple
      • +1 (3 voturi)    
        Logica (Miercuri, 6 august 2008, 12:37)

        b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui vali

        "GPS nu vreau, la fel cum nu vreau nici butoane".

        Faptul ca puneti la plusuri faptul ca nu vreti dumneavoastra gps ma face sa va sanctionez drastic logica cu care pledati in favoarea acestui tip de telefon.
        • -1 (3 voturi)    
          Subiectiv (Miercuri, 6 august 2008, 12:50)

          vali [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

          Nu e un plus, e doar o remarca la faptul ca nu merge GPS in Romania (remarca care nu stiu daca e adevarata sau nu).

          Si da, sunt subiectiv :)
      • 0 (0 voturi)    
        Buzunarele deschise. (Miercuri, 6 august 2008, 12:45)

        Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui vali

        Sper ca esti pregatit sa platesti...
      • +1 (1 vot)    
        daca tie-ti place nu inseamna ca e mai bun (Miercuri, 6 august 2008, 12:51)

        B [anonim] i-a raspuns lui vali

        Nororc ca ai spus ca pentru tine e mai bun in mod sigur, ca altfel era un comentariu egoist.
        HTC are si el mii si mii de aplicatii disponibile, avand in vedere ca are Windows Mobile ca sistem de operare. Si nu numai HTC.
        Faptul ca nu vrei tu GPS nu inseamna ca altii nu vor, ba chiar daca as da niste bani (destui, se pare) pe un produs as vrea sa pot sa-i folosesc toate facilitatile, iar daca e adevarat ca GPS-ul e destul de prost nu vad de ce sa-l platesc.
        Sunt si LG-uri fara butoane la pret mult mai mic, nu mai vorbim de smartphone-uri.
        Singurul avantaj pe care-l vad pentru iPhone sunt fitzele romanilor.
        • 0 (0 voturi)    
          hahaha (Joi, 7 august 2008, 0:03)

          daniesy [anonim] i-a raspuns lui B

          Tu stii care e pretul lui iPhone? Tu stii cat costa un LG Prada sau un LG Viewty care nu au special decat touchscreen si camera foto (ultimul).
          Iphone va fi cam la 400-500 de euro(maxim)! Ce scump eeee!!!!!!
          HTC e 600 de euro!
          Ce scump e iPhone-ul!
      • +1 (1 vot)    
        aplicatii (Miercuri, 6 august 2008, 23:38)

        Dl. Gica [utilizator] i-a raspuns lui vali

        Frate, daca ai mai multe mai multe aplicatii disponibile pt iPhone decat pt unul cu Windows imi mananc htc-ul!
    • +1 (1 vot)    
      AI avut vreun HTC? (Miercuri, 6 august 2008, 16:12)

      cabernet [anonim] i-a raspuns lui flavian

      Flavian, tu ai avut vreodata HTC TytnII? Daca nu ti-l vand eu pe al meu cu 40% mai putin decat pretul lui de nou. L-am luat in martie si l-am folosit doar de cateva ori (am 2 telefoane). Are si garantie:)
  • +1 (1 vot)    
    Sa vezi ce pret la abonament (Miercuri, 6 august 2008, 11:38)

    Mojo [anonim]

    Eu zic ca pretu telefonului o sa fie tot ca cel din state , adica 199 de USD. Dar mare atentie la pretu abonamentului sa faceti un calcul cat o sa platiti pentru 2 - 3 ani obligatorii.
  • 0 (2 voturi)    
    nu cred (Miercuri, 6 august 2008, 11:48)

    sky [anonim]

    m-am jucat si eu cu iphone dar e mai mult un gadget , e si greu ,nimic interesant . NU cred ca va avea un impact deosebit deja iphone gasesti prin tot felul de magazine daca vrei sa cumperi
    • 0 (2 voturi)    
      nu oficial (Miercuri, 6 august 2008, 11:53)

      vali [anonim] i-a raspuns lui sky

      La ce bun sa cumpar un iPhone generatia 1 din magazine, daca nu am garantie si nici nu am abonament de date inclus.

      Plus ca asta 3G e mult mai rapid la navigare.
    • +2 (2 voturi)    
      iPhone e un gadget poate pt dvs... (Miercuri, 6 august 2008, 21:14)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui sky

      Am de 2 luni un iPhone. De departe este cel mai bun telefon mobil pe care l-am avut vreodata. Dar ce smartphone-uri si PDA-uri am avut pana acum? Iata lista: Sharp S2, Visor Deluxe, Visor Prism, Fujitsu-Siemens Loox 420, Nokia 6600, Nokia 6630, Qtek 9100, HTC P3600, Qtek 8310 si acum iPhone firmware 2.0.

      Pe multe dintre ele le-am luat la mana a doua, usor folosite, pt ca pretul la prima mana este nejustificat de mare. Cineva se intreba ce are iPhone de este atat de special. O sa va spun ce nu are: nu are GPS (al meu e din prima generatie), nu are camera foto buna, nu face filme. Dar mie nu imi trebuie nici unele din astea.

      Si acum ce are? iPhone are un sistem de operare Unix, compatibil BSD, ceea ce inseamna ca intr-un dispozitiv de dimensiunea unui pachet de tigari este un calculator. Si unde este diferenta fata de Windows Mobile? Cineva se lauda cu TyTN II. Ei bine, CONSOLA este diferenta, linia de comanda. In ea am acces pe toate compurile de pe reteaua mea, o pot administra de la distanta. Pe telefon am un disc portabil de 8GB accesibil in retea (fie EDGE, fie WiFi, fie prin USB), deci nu ma mai car dupa mine cu discuri mecanice/magnetice, am gcc (GNU C compiler), am acces prin pachetele deb (instalate prin aptitude si compilate din pachetele GNU Debian pentru iPhone) la tot setul de comenzi pt testarea retelelor, pot transfera fisiere prin ftp, scp pe si de pe orice comp al meu sau al amicilor mei (care si ei sunt fani Linux), am http proxy ca sa folosesc conexiunea mobila si pe un calculator, am server de web ca in Safari sa pot vizualiza documente stocate pe flash-ul telefonului, am browser web 2.0 (Safari) care este de departe cel mai bun si mai rapid browser mobil (Flash-ul pe mobil este o prostie fiind gurmand dupa resurse: procesor si memorie), am buletinul meteo METAR ca sa vad vremea pe aeroport, am planner de zbor prin Google Maps si mai e si telefon mobil.

      Da, recunosc, iPhone are doua mari defecte: softul original si licentierea DMG. Go Jailbreak!
      • +1 (1 vot)    
        :)) (Joi, 7 august 2008, 0:44)

        aron [anonim] i-a raspuns lui ALex

        si spune-mi te rog, cati dintre romanii care au facut "pre-contracte" pentru acest telefon o sa utilizeze aceste facilitati?
        aia care folosesc langa banda de transfer 3g si un intrenet de 10 "megapixeli"???
        din pacate, trebuie sa-i dau dreptate lui B, care afirma ca singurul avantaj al noului telefon este ca satisface fitele romanilor...
        • 0 (0 voturi)    
          Cati dintre oamenii care si-a cumparat o masina (Joi, 7 august 2008, 6:34)

          ALex [anonim] i-a raspuns lui aron

          si-o controleaza inainte de a pleca cu ea ? Ce treaba am eu cu altii ? Eu am explicat ce este de fapt acest iPhone si de ce este capabil el, nu am dat un manual de utilizare, fiecare este liber sa il foloseasca dupa placul inimii.

          Cat despre "satisfactie", cred ca este unul dintre lucrurile cheie atunci cand cumperi un produs. Cand un produs cumparat nu iti ofera satisfactie, este echivalent cu a spune ca nu esti multmit de el. Insa la fiecare din noi satisfactia capata alte forme.

          Si acum sa va intreb sincer: cati dintre utilizatorii unui smartphone sau unui calculator stiu ei de ce anume este capabila masinaria in sine ? Cati nu isi iau comp de un tip pt ca "se incarca repede Ferestre si Wordul" ? Oare nu e acelasi lucru?!
  • 0 (2 voturi)    
    iPhone (Miercuri, 6 august 2008, 11:53)

    daniel [anonim]

    Eu unul nu inteleg...e doar un telefon, e la fel de bun ca oricare alt telefon de 20 lei de pe piata. Aaaa e compatibil 3G, face poze de 20 Mega, are ecran de 20'' ,sa fim seriosi, in 3 luni va fi deja un model vechi pentru cineva care apreciaza asta. Nu contest, e un produs in mare voga, marketingul e foarte bun (sa vedeti ce magazine au in New York si ce concept de vanzare au), dar de ce sa dai sute de euro pe asa ceva? Il iau pentru ca e la moda? Il iau ca sa ma dau rotund ca tot romanul, care are telefoane de mii de lei, X5,Q7,ML si sta la bloc la doua camere?
    Nu dati cu parul, argumentati.
    • 0 (0 voturi)    
      uite cateva motive (Miercuri, 6 august 2008, 12:24)

      vali [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Pentru ecranul mare si navigarea pe net care nu are egal.

      Pentru inovatie - multi touch, senzori de miscare, app store.

      Pentru ca Nokia se multumeste sa faca profit fara inovatie, trebuie treziti putin.

      Pentru ca nu vreau butoane la telefon :)
  • +1 (1 vot)    
    iphone-ul si romanu' (Miercuri, 6 august 2008, 12:12)

    Orange [anonim]

    Sa vedeti ce o sa prinda iphone-ul asta la snobii de romani
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru Daniel (Miercuri, 6 august 2008, 12:12)

    Virgil [anonim]

    Cateva argumente (parerea mea):
    Are un design mortal. Ceilalti producatori incearca de un an sa-l copieze si nu reusesc sa se apropie de el.
    Are ecran mare. Telefoanele de 20 de lei nu au.
    Are touch-screen-ul, cu zoom-ul lui, extraordinare.
    Are 8 (sau 16) GB memorie.
    Exista o multime de aplicatii free pt. el.
    E Apple.
    • +1 (1 vot)    
      Telefon (Miercuri, 6 august 2008, 12:41)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Virgil

      Prima si ultima greseala am facut-o cu primul meu telefon, in '97. Sony CMDX 1000. 497 usd fara TVA. Ericsson 318 costa la acea vreme 190 usd fara tva. La 6 luni de la achizitie deja nu imi mai placea. Apoi mi-am dat seama ca oricate functii ar avea, orice design si orice aplicatii instalate, in scurt timp te plictisesti de ele si intervin doar aspectele practice precum baterie si calitatea constructiei si a auditiei. Restul sunt mofturi.

      Sunt insa constient ca este dreptul fiecaruia de a face greseli. Nici eu nu m-am lasat de fumat cand imi spuneau altii... pana la urma m-am lasat de fumat pentru ca am vrut eu :)
    • +1 (1 vot)    
      O mica corectie (Miercuri, 6 august 2008, 12:48)

      WTF??? [anonim] i-a raspuns lui Virgil

      "Afonul" pardon ifonu nu e un telefon!
      este un device multifunctional!
      buba e ca mai la nici o functie nu exceleaza in afara de design si o alta functie "misterioasa numit masajul egoului posesorului metrosexual!" ca doar e apple" nu?

      cine vrea un telefon cumpara orie cu baterie mare si doau butoane da/nu

      pe Afonul
      trebuie sa-l mangai de 10 ori pana dai de un redial!

      dar ca gadget de masat ego exceleaza!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      e de fitze (Miercuri, 6 august 2008, 12:56)

      B [anonim] i-a raspuns lui Virgil

      Designul e o chestie de gusturi, subiectiva.
      Ecran mare au multe telefoane
      Touch screeen cu zoom, rotire de poze, derulare etc. au multe alte modele.
      Aplicatii free gasesti cu nemiluita pe net si pentru windows mobile.
      Faptul ca e Apple nu-mi spune nimic in materie de telefoane.
  • 0 (0 voturi)    
    Preturile or sa fie nesimtite ! (Miercuri, 6 august 2008, 12:21)

    Gigi [anonim]

    Este clar ca iPhone-ul 3G o sa coste in Romania cel putin 200 euro (ar fi bine sa fie doar atat), iar abonamentul cel mai ieftin va fi in cel mai bun caz Orange 3G de acum, care costa 22 euro pe luna plus TVA.
    Cred ca la asemenea preturi, cu exceptia snobilor disperati sa aiba telefon de fite, majoritatea celor interesati de iPhone vor spune "pas".
    • 0 (0 voturi)    
      Te mananca pielea ! (Miercuri, 6 august 2008, 14:43)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Nu stiu ce sa zic, dar vad ca majoritatea lumii de-aici se afla intr-o mica eroare ! Nu stiu daca sunteti la curent cu faptul ca in tara noastra, Iphone, este deja foarte popular ! exista mii de terminale deja ! Eu il am pe al meu din noiembrie anul trecut si consider ca am fost printre ultimii din transa respectiv de telefoane. tin minte ca vazusem la cineva in august anul trecut... ma incantase foarte tare ! Oricum ... un telefon foarte bun, o groaza de aplicatii si foarte usor de folosit. Mult mai usor decat orice am avut eu pana acum... Cat despre oferta Orange, putin imi pasa ! nu o sa-mi iau niciodata de la ei ... din principiu
  • 0 (0 voturi)    
    SE (Miercuri, 6 august 2008, 12:48)

    Mario [anonim]

    Stai sa apara XPERIA X1
    • 0 (0 voturi)    
      Iphone (Duminică, 10 august 2008, 22:59)

      Marker [anonim] i-a raspuns lui Mario

      Are dreptate mario... Stai sa apara xperia x1. Atunci sa vezi furori in randul pasionatilor de telefoane.... In orice caz, Nokia e cea mai buna firma de telefoane mobile
  • 0 (0 voturi)    
    iphone (Miercuri, 6 august 2008, 13:06)

    george [anonim]

    Am fost de curand in Belgia. Reclame peste reclame, bannere peste bannere cu iPhone 3G. Pret: peste 500euro fara abonament. Pret cu abonament: 300E + si 50E/luna abonament. Am ramas socat.

    De la Vodafone poti sa-ti iei acu HTC Touch Diamond cu puncte de fidelizare sub 1000 Ron. Si odata cu el ai GPS pe care il poti folosi, Flash, multi browsere, multi email applications, multi-multe....

    Mai stati pe ganduri?
    • 0 (0 voturi)    
      am eu HTC si iPhone (Miercuri, 6 august 2008, 17:46)

      radu [anonim] i-a raspuns lui george

      am eu HTC si iPhone vechi..htc se misca imfect cu windowsul mobile..iti vine sa dai cu el de pamant..la fel si htc diamon..deci nu mai vorbiti daca nu le-a-ti incercat
      • 0 (0 voturi)    
        Radu, mai treci pe la scoala, "imfectule" (Duminică, 10 august 2008, 23:01)

        tot yo :) [anonim] i-a raspuns lui radu

        -
  • 0 (0 voturi)    
    Alte optiuni (Miercuri, 6 august 2008, 13:10)

    Goe [anonim]

    Gramada! Cu tot cu aplicatii... Si telefoane infinit superoare, ca functionalitate: tastatura clasica de tip slide, lentile destepte si rezolutii de peste 5MB, stocare de 8 sau 16, GPS functional, media si multimedia...

    Touch Pro se apropie, i900 Omnia e fantastic, Xperia nu pare a fi rau deloc. Pana una alta, piata va decide si pretul si tendinta!
  • +1 (1 vot)    
    ALOOOOO !!!! (Miercuri, 6 august 2008, 13:32)

    Adrian [anonim]

    Hooooo...copii si frati, stati putin..si nu manati. :)))

    Ce e isteria asta frate ?

    Iar incepeti ? :) V-a spalat Apple creierele ?

    Dezamagirea generata de zecile de lucruri pe care NU puteti sa le faceti cu el dupa ce l-ati cumparat,creste direct proportional cu isteria manifestata inaintea achizitionarii,asa ca...be more relaxed.

    Imi vor sari toti iubitorii de Iphone in cap,imi asum riscul, dar IPHONE este o cratita, o tigaie... impachetata frumos si vanduta printr-un marketing de exceptie.Nu imi vine sa cred ce succes poate avea un dispozitiv atat de sarac in optiuni si mai scump de 3-4 ori mai mult.

    Mai copii,eu inteleg ca voi vreti sa epatati la terasa,in fata prietenilor, scotand la "expozitie" pe masa noul IPhone. Ganditi-va numai la mandria care va invada sufletelul vostru .....ochii ce va vor privi admirativ... "uaaaa.....aifon....cul..." :)))

    Luati insa in calcul si posibilitatea , ca atunci cand sunteti intrebat "ce stie sa faca?", sa nu stiti ce sa le raspundeti :))


    Astia care sunt obsedati de "aifon",parca au iesit acum din padure si au dat nas in nas cu tehnologia..."Uaaa....aliens....dâ dâ dâ dââââ...telefoooon......âââââ...."

    Patetic.....
    • 0 (0 voturi)    
      la obiect (Miercuri, 6 august 2008, 18:11)

      vali [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      1. NU stiu care is alea 5 macar lucrui pe care nu le poti face cu iPhone si pe care le fac alte telefone
      2. Nu stiu la ce te referi cand zici ca e sarac in optiuni, oricum are mai multe decat media (daca vb de iPhone 3G)
      3. Uite ca eu o sa il folosesc la citit mail, navigat pe net, bussiness, si nu pentru fite, is asta pentru ca nu cred ca este telefon cu o experienta de navigat pe net mai buna. Si da, nu ma joc jocuri in flash, deci nu am nevoie de flash.
      4.Cred ca tu ai iesit din padure, daca nu faci diferenta intre un iPhone si un orice alt telefon
      • 0 (0 voturi)    
        Na, la obiect (Joi, 7 august 2008, 2:06)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui vali

        vali,ba dimpotriva,fac diferenta,pt ca este enorma....

        Amintesc doar cateva puncte..slabute.Pt unii,ar putea fi irelevante.

        1.Nu poti rula decat mpeg-4 ca fisier video pe el.Nu poti rula avi sau alte formate video.
        2.Nu poti trimite/primi mms-uri (cel putin nu fara a cauta o aplicatie anume)
        3.Nu il poti folosi ca dispozitiv de navigatie GPS
        4.Nu poti folosi conexiunea bluetooth pt sincronizari cu cele mai banale telefoane (trimitere si receptionare de fisiere)
        5.Nu poti folosi conexiunea bluetooth pt sincronizari cu PC-uri (doar MAC)
        6.Nu poti folosi infrarosu(nu are) si implicit nu il poti folosi ca telecomanda universala pt toate dispozitivele cu telecomanda din casa ta (combina,tv,aer conditionat,etc)
        7.Dispozitivul Hands free integrat este o petarda,se aude foarte incet.
        8.Se umple de grasime si urme de degete la fiecare utilizare.
        9.Aluneca usor din mana.
        10.Autonomie scazuta
        11.Nu il poti folosi pe post de hdd extern.Sincronizarea se face DOAR cu Itunes si doar pt fisiere multimedia suportate de acesta.
        etc, etc....





        Draga Vali, am testat un iphone, sa vad de ce e asa laudat.

        Crede-ma, in afara de ecran si design,nu isi merita banii.

        Aaaaa......daca era la pretul de700-900 Ron...altfel statea treaba si alta era discutia.
        Ideea e SIMPLA.Platesti mult,primesti PUTIN.

        That's all about.


        Spor !
  • 0 (0 voturi)    
    folosesc iphone de un an de zile (Miercuri, 6 august 2008, 13:45)

    reX23 [anonim]

    si sincer sunt foarte multumit de el dupa ce mi-am instalat aplicatiile de care am nevoie
    inainte eram fan sony-ericsson
    • 0 (0 voturi)    
      Haifon (Miercuri, 6 august 2008, 15:24)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui reX23

      Am un k700i vechi de vreo doi ani, incurca uneori numerele prin agenda, nu pot sa sun imediat daca am inchis o convorbire, bateria il tine cam vreo 2 zile.

      De ce as fi tentat sa-mi iau iphone:
      - acces internet si ecran de vizualizare destul de mare pentru ce am nevoie
      - jocuri, se mai intampla sa stau sa astept, macar asa sa treaca mai usor timpul. La cum se ocupa Apple cu marketingul si faptul ca device-ul incorporeaza senzori de miscare, multe firme o sa fie tentate sa dezvolte joculete pentru el fata de alte device-uri mai obscure, fie ele smartphone-uri sau clone iphone.
      - mp3 player: pentru masina, cel care-l am deja merge cu cd-uri si sa fim seriosi, nu mai sunt la varsta la care sa mai stau sa-mi tot scriu cd-uri.
      - gps am deja, dar daca pe viitor Igo o sa dezvolte si pentru el, scap de inca un device care sa-l car dupa mine.
      - scap de toate problemele care le are actualul telefon cand e vorba de telefonie, dar s-ar putea sa dau peste altele

      Ce nu ma atrage:
      - pretul destul de piperat, dar daca se dovedeste destul de bun inlocuitor pentru gps, console portabila de jocuri si mp3 player-ul din masina, faptul ca o sa am un singur device la mine adauga un plus la confort.
      - camera foto, nu am folosit niciodata, o sa ziceti ca sunt snob, am un dslr si privesc toate camerele foto de pe telefoane si chiar camere compacte cu un ochi foarte critic.
      - destul de mare si la prima vedere cam incomod/greoi, dar avand in vedere cate are in el...

      La partea cu jocurile sa nu ma contraziceti, lucrez intr-o firma care produce jocuri pentru telefoane mobile si stiu cum sta treaba si ce poate un iphone. In rest daca aveti ceva de adaugat care-mi scapa... bagati!
  • 0 (0 voturi)    
    nu ganditi corect (Miercuri, 6 august 2008, 15:05)

    ozzy [anonim]

    nu inteleg de ce sunteti asa de revoltati. stau de 1 luna si incerc sa ma decid ce telefon sa imi cumpar. nu e vorba de fitze e vorba de utilitate. am terminat facultatea de calculatoare si am nevoie de un telefon cu tot ce e nevoie.

    am ajuns la alegerea dintre un iphone si un htc diamond. e mai bun htc, dar pierde mult la design. nu cred ca conteaza foarte mult ca unul are card si celalalt nu sau alte caracteristici. in fiecare saptamana trebuie sa ma intalnesc cu cate o persoana importanta, si nu stiu cum sa va zic dar cand scoti un black berry cu o tastatura enorma din buzunar....parca ai venit cu calculatorul. nu e estetic chiar daca e un telefon bun. la fel si cu restul.

    toti va plangeti ca iphone e rau si altele, nu am gasit foarte multe persoane care sa se planga de el pe forumuri, cel putin nu persoanene neserioase.
    e si un model de fitze mai ales pentru noi romanii care numai asta conteaza.
    dar diferenta de pret e destul de mare. mai ales la americani, unde iti iei un iphone cu 200$ si restul sunt dublu.
    ei nu sunt ca noi, dam banii pe ce e frumos si cu figuri, doar ca sa ne laudam cu ce avem
  • 0 (0 voturi)    
    Mai sa fie... (Miercuri, 6 august 2008, 17:24)

    Horia [anonim]

    Io stiam ca IPhone nu are GPS, ci A-GPS, care e un pic diferit, adica un fel de ruda de tara. Astept o confirmare de la fanii aifon, caci nu am chef acum sa caut pe net.
  • 0 (0 voturi)    
    A-GPS (Miercuri, 6 august 2008, 20:43)

    alex [anonim]

    A-GPS vine de la Assisted GPS si nu este ruda de la tara, ci chiar o versiune mai desteapta decat GPS-ul pe care il stii tu.
    Vezi detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS

    Multa lume vorbeste fara a cunoaste subiectul in amanunt, si aici nu ma refer numai la GPS.
    • 0 (0 voturi)    
      GPS fara soft si harti (Joi, 7 august 2008, 10:22)

      flavian [anonim] i-a raspuns lui alex

      Degeaba ai senzor GPS daca nu ai soft si harti pentru ele.
      Pe un device cu WM am acum instalate 4 softuri de GPS cu harti detaliate pentru Romania. Daca le puneam si pe alea cu harti slabe, adunam vreo 7-8.

      Pe cand aifonu 3G NU are in momentul de fata NICI un soft functional. Se foloseste de Google maps pentru care are nevoie de internet si face doar pozitionari, nu face rute efective cu setari complexe.

      Pentru cine povestea mai sus de sistemul de operare il anunt ca pe WM se poate face remote desktop si administrare de la distanta de ani buni. Ba in noul WM 6.1 exista si posibilitatea de domain enroll pentru cei care vor sa inregistreze aparatul in reteaua firmei. Nu mai vorbim de ftp-uri, de sincronizari outlook, de transfer de fisiere prin bluetooth sau functionarea device-urilor ca cititoare de card etc.

      Dar pentru cine nu il duce capul sa foloseasca si sa configureze cum trebuie un telefon inteligent cu WM, atunci merge si aifonu. Mai ales ca e la moda si e ultima fitza in materie de marketing.
      • 0 (0 voturi)    
        Unu' pe care nu il duce capu' (Luni, 11 august 2008, 13:15)

        ALex [anonim] i-a raspuns lui flavian

        Aveti pe WM6.1 posibilitatea de a trimite un fisier de pe telefonul mobil catre un server, folosind o metoda criptata (nu FTP) ?

        Puteti face pe WM6.1 remote desktop la un calculator de nu foloseste sistem de operare de la Windows ?

        Puteti transfera prin BT un fisier catre un alt BT la o distanta mai mare de 10 m ? Dar cum transferati un contact unei persoane aflata in celalalt colt al lumii ? Umblati cu castronul de satelit ?!?

        Pe iPhone eu ma pot lega prin rdesktop si la sisteme Win, dar pot forwarda prin X11 si X-ul unui sistem Unix. Am scp, am ftp, am ssh.

        PS: Inainte de a rula Remote Desktop, sa stiti ca exista si ceva ce Windowsistii au uitat: "linia de comanda".

        PS/2: Ia incercati de pe WM6.1 al dvs sa reporniti compul, fara linie de comanda. Puteti ?!?
  • 0 (0 voturi)    
    Iphone (Joi, 7 august 2008, 21:39)

    cititor [anonim]

    Minunat. O veste mare. Aducerea in Romania va fi un adevarat succes, avand in vedere ca minunata noastra tara este plina de doritori de I-phone. I- venind de la Idioti plini de bani.