Romtelecom, schimbarea identitatii vizuale si internet gratuit pe un an pentru abonamente la voce pe doi ani

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 11 septembrie 2008, 21:42 Economie | Telecom

Noul Romtelecom
Foto: Romtelecom
 documente
(11 Sep 2008) DOC, 151KB
Romtelecom va introduce incepand de vineri trei noi abonamente de voce, la tarife lunare cuprinse intre 9,8 euro si 13,5 euro (fara TVA), promitand internet gratuit pe un an de zile pentru toti clientii, noi sau existenti, care se aboneaza la orice serviciu de voce pentru o perioada de doi ani, pana la 31 octombrie. In acelasi timp operatorul a anuntat repozitionarea brandului pe piata si schimbarea identitatii vizuale, care sa arate ca Romtelecom este mai mult decat telefonie fixa.

Primele doua abonamente, intitulate Voce Mobil si Voce International includ printre altele si 60 de minute gratuite de convorbiri in reteaua Romtelecom in perioada de varf (08:00- 18:00) si convorbiri nelimitate catre toate retelele de telefonie fixa din tara in afara orelor de varf (18.00-08.00), in timp ce al treilea abonament, Voce Total, permite convorbiri nelimitate atat in reteaua Romtelecom in perioada de varf cat si toate retelele de telefonie fixa din tara in afara orelor de varf.

Toti cei care aleg sa-si faca orice abonament de voce pe o perioada de doi ani pana la 31 octombrie vor primi o conexiune gratuita la Internet pentru o perioada de un an. Conexiunea, de 512 kbps, va fi disponibila in primul an contractual de luni pana vineri, intre orele 20 si 6, si pe intreaga durata a weekend-ului. In cazul in care clientul va dori sa pastreze conexiunea si in anul urmator, viteza acesteia va creste la 2 Mbps, accesul va fi nelimitat, iar clientul va plati un abonament de 7,5 euro pe luna.

Romtelecom si-a schimbat identitatea vizuala

Odata cu lansarea noilor abonamente de voce, compania a anuntat repozitionarea brandului Romtelecom pe piata si schimbarea imaginii vizuale a companiei, care sa arate ca Romtelecom este mai mult decat telefonie fixa.

„Si brandul Romtelecom s-a schimbat mult in ultimii ani si a devenit, in ochii consumatorilor nostri, cat si pe piata, mult mai mult decat telefonie fixa. Luand in considerare si schimbarea perceptiei clientilor nostri, acum este momentul potrivit pentru a repozitiona brandul Romtelecom, prin crearea unei legaturi mai puternice intre brandul principal si sub-brandurile sale, realizata printr-o platforma de comunicare si identitate vizuala comune,” a declarat Yorgos Ioannidis, directorul general Romtelecom.

Comunicarea externa a Romtelecom va fi uniformizata sub o unica pozitionare de brand, folosind denumiri diferite de produse pentru a diferentia campaniile de comunicare a anumitor servicii: Voce (telefonie fixa), Clicknet (Internet de banda larga) si Dolce (televiziune digitala). Comunicarea cu clientii de business se va face prin sub-brandul Romtelecom Business Solutions.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3749 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nu-mi pasa de romtelecom (Joi, 11 septembrie 2008, 22:11)

    gigi [anonim]

    Romtelecom poate sa-mi dea bani sa le folosesc serviciile, ca nu ma mai intereseaza. Au jecmanit lumea prea mult cat timp au fost singuri pe piata. In alta ordine de idei, degeaba isi fac ei reclama cu promotiile lor. La o companie concurenta lor, cu 25 ron ai internet (fibra optica) + tel fix + tel mobil.
    • 0 (0 voturi)    
      spui prostii. (Vineri, 12 septembrie 2008, 14:32)

      Madalina [anonim] i-a raspuns lui gigi

      daca vorbesti de RDS, spui prostii. mi-am pus net de la rds in ianuarie si mi-au dat si tel doar atunci cand mi-am facut abonament si pe tv. si toate astea ajung pe luna pe la 60 ron. deci, fabulezi. daca nu foloseam eu serviciile lor, poate ma pacaleam. dar asa...
  • 0 (0 voturi)    
    Romtelecom (Joi, 11 septembrie 2008, 23:00)

    euro_shrek [anonim]

    Cam ce am citit in articol seamana a marketing la sacrificiu. Se pare ca elefantul moare incet dar sigur, pacat dar este tot mai grea viata pe piata telecomunicatiilor. Cred ca Romtelecom va trebui sa revolutioneze ceva daca doreste sa mai ocupe o cota importanta din piata.
  • 0 (0 voturi)    
    interenet de la romtelecom (Joi, 11 septembrie 2008, 23:40)

    vali [anonim]

    da cel mai tare abonament {la internet }de pe piata il are romtelecomul...............cand functioneaza binenteles. au modem alcatel se opreste din minut in minut ,da abonamentul trebuie sa-l platesti. Daca dai telefon la cei care se ocupa cu internetul iti spun ca ei nu-s vinovati e calculatorul tau antivirusul bitdefender daca ai antivirus bitdefender daca ai altul ala ii vinovat . Nici nu-ti inchipui cate scuze gasesc. mama lor.........
    • 0 (0 voturi)    
      restart (Vineri, 12 septembrie 2008, 7:49)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui vali

      Am raspunsul la intrbarea ta,stiu de ce se restarteaza modemul Alcatel(si eu am patit la fel).Modemul este proiectat pentru retelele electrice unde fluctuatia de tensiune este de + - 5%.Schimba-ti alimentatorul de la modem cu unul de 22 de volti,1 amper,curent continuu,nu conteaza polaritatea(poti folosi de exemplu sursa de la o imprimanta Canon Pixma IP 1000 pe care nu o mai folosesti ,dar sa fie cu sursa ni stare perfecta de functionare,are 24 de volti)
  • 0 (0 voturi)    
    Lui gigi & euro_shrek... (Vineri, 12 septembrie 2008, 0:57)

    Gmarga [anonim]

    Va recomand atunci RCS&RDS... Sa vezi acolo liste de asteptare pentru depunerea de reclamatii... Imi aduce aminte de Caritas.
    Eu zic ca RomTelecom in sfarsit s-a trezit. Al doisprezecelea ceas, dar totusi s-au trezit...
  • 0 (0 voturi)    
    deci ... (Vineri, 12 septembrie 2008, 1:06)

    mihai [anonim]

    Astept cu maxim interes sa dea faliment ticalosii astia ...
    • 0 (0 voturi)    
      aoleu, de ce ai dorinte dintr-astea? (Vineri, 12 septembrie 2008, 14:50)

      Rocky [anonim] i-a raspuns lui mihai

      aoleu, de ce ai dorinte dintr-astea? vrei sa lasi rds-ul sa-si faca de cap si mai mult decat pana acum? ca ar gasi ei o metoda sa ne calce in picioare si mai mult. lasa, frate, sa fie concurenta, ca asa e bine pentru noi. mie, personal, mi se pare tare oferta romtelecomului. mai ales partea cu internet moka. trebuie sa ma documentez mai bine si cred ca o sa fac miscarea asta. sa vedem :)
      • 0 (0 voturi)    
        voi vorbiti de rds?!?! (Vineri, 12 septembrie 2008, 15:04)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui Rocky

        apare romtelecomul cu o asemenea oferta si voi vorbiti de rds?! acolo, e caz incheiat. se stie ca sunt servicii ieftine, dar proaste, fara nicio posibilitatea de ameliorare in urmatoarea perioada. sa fim sinceri, momentan romtelecom e cu mult peste rds. si cu oferta asta, se cam uita de sus la ei si vad un punctulet din ce in ce mai mic. asta e senzatia mea: romtelecom creste, rds scade.
  • 0 (0 voturi)    
    Cam sters (Vineri, 12 septembrie 2008, 1:54)

    Mary had a little lamb [anonim]

    N-a trebuit mult ca sa apara prezicatorii de doom and gloom. Nu mor caii cand vor cainii, baieti.

    Dincolo de asta, ca design, sigla aia cu balonase si litere fara serifuri pare cam fara personalitate. Dar se pare ca asta e trendul. Chestia cu sagetile de la Clicknet e faina, in schimb.
  • 0 (0 voturi)    
    @all (Vineri, 12 septembrie 2008, 8:49)

    liviu [anonim]

    Nu va mai ambalati asa tare cu calitatea serviciilor altor provideri ca nici RDS nu e usa de biserica nici UPC. Atunci cand Romtelecom este singura care ajunge cu internet in zona rurala la preturi acceptabile nu prea mai este de ales. Astia care se c..ca pe ei ca le pica netul de la romtelecom sa mai taca, ca nu intotdeauna e asa. eu am net si de la romtelecom si de la upc, si downtime-ul e cam acelasi la ambele.
    sa nu veniti sa imi spuneti de firmele alea mititele de cartier care dau 512 kbps sau 1024 kbps cand romtelecomul are abonamente de 6, 8 si 20 mbps.

    mai relaxati ca nu e bine atata stres.
  • 0 (0 voturi)    
    Economia de piata (Vineri, 12 septembrie 2008, 9:33)

    Concurenta [anonim]

    Eu am renuntat la Romtelecom de 1 an si nu-mi pare rau. Am trecut la RDS si am net, tel fix si mobil la cca 10 Euro. Cablul e (inca) la UPC ca ne-am obisnuit cu el.

    E bine sa fie concurenta pe piata :D
    • 0 (0 voturi)    
      am net de la rds dar il tin ca mobila (Vineri, 12 septembrie 2008, 19:15)

      Ene [anonim] i-a raspuns lui Concurenta

      da' si-ti merge sa-nteleg, probabil ca faci parte din putinii norocosi. si eu tot de la rds am dar il tin de mobila, echipa n-am vazut pana acum si nici nu cred ca o vad ca cica n-au..
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Vineri, 30 ianuarie 2009, 13:40)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Ene

        asta cam asa este ai dreptate ca netul de la RDS este varza .Eu in fiecare luna cand ma duceam sa-l platesc imi spuneau ca nu figurez cu contract la ei sau ca nu am platit . Cand nu mergea faceam reclamatii si imi spuneau ca de la mine este defectiunea,si ca trebuie sa verific in calculatorul meu.CE S-O MAI LUNGESC CA RDS ESTE FOARTE VARZA.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum intre orele 20 si 6? (Vineri, 12 septembrie 2008, 11:25)

    Ionut [anonim]

    Iar sa stau noaptea pe internet ca in anii 2000-2001 cand erau tarife reduse pentru dialup dupa ora 23?
    Nu multumesc, ramaneti voi cu serviciile voastre de 2 lei...
    • 0 (0 voturi)    
      Povesti cu pesti (Vineri, 12 septembrie 2008, 13:00)

      Tandala [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Da. Iar in secolul XIX, telefoanele aveau manivela.

      Spre comparatie, in anul 2000, la Astral, (si era cablu coaxial nu dial-up), limita de trafic era 500 MB lunar, parca, si te faceau sa platesti pentru fiecare MB tras in plus (era destul de piperat si iti socoteau fiecare bituletz).

      Ceva cam in genul la ce fac zgarciobii de la Orange si Vodafone astazi, la traficul pe mobil. Numai ca la ei limita e de circa 20-30 de MB. Si mai au tupeul sa acuze pe altii de monopol.
    • 0 (0 voturi)    
      stau pana tarziu la servici (Vineri, 12 septembrie 2008, 19:28)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      eu sunt mai mult decat multumit, si-mi convine si ora ca stau tarziu pana la servici
  • 0 (0 voturi)    
    Servicii Rtc (Vineri, 12 septembrie 2008, 16:08)

    cvm [anonim]

    Eu am servicii de la Romtelecom si spun, pe bune, ca au o calitate foarte buna. Internetul merge asa cum scrie pe contract si perioadele de downtime sunt foarte mici (in 2 ani nu am avut probleme decat de 2 ori pe perioade de minute).
    Acasa am net de la UPC si am avut mai multe probleme (nu exagerate dar deranjante).
    De RDS nu spun nimic pentru ca nu l-am probat personal.
    Din cei trei operatori de mai sus cred ca Romtelecom este cel mai serios.