Proiect de decizie in dezbatere publica

Costurile bombardamentului cu SMS-uri pentru apelurile false la 112 vor fi suportate, trei luni, de operatorii de telefonie mobila

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 24 septembrie 2008, 18:43 Economie | Telecom

Masurile pentru limitarea apelurilor abuzive catre serviciul de urgenta 112 vor consta, pentru inceput, in transmiterea unor calupuri de mesaje scurte catre abonatii care au apelat de mai multe ori abuziv serviciul de urgenta 112, costurile mesajelor urmand a fi suportate timp de trei luni de operatorii de telefonie mobila, potrivit unui proiect de decizie al Autoritatii Nationale pentru Comunicatii (ANC). Mesajul pe care il vor primi cei care fac apeluri false la 112 va fi: „Ati apelat abuziv serviciul de urgenta 112. Veti suporta rigorile legii”.

Avand in vedere faptul ca peste 90% din apelurile abuzive sunt initiate din retelele publice mobile de telefonie, autoritatile spun ca se urmareste in principal descurajarea apelurilor abuzive din aceste retele.

Potrivit proiectului, in cazul abonatilor care au apelat abuziv de 5 pana la 10 ori, in cursul aceleiasi zile, serviciul de urgenta 112, vor fi transmise pana la 20 de astfel de mesaje scurte, iar cei care au apelat abuziv 112 de mai mult de 10 ori in aceeasi zi vor primi pana la 50 de mesaje scurte.

De asemenea, STS, administratorul serviciului unic de urgenta 112 urmeaza sa transmita lunar catre autoritatea de reglementare statisticile zilnice privind numarul de apeluri abuzive catre serviciul de urgenta 112, numarul mesajelor transmise in fiecare caz, precum si lista numerelor de la care au fost efectuate aceste apeluri. Operatorii de telefonie mobila vor suporta costurile aferente trimiterii acestor mesaje pentru o perioada de 3 luni de la data inceperii transmiterii efective a mesajelor scurte.

In dezbatere publica pana pe 6 octombrie

Conform motivarii acestui proiect de decizie, "aceste prime masuri au fost discutate si convenite intre reprezentantii MCTI, ANC, STS si ai furnizorilor de retele publice mobile de telefonie. ANC va analiza efectele acestei masuri in primele 3 luni de aplicare, urmand sa o modifice, daca este cazul, pentru a implementa solutiile optime pentru prevenirea acestei categorii de apeluri".

Proiectul de decizie poate fi consultat pe pagina de internet a ANC, persoanele interesate fiind invitate sa formuleze si sa transmita observatii si propuneri pana pe 6 octombrie, masurile adoptate pentru incercarea de limitare a apelurilor false la 112 urmand a fi luate in termen de 15 zile de la data intrarii in vigoare a prezentei decizii.

Ministrul Comunicatiilor atragea atentia saptamana trecuta asupra faptului ca "numarul apelurilor false la 112 intr-un an este in jur de 33 milioane apeluri dintr-un total de 39 milioane de apeluri". In prezent apelurile false la 112 sunt pedepsite cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei, o alta solutie luata in calcul fiind blocarea cartelei respectivului apelant temporar sau permanent.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2187 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    foarte rau.... (Miercuri, 24 septembrie 2008, 19:09)

    YFS [anonim]

    aceste costuri ar trebui sa fie suportate de nesimtitii care fac glume proaste. Sa se invete minte si sa se comporte civilizat.
    • 0 (0 voturi)    
      Hai sa punem cazu'..... (Miercuri, 24 septembrie 2008, 21:30)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui YFS

      ... ca sun intr-o sambata pe la pranz la 112 ca sa anunt ca e un canal fara capac in mijlocul soselei. Se cheama ca este urgenta sau nu?

      Rationamentul imedat: "Teoretic n-ar fi mare problema, iti indoi bascula sau vreo janta."

      Da, dar daca "ia canalul" un motociclist? Si daca sare in cap, in fata unui maxi-taxi de pe banda alaturata? Si daca maxi-taxi-ul nu minimizeaza costurile si in incercarea de a-l evita intra intr-un stalp de pe margine? Si daca el este arhiplin cu calatori, nu cum zice legea?

      De unde incepe sa fie urgenta? Ce zice legea? Cum masuram?

      Dupa numarul de victime? Dupa cantitatea de sange? Dupa pagube?

      Dupa numarul de posibile victime? Dupa posibila cantitate de sange? Dupa posibilele pagube?

      Si daca sambata seara situatia este identica, desi mi s-a spus ca se vor lua masuri? Si daca nu sunt in stare sa-mi raspunda in atributiile cui intra si cine e tras la raspundere in caz ca se intampla ceva, pentru ca desi eu am anuntat nimeni n-a luat nicio masura (si nu mai pot spune ca n-au stiut)?
      Si daca astfel am sunat de vreo 5 ori in aceeasi zi?!

      Se cheama ca am abuzat sau nu? ..... Sau "da-l dracu' de canal, ca nu mare lucru.... si mortii lor de motociclisti, ca ar trebui eutanasiati, sa nu ne mai faca probleme?!?!

      Ce zici, o sa-mi trimita SMS-uri d'alea?!

      (PS: Caz real; Exclud bineinteles cazurile de glume proaste)
      • 0 (0 voturi)    
        hai sa nu exageram (Miercuri, 24 septembrie 2008, 22:02)

        camillus [utilizator] i-a raspuns lui MLZ

        e clar despre ce este vorba in lege: despre indivizii care suna la 112 cand se plictisesc sau au chef sa-si bata joc de cineva, si cand li se raspunde, tac sau injura.
        niciun operator de la urgenta nu o sa raporteze ca alarma falsa un caz precum cel prezentat de tine. bine, nu stiu daca o sa faca ceva, s-ar putea sa te trimita la primarie sau mai stiu eu unde, dar asta e alta discutie.
        • 0 (0 voturi)    
          da' de ce sa nu exageram? (Joi, 25 septembrie 2008, 0:00)

          Reshape [utilizator] i-a raspuns lui camillus

          Aceste lucruri trebuie statuate in lege, in limba romana, si nu lasate la indemina operatorului ca iar ajugem la situatia in care legea e inaplicabila.
  • +1 (3 voturi)    
    sint necesare masuri mult mai aspre (Miercuri, 24 septembrie 2008, 19:19)

    outside_the_wall [utilizator]

    Cei care fac astfel de glume proaste ar trebui sa primeasca amenzi usturatoare. Cica le trimite SMS-uri multiple. Ridicol!
    • +1 (3 voturi)    
      vor suna de pe fix (Miercuri, 24 septembrie 2008, 19:23)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      si daca suna de pe telefon fix, cum le da sms? au ajuns sa faca legile niste retardati...
      • 0 (2 voturi)    
        ihi...exact de pe fix vor suna (Miercuri, 24 septembrie 2008, 19:36)

        wall-e [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

        Retardat esti tu, fratica! Daca citeai articolul ai fi vazut ca peste 90% din apelurile abuzive sunt initiate din retelele mobile, nu fixe! Si apoi, cat de greu ti s-ar parea identificarea si prinderea unuia care da mai mult 10 apeluri din acelasi loc, in aceeasi zi, dintr-o retea fixa?
        • 0 (2 voturi)    
          da, "fratica" (Miercuri, 24 septembrie 2008, 20:39)

          outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui wall-e

          Am citit articolul foarte bine, si imi mentin afirmatia. De acord, ca majoritatea celor care suna au cartele prepaid. Si cu ceilalti 10% ce faci? Bine ca esti tu destept...
  • 0 (0 voturi)    
    si ce-i de facut (Miercuri, 24 septembrie 2008, 19:31)

    neretardat [anonim]

    daca-i dai amenda si n-o plateste (cum se intampla cu cele de la circulatie, de la cei care tulbura linistea publica, samd), e mai bine?? e ca si cu prostituatele care au amenzi de mii de euro fiecare, si a doua zi fac la fel...ce le poti face? uite ca nimic...totul se rezuma la bunul simt al fiecaruia, apeluri false peste 50% se intalnresc in toate tarile UE, noi suntem "fruncea" cu >90% dar toata lumea are problema asta, pt ca toti handicapatii au mobil in ziua de azi si afla si ei ca pot suna pe cineva chiar daca nu au credit pe cartela sau chiar daca nu au SIM in telefon. asta e romanica
    • 0 (0 voturi)    
      cai care nu platesc amenzile.... (Miercuri, 24 septembrie 2008, 20:26)

      YFS [anonim] i-a raspuns lui neretardat

      sa fie scosi la munci in folosul obstei, impreuna cu politistii incapabili sa le ia amenzile si sa-i dea pe mana justitiei, sa stranga frunze pe strazi, sa spele scuipatilor altor nesimtiti si sa desfunde canalizarile. Sa poarte si pancarte pe care sa scrie ca nu-si plaresc amenzile. Sa vedeti atunci cum vor galopa catre bun simt si civilizatie!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Doar atat? (Miercuri, 24 septembrie 2008, 19:41)

    gaspy [utilizator]

    Eu nu pricep.
    Masurile astea zici ca sunt facute sa ii incurajeze pe imbecili.

    20 de SMS-uri pe zi?? Ala e bombardament? 200.000 de mii de SMS-uri ar fi mai bine.

    Sau, si mai bine - la 3 apelari false, sa se dezactiveze numarul. SIGUR se poate face chestia asta, insa companiile defapt nu vor sa faca nimic.

    Cartelele de tip prepay de la noi sunt o facilitate care nu se intalneste la toate statele... adica nu oriunde te poti duce la chiosc si sa cumperi un nr de tel fara sa areti un act de identitate. Mi se pare un lucru bun, dar din pacate e abuzat. Si atunci masurile trebuie sa fie drastice.

    20-50 de SMS-uri? Pai atata primeste cate un adolescent in mod normal pe zi.
  • +3 (3 voturi)    
    Dezbatere publica (Miercuri, 24 septembrie 2008, 19:45)

    gaspy [utilizator]

    Am tot auzit termenul de 'Dezbatere publica'... cum poate un om de rand sa contribuie la aceasta dezbatere publica? Cum putem noi sa ne facem auziti?
  • +2 (2 voturi)    
    Feedback (Miercuri, 24 septembrie 2008, 19:49)

    gaspy [utilizator]

    Am gasit -- Daca vreti sa le transmiteti celor de la ANC parerea legata de proiect, vedeti http://www.anrcti.ro/desktopdefault.aspx?tabid=3394
  • +1 (1 vot)    
    lala (Miercuri, 24 septembrie 2008, 20:07)

    moldo [anonim]

    cel mai bine ar fi k cei care suna abuziv la 112 sa plateasca pentru SMS-urile primite... adik cele 20 de SMS-uri primite de la 112 sa se contabilizeze pe factura imbecilului ca 20 de SMS-uri trimise... adica sa fie taxat pentru ele
  • +1 (1 vot)    
    Comentarii de 2 bani (Miercuri, 24 septembrie 2008, 21:06)

    Ionut [anonim]

    Voi cititi sau ganditi ce scrieti pe aici la comentarii?

    Aceasta masura este in proportie de peste 80-90% luata ptr ca dobitocii care suna de pe mobil sunt pe cartele si nu pe abonament.

    Fiind pe cartele datele de identificare ale utilizatorului NU exista...deci singura masura ramane SMS-ul.

    Apeluri de pe fix, amende :))

    Singurul comentariu valabil este a lui gaspy--doar atat?
    • +1 (1 vot)    
      corect - am cam aberat (Miercuri, 24 septembrie 2008, 22:36)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      gaspy a sugerat suspendarea sim-ului, care pare proabil singura masura realista (nedorita de operatori). De aceea sintem pe forum ca sa discutam. Spre deosebire de multi altii, eu recunosc ca de aceasta data am vorbit aberatii.
  • +3 (3 voturi)    
    Noi vorbeste nu gandeste ... (Miercuri, 24 septembrie 2008, 22:54)

    ss [anonim]

    SMSurile se trimit pe canalele de semnalizare GSM care sunt cam 5% din totalitatea canalelor si asigura buna functionare a restului de 95% de canale care sunt dedicate traficului de voce si date.
    Ce va faceti daca cumpar un telefon din ala vechi din talcioc, care nu are memorie si nu poate sa stocheze mai mult de 10 SMSuri? Dupa ce se umple, restul le rejecteaza inapoi catre SMS center, care saracul SMSC o sa incerce la intervale regulate sa le retransmita. Asta pe canalele de semnalizare mai sus mentionate, alea 5%, ca pe acolo "merge" SMSul. Congestie pe canalele de semnalizare, congestie pe parte radio.
    Sau daca sun la 112 fara SIM in telefon? Cui mai trimit ei SMS, ca paging-ul pe parte radio se face dupa IMSI (TMSI), cod inscris in SIM? Meserie ...
    Operatorii platesc lipsa de neuroni a politicienilor.
    • +2 (2 voturi)    
      In sfarsit cineva s-a sesizat corect (Joi, 25 septembrie 2008, 0:39)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui ss

      Felicitari pt postare.
    • +1 (1 vot)    
      Excelent surprins! (Joi, 25 septembrie 2008, 8:13)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui ss

      Eu am propus suspendarea numarului (caz in care nu conteaza ca abonament sau cartela preplatita).

      Dar, intr-adevar, ne-a scapat ceva foarte important: Serviciul 112 functioneaza si fara SIM....
      • 0 (0 voturi)    
        Tu ai propus dar (Joi, 25 septembrie 2008, 10:25)

        sarah [anonim] i-a raspuns lui gaspy

        ce se intampla cand, dupa ce operatorul i-a "taiat" serviciul celui ce abuzeaza, acesta din urma are o urgenta reala si nu mai poate suna la 112? daca moare?sau daca e atacat? cine va purta raspunderea juridica pentru viata lui? iti spun eu, operatorul care i-a taiat serviciul. e simplu sa propui dar trebuie sa vezi si care sunt implicatiile
    • 0 (0 voturi)    
      mda ....bine punctat (Joi, 25 septembrie 2008, 9:59)

      elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui ss

      singura problema este cu operatorii, nu vor ca utilizatorii sa fie usor de localizati... in UE de vreo 5 ani se trimitea echipaj la locatie si se aplica amenda daca a sunat de mai mult de 2 ori.
      in rest localizarea are si un alt scop daca e ceva grav se inroseste o zona adica din zona respectiva mai multi incearca sa sune
      daca telefonul nu e inchis poate fi urmarit, chiar daca nu are sim asta ar trebui sa ofere operatorii centrului 112 nu SMS-uri gratis
    • 0 (0 voturi)    
      concret (Vineri, 26 septembrie 2008, 20:37)

      MostSemnificativeBit [anonim] i-a raspuns lui ss

      ginditi-va la urmatorul scenariu:
      un meserias are vreo 8-10 telefoane d-alea de de le-a descris ss, de pe care baga 112-ul in draci. Le inchide. Le deschide mai apoi, intr-un ANUMIT LOC si intr-un ANUMIT TIMP....dar mai bine ma opresc, sa nu ziceti ca va dau idei...
      Nu v-as dori sa aveti preo proprietate dotata cu un sistem de alarma care sa dea alarmele pe sms...
  • 0 (0 voturi)    
    masuri trebuei luate... (Joi, 25 septembrie 2008, 9:21)

    liviu [anonim]

    da masura asta e probabil una din cele mai proaste posibile...

    sa li se scada niste bani pe apelul fals (1 euro ceva), sa li se blocheze mobilu.... astea ar fi cele mai blande si simple dupa parerea mea...

    de ce nu se incearca totusi identificarea si amendarea lor?

    inca o masura luata ca toate din romania... prost si fara efect real
    • 0 (0 voturi)    
      da, cam complicat (Joi, 25 septembrie 2008, 9:59)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      Chiar daca apelurile se fac fara cartela SIM in telefon, s-ar putea bloca telefonul respectiv pe baza codului IMEI. Sau si mai bine, amidoua sa fie puse pe lista neagra a operatorilor (in caz ca e cu SIM). Oare operatorii prefera sa plateasca 20 de sms-uri, pt. ca se compenseaza cu convorbiri, in loc sa il blocheze pe imbecil? Nu e usor sa faci legi eficiente, sint de acord. Multi au oferit solutii nerealiste, printre care si eu. Dar cu putina analiza bazata pe diferite statistici, sint convins ca cel putin se poate reduce numarul apelurilor abuzive.
      Intr-adevar e complicat, si pina la urma totul e o chestie de educatie, calitate pe care o gesesti tot mai greu, mai ales la "smekeri" prosti care nu stiu nimic inafara de manele.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Joi, 25 septembrie 2008, 13:37)

        ss [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

        Oricum ai da-o tot stramba iese decizia asta. Operatorii nu prea au platit pentru posibilitatea de a verifica IMEI-ul si deci nu cred ca au functionalitatea asta implementata. Sau daca o au, sigur nu o folosesc. Asta pentru ca nu ii intereseaza, pentru ca nu ii avantajeaza sa blocheze telefoane, interesul lor e sa fie pe piata cat mai multe telefoane functionale :) In plus, IMEIul se reseteaza cu resoftare facuta la colt de bloc.
  • 0 (0 voturi)    
    costul sms-urilor (Joi, 25 septembrie 2008, 16:06)

    user [anonim]

    Pentru cei care au credit, costul sms-urilor sa se scada de catre operator din creditul ramas in cont. Pana nu te costa, nu te inveti minte....