Utilizatorii serviciilor de telefonie mobila vor putea schimba reteaua fara sa mai fie nevoiti sa isi schimbe numarul de telefon

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 16:20 Economie | Telecom

Schimbati reteaua, nu si numarul de telefon
Foto: AGERPRES
Incepand de marti, utilizatorii serviciilor de telefonie mobila vor putea trece de la o retea la alta, fara sa mai fie nevoiti sa isi schimbe numarul de telefon. Faptul ca un abonat va avea acelasi numar de telefon, indiferent de retea, ar starni insa confuzie in randul clientilor, pentru ca acela care formeaza numarul nu va mai sti exact in ce retea este cel catre care se indreapta apelul. Situatia poate duce la facturi mai mari, mai ales in cazul celor care au tarife mai mici pentru convorbirile in retea.

Din acest motiv, Autoritatea Nationala pentru Comunicatii a cerut companiilor de telefonie mobila sa introduca un ton distinctiv care sa ii avertizeze pe clienti ca numarul celui apelat a fost mutat intr-o alta retea, anunta Realitatea Tv.

Legislatia care reglementeaza operatiunea a fost adoptata luna aceasta.

"Din 21 octombrie 2008, orice utilizator va putea beneficia de portabilitate in 10 zile de la depunerea unei cereri la furnizorul la care doreste sa se aboneze. Posibilitatea abonatilor de a-si pastra numarul de telefon atunci cand isi schimba furnizorul le asigura acestora o mai mare libertate de alegere si indeparteaza o bariera importanta din calea dezvoltarii concurentei in sectorul comunicatiilor", a declarat fostul presedinte al Autoritatii Nationale pentru Reglementare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei, Dan Georgescu, citat de Mediafax.

El a adaugat ca portabilitatea va permite abonatilor sa aleaga oferta cea mai avantajoasa sau potrivita cu necesitatile acestora si va stimula concurenta intre furnizorii de servicii de comunicatii.

In Romania exista, in prezent, peste 20 milioane de utilizatori de telefonie mobila.






Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Generatia copiilor infectati cu HIV in spitalele comuniste, ajunsa la maturitate. Cum si-a invins Alina boala si destinul

Generatia copiilor infectati cu HIV in spitalele comuniste a ajuns la varsta maturitatii. Unii sunt doctori, arhitecti sau ingineri si au o viata normala. Altii, insa, duc o viata necugetata si periculoasa pentru cei din jur.








9763 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Woohoo!!! (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 17:27)

    Horea [utilizator]

    Asteptam de mult!

    Sa vedem cum va fi in practica treaba asta.
  • -2 (6 voturi)    
    Wow!!! (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 17:45)

    pamfletaru [utilizator]

    20 milioane de utilizatori de telefonie mobila la o populatie de 22 milioane cat are populatia Romaniei...

    Sunt oameni care nu au o coaja sa bage in gura dar au 3 telefoane sau stiu eu cate! Mare-i gradina lu' Dumnezeu!
    • +3 (5 voturi)    
      greşit (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 18:33)

      A_Buritu [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Pamfletarule, ai uitat sa sunt societăţi comerciale care au telefoane mobile pentru zeci de salariaţi ai acestora, salariaţi care au şi propriul abonament.
  • -1 (5 voturi)    
    O treaba buna implementata romaneste! (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 17:47)

    BCD [anonim]

    Exista si afara portabilitatea numerelor dar acolo cine initiaza apelul plateste tariful normal pentru prefix-ul respectiv iar diferenta de cost este platita de cel care si-a transferat numarul de la un operator la altul. (Foarte probabil ca si la noi sa fie asa dar in presa sa se fi inteles altceva)
    • +3 (3 voturi)    
      dar (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 19:40)

      BB [anonim] i-a raspuns lui BCD

      Vezi ca nu e vorba despre devierea apelurilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Unde? (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 21:45)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui BCD

      In Cehia de exemplu se intampla exact cum e prezentat in articol.
    • 0 (0 voturi)    
      ???? (Duminică, 19 octombrie 2008, 2:24)

      jonelu [anonim] i-a raspuns lui BCD

      nu este peste tot asa, plus ca in unele tari exista optiunea trimiterii unui sms ca sa afli din ce retea este respectivul numar,,,,
    • +1 (1 vot)    
      Chestiuni? (Luni, 20 octombrie 2008, 14:26)

      AAA [anonim] i-a raspuns lui BCD

      De unde ai scos tu aceasta informatie, BCD?
      Tarifele vor fi standard pt tipul de nr apelat. Tonul va fi distinctiv pentra apeluri in retea si in afara ei (indiferent care va fi ea). Tonul se aude in casca in momentul in care centrala isi da seama care este reteaua apelata, nu cand deja suna telefonul apelatului, deci vei putea stii un pic inainte in ce retea ai sunat. Totodata va exista un site pe care introduci numarul si-ti spune in ce retea este. Si daca nici asa nu ti-e de ajuns, foarte probabil se va putea suna callcenterul operatorului si poti alege ca un robot sa-ti spuna (gratis sau contra unui abonament lunar infim) in ce retea suni.

      In Romania sunt cca 25 mil de SIM-uri active, nu utilizatori. Adica daca cumperi o cartela prepay, o folosesti o saptamana cu minutele promotionale si-o arunci ea figureaza si este raportata ca activa inca cca 5 ani.

      Se vorbea mai jos de ceea ce se numeste roaming intern care nu este gratuit, ci pt faptul ca in SUA plateste si cel care primeste poate parea ca un apel clasic, dar este mai scump.

      Pentru cei care zic ca avem cele mai proaste oferte din Europa, sa mai verifice odata site-urile operatorilor. Este adevarat ca majoritatea abonamentelor de afara contin sute de minute gratuite IN RETEA sau convorbiri nelimitate TOT IN RETEA, dar uitati-va ce preturi au abonamentele! Se tinde catre convorbiri gratuite in retea (sau ceva de genul 1000 min/zi sau 10000 min/luna) si apoi tarif unic indiferent de retea (a se vedea cazurile incipiente, deocamdata, ale Cosmote si Zapp). Este foarte probabil ca acelasi model sa-l urmeze cat de curand si ceilalti.
      Sa vedem cu ce oferte vine Romtelecomul!
  • +2 (2 voturi)    
    schimbare retea (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 17:50)

    radu [anonim]

    In vestul Europei trecerea la o alta retea se practica de ani de zile si n-am auzit pe nimeni sa se planga, ba chiar a fost un avantaj. Nu stiu de ce in Romania orice schimbare starneste suspiciuni si teama.
    • -1 (3 voturi)    
      Iti spun eu de ce (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 19:47)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Daca eu mai am 50 de minute in reteaua mea, sunand pe cineva care era in reteaua mea si a schimbat-o, voi plati, iar minutele gratuite le voi pierde. Ai inteles?
      • 0 (2 voturi)    
        RE: Iti spun eu de ce (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 23:16)

        Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui old man

        Tu nu pricepi ca vei fi avertizat ca numarul pe care-l apelezi este din alta retea atunci cand initiezi apelul?

        Uite chiar din articol:
        "ANRCTI a cerut companiilor de telefonie mobila sa introduca un ton distinctiv care sa ii avertizeze pe clienti ca numarul celui apelat a fost mutat intr-o alta retea"
        • -2 (2 voturi)    
          dar (Duminică, 19 octombrie 2008, 21:21)

          unul [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

          daca tonul se aude dupa ce ai format iar cel apelat raspunde imediat se cheama ca ai pus-o. te-a taxat inainte de a reactiona...
          • +1 (1 vot)    
            RE: dar (Duminică, 19 octombrie 2008, 21:54)

            Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui unul

            Dorele, formezi numarul, auzi tonul (sau, cum e la Vodafone Cehia: mesajul de avertizare, ce poate fi dezactivat din selfcare), abia apoi suna. Ai timp sa inchizi inainte de a suna la celalalt.
  • +2 (2 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 17:56)

    ovi [anonim]

    in sfarsit!
  • -2 (2 voturi)    
    tarife unice nationale... (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 18:07)

    Alx MAX [anonim]

    Solutia cea mai buna ar fi introducerea tarifelor unice nationale indiferent de operatorul de destinatie, nu tonuri de avertisment pentru retele diferite.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 18:25)

    clocky [anonim]

    Ahaaa, acum inteleg ce i-a apucat pe cei de la Orange sa imbunatateasca vizibil oferta de fidelizare (thank you)

    Nu ca o duceau prea bine.
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 18:30)

    deraket [anonim]

    Alx MAX, tu gandesti ?
  • 0 (2 voturi)    
    big deal? (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 18:43)

    Adrian [anonim]

    Tehnic este posibil de multa vreme. In USA, fiind tarif unic indiferent daca este fix sau mobil, poti schimba inclusiv numarul de fix in mobil si viceversa cu anunmite restrictii in cazul in care vrei sa transferi numarul de mobil in fix trebuie ca numarul de mobil sa faca parte din zona geografica unde va instalata linia telefonica.
    Planurile tarifare sunt mult mai flexibile, chiar daca se deduce din minutele alocate si la primire de apel (ceea ce ii face pe cei care au telefoane fixe sa sune gratuit pe mobile) dar tinand cont ca se aloca un numar destul de mare pentru intervalul orar 7Am-7PM (sau 9PM in unele cazuri) iar nelimitat dupa si weekenduri, cred ca e acceptabil.
    Intrebarea este cand va obliga guvernul operatorii sa faca roaming intre ei, exemplu daca treci printr-o zona unde Vodafone are semnal, utilizatorii Orange sa poata folosi telefonul fara a plati extra?
    Cel putin in SUA e rezolvata foarte elegant aceasta problema, in orasele mari unde toti operatorii au acoperire nu ai access in reteaua celuilalt, insa la drum lung, de obicei anumite trasee sunt acoperite de T-Mobile spre exemplu utilizatorii AT&T au access sa foloseasca reteaua T-mobile ...
    Asadar mai e cale lunga...
    • 0 (4 voturi)    
      nu chiar (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 19:39)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Nu e chiar asa o cale lunga. Spre ex. cu DigiMobile poti vorbi gratis cu RDS fix si invers. De asemenea de pe aceste doua retele ai tarife fixe cu orice alta retea (2 eurocenti/min cu cele fixe si 8 eurocenti/minut cu cele mobile).
      • 0 (4 voturi)    
        gresit (Duminică, 19 octombrie 2008, 2:22)

        jonelu [anonim] i-a raspuns lui old man

        la cel mai ieftin abonament ai 500 min in reteaua RDS,,,,,
      • 0 (2 voturi)    
        RE: nu chiar (Duminică, 19 octombrie 2008, 17:34)

        Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui old man

        Apelurile Digi Mobil - RDS Fix costa 0.01 euro pe minut. Desigur ca mai ai si foarte multe minute incluse (500-1000-...) in abonament.
        Ce depasesti, platesti. Deci e gratis pana la o limita.
  • -1 (3 voturi)    
    Cosmote (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 19:42)

    dizzzie [anonim]

    In sfarsit pot sa trec de pe rahatul de vodafone pe Cosmote,,,,thank God
    • +1 (3 voturi)    
      Ai grija (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 21:46)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui dizzzie

      sa nu sari din lac in put.
    • -1 (3 voturi)    
      pfffff (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 22:36)

      vic [anonim] i-a raspuns lui dizzzie

      du-te frate la minunatul Cosmote. o sa fiti fericiti pana la adanci batraneti
      • -2 (2 voturi)    
        Eu m-am dus (Duminică, 19 octombrie 2008, 14:15)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui vic

        Eu m-am dus. Si sunt fericit. La voda plateam mult si se auzea prost. In cosmo am acoperire, se aude bine si mai am si mii de minute in retea si peste o suta de minute nationale si internationale. Du-te, frate, ca nu vrei regreta.
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Duminică, 19 octombrie 2008, 20:52)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui dizzzie

      vodafone e la baie (nu vorbesc de acoperire). au abonamente de rahat. dupa 7 ani am doar 30 min in retea. de abia astept sa ma tirez de la ei. niste borfasi.
  • +2 (4 voturi)    
    documentarea la ziaristi (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 21:51)

    Graham Bell [anonim]

    "Legislatia care reglementeaza operatiunea a fost adoptata luna aceasta."

    Legislatia a aparut in ianuarie in monitorul oficial. Si companiile de telefonie au avut 9 luni la dispozitie ca sa se pregateasca (exact ca in cazul roaming). Nu se poate face in 2 zile acest lucru.
    Oricum e o idee buna si de cistigat va avea cine are oferta cea mai buna, adica in momentul actual grecii de la Cosmote.
    Sunt curios ce se va intimpla cu Voda si Orange cind se vor trezi cu mii de cereri de portare a numarului la alt furnizor.
    Si eu voi renunta in ianuarie, pina atunci am contract cu portocala.
    • +2 (4 voturi)    
      O fi pt. tine oferta Comote cea mai buna! (Duminică, 19 octombrie 2008, 0:14)

      portochilia [anonim] i-a raspuns lui Graham Bell

      O fi pt. tine oferta Cosmote-ului cea mai buna!Poate pt. bla-bla ca la inceput in 1997-1998. Dar dupa 3 ani, nu se vede nimic la Cosmoteu in afara de oferte mai ieftine pt. pusti sa stea la tranca-fleanca toata seara pe cartele si sa blocheze reteaua! Nici macar un site mobil accesibil pt. toata lumea cum e wap-ul n-au! Lumea mai vrea si date la pret decent si nu la euro/MB in 2008. Ca de aia au aparut in toata lumea tot felul de telefoane care mai de care mai sofisticate. Si nu aimod-ul lor exclusivist si pt asiatici, cu telefoane numai pt. reteaua lor, super-scumpe si fara sa spuna cati utilizatori de imode au de fapt!
      • -1 (1 vot)    
        nu zau (Duminică, 19 octombrie 2008, 12:32)

        Graham Bell [anonim] i-a raspuns lui portochilia

        Eu telefonul folosesc pentru a vorbi si nu transfer date pe el. Totodata eu am nevoie de un telefon pe care sa-l incarc odata la 2saptamini. Chestiile cilli-villi despre care vorbesti tu ma lasa rece.
  • -1 (1 vot)    
    nu cumva (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 22:48)

    me [anonim]

    sunt vreo 24 de milioane de utilizatori in rromania?
  • 0 (0 voturi)    
    Si cu telefoanele blocate in aceeasi retea? (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 23:10)

    alex [anonim]

    Nu-i o noutate: treaba asta se intampla de cativa ani in tari ale UE,plus daca vrei sa ai 2 numere pe acelasi sim sau telefoane noi gratis daca iti prelungesti contractul. Dar sunt curios ce o sa faca atunci cu telefoanele lor blocate in retea (Orange-Vodafone) si pt. care unii dau bani buni ca sa le deblocheze sau dintre care unele nici nu se pot debloca la service-ul autohton (ex. cu care m-am confruntat personal anumite SPV-uri de la Orange). Prin alte parti,intr-un asemenea caz, iti da operatorul la cerere codul de deblocare dupa o anumita perioada...
  • +2 (2 voturi)    
    Incepe razboiul ofertelor - avantaj noi! (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 23:24)

    Piciu' [anonim]

    In primul rand partea buna este ca acum noi suntem proprietarii numerelor, atata timp cat sunt active. Asa ar trebuie tradusa aceasta stire. Am trecut prin faza asta in alta tzara UE, unde treaba asta s-a petrecut acu' vre-o 4 ani. Ce sa intamplat atunci? Un adevarat razboi la ofertelor si migrari masive la operatori care au prins momentul. Imi pare rau ca in Ro lumea inca se gandeste la preturile de apel in alta retea, dar razboiul ofertelor o sa scada si aceste preturi. In fine, este poate cel mai important pas care trebuia facut si care mai mult ca sigur va dinamiza piatza din Ro care sincer arata rau de tot la capitolul oferte fatza de vest, si culmea, sunt aceiasi operatori ca in vest dar legislatia locala le facea jocul.
  • -5 (5 voturi)    
    Mare branza (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 23:29)

    Gogu [anonim]

    Nu inteleg ce o fi asa greu sa renunti la un numar si sa-ti iei altul, mai scapi si de o gramada de cretini care au ajuns in posesia numarului tau.

    Am facut chestia asta, am dat numarul nou doar prietenilor si nu am avut nici o problema. Dar deh, banuiesc ca unii au impresia ca numarul de telefon e un trade mark personal.
    • +2 (2 voturi)    
      mare branza (Duminică, 19 octombrie 2008, 10:22)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Gogule, daca esti persoana fiziica este chiar bine sa mai schimbi numarul ca sa scapi de tot soiul de inoportuni, dar ca persoana juridica, care ai tiparit carti de vizita sau apari in tot felul de reclame sau pagini aurii cu un numar este foarte avantajos sa iti pastrezi numarul cunoscut de clienti si in acelasi timp sa beneficiezi de cea mai buna oferta de pret din piata de telecomunicatii!! Ai inteles???
      • 0 (0 voturi)    
        rahat (Marţi, 21 octombrie 2008, 17:43)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui adrian

        si pentru confortul tau, de ce trebuie sa platesc eu?
  • -4 (4 voturi)    
    se poate si mai bine.. (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 23:40)

    dupcek [anonim]

    ca aici....http://s1.gladiatus.ro/game/c.php?uid=84585
  • -3 (3 voturi)    
    portabilitatea numerelor (Duminică, 19 octombrie 2008, 8:35)

    mrv [anonim]

    piata a ajuns la un nivel de maturitate care facea absolut necesara permiterea portarii numerelor. din nefericire, se va face cu reguli romanesti. See you soon...
  • -1 (3 voturi)    
    Conditii portabilitate (Duminică, 19 octombrie 2008, 10:28)

    Alex Romanul [anonim]

    Din cate am inteles eu durata contractuala ne-expirata sau eventualele facturi restante nu constituie motive de refuz din partea retelei donoare. In lege sunt obligati sa iti dea drumu'. Singurele motive de refuz sunt numar blocat pentru furt sau pierdere sau numar dezactivat. Cheastia cu perioada contractuala i se pare ca poate da nastere la smecherii tipic romanesti: ma duc la Cosmote semnez contract si iau telefon redus la pret si imi fac abo, dupa o luan il portez la Vodafone mai semnez un contract si imi iau alt telefon, iar dupa inca o luna il portez la Orange pe prepaid. Asta mi se pare o lipsa a legii.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai inteles aiurea (Duminică, 19 octombrie 2008, 11:56)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui Alex Romanul

      Reteaua de la care pleci nu poate spune: nu te las sa-ti iei numarul pana nu se termina perioada contractuala!

      Insa acest lucru nu te scuteste de plata taxei de reziliere (depinzand de contract, aceasta este fie o suma fixa, fie nr de luni contractuale ramase inmultite cu valoarea lunara a abonamentului), dupa care poti porta linisitit numarul.

      Deci iti faci abonament Cosmote si obtii un tel la pret redus, dupa o luna platesti taxa de reziliere si portezi nr pe Vodafone si iei alt tel la pret redus, apoi platesti iar taxa de reziliere si il portezi pe Orange prepaid si... ai cam ajuns in pierdere cu afacerea asta.

      Fii fara grija, ca s-au gandit ei la cazul asta :))
  • +1 (1 vot)    
    schimbare (Duminică, 19 octombrie 2008, 17:56)

    toni [anonim]

    E valabil numai pentru cei cu abonamete sau si pentru cei care au cartela?
    • +1 (1 vot)    
      RE: schimbare (Duminică, 19 octombrie 2008, 21:56)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui toni

      pt toti
  • 0 (0 voturi)    
    cartela (Luni, 20 octombrie 2008, 14:43)

    miki [anonim]

    Cum pot porta un numar de la o cartela? Adica imi cumpar o cartela mai ieftina si apoi mi-o schimba cu o cartela mai scumpa, operatorul la care migrez :D?
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm.... (Joi, 23 octombrie 2008, 10:49)

    Vlad. [anonim]

    Toata lumea se gandeste la tarifele care o sa creasca/scada. Dar, ai un ab. la Orange. Iti treci nr-ul in reteaua Vodafone. Ce se intampla cu ab.-ul tau de la Orange?..Il platesti in continuare? Se transfera dreptul de a plati ab. la Vodafone?
    1. Orange nu are voie sa iti ia bani pe ab. in cazul in care iti transferi nr pe Vdf, pentru ca nu are pe ce. Numarul nu mai exista
    2. Sa transfere Orange creantele catre Vdf...nici macar ata...

    Deci cum e?
  • 0 (0 voturi)    
    cartela (Duminică, 26 octombrie 2008, 18:15)

    ionut [anonim]

    Daca nu esti abonat, nu poti trece de la o companie la alta ?