Varujan Pambuccian: Romanii isi schimba telefonul mobil la sase - opt luni, americanii, la trei ani

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2008, 16:42 Economie | Telecom

Varujan Pambuccian
Foto: AGERPRES
Romanii isi schimba mult mai des telefoanele mobile in comparatie cu americanii si asta din cauza modelului cultural diferit care face ca la noi telefonul sa fie privit ca un obiect de moda ce trebuie reinnoit des, crede presedintele comisiei pentru IT din Camera Deputatilor, Varujan Pambuccian. El a adaugat ca e gresita perceptia potrivit careia aparatele electrocasnice, cum ar fi frigiderul, trebuie sa dureze o viata. Ele au devenit consumabile si nu e viabil nici din punct de vedere economic sa fie inlocuite foarte rar.

Pambuccian spune ca romanii isi schimba celularul in medie la sase - opt luni, iar americanii, la trei ani. "Asta e un lucru bun, telefonul mobil e si un obiect care tine de moda, nimeni nu are nimic de obiectat ca anul asta am sa port un tip de camasa iar la anul, altul. Exact ca-n industria modei, industria de IT si comunicatii are si componenta asta, cred ca nimeni nu-si pune problema in momentul asta sa cumpere o haina care sa tina zece ani. Lucrul asta a fost depasit, acum o suta de ani asa se gandea, iti cumparai o haina care sa dureze mult", spune seful comisiei de IT&C din Camera Deputatilor.

Cei din IT si comunicatii au inteles mai repede ca producatorii nu vand tehnologie, ci fashion si lifestyle, astfel ca terminalele sunt schimbate des. El adauga ca nici in randul aparatelor electrocasnice nu mai e perceptia ca trebuie sa dureze o viata. Pambuccian spune ca au existat companii in IT care au dat faliment pentru ca produsele lor nu se stricau niciodata, astfel ca erau inlocuite rar si in consecinta vanzarile erau reduse iar reparatorii nu aveau de lucru.

"La electronice si IT e bine ca lumea sa constientizeze ca nu prea se mai repara, putine firme mai repara si o fac la costuri mari, astfel ca nu merita. Dupa ce aparatele ies din garantie nu are rost sa le mai repari", spune deputatul. Cand e vorba de aparate electrocasnice insa, renteaza sa fie reparate, pentru ca oricum sunt pastrate mai mult timp.

Rezumand, cand e vorba de cat de des schimbam aparatele, o facem des la cele foarte la moda (celular, MP3 player, laptop) si rar cand e vorba de aparate omniprezente, cum e frigiderul sau masina de spalat. "In SUA, schimbarea unui aparat se face extrem de greu, Italia seamana cu noi, Franta e mai conservatoare, in timp ce Germania e undeva la mijloc", spune Pambuccian.





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

1660 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    cumparati, cumparati si iar cumparati... (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:18)

    sabin [anonim]

    Dl. Pambuccian vorbeste ca si cum ar fi platit sa faca reclama producatorilor de IT si nu seful unei comisii compuse din 'alesii poporului'. Si ignora un principiu de baza in productia de bunuri de consum, acela ca resursele naturale sunt finite. Se poate lua ca exemplu www.patagonia.com pentru modul in care produc cu reduceri de cheltuieli si cat mai simplu si durabil, pentru ca astfel profitul e durabil. E o ecuatie simpla si la indemana celor care inteleg ca omul e o parte integranta a Universului si naturii, si nu stapanul lor. E al doilea articol pe care-l publicati azi pe tema asta, sa fi intrat industria IT in criza si sa aiba nevoie de clienti noi? Pentru ca argumentele cum ca trebuie sa aruncam la gunoi ce inca functioneaza, din cauza demodarii, sunt hilare :-)
  • +1 (1 vot)    
    Manipulare (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:22)

    Marian Alexandru [anonim]

    Ia nu ma-nnebuni, domnu' Pambuccian. Pe principiul: "da-le doua adevaruri si strecoara si ce TREBUIE sa le bagam in cap", domnu' deputat ne arunca si ca:
    "e gresita perceptia potrivit careia aparatele electrocasnice, cum ar fi frigiderul, trebuie sa dureze o viata. Ele au devenit consumabile si nu e viabil nici din punct de vedere economic sa fie inlocuite foarte rar."
    Probabil suntem invatati, de acum, cu ideea ca electroasnicele albe nu trebuie sa dureze mult, ca apoi sa le fabrice prost si, eventual, sa si dea o lege prin care sa ne oblige sa le cumparam mai des.
    Ai procente din vanzarea de frigidere noi, domnu' Pambuccian?
  • +2 (2 voturi)    
    Romanii isi schimba telefonul des (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:23)

    Alex S [utilizator]

    Romanii isi schimba telefonul des dar inca dau beepuri, isi iau 2 telefoane ca sa aiba "minute" sa nu cumva sa depaseasca abonamentul cativa euro.
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte bine spus! (Vineri, 7 noiembrie 2008, 10:27)

      AAA [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Cat de bine ai spus-o! Nu stiu daca toti romanii isi schimba des telefonul mobil... Toate pitipoancele si toti magroii cu Q7-uri (poate) isi schimba mobilul la 6-8 luni, desi nu cred pentru ca trebuie sa-si treaca numerele in noul telefon si asta e destul de greu pentru ei. :)))
      E adevarat ca multi romani au telefoane de 1500-2000lei cand salariu lor e de doar 1000lei si dau bipuri de pe cartele preplatite, dar asta e pentru ca, in general, suntem un popor de snobi! Tre' sa dam bine cand ne afisam... oriunde! Nu conteaza ca nu folosim niciodata nici jumate din ce stie sa faca "gadgetul"...
      Bravos Romanie!
  • +2 (2 voturi)    
    hmmm (Joi, 6 noiembrie 2008, 17:33)

    fredylor [anonim]

    si eu tot la 3 ani il schimb....


    si nus american :)
  • +1 (1 vot)    
    Da (Joi, 6 noiembrie 2008, 18:07)

    Bobo1 [utilizator]

    da, celularele la 6 luni, iar frigiderul la 30 de ani.
    In general romanii nu stiu sa faca economii, sa investeasca ponderat in ce e necesar, ci doar sa se dea mari.
  • 0 (2 voturi)    
    pambu (Joi, 6 noiembrie 2008, 18:21)

    andrei [anonim]

    Mi se pare ca domnul varujan nu realizeaza ce spune.Pe cand romanul isi cumpara un telefon sh sau un nokia 1200 la cateva luni americanul isi ia un iphone nokia (telefon scump&bun) care normal ca il tine 3 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa zic! (Joi, 6 noiembrie 2008, 20:19)

    Cosmin [anonim]

    Eu in ultimii 36 de ani am avut doar doua telefoane mobile. Primul s-a stricat, altfel il foloseam si acum. Iar al doilea sper sa ma mai tina inca vreo 10-20 de ani, ca altfel nu-l schimb.

    Chiar ne crede asa blegi individul asta?
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 6 noiembrie 2008, 20:21)

    Mda [anonim]

    "smecherasii" il "schimba" (a se traduce prin "fura") o data la 3 zile. romanii sunt snobi, daca ar putea ar dormi in mercedes, in loc de casa. la fel si cu mobilele.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevar graiesti neica.... (Joi, 6 noiembrie 2008, 20:46)

    Fram, ursul polar [anonim]

    .....dar frigiderul Arctic a lui mama cumparat cind eu aveam 6 luni (acum am 32) merge si acum (in el tine oasele pentru cateil) iar la frigiderul Indesit cumparat acum 4 ani in locul vechiului Arctic i-a crapat tot interiorul. Eu inteleg ca sunt produse consumabile dar sa tina macar 10 ani, ca doar nu am mina de aur in fundul gradinii sa cumpar frigider nou in fiecare an. Cam atit despre calitatea zilelor noastre.
  • +1 (1 vot)    
    Ce e la moda (Joi, 6 noiembrie 2008, 21:42)

    dan [anonim]

    Frigiderele si alte electrocasnice nu se schimba des deoarece nu poti iesi cu ele pe strada sa te dai mare. Ma, Varujan asta parca nu traieste in Romania de nu intelege lucruri asa simple.
  • +1 (1 vot)    
    vai vai (Joi, 6 noiembrie 2008, 22:18)

    Razvan Marin [utilizator]

    Domnule Varujan Pambuccian, chiar asa, pe fata!? Mai frate, dar numele asta "Varujan" este predestinat unei atitudini si gandiri imbecile si ipocrite?!
    Sa constientizez ca "nu prea se mai repara"??? "dupa ce ies din garantie nu are rost sa le mai repari"??!!!
    Domnul meu, acest lucru il constat si eu, insa faptul ca dvs promovati ideea ca ar trebui sa ma obisnuiesc cu el, ba chiar sa constientizez ca asa e bine mi se pare absolut aberant! Ce chestie, laptopul de pe care scriu acum are o gramada de ani si culmea ineptiile dvs sunt afisate foarte clar! Ori vre-o firma de chinezarii v-a cerut prieteneste sprijinul, ca lumea a inceput sa isi dea seama de niste lucruri si nu prea le mai cumpara? Nu era cazul si asa este sa greu sa mai gasesti produse de calitate. Fenomenal! Auziti?! de ce nu spuneti mai simplu "La electronice si IT e bine ca lumea sa constientizeze ca produsele sunt cam varza si sa nu aiba pretentii"
  • 0 (0 voturi)    
    zavod (Joi, 6 noiembrie 2008, 22:36)

    zil [anonim]

    Ce ziceti de frigiderul meu Zil care e fabricat in 1967 si a functionat perfect in tot acest timp? Nu il schimb nici de-al dracu, decit daca se strica. E construit ca un tanc; nici macar becul nu s-a ars. Am o cunostinta care are Indesit si dupa 4 ani i-a crapat locul in care usa se prinde si nu mai putea fi inchisa. Progresul tehnic e de vina...