OTE: Cosmote detine deja locul doi in piata in anumite orase si zone din Romania

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 26 noiembrie 2008, 13:43 Economie | Telecom

Cosmote Romania a castigat peste 604.000 utilizatori in trimestrul trei din acest an, operatorul depasind in prezent 5,2 milioane de utilizatori, din care 18% utilizatori pe baza de abonament, arata datele financiare prezentate miercuri de grupul elen OTE. Potrivit informatiilor OTE, "in anumite orase principale si zone din tara, Cosmote Romania detine deja locul doi in functie de cota de piata".

"Faptul ca in anumite zone din tara Cosmote ocupa a doua pozitie din punct de vedere al cotei de piata este rezultatul firesc al increderii si aprecierii pe care romanii au aratat-o fata de ofertele si serviciile noastre, dublat de calitatea acoperirii retelei. Pe masura ce si mai multi utilizatori vor alege Cosmote, estimam ca vom continua sa ne crestem cota de piata si in alte regiuni", au declarat pentru HotNews.ro oficialii Cosmote Romania.

Pierderile nete ale Cosmote s-au redus pana la 45,3 milioane euro

Cosmote Romania a inregistrat in primele noua luni din acest an un profit operational inainte de taxe, dobanzi, depreciere si amortizari (EBITDA) de 10,6 milioane euro, fata de o pierdere de 27,4 milioane euro in aceeasi perioada a anului trecut. In perioada mentionata, operatorul a obtinut venituri de peste 203,4 milioane euro in crestere cu 93,4% fata de aceeasi perioada a anului trecut.

"Mai mult, cresterea cea mai importanta a fost obtinuta in segmentul abonamente, care s-a majorat cu 106,3% pe parcursul primelor noua luni ale anului, comparativ cu 2007. Astfel, Cosmote continua sa inregistreze cea mai mare rata de atragere de noi clienti de pe piata, in primele noua luni ale anului numarul celor care au intrat in reteaua noastra fiind de 1,63 milioane", a declarat Costas Apostolou, directorul financiar al Cosmote Romania.

Pierderile nete ale Cosmote Romania inregistrate in perioada mentionata au depasit 45,3 milioane euro, in scadere fata de pierderi nete de 62,5 milioane euro, in aceeasi perioada din 2007. In trimestrul doi din acest an, compania a inregistrat primul EBITDA pozitiv de la lansarea pe piata, avand ca tinta atingea unui EBITDA pozitiv pentru intreg anul 2008.





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

2215 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    -1 (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 14:01)

    G [anonim]

    Si tot asa se indreapta catre locul 0 si apoi -1, destinatia finala.
    • +1 (1 vot)    
      Efectul concurentei (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 14:27)

      A [anonim] i-a raspuns lui G

      :))
      din fericire pentru ei, dar si pentru abonatii lor, se vor opri la locul 1...
      Locurile de la 0 la minus infinit au fost rezervate deja de Vodafone si Orange....
  • 0 (0 voturi)    
    prea multi abonati raportati (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 14:05)

    Thheo [utilizator]

    Nu stiu daca le fac publice informatiile, dar as vrea sa stiu cat este venitul mediu lunar (ARPU) per astfel de abonat raportat.. pentru toti furnizorii.
    Deja daca ii adunam pe toti din piata iese un numar ametitor de abonati..
    • +1 (1 vot)    
      ? (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 15:20)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

      Nici acum n-ai inteles despre ce e vb cu telefonia asta mobila desi vad ca esti in tema cu termenii (ARPU)...

      Multe abonamente sunt pe firma, iar oamenii la randul lor mai au si abonamentul lor.

      Deci, un cetatean poate avea 2, 3, 4 abonamente...
  • -1 (1 vot)    
    mda (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 15:13)

    alex [anonim]

    oo da, locul 2...

    pai da, ca si maicamea are cartela cosmote, o incarca odata la 3 luni, dar acela e un client dupa OTE :))) in rest plateste lunar abonament de 50 lei la orange.

    pentru 7.5 euro la orange ai 180 min in retea si 50 minute nationale :))

    iar la cosmote pentru 6 euro ai abea 100 minute in retea si 20 minute nationale
    • +1 (1 vot)    
      oo da (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 15:35)

      stefania [anonim] i-a raspuns lui alex

      Alex iti recomand sa treci printr-un magazin Cosmote, nu de alta dar trebuie sa te pui la curent cu noile oferte la cartele prepay sau abonamente. Detii informartii total eronate la capitolul Cosmote. si...ca o paranteza.... mi se pare absolut normal ca inainte sa deschizi gura sa stii pentru ce o deschizi.... sa-mi fie cu pardon.
    • +1 (1 vot)    
      Tarife (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 15:36)

      B [anonim] i-a raspuns lui alex

      La Cosmote ai 500 minute in retea si 60 minute nationale cu 5.95 E, TVA inclus....
      E in avantajul nostru sa studiem bine toate ofertele inainte sa semnam un contract...
    • +1 (1 vot)    
      Verifica oferta Cosmote (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 16:22)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui alex

      Nu stiu cand te-ai uitat ultima oara dar eu am la aprox 10 euro 1000 de minute si 1000 de SMS (neinteresante) in retea si 110minute nationale.
      La 5-6 euro ai 60 nationale si 500 minute /sms in retea. Ce zici de asta?
  • +1 (1 vot)    
    Abonati (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 15:20)

    Mihai_Buch [anonim]

    In familia mea (4 persoane) sunt urmatoarele abonamente si cartele:
    3 Abonamente Vodafone
    2 Orange
    1 cartela Vodafone
    1 cartela (care vor expira in 2 luni) Orange

    Uite de unde le iese numarul de abonati/subscrisi.

    Sunt multe cazuri similare - e de ajuns sa te uiti prin mijloacele de transport in comun sa vezi cu cate telefoane jongleaza oamenii - primesc "bip" pe un tel, si suna inapoi de pe altul.
    • +1 (1 vot)    
      Diferente... (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 15:48)

      A [anonim] i-a raspuns lui Mihai_Buch

      Noi avem 4 abonamente Cosmote si un fix pe Romtelecom, deci vorbim pur si simplu gratis, platim doar abonamentele. Iar convorbirile cu prietenii din celelalte retele sunt acoperite de cele 240 de minute tot gratis oferite de Cosmote (cumulat).
  • 0 (0 voturi)    
    aveti dreptate (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 16:40)

    bogdan [anonim]

    Cosmote are cele mai bune oferte de pe pamant. ai miliarde de minute in retea,mesaje cat cuprinde ,de iti cad unghiile de le-ai scrie pe toate,dar nu vedeti esenta,toti prietenii din jurul tau,cel putin cei mai apropiati sunt pe vodafone sau orange :),deci minutele din retea sunt egale cu zero.
    • 0 (0 voturi)    
      Da, avem dreptate. Multumim ca recunosti! (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 17:00)

      A [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Prietenii erau odata pe Vodafone si Orange... Cu cei care mai sunt acolo ma incadrez in minutele nationale date de Cosmote.
      Nu se poate sa nu ai prieteni/cunostinte in Cosmote, avand in vedere ca au ajuns luna asta la aproape 6 milioane de utilizatori...; decat poate daca esti angajat Vodafone sau Orange...
    • 0 (0 voturi)    
      minute egale cu zero (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 17:39)

      stefania [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      nu au fost niciodata egale cu zero, nici macar in perioada in care a fost oferta pe cartela cu 2000 de minute in retea.....
  • 0 (0 voturi)    
    oferte (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 16:44)

    cata [anonim]

    oferta orange prepay:
    200 min + 200 sms in retea: 3.5 Eur
    500 min + 500 sms in reatea: 5.5 Eur
    1000 min + 1000 sms in retea: 10.5 Eur
    60 min +60 sms nationale: 4.5 Eur
    eu zic ca oferta asta bate unele tipuri de abonamente
    • +1 (1 vot)    
      aiurea (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 17:21)

      hash [anonim] i-a raspuns lui cata

      cel putin la ala 60 min, nationale, cu 4.5euro, vezi ca e de fapt 14 euro. ai uitat un 1 :P
    • +1 (1 vot)    
      oferta cosmote prepay (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 17:36)

      stefania [anonim] i-a raspuns lui cata

      400 min + 400 SMS in retea : 5.00 Eur
      0.01 Eur in retea si 0.09 Eur in retea nationala si international fix cu doar 0.50 Eur (deci daca ai 100 Eur, iti mai raman dupa activarea extraoptiunii 99.50 Eur sa vorbesti cu tarifele care tocmai le-am scris) ... sau daca ai 5 Eur credit initial, activezi extraoptiunea, ramai cu 4.50 Eur si vorbesti in retea 450 minute sau in afara retelei 90 minute. acum ce mai spui?
      • +1 (1 vot)    
        erata (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 17:57)

        stefania [anonim] i-a raspuns lui stefania

        cu 4.50 Eur vorbesti in retea 450 minute sau in afara retelei 50 minute
  • 0 (0 voturi)    
    orange vs cosmote (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 19:09)

    cata [anonim]

    ce inseamna minute in retea la orange si ce inseamna minute in retea la cosmote?
    eu daca as alege cosmote as avea doar doi prieteni cu care sa vorbesc in retea. ce fac, activez optiunea si vorbesc 400 minute gratis doar cu doi oameni? eu cunosc persoane care au cosmote si vorbesc doar cu iubitul/iubita/mama/tata/frate/sora. oricum ii intalnesc in fiecare zi.
  • 0 (0 voturi)    
    Cosmote este ok (Joi, 27 noiembrie 2008, 15:16)

    alexander the great [anonim]

    Eu am avut abonament la Vodafone de 8 ani si am renuntat la el in favoarea Cosmote. Ca mine au facut multi. Abia acum s-au desteptat si Vodafone de si-au modificat si ei oferta pentru cartela, oricum mai scumpa si mai slaba decat Cosmote si Orange... Atentie, pentru cei cu probleme de retea...Acoperirea Cosmote este cea mai buna,fiind zone unde nu exista decat semnal de la ei. Pentru cei cu prieteni in alte retele puteti sa-i convingeti sa-si porteze numerele.
    In rest, Cosmote sper sa ramana cu ofertele cele mai bune.
  • 0 (0 voturi)    
    x (Duminică, 30 noiembrie 2008, 17:51)

    Dany [anonim]

    Eu am reusit sa conving cativa prieteni sa porteze nr. vodafone in favoarea cosmote... asa ca in curand o sa apara rapoartele oficiale, cu privire la portare...sa vedeti atunci cati clienti au pierdut "greii"(R.I.P.)