Primul telefon cu touch-screen de la Nokia, la vanzare doar pe cateva piete

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 27 noiembrie 2008, 16:05 Economie | Telecom

Nokia 5800 XpressMusic
Foto: Nokia.com
Nokia a inceput sa vanda primul sau telefon cu ecran tactil, Nokia XpressMusic 5800, acesta fiind raspunsul producatorului finlandez la telefonul iPhone produs de Apple, transmite Reuters. Nokia a anuntat, joi, ca telefonul este sau va fi curand disponibil in anumite piete, inclusiv Rusia, Spania, India, Hong Kong, Taiwan si Finlanda.

Luna trecuta, Nokia a anuntat ca pretul de plecare al modelului va fi de 279 euro (360 dolari), substantial mai mic decat cel al iPhone.

Mai multe detalii despre noul telefon Nokia




















6583 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pretul (Joi, 27 noiembrie 2008, 16:38)

    Mihai [anonim]

    Pt inceput pretul va fi mai mare de 279 de euro. Din ce-am gasit si eu pe alt site dau niste exemple:
    Hong-Kong - 412 euro
    India - 311 euro
    Spania - 429 euro
    Rusia - 473 euro
    Taiwan - 345 euro
    In Suedia la precomanda cu livrare in feb 2009 costa 384 de euro.
    Probabil cand va fi lansat in toata lumea (ian- feb 2009) pretul o sa scada pana la 279 de euro. Desi la noi cred ca o sa vina la pret dublu.
  • -1 (1 vot)    
    Slab... (Joi, 27 noiembrie 2008, 17:16)

    Catalin [anonim]

    E slabut telefonul. Are ecran rezistiv si nu capacitiv (adica trebuie sa apesi nu sa atingi), iar in rest e un Symbian normal. Chiar e plasat in categoria midrange si nu high-end. Mai are si stylus (creion)...precum PDA-urile. Numai de asa ceva nu aveam eu nevoie la un telefon.

    Raman la iPhone cativa ani pana cand o sa fie prin intr-adevar din urma :) (Google Android ?)
    • +2 (2 voturi)    
      E nah (Joi, 27 noiembrie 2008, 18:05)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      In primul rand are ecran rezistiv pt a fi mai ieftin. In al 2-lea rand un ecran rezistiv poate fi folosit si purtand manusi sau atingandu-l cu unghiile. Am citit destule preview-uri pt el si ecranul raspunde f bine la comenzi.
      Nu stiu ce inseamna la tine Symbian normal. Dar versiunea 9.4 seria 6 aduce destul de multe noutati si e optimizat pt touch.
      Si daca are stylus unde e buba? Nu ai nevoie de el decat atunci cand vrei sa-ti recunoasca scrisul. E foarte folositor pt asiatici.
      Si in comparatie cu iphone numai slabut nu este in ceea ce priveste specificatiile. Plus ca peste cateva luni va costa jumatate din pretul unui iphone.
      Pana la urma cui nu-i convine, nu-l cumpara.
  • 0 (0 voturi)    
    ecran tactil (Joi, 27 noiembrie 2008, 18:00)

    Catana [anonim]

    Iar românește se spune "ecran tactil"!
    • 0 (0 voturi)    
      corectura (Joi, 27 noiembrie 2008, 18:10)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Catana

      multam, am corectat
  • 0 (0 voturi)    
    Primul Nokia cu ecran tactil ??? (Vineri, 28 noiembrie 2008, 10:46)

    Sauron [anonim]

    Eu am un Nokia 7710 d eprin 2005 .... Si are ecran tactil , de rezolutie mare .
    Cum puteti spune ca Nokia scoate abia acum un tel cu ecran tactil ?
    /
  • 0 (0 voturi)    
    d (Luni, 31 august 2009, 14:11)

    gigi [anonim]

    Ecranele rezistive sunt depasite! Cine foloseste telefonul cu manusa? Cat despre unghii ,ar putea fi un impediment pentru femei. Mare paguba, mai multe jucarii pt noi :D