Telecom: Nortel, in faliment

de George Florea     HotNews.ro
Miercuri, 14 ianuarie 2009, 16:02 Economie | Telecom

Compania Nortel, cel mai mare producator nord-american de echipamente pentru telefonia mobila, a cerut falimentul, anunta AFP. Nortel, care are sediul central in Canada, a depus cererea de faliment intr-un tribunal din orasul Wilmington, statul Delaware. Potrivit Bloomberg, din 2005 si pana in prezent Nortel a inregistrat pierderi de circa sapte miliarde dolari, iar in septembrie 2008 datoriile companiei se ridicau la 6,3 miliarde dolari.

Actiunile Nortel scazusera substantial in tranzactiile de miercuri pe bursele europene dupa ce cotidianul Globe and Mail dezvaluise in premiera intentia companiei.

Potrivit Bloomberg, Nortel a inregistrat pierderi de circa sapte miliarde dolari din anul 2005, de cand actualul director executiv, Mike Zafirovski, a preluat conducerea companiei, si pana in prezent. La data de 30 septembrie 2008, Nortel avea datorii de 6,3 miliarde dolari. Printre creditorii Nortel, cea mai expusa banca este Bank of New York Mellon, de la care producatorul telecom a luat un credit de peste 3,8 miliarde dolari.

In luna noiembrie a anului trecut, noteaza Reuters, Nortel a anuntat o pierdere trimestriala de 3,4 miliarde dolari, si-a revizuit negativ estimarile privind 2008 si a anuntat ca va disponibiliza 1300 de angajati, respectiv 5% din forta de munca totala a companiei.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

7943 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 16:48)

    off [anonim]

    foarte bune switch-uri gigabit business au facut.

    am la servici 3 bucati gigabit de cate 48 de porturi care merg non-stop de aproape 2 ani (20 de luni) fara nicio problema.

    pacat.
    • -2 (2 voturi)    
      pt mda (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 17:16)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui off

      si ce daca.... poate cumperi huawei acuma care mai are service ... si e mai ieftin .... da se strica la 3 sapt .....
      • +3 (3 voturi)    
        chapter 11 (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 18:18)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Nortel va continua sa functioneze aproximativ la fel - deci va fi service si vor iesi produse noi in continuare.

        Falimentul de tipul "Chapter 11" nu inseamna lichidarea companiei, inseamna doar ca aceasta va scapa de o parte din datorii si va continua afacerile sub controlul unei comisii. Compania are posibilitatea sa se reorganizeze si sa devina profitabila.
  • -1 (3 voturi)    
    si au mai si folosit (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 17:14)

    forta de munca [anonim]

    chineji si indieni la munca deci au avut cheltuieli minime
    • +1 (3 voturi)    
      :)) (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 17:31)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui forta de munca

      Si romani... printre care si eu. OOO ce distractie!!!
    • +1 (3 voturi)    
      mai putin chineji si indieni (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 17:36)

      indian mic pe tarla [anonim] i-a raspuns lui forta de munca

      Au folosit romani ...

      Chinezii si indieni sunt ieftini, dar cat dai atat face ...
      Chiar daca au folosit si chinezi si indieni sunt cateva sute de romani care inca lucreza (outsourcing) pentru Nortel
    • 0 (2 voturi)    
      de fapt nu! (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 17:41)

      Tetelu [anonim] i-a raspuns lui forta de munca

      A lucra cu China si India in telecom inseamna sa iei tzeapa. Iti spune unu' care lucreaza zilnic si cu unii si cu altii. Nu inteleg, sunt batuti in cap. Nu fac decit daca le spui ce sa faca, si atunci o fac prost. Repara aici, strica dincolo. Nu toti, cam 90%. Bineinteles ca tu esti de vina ca nu i-ai supervizat. Adica, nu le-ai corectat munca!
  • +1 (1 vot)    
    pacat (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 18:12)

    andy2k [anonim]

    era de asteptat asa ceva.....pacat, dar totusi poate o sa mai reziste pana in 2011 cand le expira niste bonduri.Falimentul amintit mai sus va duce de fapt la o reorganizare.....brandul propriu zis poate va disparea in 2-3 ani
  • +1 (1 vot)    
    ITC (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 18:53)

    realwahl [anonim]

    Ma intreb ce se va intampla cu programatorii din ITC Bucuresti (care lucrau pentru Nortel). Vreo 600 persoane.
    • 0 (0 voturi)    
      eh, ce sa facem (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 19:10)

      dan [anonim] i-a raspuns lui realwahl

      ...ne caram prin alte parti.
    • +1 (1 vot)    
      ITCN (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 19:18)

      falsewahl [anonim] i-a raspuns lui realwahl

      Este vorba de ITC Networks, nu de ITC Bucuresti.

      ITCN are mai multi clienti, nu numai Nortel.


      Cat despre Nortel acesta s-a plasat sub protectia legii si se va reorganiza, inclusiv prin vanzare de divizii.
    • 0 (0 voturi)    
      cifre mai exacte (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 21:22)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui realwahl

      In acest moment maxim 50% din ITCN lucreaza pentru Nortel. Deci ar fi cam 250 de persoane. Si nu sunt toti programatori, majoritatea fac testare.
  • 0 (0 voturi)    
    Do your homework! (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 19:04)

    X [anonim]

    De cand: "Nortel, cel mai mare producator nord-american de echipamente pentru telefonia mobila"?

    Motorola, Alcatel-Lucent?
    • 0 (0 voturi)    
      smart one (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 20:22)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui X

      "cel mai mare producator nord-american de echipamente pentru telefonia mobila"
    • 0 (0 voturi)    
      Au dreptate - you have to do your homework, dude (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 21:16)

      n534663 [anonim] i-a raspuns lui X

      Nu este vorba numai de telefoane aici (Motorola), ci mai ales de echipamentele de Core Network.
      Unde, pana acum circa 4 ani Nortel erau primii in America de Nord, pana cand le-au luat fata cei de la Ericsson. Abia Lucent (mai nou impreuna cu Alcatel).
      Motorola erau destul de slabi in echipamente de acest gen asa ca nu prea se pun.
      Si, BTW, sa nu confunzi cumva cu Freescale, care initial a fost divizie a lui Motorola, dar mai apoi s-au despreins (spin-out), a devenit companie de sine statatoare si este listat pe Nasdaq. Iar cam din octombrie anul trecut incerca sa vanda divizia de "Mobile", care face software pentru telefoane si echipamente utilizate de catre operatori.
      Asa ca, iarta-ma, dar nu ai dreptate, ei au.
      Citatul respectiv este de pe Bloomberg si daca nici aia (sau Reuters, unde am vazut initial stire) nu stiu ce spun, atunci cine?
  • 0 (0 voturi)    
    putin probabil (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 21:08)

    noname [anonim]

    Ma indoiesc ca Luxoft a platit 50 de milioane de dolari pe Itc Networks pentru a o inchide un an mai tarziu. Atat timp cat suntem ieftini se vor gasi proiecte, stai linistit :)
    • 0 (0 voturi)    
      ce inseamna ieftin? (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 22:46)

      Cipri [anonim] i-a raspuns lui noname

      Pret de 25-30 EUR/ora se considera a fi deja la limita low cost. Cum in RO au crescut salariile enorm si vor mai creste as zice ca nu mai avem mult din "golden age", poate chiar a trecut deja....
      Piata munciiTelecom s-a micsorat prin comprimarea developerilor de echipamente ca Alcatel-Lucent, Nokia-Siemens sau Sony-Ericsson, concurenta intre ele este mare, presiunea pe cost cat mai scazut enorma!!!
      • 0 (0 voturi)    
        25-30 EUR/ora (Joi, 15 ianuarie 2009, 8:53)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Cipri

        lol, tu-ti dai seama ca asta ar insemna 240Euro/zi * 30 = 7200Euro pe luna

        mai avem pana acolo mult
        • 0 (0 voturi)    
          corectie (Joi, 15 ianuarie 2009, 10:28)

          Ahernar [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Conservativ 25*8*20=4000 ..ca nu muncesti non stop , mai exista si wk-end .
          De asta cred ca va apropiati nu ?
          • 0 (0 voturi)    
            corectie 2 :) (Joi, 15 ianuarie 2009, 13:59)

            sile [anonim] i-a raspuns lui Ahernar

            Hai sa fim si mai corecti: 25x8X20*(11/12)*0.7=2566 euro, bani disponibil lunar pentru un salariat.

            Hmm, daca se uita cineva la taxele din Ro o sa vada ca nu prea raman bani pentru un net onorabil din 2600 de euro cheltuiala salariala totala. Deci cei 25 de euro tarif orar nemultumeste pe toata lumea. Pentru unii e prea mic, pentru altii prea mare. Adica se vede ca deja outsourcingul romanesc intra intr-o menghina cam stransa: pe de o parte angajatii vor si asteapta cresteri ca pana acum (+25% anual, exprimat in euro), pe de alta parte indienii, pakistanezii sau ucrainienii stau la colt cu tarife de mizerie.

            Explicatie:
            11/12 - un programator are 21 de zile de concediu, deci o luna in care e platit, dar nu lucreaza (nu aduce venit companiei)

            0.7 - o firma orientata complet spre servicii IT nu poate sa treaca peste 70% din cifra de afaceri ca si cheltuieli cu salariile angajatiilor direct productivi

            Nota: calculul este foarte, foarte "optimist". Am pus doar 30% cheltuieli care nu sunt direct productive (chirii, echipamente, angajati gen contabili, avocati, secretare, etrc) si am pus un factor de acoperire de 100%, adica se lucreaza facturabil 100% 11 luni de an. In outsourcing e cam greu asa ceva, doar dar cand ai o firma "mama" care iti da in continuu de lucru.
        • +1 (1 vot)    
          Mai invata (Joi, 15 ianuarie 2009, 10:29)

          Razvan [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Cine viseaza ca toti banii incasati pe inginerul x din outsourcing ii poti da inginerului X, se inseala amarnic. In mod normal la nivelul de cheltuieli a unei firme nu-ti poti permite sa platesti o resursa cu mai mult de 25% din banii pe care ti-i produce. De ce?! ... Nu uitati de impozite, cheltuielile nedeductibile adica tot felul de facturi + salariile personalului tehnico-administrativ ... care nu produce nimic, dar e necesar + investitii + o minima marja de profit. Daca chiar vreti sa stiti intr-o firma de outsourcing marja de profit e pe la 5-6% daca dai angajatului net acest 25% in mana... ah si inca ceva... 30EUR pe ora de outsourcing e un scor la care te fac praf indienii, nu prinzi nimic..
  • 0 (0 voturi)    
    Nortel (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 22:29)

    Kashmir [anonim]

    Karthik e de vina pentru tot.
    Si Sandeep, dar mai mult Karthik...
    • 0 (0 voturi)    
      NOtel (Joi, 15 ianuarie 2009, 0:03)

      fane [anonim] i-a raspuns lui Kashmir

      Pai daca John Mead era la plimbare cu noul Lexus, iar Tim juca volei contra echipei Cisco, trebuia sa invarta cineva kebabu.
      Multa bafta baieti.
    • 0 (0 voturi)    
      vulpoi batran (Joi, 15 ianuarie 2009, 10:24)

      AntiNortel [anonim] i-a raspuns lui Kashmir

      Nu e adevarat... e Kwei-San de vina, ma jur.
      • 0 (0 voturi)    
        si altii (Joi, 15 ianuarie 2009, 12:33)

        ex [anonim] i-a raspuns lui AntiNortel

        Nu uita si de Parama, Hanu si alti arhitecti 'super meseriasi" din Nortel. ;)
  • 0 (0 voturi)    
    cum asa ? (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 22:57)

    Sabian [anonim]

    Pai nu au dat deja afara toti oamenii de pe proiectul Nortel ?
  • 0 (0 voturi)    
    Nortel (Joi, 15 ianuarie 2009, 12:33)

    some1 [anonim]

    O experienta foarte frumoasa cu Nortel sincer.
    Dar ce se intampla acum nu inseamna automat faliment de maine.

    Pt 'Nortel' si 'NOtel' in special: asa e stati voi in romania si munciti pentru firmele romanesti ca faceti bine; ii ajutati pe toti din Romania de la putere sa se imbogateasca mai repede.
    John Mead si Karthik chiar erau unii dintre cei mai compententi de pacolo din Nortel; altii mai stricau, dar nu ei.
    Now go back to work, sa faceti bani si BMWuri pt oamenii de la putere din RO.
    Ati votat? Bravo!
    • 0 (0 voturi)    
      Norton (Joi, 15 ianuarie 2009, 13:35)

      sile [anonim] i-a raspuns lui some1

      Vad ca v-a cam durut replica aia cu Lexusul si kebabul si ati trecut la atacuri la nivel de tara ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Macadamian merge cu Nortelul (Marţi, 20 ianuarie 2009, 1:18)

    Unul fara job [anonim]

    Macadamian si-a dat afara mai mult 50% din angajatii sai, inclusiv si din biroul din Romania.