UPDATE: Finlandezii de la Elcoteq inchid fabrica din Arad. Principalul motiv: prea putine vanzari in Romania

de G.F.     HotNews.ro
Joi, 15 ianuarie 2009, 16:46 Economie | Telecom

Compania finlandeza Elcoteq, lider in domeniul echipamentelor pentru telecomunicatii, a anuntat ca va inchide fabrica din Arad, unde lucreaza 400 de angajati. Compania a anuntat un plan major de restructurari, care mai cuprinde inchiderea facilitatilor de productie din Richardson (USA) si St. Petersburg (Rusia). Oficialii Elcoteq Romania nu au putut fi contactati.

Contactat de Hotews.ro, directorul financiar al grupului Elcoteq, Mikko Puolakka, a explicat motivele inchiderii fabricii din Romania.

"Nu am avut suficiente volume de vanzari in Romania si datorita si conditiilor economice dificile am decis inchiderea fabricii din Arad. Piata globala va avea de suferit in 2009 si de aceea am luat decizia de a inchide toate afacerile neprofitabile. In primul trimestru din 2009 afacerile noastre in Romania se sfarsesc si pentru moment nu avem alte planuri pe aceasta piata", a declarat pentru HotNews.ro, Mikko Poulakka, director financiar al grupului Elcoteq.

Echipa de conducere a Elcoteq a decis lansarea unui intens plan de restructurare, care va avea drept prima masura inchiderea fabricilor companiei din Arad (Romania), Richardson (USA) si St. Petersburg (Russia). In al doilea rand, Elcoteq a decis reducerea personalului in cadrul mai multor fabrici la nivel global, fiind anticipat ca cele doua masuri vor duce la disponibilizarea a circa 5.000 de angajati. Elcoteq are in prezent aproximativ 21.000 de angajati.

In al treilea rand, planul consta in alte cateva masuri de reducere a costurilor, printre care si vanzarea de echipamente si instalatii. In pofida acestor masuri, Elcoteq sustine ca isi va mentine prezenta globala si ca va continua operatiunile in Mexic, Brazilia, Estonia, Ungaria, China si India.

Masurile anuntate joi vizeaza economii anuale de circa 80-100 milioane euro, care vor incepe a avea un efect pozitiv gradual incepand cu al doilea trimestru al acestui an, urmand a imbunatati semnificativ profitabilitatea companiei la sfarsit de an, se mai arata in comunicatul Elcoteq.

Elcoteq opereaza in 15 tari de pe patru continente si are circa 21.000 angajati. Grupul a inregistrat vanzari nete consolidate de patru miliarde euro in 2007.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3076 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ai uite asa se sparge buboiu' (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:33)

    Ghita [anonim]

    ....care buboi prin aprilie, mai o sa puta.

    Oamenii astia au rate la case, unii stau in chirie la oameni cu rate la case.

    Si multe altele...
    • +1 (3 voturi)    
      Stai sa vezi cand s-o inchide Dacia... (Joi, 15 ianuarie 2009, 18:08)

      S [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Intrebarea pe care trebuie sa ne-o punem este "de ce Romania ?". Oare de ce se pastreaza capacitati de productie in Ungaria si Estonia si se inchide cea din Romania ?
      • +1 (1 vot)    
        nu are deaface cu natiunea (Joi, 15 ianuarie 2009, 18:43)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui S

        nu cred ca are ceva cu romania/romanii, este economia internationala.
        Situatia trebuie intradevar sa fie de guvern preluata, asa ca vorba lui Obama "ca va arunca banii cu avionul" ca sa accelereze iara economia.
        Sigur vor mai cadea multe firme, si adevarul e ca suntem inteul prea scumpi, ne-am cam facuto singuri.
        • -1 (1 vot)    
          Nu ! (Joi, 15 ianuarie 2009, 19:31)

          S [anonim] i-a raspuns lui Florin

          Inseamna ca nu suntem viabili si ca piata romaneasca nu-i interesanta pentru investotorii straini. Ceea ce ar insemna o adevarata catastrofa pentru economia romaneasca.
          Doar ca asta nu-i o prioritate pt noul guvern...ei se ocupa de legi populiste, cum sa caroteze 100 de pensionari care castiga peste norma, etc.
          Oare guvernul si presedintele (minuscule voite) chiar nu-si dau seama ca suntem la marginea prapastiei ?
        • +1 (1 vot)    
          ALOO!! GUVERNAREA (Joi, 15 ianuarie 2009, 19:43)

          Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui Florin

          Handicapatii! Aloo! faceti si voi ceva pina nu pleaca toti si ne intoarcem ca in '88?

          Niste faciltiati acolo, niste discutii ceva macar...poate se mai gindesc. Mai stati mult sa va uitati cum pleaca toti?

          Nu de alta, da nici n-o sa mai fie nici cine sa va dea spaga...
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Joi, 15 ianuarie 2009, 18:43)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

      N-a fost prosti cei ce pe de o parte au dat bani celor ce vroiau credite si pe de alta parte au provocat criza prin care i-a adus in incapacitate de plata pe cei ce si-au luat credite. Si uite asa avansurile si ratele platite pentru o buna parte din caslee si produsele luate se constituie intr-un frumos cadou pentru baietii destepti. Si cine nu invata din greslile trecutului e condamnat sa le repete. Numai ca in Romania cine naiba se gandea la experientele traite de catre cei care traiau in prima parte a sec 20 ( Marea Criza)?
      • -1 (1 vot)    
        Da, da, da (Joi, 15 ianuarie 2009, 20:01)

        aha [anonim] i-a raspuns lui oh

        Si ce fac aia cu toate bunurile confiscate, in conditiile in care puterea de cumparare scade mai mult decat valoarea lor pe piata? Sau nu te-ai gandit la asta?
        • +1 (1 vot)    
          ca e greu tare.... (Joi, 15 ianuarie 2009, 20:26)

          oh [utilizator] i-a raspuns lui aha

          le scot la vanzare..desigur prin credit bancar....
          alti fraieri...alte avansuri date la credite...alta criza... si tot asa. Ca doar nu ai tu impresia ca in 30 de ani pe cat dau ei creditele (ipotecare) nu or mai fi tentati sa ii mai crizeze pe fraierii ce isi pun singur capul in jug pe viata.
    • +1 (3 voturi)    
      Paguba in ciuperci... (Joi, 15 ianuarie 2009, 22:20)

      Pepe [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Cine a mai auzit de acesti Elcotec...o firma de pravalie. Uitati-va pe site-ul lor..cica ofera..solutii..personal communications...adica vant la pachet. Mai erau la iasi niste fabricanti de circuite care plateau salarii de 1 milion jumate. Noi avem nevoie de firme serioase care sa faca aduca know-how nu lohn. Sa se duca la polu nord acolo ca n-au murit aradenii de foame inainte de venirea acestor ''investitori''. Se va gasi ceva de lucru in arad in viitor.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate (Vineri, 16 ianuarie 2009, 0:27)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Pepe

        Sa plece si Renault cu Loganele lor! Sa vina Lamborghini, ca aia fac masini serioase.
      • 0 (0 voturi)    
        Am marmota, caut staniol (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:43)

        Horia [anonim] i-a raspuns lui Pepe

        O sa iti aduca cnau hau la sacosa de rafie special pentru tine. Know-how-ul nu se da de-a moaca. Daca tot il vrei, ori il cumperi, ori faci spionaj si il furi. Noi nu suntem in stare nici de una, nici de alta.
      • 0 (0 voturi)    
        elcoteq (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 0:30)

        alin [anonim] i-a raspuns lui Pepe

        intradevar acest Elcoteq e o firma de pravalie..dar majoritatea firmelor din Arad sunt la fel. si atunci ne punem intrebarea : daca toate aceste firme se vor inchide, unde vor gasi oamenii un alt loc de munca, cu ce venituri vor intretine familiile?
  • +2 (2 voturi)    
    economia romaniei!! (Joi, 15 ianuarie 2009, 20:20)

    ady [anonim]

    avem o economie slaba ..producem ce au inventat altii(asamblam)..firme cu vechime in tehnologie nu avem care sa fie competitive s.a.m.dp..
    ..de la an la an o firma ca sa reziste competitiei trebuie sa-si imbunatateasca produsele asta inseamna toate segmentele de piata trebuie sa evolueze ..ceea ce noi nu avem..
    inteles?
    nu inteleg de ce se smiorcaie unii...
    e loc destul in agricultura!!!!si avem potential
  • +1 (1 vot)    
    pt ady (Joi, 15 ianuarie 2009, 22:11)

    radu [anonim]

    Avem potential in agricultura!? Nu zau!?
    Este evident lucrul acesta, dar in agricultura este cu munca domne! Ori romanul nu este obisnuit cu munca.
    • +1 (1 vot)    
      buna ironie (Joi, 15 ianuarie 2009, 23:44)

      toro [anonim] i-a raspuns lui radu

      Neo-romanul propasit la orash care o auzit de credit, normal ca numai lucreaza. Ca doar nu o fi prost.
      Neo-romanul fiu de deputat, primar sau director la utilitati, normal ca numai lucreaza. Ca doar nu o fi prost.
      Shi se mai poate continua, dar tot nu o sa fie happy ending.

      Dar imi aduc aminte de bunicul care o avut holda, tractor, vie shi meserie. Lucra de dimineata pana seara, era barbat in casa shi impunea respect. Dar e mort demult. Am evoluat.
      • +1 (1 vot)    
        abureala (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:48)

        Anonim Angajat Elco [anonim] i-a raspuns lui toro

        Nu au avut destule vanzari? Abureala . Nu s-au chinuit sa aduca clienti in Romania . Pastreaza fabrici din Ungaria si Estonia care au pierdut anul trecut mai multi bani decat noi si care costa mai mult decat Aradul si noi am stat 2 ani cu un singur client amarat . Problema e de fapt ca au un high management prastie care o sa-i duca la pierzanie .
        Bafta lor .
        • +1 (1 vot)    
          dar de fapt... (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 19:43)

          fost operator elcoteq [anonim] i-a raspuns lui Anonim Angajat Elco

          Fabrica asta nu a mers pe plus niciodata. De cand era andrew (care a vandut-o la elcoteq) si pana azi , a mers tot pe minus. Acum de ce a mers pe minus, asta a depins in principal de conducerea fabricii, ca muncitorii sunt tot muncitori si aici si in ungaria etc. Eu am fost un banal operator ani de-a randul la ei, de pe vremea andrew si pot sa spun ca lipsa de interes a conducerii locale a fabricii s-a vazut clar de-a lungul anilor. Exemple ar fi multe, de ex. inceperea lucrarilor pentru o hala alaturata(dupa care fabrica s-a mutat in cu totul alta locatie) , inchirierea echipamentelor scumpe care apoi au stat cu lunile nefolosite, achizitionarea multor masini noi (ford , honda) pentru cei de la birouri bineinteles si exemplele ar putea continua. Aceasta lipsa de interes a conducerii (nici nu mai stiu cati manageri s-au perindat prin firma asta) la care se adauga proasta pregatire atat a operatorului de pe linie cat si a inginerilor (traiasca departamentul h.r. care angaja pe oricine), trainingul foarte sumar in conditiile in care produsul finit sunt echipamente electronice complexe), lipsa oamenilor cu vechime in fabrica (nu s-a dat niciodata spor de vechime, motiv pentru care operatorii cu experienta au plecat spre joburi mai bune), toate astea s-au cumulat, iar acum cu criza asta globala era cel mai propice moment sa inchida fabrica. Ma si mir cum de a rezistat atat sincer. Asa ca efectiv nu vad ce are guvernarea de aici cand efectiv fabrica elcoteq din Arad era o gaura neagra. Bine ca am plecat de pe acolo inainte sa ma prinda incheierea balciului.
          • 0 (0 voturi)    
            (Sâmbătă, 21 martie 2009, 18:20)

            eeeeeeee [anonim] i-a raspuns lui fost operator elcoteq

            ai plecat din firma inainte sa primesti trei salarii compensatorii... Primeai vreo 20 milioane de lei cadou... sau mai mult