Vodafone, cinci noi pachete de internet mobil de mare viteza, de la 9 euro/luna

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 20 februarie 2009, 13:08 Economie | Telecom

Vodafone a lansat vineri cinci noi abonamente de internet mobil de mare viteza atat pentru persoane fizice cat si companii, la tarife incepand de la 9 euro pe luna, a anuntat compania. Conform oficialilor Vodafone, accesul la internet la viteze de pana la 7,2 Mbps este disponibil in reteaua operatorului in peste 500 de localitati din Romania cu acoperire 3G broadband si la nivel national prin GPRS.

Primul din cele cinci abonamente, in valoare de 9 euro, permite viteze de pana la 1,8 Mbps pentru un trafic initial de 1 GB. Alte doua abonamente in valoare de 11 euro si respectiv 16 euro, ofera viteza de pana la 3,6 Mbps, pentru un trafic initial de 2 GB si, respectiv de  4 GB. Pentru viteza de pana la 7,2 Mbps, Vodafone a lansat alte doua abonamente de 19 euro si respectiv 27 de euro, pentru un trafic initial de 4 GB si, respectiv de 8 GB.

Tarifele nu includ TVA, iar oficialii Vodafone mai mentioneaza ca traficul de date care depaseste valorile specificate pentru fiecare abonament nu va fi taxat suplimentar, insa viteza corespunzatoare acestuia va fi de pana la 128 kbps.

In trimestrul incheiat in luna decembrie 2008, Vodafone a ajuns la peste 9,6 milioane utilizatori pe piata din Romania (nr. numar de SIM-uri active), dar veniturile din servicii au crescut cu doar 1% fata de o crestere de 18,8% in trimestrul similar din anul precedent. De asemenea, venitul mediu pe utilizator a fost 10,10 euro, fata de 11,08 euro in perioada similara a anului precedent.

Competitia, incetinirea cresterii economice si deciziile de reglementare de pe piata romaneasca au fost principalele explicatii aduse de Vodafone fata de aceste rezultate in scadere.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3310 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    mda... (Vineri, 20 februarie 2009, 13:29)

    ecstasy2000 [utilizator]

    Pana acum si Vodafone si Orange si Zapp m-au dezamagit in ceea ce priveste internetul mobil.

    Cu alte cuvinte... thanx but no, thanx!
    • 0 (0 voturi)    
      probabil ca nu l-ai folosit cum trebuie (Vineri, 20 februarie 2009, 13:54)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui ecstasy2000

      Eu am doar de la Vodafone. Nu downloadez filme, il folosesc in special pt business si merge de zbarnaie. O singura data am avut semnal slab cand eram in Casa Poporului... Am inteles ca prin zidurile acelea nu trece nici bomba atomica:).
  • +3 (5 voturi)    
    Niste Zgarie-Branza (Vineri, 20 februarie 2009, 13:51)

    Body [anonim]

    tehnologiile ce permit internet mobil au fost implementate de mai bine de 5 ani si cu toate achizitiile tehnologice uriase in domeniu, atitudinea avara a firmelor de telefonie mobila il prezinta ca pe un produs nou, exclusivist, motiv pentru care ori cer sume incredibile pt un abonament decent, ori baga restrictii de trafic...ei deja trebuiau sa fie, cel putin in marile orase, competitorii firmelor de internet prin cablu, dar prefera sa castige putin si sa nemultumeasca mult, decat sa castige mult (prin volum de clienti) si sa nemultumeasca putin....asta e romania...tara cu venituri de lumea a 3-a si preturi la nivel de japonia, daca nu l-am depasit deja.
    • -1 (1 vot)    
      Nu crede pe cuvant (Vineri, 20 februarie 2009, 16:01)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Body

      abureala producatorilor de echipamente; in realitate 3G-ul poate sa ofere 'ceva banda' unui numar relativ limitat de utilizatori.
  • 0 (2 voturi)    
    ahahahahha (Vineri, 20 februarie 2009, 14:54)

    Maxmind [utilizator]

    8gb trafic la cel mai scump abonament ahahahaha
    de parca am mai fi in "Era Floppy" :)
    Nici gand sa ma mut pe mobil atata timp cat e o asa restrictie avara..
    • 0 (0 voturi)    
      ahahahahha (Vineri, 20 februarie 2009, 15:13)

      gdl [anonim] i-a raspuns lui Maxmind

      din cate inteleg eu restrictioa se aplica numai pt viteza adica 8GB la viteaza maxima dupa care scade viteaza insa traficul este nelimitat.
  • -1 (1 vot)    
    tarifare si trafic "nelimitat" (Vineri, 20 februarie 2009, 15:46)

    SG [anonim]

    Ce nu pricep cei de la Orange, Vodafone sau Zapp e faza urmatoare: daca la acelasi pret ca un abonament "de cablu" am asa restrictionari de trafic inseamna ca sunt obligat sa-mi fac si u abonament "de cablu". Atunci insa imi pun intrebarea are sau nu rost sa-mi dublez costurile pentru anumite momente cand poate nu's acasa/servici [depinde cine unde foloseste reteaua] ? Nu discutam de patroni de firma, etc .. ci de un numar semnificativ dintre abonatii de telefonie mobila care folosesc si servicii internet "de cablu" sau de alte tipuri. Nu discutam nici despre cei care isi citesc doar 4-5 mailuri pe zi si 4-5 pagini web .. pentru ei 1GB sau 4GB e relativ acelasi lucru [la fel 128kbps sau 7.2Mbps nu face o mare diferenta pentru cele 3 mailuri].
    In schimb daca as avea un abonament de internet pe mobil la un pret relativ competitiv cu abonamentele practicate de operatorii de cablu .. un pic mai scump ca de .. am mobilitate .. insa fara restrictionari de trafic .. atunci as putea renunta la abonamentul de internet prin cablu.
    Insa asta din moment ce retelele noastre de telefonie pica in timpul sarbatorilor din cauza "numarului mare de sms-uri", cred ca de fapt strategia lor e ca nu vor multi clienti care taxati la tarife decente sa aduca un profit mare, ci prefera cativa clienti taxati piperat cu un profit mic pentru companie insa raportat "profit per client de mobile net" numerele arata frumos ;)
    • +1 (1 vot)    
      habar n-ai (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 0:31)

      elod [anonim] i-a raspuns lui SG

      A mai spus cineva cu cateva posturi mai sus ca infrastructura mobila nu poate sustine un asemenea trafic.

      Este proiectat ca un sistem care conserva cat mai mult latimea de banda. Faptul ca se mai drumul la robinet inseamna doar ca mai vor sa faca un ban in plus fata de ce castiga din voce.

      Nu vei avea niciodata latentele mici cu care te-ai obisnuit pe cablu, nici trafic sustinut si cat de cat constant. Asa-i tehnologia, nu se va schimba vreodata.

      Sper ca nu vin salvatorii sa ne povesteasca despre WiMax, si cum ne "scapa" de cabluri...
  • 0 (0 voturi)    
    De nevoie (Vineri, 20 februarie 2009, 19:45)

    oliverus [anonim]

    Chiar daca merge incet, unii mai au nevoie, n-am bani de stat in bucuresti, si stau la tara, iar netul pe fir nu s-a inventat inca aici la taranoaia. In mod normal am net la serviciu, dar uneori mai am nevoie si acasa.
    • 0 (0 voturi)    
      internet 2G (Duminică, 22 februarie 2009, 16:44)

      machu pichu [utilizator] i-a raspuns lui oliverus

      viteza ce iti pune serios rabdarea la incercare. Dar daca ai nervii tari si navighezi , ar trebui sa soliciti un tarif de abonament corespunzator serviciilor. Solicitarea ar fi posibila daca am avea furnizori care sa respecte abonatul si nu numai pe "MARIA SA BANUL"
  • -1 (1 vot)    
    buba (Vineri, 20 februarie 2009, 20:35)

    buba [anonim]

    e o buba in pachetul de marketing (sorry, colegu').
    Si nici colegii de la tehnic n-o sa poata sa o repare, pentru ca intra in norisorul ala nou... stiu ei care... si-i pierd urma. Pe ATM era mai simplu.

    ipoteza: Eu sunt la munte, unde am GSM si nu am acces nici la HSDPA si nici la 3G, stau 2 sapt acolo si fac trafic 2GB.

    Cand ma intorc in Buc, observ ca am consumat pachetul de 2G. Si acum pot sa fac trafic doar la 128kbps. Deci am platit abonamentul degeaba.

    Sigur, e un caz. Dar crede-ma, la 500.000 useri cati are VF, se vor gasi 2-3 sa reclame situatia asta. Si o sa iti iei bobarnace, daca n-ai stins lumina intre timp...

    "mult succes"
    • 0 (0 voturi)    
      buba (Marţi, 24 februarie 2009, 21:50)

      sema [utilizator] i-a raspuns lui buba

      Se vede ca vorbesti din auzite. Aplicatia identifica traficul facut in 3 G de cel GPRS
  • 0 (0 voturi)    
    Inca nu e rentabil (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 20:39)

    Marian [anonim]

    Momentan nu e rentabil sa faci un abonament de date pe mobil, desi urmaresc piata lunar, se misca extrem de greu in evolutia vitezelor cit si a tarifelor. In ritmul asta poate in 1-5 ani va avea sanse sa devina rentabil pt un user fata de operatorii de internet prin cablu. Dar, intotdeauna exista un dar, poate o revigorare a wimax plus mai vine si google android ( sper ), cit am observat ca unuii operatori locali de cablu tv, au intrat pe telefonie mobila cu intenti si spre date, se reuseste a se face o presiune asupra tarifelor si a vitezelor de la orange si vodafone, cistigatorii fiind noii utilizatorii.

    In 5-10 ani internetul va fi asa de ieftin incit va fi oferit gratis, exemplu telefonia fixa de azi, vorbesti moca.

    Sper doar ca vodafonul si orangeul sa se miste un pic mai repede cu tarifele si vitezele, macar acum pe criza asta speculata.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e vorba de internet PE mobil, ci internet mobil (Luni, 23 februarie 2009, 12:31)

      anoa [anonim] i-a raspuns lui Marian

      vad ca mai multi ititori au facut mai sus o confuzie. articolul si oferta se refera la internet mobil (adica ai un modem si il conectezi le laptop sau desktop), nu la internet PE mobil (care inseamna internet pe telefonul mobil).
      ce vreau sa spun e ca vodafone nu vine cu mai nimic nou, in sensul in care tot mestereste de fapt la aceleasi abonamente. ba mareste traficul, ba il micsoreaza, ba jongleaza cu viteza... sa stiti ca viteza e execrabile: desi vorbesc de pana la 7,2Mbps, in mod real viteza medie este de 1 M si merge mai rar pana la 2 Mbps-2 si ceva, dar niciodata nu depaseste 3 Mbps. de fapt clientul plateste (extrem de scump) traficul de 1, 4 sau 8 Mbps, caci viteza e apxoximativ aceeasi la toate abonamentele. cel mai convenabil ca pret mi se pare ab zapp "unlimited" de 5GB trafic, la viteza de pana la 7,2Mbps la 15 euro, jumate de pret fata de vodafone (apropae 30 euro pentru 8GB trafic).
      • 0 (0 voturi)    
        trafic (Marţi, 24 februarie 2009, 21:52)

        sema [utilizator] i-a raspuns lui anoa

        Pai juatate de pret, dar nu e si jumatate de trafic? Care e oferta senzationala atunci? Si sa nu mai discutam de acoperire...
      • 0 (0 voturi)    
        internet mobil + PE mobil (Duminică, 1 martie 2009, 22:09)

        DiDan [anonim] i-a raspuns lui anoa

        Anoa, se pare ca acum bariera intre internet mobil pe laptop si internet pe mobil tinde sa fie desfiintata. Vezi detalii pe http://utestme.com/ .
        Bafta !
  • 0 (0 voturi)    
    completare: abonamentul de 15 euro 5GB zapp (Luni, 23 februarie 2009, 12:34)

    ano [anonim]

    completare: abonamentul de 15 euro 5GB zapp mi se pare rentabil ca pret, in comparatie cu ceilalti. eu nu l-am testat ca viteza.... desi nu cred ca sunt departe operatorii mobili unul de celelalt, reteaua zapp e nmai putin incarcata, asa ca s-ar pute sa mearga mai bine
  • 0 (0 voturi)    
    netul meu mobil (Luni, 23 februarie 2009, 12:39)

    bogdan [anonim]

    Eu de exemplu am luat de la orange si pot sa spun ca viteza masurata pe diverse site-uri imi arata ca de cele mai multe ori navigam la maxim 0,5 Mbps fata de "maxim" 3,6Mbps cat spun ei. Mergea cam 30-40 KB/s. Noroc ca momentan sunt de treaba si te lasa sa-l testezi 15 zile inainte sa intre in vigoare contractul. L-am inapoiat.
  • 0 (0 voturi)    
    Rapandule! (Luni, 23 februarie 2009, 19:06)

    Che Guevara [anonim]

    Astia de la Vodafon sunt mai mult speculanti decat operatori!
    Pe romani i-au pacalit de la inceput si vor in continuare sa dea teapa cu internetul!
    RUSINE!
  • 0 (0 voturi)    
    proasta calitate (Marţi, 17 martie 2009, 21:08)

    rusu [anonim]

    reglementati semnalul ca de o saptamina numai probleme am , si platesc sa pot folosi