Vodafone, a doua amenda pentru spam pe telefonul mobil: 7.000 lei

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 27 februarie 2009, 16:31 Economie | Telecom

Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) a sanctionat operatorul Vodafone Romania cu amenda contraventionala de 7.000 de lei pentru nerespectarea prevederilor referitoare la trimiterea de comunicari comerciale nesolicitate, informeaza Mediafax. Contactati de HotNews.ro, oficialii Vodafone au precizat ca amenda a fost deja platita, nedorind sa faca alte comentarii.

"In luna februarie s-a efectuat o investigatie la S.C. VODAFONE ROMANIA S.A., in urma primirii unei plangeri prin care se semnala o posibila incalcare a dispozitiilor Legii nr. 677/2001. Astfel, petentului i se transmisesera mesaje promotionale pe numarul de telefon mobil, desi la incheierea contractului isi exprimase dorinta de a nu primi astfel de mesaje", a anuntat vineri ANSPDC.

In urma controlului s-a constatat ca petentul isi exercitase si dreptul de opozitie prevazut de Legea nr. 677/2001, fata de primirea prin SMS a respectivelor mesaje.

In acest sens, art. 12 din Legea 506/2004 interzice efectuarea de comunicari comerciale prin utilizarea unor sisteme automate de operare, care nu necesita interventia unui operator uman prin fax ori prin posta electronica sau prin orice alta metoda care foloseste serviciile de comunicatii electronice destinate publicului, fara consimtamantul prealabil al destinatarului.

In consecinta, autoritatea de supraveghere a constatat savarsirea contraventiei de nerespectare a prevederilor referitoare la trimiterea de comunicari comerciale nesolicitate din Legea nr. 506/2004 si a sanctionat operatorul cu amenda contraventionala in cuantum de 7.000 lei.

Vodafone nu este la primul incident de acest fel. In 2007, Vodafone a fost primul operator local amendat pentru spam pe telefonul mobil de catre aceeasi autoritate de supraveghere a prelucrarii datelor cu caracter personal, valoarea amenzii fiind de 6.000 lei. Oficialii Vodafone au declarat la vremea respectiva ca a fost vorba de o campanie de marketing si o eroare de sistem.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3207 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    7.000 ? (Vineri, 27 februarie 2009, 16:39)

    Daniel [anonim]

    La asa o amenda normal ca-si permit sa trimita spam in continuare.
    Ei iau cateva zeci de mii de euro din contractele de publicitate si la urma platesc o amenda de 1500euro.
    Eu cred ca vor mai recidiva daca amenzile raman la acest nivel.
  • +1 (1 vot)    
    Doar amenda? (Vineri, 27 februarie 2009, 17:10)

    Frobenius [anonim]

    Nu este suficienta doar amenda. Cu ce il consoleaza pe cel deranjat ca spammer-ul a primit amenda? Ar trebui sa fie obligati sa plateasca despagubiri tuturor celor pe care i-au deranjat. Pentru fiecare deranj.
  • +3 (3 voturi)    
    voda (Vineri, 27 februarie 2009, 17:14)

    constantin [anonim]

    sa-i amendeze pina "la loc comanda"' m-au inebunit citeva luni cu cite doua spamuri pe zi, despre Touaregul lor; "niste tarani" !
    • +1 (1 vot)    
      volvo (Vineri, 27 februarie 2009, 17:35)

      iasi [anonim] i-a raspuns lui constantin

      eu primesc cu un volvo ieftin cate 4 pe saptamana, ma dispera, ar trebui sa ceara acordul tuturor abonatilor si dupa sa revina cu mesajele
  • +1 (1 vot)    
    Cam putin (Vineri, 27 februarie 2009, 18:00)

    Mihai [anonim]

    Eu am solicitat sa nu-mi mai trimita material promotional si cu toate acestea inca am mai primit o perioada....
  • 0 (0 voturi)    
    Sa trimita cat spam vor, dar.. (Vineri, 27 februarie 2009, 18:01)

    mihai [anonim]

    sa reduca factura corespunzator...
  • 0 (0 voturi)    
    apropo.. (Vineri, 27 februarie 2009, 18:57)

    claonic [utilizator]

    apropo de vodafone.. cum draq e posibil sa sun de pe rds pe vodafone cu 5 centi pe minut, abonament gratuit, inclus in abon de internet, telefon gratuit si la vodafone la abonament sa platesc 11 centi pe acelasi minut dc sun tot pe vodafone..
    E de dous ori si ceva mai ieftin sa sun de pe rds pe vodafone decat sa sun de pe vodafone pe vodafone..
    De aici au banii de isi permit sa plateasca orice amenda... niste nesimtiti... Dupa ani de zile de fidelitate..
    In plus, la abonamentul cel mai comun, e mai scump minutul in vodafone decat la cartela.. astia pe ce draq lume traiesc?
    Abia astept sa vina altii sa ii dea jos de pe piedestalul pe care se cred.. Asta e jecmaneala ce fac ei.. Rusine.. Si mai si suna si spameaza cu tot felul de oferte jalnice..
  • 0 (2 voturi)    
    spam (Vineri, 27 februarie 2009, 19:43)

    Alex19 [anonim]

    In legatura cu spamurile trimise nu comentez, a fost o eroare de sistem mai mult ca sigur, o inregistrare gresite in baza de date privind aceste mesaje.
    Insa, abtineti-va de la comentarii in legatura cu serviciile Vodafone, tarife si asa mai departe. Eu lucrez la call center si vad numai aberatii in comentarii referitoare la tarife etc.
    Nu am avea atatia clienti daca care sa ramana abonati sau pe cartela daca serviciile nu ar fi pe masura ( tarife, taxare, servicii diverse) etc etc.
    Sunati la *222 pentru mai multe detalii si o sa vedeti ca am dreptate.
    Seara faina!
    • 0 (0 voturi)    
      la *222 sa suni tu (Vineri, 27 februarie 2009, 21:34)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui Alex19

      ..si ma anunti si pe mine cand iti raspunde un OM.
      In rest de la Vodafone se porteaza destui, stai linistit.
    • 0 (0 voturi)    
      esti nesimtit, mai alex19! (Vineri, 27 februarie 2009, 21:49)

      vodafonici [anonim] i-a raspuns lui Alex19

      Daca poti scrie asa ceva... Pai ce vrei, mai evident decit comparatia costurilor RCS/VODAFONE, de peste 2 ori mai ieftine decit VODAFONE/VODAFONE? Vodafone e o firma care isi permite sa faca ce vrea in Romania, pentru ca in Romania legea nu se respecta, datorita grijii autoritatilor in acest sens! (vezi "amenda" de 7.000 de lei...) Pina nu se instaureaza in Romania "DICTATURA" LEGII, firme precum Vodafone o sa faca in tara noastra ceea ce in alte tari occidentale nici macar nu viseaza... La fel si alte multinationale! Om trai si OMVedea....
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cloanic (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 10:43)

    Akasha [anonim]

    As vrea sa te vad ca mergi cu telefonul de la RDS oriunde si ai semnal... ei au acoperire doar in marile orase.. e un fel de mobil-fix. Au tarife atat de mici la telefonie, si primesti telefon gratis la abonamentul de internet pentru ca cei de la RCS au cumparat licenta 3G pentru numerele alea, iar daca nu au usage pe numere, o pierd..nu-si permit sa mai liciteze odata pentru ea.. Pentru fiecare serviciu oferit, compania (fie ea Vodafone, Orange, RDS, etc), face niste investitii, si e firesc sa-si doreasca recuperarea investitiilor si maximizarea profiturilor, ca doar nu sunt non-profit sau organizatii de binefacere...In plus, ai de unde alege, exista oferte promotioale cu sute de minute...
  • 0 (0 voturi)    
    vine Romtelecomu' (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 20:53)

    RTL [anonim]

    fiti pe pace...va rupe capu' Romtelecomu' cit de curind cu noua licenta in 430MHz. De acoperire cred ca nu e cazul sa mai discutam...important e sa se miste repede si bine...si sa vedeti apoi tarife...
  • 0 (0 voturi)    
    e de bine sau e de rau? (Luni, 2 martie 2009, 11:35)

    rinpoche [anonim]

    "Ne cerem scuze pentru intarzierea in oferirea unui raspuns. Va asiguram ca Vodafone Romania SA manifesta un interes egal atat pentru aprecierile, cat si pentru nemultumirile utilizatorilor retelei noastre"

    intamplator, chairam primit chestia intr-un email de curand, si nu-mi dau seama: e de bine, sau e de rau?
    • 0 (0 voturi)    
      ..e de bine sau de rau? (Luni, 16 martie 2009, 14:13)

      MACHU PICCH [anonim] i-a raspuns lui rinpoche

      formidabil si extraordinar.... rad foarte rar din motive obiective. dar comentariul a reusit sa ma binedispuna pana la a rade in hohote.............
      membrii pcr aveau un limbaj "de lemn" in sensul ca spuneau multe si nimic. astfel constatam : capitalistii sant mai comunisti.......decat comunistii.......
      sa traiti bine ..............
  • 0 (0 voturi)    
    NU conteaza amenda, tot fac spam! (Vineri, 6 martie 2009, 14:31)

    Arwenn [anonim]

    Am impresia ca oricate amenzi ar plati, nu ii afecteaza atat de tare.Chiar ieri dimineata am primit un sms spam, in care eram anunatat ca sunt reduceri la Praktiker pt orice articol de camping. Sincer, putin imi pasa, nu am avut pana acum onoarea sa am treaba cu acest magazin si nici cand am incheiat contractul cu cei de la Vodafone, nu le-am cerut sa ma anunte de promotiile de la acest magazin sau altele. Bineinteles, nu era nici un numar de telefon, ci continut de sms si atat. Si oricum, amenzile astea sunt infime fata de banii pe care ii primesc cei de la Vodafone pt a face spam....
  • 0 (0 voturi)    
    dirtectproprietar.ro (Duminică, 24 noiembrie 2013, 10:11)

    mihai [anonim]

    eu primesc de 1 an de zile spam-uri de la www.directproprietar.ro. m-am saturat, azi dimineata i-am sunat si le-am spus sa inceteze si mi-au spus ca mercador le-a dat voie, ca au contract cu ei. o sa le fac plangere la garda si la politie. m-au trezit la ora 8 cu sunetul mesajului primit de la ei- nu uita sa-ti pui anuntul pe directproprietar.ro. adica in loc sa dorm , sa ma ridic din pat ca sa le dau lor bani in timp ce ei inca sunt sub plapuma duminica dimineata. ordinarii!