Romtelecom, servicii de internet mobil broadband din aprilie in cateva zeci de orase din Romania

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2009, 15:35 Economie | Telecom

Romtelecom va lansa in luna aprilie a acestui an servicii de comunicatii mobile, atat pentru persoane fizice cat si pentru companii, in cateva zeci de orase din Romania, a anuntat vineri operatorul. Este vorba in special de servicii CDMA de internet mobil in banda larga cu viteze depana la 3,1 Mbps. Primele modem-uri Romtelecom care pot fi conectate la laptop-uri au fost lansate in Oradea din decembrie 2008.

Potrivit oficialilor Romtelecom, reteaua aferenta acestor servicii de comunicatii mobile a ajuns in prezent la peste 150 de statii in tara, iar lansarea serviciilor se va face gradual in raport cu acoperirea retelei.

Noile servicii de comunicatii mobile vor include in special internet broadband mobil, atat low-speed cat si high-speed (cu viteze de descarcare de pana la 3,1 Mbps) si voce in principal la puncte fixe. Terminalele disponibile vor fi in special modem-uri EVDO care vor fi branduite Romtelecom si vor fi furnizate de catre companii precum ZTE, Ubiquam, Huawei sau AnyData.

Reprezentantii Romtelecom nu au oferit deocamdata detalii despre preturile acestor servicii si nici lista exacta a oraselor in care se vor lansa acestea. Un anunt in aceasta privinta urmeaza sa se faca in perioada urmatoare.

Romtelecom ofera aceste noi servicii in baza licentei de comunicatii mobile in benzile de frecvente 410-415/420-425 MHz castigate in luna septembrie a anului trecut. In luna februarie a acestui an, autoritatea de reglementare in telecomunicatii (ANC) a anuntat ca Romtelecom a respectat obligatiile asumate in urma castigarii acestei licente, numarul de statii de baza in functiune indeplinind angajamentele din oferta in procent de 112%, operatorul instaland statii in peste 100 de localitati din 37 de judete, unele dintre localitati avand instalate si functionale mai multe statii de baza.

Prima evaluare a acoperirii geografice prevazute in licenta Romtelecom va fi facuta de autoritatea de reglementare a pietei telecom la data de 31 decembrie 2010, urmand inca doua faze de dezvoltare a retelei care vor fi evaluate la 30 iunie 2012 si 31 decembrie 2013.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

5370 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    concurenta (Vineri, 20 martie 2009, 16:05)

    donache [anonim]

    sa speram ca va fi o concurenta reala ptr. ceilalti operatori care ofera internet mobil
    • +3 (3 voturi)    
      Romtelecom va castiga clienti, RDS doarme (Vineri, 20 martie 2009, 17:46)

      geo [anonim] i-a raspuns lui donache

      RDS au licenta 3G de trei ani si n-au facut nimic oficial, dorm in post
  • 0 (4 voturi)    
    Fara pret nu ne intereseaza. (Vineri, 20 martie 2009, 16:17)

    FLORIN [anonim]

    Servicii de genul asta sunt deja garla in Romania. Daca nu vin cu un pret bun nu ma intereseaza.
    • +3 (5 voturi)    
      NNI (Vineri, 20 martie 2009, 17:40)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Asa si? Chiar crezi ca ne intereseaza parerea ta? :)) Poate sunt alte persoane interesate... ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Internet mobil (Vineri, 20 martie 2009, 16:26)

    Mihai [anonim]

    Intrebarea e daca vor garanta viteza fara a o limita la un trafic de maxim 5-6 Gb (precum ceilalti operatori). Daca nu o vor limita, atunci ar putea deveni o alternativa interesanta.
    • +2 (2 voturi)    
      Inca unul? (Vineri, 20 martie 2009, 16:52)

      Ariel [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Piata devine interesanta pe masura ce creste concurenta. Sa vedem cum se plaseaza Romtelecomul cu noul serviciu fata de ceilalti, daca are o oferta iesita din tiparul celorlalti, ma prinde!
  • +1 (1 vot)    
    modem (Vineri, 20 martie 2009, 16:34)

    titel [anonim]

    Modemurile din Oradea pot fi conectate numai la laptop - uri ?
  • 0 (0 voturi)    
    Geaba cureaua lata !!! (Vineri, 20 martie 2009, 17:07)

    IOI [anonim]

    Degeaba banda larga si viteza mare daca nu poti descarca ce face placere : muzica si filme, programe si aplicatii cu copyright.....:)
  • +1 (3 voturi)    
    un client multumit (Vineri, 20 martie 2009, 17:51)

    k [anonim]

    eu am ADSL de la Romtelecom si sunt foarte multumita. merge brici. vreau sa-mi iau si internet mobil de banda larga. romtelecom are cele mai mici preturi
    • -3 (3 voturi)    
      serios? (Vineri, 20 martie 2009, 23:32)

      admin [anonim] i-a raspuns lui k

      spune-i-o lui mutu p-asta...
      • +2 (2 voturi)    
        Mutu (Sâmbătă, 21 martie 2009, 8:07)

        Mario [anonim] i-a raspuns lui admin

        Nu da cu pietre. Mai ales in cazul in care nu ai acest serviciu de la RTC. Si la mine merge foarte bine. De cate ori am verificat viteza conexiunii mele a iesit in jurul valorii de 5 mega in conditiile in care in contract este tipulata doar viteza maxima de 6 mega, fara sa se stipuleze un minim.

        Cu tarifele e o alta discutie. poate in zona in care stai ai parte de oferte mai bune de la alti operatori.
  • +2 (2 voturi)    
    jos palaria! (Sâmbătă, 21 martie 2009, 0:01)

    koklino [anonim]

    acu 3 ani era cat pe ce sa ma deconectez de la romtelecom.. acu .. in sfarshit sunt o companie adevarata si cu servicii complete si complexe.. dupa 18 vorbesc la fix de sparg , am clicnet cu 4,1 euro si dolce tv cu 2,7 euro.. asa ca au preturi similare cu rds .. dar calitatea e de 10 ori mai buna.. Bravo lor!
  • -1 (1 vot)    
    RTC vs.RDS (Sâmbătă, 21 martie 2009, 8:40)

    gogu [anonim]

    Mai koklino! Ne spui si noua cat dai pe abonamentul pentru telefonul fix? Apoi faci si un total (cu tot cu tva) ?
    • 0 (0 voturi)    
      Calcul (Sâmbătă, 21 martie 2009, 14:22)

      Mario [anonim] i-a raspuns lui gogu

      6,9 tel + 5,9 net (6 mega) + 2,7 dolce = 15,5 € +TVA.
      La Digi nu cunosc.
      • -1 (1 vot)    
        la rds: (Sâmbătă, 21 martie 2009, 14:50)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Mario

        0RON tel + 0RON mobil + 38 RON net (10 mega) + 24 RON tv (cel puţin 60 canale) = 62 RON + observă că RDS e firmă serioasă şi nu apelează la trucul ăla ieftin de a adăuga TVA după, zicând, parcă, "noi am încercat... da` statu` ăsta, uite ce face!" :)
        • +1 (1 vot)    
          RDS vs RTC (Sâmbătă, 21 martie 2009, 18:23)

          Mario [anonim] i-a raspuns lui marius

          Intr-adevar: 15,5€ * 4,30*1,19 = aprox. 80 lei fata de 60 la RDS.
          Dar ce te faci cand:
          1. RDS aduce firul pana in fata usii si apoi te duce cu presul de mai mult de un an ca nu pot da drumul la semnal din motive tehnice sau din cauza ca nu sunt destule cereri in aceeasi scara;
          2. iti spun ca nici nu trag cablu in scara deoarece nu sunt destule cereri?
          Raspuns: ramai la RTC, din pacate.
          Oricum la criteriul calitate nu am niciun motiv sa ma plang de RTC. Asa cum am scris mai sus viteza e intotdeauna in jurul a 5 mega indiferent de ora sau zi.
  • -1 (1 vot)    
    rtc - rds (Sâmbătă, 21 martie 2009, 13:03)

    yo_yo [anonim]

    incep sa se vada efectele plecarii lui ovidiu de la rds la romtelecom
  • +1 (1 vot)    
    rtc vs rds (Sâmbătă, 21 martie 2009, 14:28)

    kokolino@mail.ro [anonim]

    exact yo_yo am citit si eu ca cei mai tari manageri din RDS au fost racolati de cei de la RTC.. (evident au venit cu toate secretele si strategia RDS) o fi si asta o explicatie...

    pt gogo 15euro.. fix, tv si net ( de mare calitate)
    by the way echipamentele RDS sunt Huawei
    iar cele RTC: Alcatel, Simens, Eriscsson
  • +1 (1 vot)    
    update (Sâmbătă, 21 martie 2009, 14:40)

    kokolino [anonim]

    Deutsche Telekom a cumparat grupul ote adica si RTC si Cosmote .. iar cosmote se va rebrandui in T-Mobile si Cosmote negociaza preluarea ZAPP
    asa ca vor deveni "lucru nemtzesc"
  • 0 (0 voturi)    
    Managementul conteaza! (Marţi, 24 martie 2009, 17:22)

    Bob Dylan [anonim]

    Daca toti sefii ar fi ca Botis si nemtii veniti de curand ar fi minunat!
    Pana acum sefii cei mici din teritoriu au fost numiti pe prietenie,relatii,cunostinte.Este chiar valabila remarca Berceanu:unii nici nu au pregatire de specialtate dar au fost numiti,in trecut,pe functii de conducere!
    Hai baieti, terminati cu panaramele din judete!
  • 0 (0 voturi)    
    la case nu prea se inghesuie nimeni (Miercuri, 13 mai 2009, 13:02)

    apach [anonim]

    problema ce amai mare este la case unde,romtelecom si nici rds refuza instalarea pe motiv ca nu au retea libera.pai se poate in sec 21?suntem la mana micilor retelisi de internet care se baga si in gaura de sarpe cu firul lor.....dar calitatea si preturile sunt invers proportionale;in concluzie marea batalie in romania se da pentru cartierele de blocuri.eu sunt foarte nerabdator sa iasa internetul mobil de la romtelecom.
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea cred (Duminică, 24 mai 2009, 14:06)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui apach

      In MM RDS a introus fibra optica la satele din imprejurimile orasului Baia Mare si ale orasului Baia Sprie (unde au ajuns) si se extind si la celelalte blocuri si case care nu au avut niciodata retea CATV din Baia Mare, si cine pun cablu Tv poate sa puna si telefonul fix sau doar telefonul fix!
  • 0 (0 voturi)    
    cum să nu (Duminică, 24 mai 2009, 14:00)

    claudiu [anonim]

    si eu am avut internet pe mobil de la VF si acum am sesiune pe internet mobil de la VF şi merge foarte încet de cel putin 2 ori mai încet decât netul de la RDS! La fel se poate zice si de Orange sunt la fel de nemultumit si de viteza lor de internet pe mobil (am activat internetul pe mobil, cred ca cel de 6 Euro, si că eu am vrut de 2 Euro, dar e activat de pe Prepay"!
    Caci imi iau cel putin 6 EURO/luna pt internetul mobil de pe cartela!
    Si la zap viteza este mica 3,6 MB/sec cam mic eu prefer minim 5 MB/sec si net nelimitat, si pe mobil!
    Ma gandesc sa le fac o propunere celor de la RDS, dar nu vreau sa mi se fure ideea, aşa ce le-o voi spune lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Net. (Marţi, 8 decembrie 2009, 18:35)

    Toni [anonim]

    Sa nu faceti greseala de a va pune pe rom telecom k o sa regretati toata viata . . . ;) internet de toata ****