Orange Romania, cartela prepay gratuita cu 10 minute si 10 mesaje scrise in retea initial

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2009, 13:17 Economie | Telecom

Orange Romania a lansat o cartela grauita care poate fi achizitionata exclusiv online, este livrata gratuit la domiciliu si ofera la activare 10 minute si 10 mesaje scrise in retea, a anuntat joi operatorul de telefonie mobila. Pentru fiecare euro reincarcat clientii primesc si un extra bonus de 10 minute si 10 mesaje scrise in retea. Perioada de activitate a cartelei SIM este de 60 de zile, iar cea de gratie este de o zi.

"Astfel, in plus fata de bonusurile standard din oferta Orange, pentru fiecare euro reincarcat clientii primesc si un extra bonus de 10 minute si 10 mesaje scrise in retea. De exemplu, daca reincarca 2 euro in contul PrePay primesc 20 minute de convorbiri si 20 mesaje scrise in retea. Pentru 25 de euro valoare reincarcata, in contul PrePay se vor acumula 250 de minute si 250 de mesaje scrise in retea, in plus fata de cei 5 euro bonus standard pentru reincarcare.

La prima reincarcare din fiecare luna, clientii Orange PrePay mai primesc un bonus egal cu jumatate din valoarea reincarcata, pentru sume cuprinse intre 4 si 25 de euro. De exemplu, daca fac o reincarcare cu 5 euro, clientii primesc in cont 7,5 euro", se arata in comunicatul Orange.

Mai mult, aceasta oferta online reduce cu 50% pretul oricarei optiuni de „internet pe mobil”. Astfel, clientii isi pot activa o optiune „internet pe mobil” care include 100 MB de trafic si acces nelimitat in portalul Orange World la 2 euro/luna in loc de tariful standard de 4 euro/luna.

Perioada de activitate a cartelei SIM este de 60 de zile

Conform informatiilor Orange, minutele si mesajele incluse sunt valabile 30 de zile. Daca nu este activata cartela in primele trei luni de la comanda, aceasta devine inutilizabila. Perioada de activitate a cartelei SIM este de 60 de zile, iar cea de gratie este de 1 zi.

Cartela poate fi comandata gratuit prin completarea online a unui formular accesibil direct printr-un banner activ pe www.orange.ro/sim-gratuit si pe numeroase alte site-uri partenere.

Saptamana acesta, Richard Moat, directorul executiv al Orange Romania, a decis "din motive personale" sa paraseasca atat conducerea companiei din Romania cat si grupul france Telecom, interimatul fiind asigurat in prezent de catre Thierry Millet, fostul director comercial al operatorului.

La sfarsitul anului trecut, Orange Romania avea peste 10,3 milioane utilizatori (nr. numar de SIM-uri active), in crestere cu circa 6% fata de perioada similara din 2007, si venituri de 1,31 miliarde de euro, cu 6,2% mai mult decat in anul anterior, insa venitul mediu anual pe utilizator a fost de 119 euro, in scadere fata de 130 euro in 2007.


Citeste mai multe despre   























13131 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    perioada de gratie 1 zi (Joi, 2 aprilie 2009, 13:37)

    Aurel [anonim]

    Citez de la http://www.orange.ro/sim-gratuit/

    "Perioada de activitate a cartelei SIM este de 60 de zile, iar cea de graţie este de 1 zi."
    • 0 (0 voturi)    
      multam (Joi, 2 aprilie 2009, 14:16)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Aurel

      Multumesc pentru atentionare...am adaugat informatia in textul stirii.
  • +1 (1 vot)    
    tepari (Joi, 2 aprilie 2009, 13:40)

    tudor [anonim]

    nu le mai faceti atata reclama la orange ca au niste servicii de 2 lei si sunt nesimtiti cu toate aerele de profesionisti de carton! Am fost la ei sa imi schimb abonamentul sau sa-mi fac altul nou si mi-au facut o "mega oferta" de 12 euro ! De fapt mi-am luat super teapa pentru ca minutele date de ei 200 nationale si 100 nationale erau in oferta la ei cu 9 euro iar pe internet daca faceai abonament era la 8 euro! cand am sunat sa cer lamuri mi-au zis "daca ati semnat asta este!"
    • 0 (0 voturi)    
      data viitoare citeste (Joi, 2 aprilie 2009, 21:15)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui tudor

      ... poate data viitoare te uiti inainte sa semnezi
    • 0 (0 voturi)    
      ai luat tzeapa (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 13:40)

      radu [anonim] i-a raspuns lui tudor

      in primul rand trebuie sa te interesezi de oferte cand itzi schimbi abonamentul, in al doilea rand nu semnezi ca prostu, in al treilea rand daca sunai la rezilieri itzi faceau o oferta pe care o negociai direct cu consultantul shi crede-ma ii foarte avantajoasa. ii drept trebuia sa ai 2 ani vechime shi te alegeai cu o oferta frumushica.
      eu am vrut sami reziliez contractu pt un abonament de vreo 5 ani vechime shi mam ales cu un abonament nou cu 5,5 euro ce include 500 de min orange, 85 de min nationale shi la alegere 500 sms orange sau internet pe mobil shi am ales sms-surile. eu zic ca sunt destul de profesionisti a da shi in legatura cu cosmoteu ce dracu il tot laudatzi, pentru ce ? pt faptu ca daca suni din alta retzea pe cosmote itzi respinge apelurile de vreo 3 ori pana il suna pe respectivu, ha shi garanteaza cu bani inapoi daca pierzi semnalu. mai lasatzi sa mance!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e (Joi, 2 aprilie 2009, 13:46)

    Justy [anonim]

    Am incercat sa gasesc oferta careia ii faceti publicitate, dar nu e... Site-ul pare inexistent. Voi verificati ce scrieti? Astia cu telefonia mobila sunt vai de capul lor - am primit dimineata un e-mail de la Vodafone, cu o oferta speciala pt un telefon. Am accesat link-ul la maximum 20 de secunde dupa ce am primit oferta, iar mesajul a fost urmatorul: "Acest produs nu este pe stoc". E tara lui Foaie Verde aici... si nu uitati: ultimul sa stinga lumina!
    • 0 (0 voturi)    
      incearca aici (Joi, 2 aprilie 2009, 14:06)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Justy

      http://www.orange.ro:80/sim-gratuit/index.html?utm_source=mail-sf&utm_medium=email&utm_content=reincarcare&utm_campaign=free-sim
  • +1 (1 vot)    
    Scop (Joi, 2 aprilie 2009, 14:07)

    Ciobanu [anonim]

    Dragii de ei, vor si ei sa aiba informatii despre identitatea celor care folosesc prepay si nu abonament.
    Asa-i ca-s niste dulci? Daca tot s-a dat legea cu urmaritul...
    • +1 (1 vot)    
      Mai informeaza-te (Joi, 2 aprilie 2009, 14:15)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Ciobanu

      Daca te-ai informa mai bine, ai afla ca de exemplu in Italia, nu poti sa-ti cumperi nicio cartela prepay fara acte de identitate, cod fiscal etc. Asa ca nu mai comentati aiurea ca vor astia sa va afle identitatea! Sau e mai bine sa ia toti idiotii cartele si sa sune la 112 sa faca asa zise glume!
      • 0 (0 voturi)    
        te contrazic (Joi, 2 aprilie 2009, 15:17)

        un idiot [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        sa stii ca nu ai in totalitate dreptate, am luat din Italia cartela prepay fara sa ma intrebe nimeni nimic. Legea exista dar probabil din dorinta de a vinde mai mult nu se respecta nici la ei, doar sunt "fratii" nostri. sau nu aveai tu fata de italian....
  • +2 (2 voturi)    
    Alooo, nu face nimeni calcule? (Joi, 2 aprilie 2009, 15:02)

    alma [anonim]

    "Pentru 25 de euro valoare reincarcata, in contul PrePay se vor acumula 250 de minute si 250 de mesaje scrise in retea"

    Deci Orange vrea sa dau eu 25 de euro pentru 250 de minute in retea si 250 mesaje tot in retea???!!! Vai de mine ce mai bonus de reincarcare!!! Si cate minute vorbesc eu de 25 de euro pe langa mirobolantul lor bonus??Da nu mai bine ma duc eu si incarc de la Cosmote cu 5 euro o cartela prepaid si primesc 500 de minute si 500 de sms-uri, e drept, in alta retea?? Geezzz!!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu te inteleg (Joi, 2 aprilie 2009, 21:20)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui alma

      dai 25 de euro
      primesti 37 de euro pe care cumperi ce optiune vrei de x ori
      si mai primesti si minute moka.... lasa-ma frate cu cosmote
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic ca e cea mai buna de pe piatza ... (Joi, 2 aprilie 2009, 17:12)

    paps [anonim]

    beey ...citeste mai bine ...

    pentru 25 de euro ai credit 37,5 Eur in total, si pe langa banii astia (pe care ii consumi cum vrei tu) ai 250 minute in retea si 250 SMS ...

    io zic sa vezi exact ce ai si cu 5 Eur ...sa vezi ca e chiar mai buna decat Cosmote
    • 0 (0 voturi)    
      O daaaaa, bine ca m-ati lamurit! (Vineri, 3 aprilie 2009, 7:38)

      alma [anonim] i-a raspuns lui paps

      In vremuri de criza financiara toata lumea e inebunita sa incarce cartela Orange cu 25 de euro ca sa primeasca 37.5. Eu inteleg ca faceti parte din aia care "au gandit oferta asta" si nu va vine sa credeti nici voua duma pe care ati produs-o! Eu zic ca lumea aia pe care o vizati, n-o sa va completeze formularul lu' peste cu datele personale si nici n-o sa reincarce cu atatia euro pentru simplul motiv pentru ca si acum refuzati sa intelegeti ca noi, utilizatorii, avem pe piata variante mai ieftine si mai bune, denumite generic "Concurenta".
      Daca nu veneau aia de la Cosmote si acum aveam sa platesc 0.60 Euro pentru un minut vorbit in alta parte decat in retea.
      Da nene, eu fac parte din categoria care vrea de 5 euro o gramada de minute fara sa ma intereseze ca nu le vorbesc in reteaua voastra branduita. Nu dau doi bani pe brandul vostru ci vreau oferte bune!
      • 0 (0 voturi)    
        da cine draqu te pune sa reincarci cu 25 de euro (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 13:54)

        radu [anonim] i-a raspuns lui alma

        oferta ii ca un bonus shi eu zic cai destul de avantajos sa primesti 10 min shi sms pe euro reincarcat. nu inteleg de une shi pana une saritzi cu cei 25 de euro. scrie undeva ca trebuie sa reicarci cu 25 de euro, daca vorbesti la telefon mai mult decat respiri nai de cat sal reincarci cu 200 de euro. cat despre concurentza stai linistit ca orange are cele mai bune oferte, shi nus atat de achtitzi dupa clientzi incat sa ajunga in prag de faliment alias cosmote ca la astfel de oferte asta se va intampla. cand a dat cosmote cartele sim gratuite. de cand da cosmote bonusuri la reincarcare asa mari shi da nene shi eu fac parte din categoria celor care vor sa dea 4 euro pentru o gramada de minute shi smsuri intro retzea brunduita care a avuth atata inspiratzie incat sashi dezvolte brandul. cosmoteu mai are de mancat.
  • 0 (0 voturi)    
    ........ (Joi, 9 iulie 2009, 14:59)

    kukiakm [anonim]

    Da, m-am convins acum. Sunt prea multi olteni pe orange. Ce va e greu sa intelegeti oferta aia? am citit-o odata si a fot de ajuns, da voi cat mai aveti de gand sa va contraziceti aiurea? Vad ca majoritatea nu au inteles nimic: nu te pune nimeni sa reincarci cu 25 de euro era doar in exemplu, poti sa bagi si 5, 10, 15, nu are importanta ideea era k primesti bonus jumatate din valoarea de reincarcare plus alte 10 min si sms-uri pt fiecare euro reincarcat de tine in afara de euro bonusul primt .
  • 0 (0 voturi)    
    activare (Duminică, 15 noiembrie 2009, 17:34)

    gigel [anonim]

    cum activez "oferta" asta ca am primit cartela acasa dar imi zice ca am credit 0,01 nu 2 euro?
  • 0 (0 voturi)    
    cartela (Miercuri, 24 martie 2010, 16:03)

    ME ME ME [anonim]

    ce fac daca nu mai vreau sa ajunga cartela la domiciliu?sau poate deloc?ajutati-ma pls
  • 0 (0 voturi)    
    simgratuit (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 13:45)

    adamion [anonim]

    am facut o comanda pe internet de o cartela sim gratuit pe data de 27 martie 2011 am primit raspuns ca o sa primesc cartela la adresa indicata si nici pana in ziua de azi nu am primit cartela vreau sa stiu a fost pacaleala?