Vodafone, minute si SMS-uri in retea la comun pentru utilizatorii de cartela care-si aleg un numar pereche

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 13 aprilie 2009, 17:29 Economie | Telecom

Utilizatorii prepaid ai Vodafone isi pot alege incepand de luni un numar pereche la activarea cartelei, primind in schimb 100 de minute la activare si 100 minute la fiecare reincarcare, care se impart in mod egal intre cele doua numere, a anuntat operatorul. Minutele sunt valabile 30 de zile, pot fi utilizate exclusiv intre cele doua numere pereche, iar cele neconsumate nu se reporteaza. Operatorul a mai lansat un pachet de cinci euro cu doua SIM-uri, care permite activarea de extraoptiuni atat individuale, cat si la comun pentru ambele numere.

Pachetul de cinci euro contine doua numere pereche consecutive, o cartela avand credit initial de 4 euro, iar cealalta credit initial zero, pe ambele numere putand fi activate atat o extraoptiune de 4 euro credit/luna (400 minute in retea, 400 de sms-uri in retea si 20 minute nationale si internationale) ori o extraoptiune de 6 euro credit luna, in urma careia cele doua numere au impreuna 600 de minute in retea, 600 de sms-uri in retea si 20 de minute nationale si internationale. Cu aceasta extraoptiune, doar unul dintre cei doi utilizatori plateste, iar minutele si SMS-urile primite se impart in mod egal intre cele doua numere.

Prima extraoptiune poate fi activata pana la 23 aprilie 2009 si poate fi mentinuta pana in mai 2010. Mai multe detalii aici.

In trimestrul incheiat in luna decembrie 2008, Vodafone a ajuns la peste 9,6 milioane utilizatori pe piata din Romania (nr. numar de SIM-uri active), dar veniturile din servicii au crescut cu doar 1% fata de o crestere de 18,8% in trimestrul similar din anul precedent.


Citeste mai multe despre   






















4121 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 13 aprilie 2009, 20:25)

    jiji [anonim]

    doar abonatilor nu dau nimic astia...dupa 7 ani si nu am decat 30 minute pe luna gratis. e timpul unei schimbari cred.
    • 0 (0 voturi)    
      schimbare (Luni, 13 aprilie 2009, 23:03)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui jiji

      eu am facut schimbarea deja, si tot dupa 7 ani de vodafone... acum sunt orange si nu regret o secunda!
      • 0 (0 voturi)    
        Este numai vina voastra ! (Marţi, 14 aprilie 2009, 8:58)

        Liviu [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

        Este numai vina voastra !
        Cine nu cere nu primeste !

        Ei sunt disperati sa nu pleci din retea!
        Daca ii suni si le spui ca vrei sa reziliezi contractul, iti dau multe minute la pret mic.
        Exemplu actual: 500 min/retea + 60nationale la 5 Euro + TVA

        Voi chiar nu stiati ?
    • 0 (0 voturi)    
      AAA (Luni, 15 iunie 2009, 13:23)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui jiji

      Cereti si va vor da! Am in familie 2 exemple clare: 300 min in retea + 150 min nat + 100 sms=8euro tva inclus; 280 min retea+125 nat+100 sms= 6,5euro tva inclus
  • 0 (0 voturi)    
    .si eu.... (Marţi, 14 aprilie 2009, 7:16)

    amicu [anonim]

    ........am facut la fel !!!!!! am trecut de la vodafone la orange, dar dupa 10 ( zece ) ani ! imi pare rau ca nu am facut-o mai devreme !!!!!! orange au cele mai bune abonamente !!!!!!! .......folositi portabilitatea !
  • 0 (0 voturi)    
    too little too late (Marţi, 14 aprilie 2009, 8:55)

    Catelu [anonim]

    Vodafone a pierdut pozitia de leader si ii va fi extrem de greu sa recupereze odata ce alti operatori au dobandit masa critica de abonati necesara.
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 14 aprilie 2009, 15:46)

    Lucian [anonim]

    Cineva e de la Orange pe aici. Baieti, nu e frumos, nu v-au invatat parintii vostri?
  • 0 (0 voturi)    
    nu pentru toti (Marţi, 14 aprilie 2009, 16:25)

    carmen [anonim]

    "Ei sunt disperati sa nu pleci din retea!
    Daca ii suni si le spui ca vrei sa reziliezi contractul, iti dau multe minute la pret mic.
    Exemplu actual: 500 min/retea + 60nationale la 5 Euro + TVA"

    asta nu este valabil decat pt prietenii angajatilor de la vodafone , pentru muritorii de rand, nu se aplica,pot pleca linistiti!
  • 0 (0 voturi)    
    pe naiba (Joi, 16 aprilie 2009, 15:36)

    be bee [anonim]

    Oameni buni, in decembrie 2008 am portat numarul de la Vodafone la Orange. MARE PROSTIE...
    Am numai probleme cu Orange, am ajuns pina la ANC si la OPC. Nu mi-au portat corect tehnic numarul si am numai probleme.
    Si asta este confirmata de cei de la ANC. La portare vreo 5 zile nu puteam fi apelat, cica numar inexistent, apoi am avut probleme cu partea de date, si mai nou de vreo luna serviciul Non Stop nu functioneaza corect.
    Asa ca lasati-ma cu reclamele la Orange, toti sunt o apa si un pamint, incepind cu Vodafone si terminind cu Cosmote.
    Aaaaaa, si acum mai nou la Orange, daca suni la Serviciul Clienti trebuie sa platesti.
    Sa va fie de bine daca sunteti multumiti de Orange, eu NU sunt.