Orange a lansat un abonament de acces nelimitat la internet atat pe computer cat si pe telefonul mobil

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:24 Economie | Telecom

Orange Romania a lansat un abonament de acces nelimitat la internet atat pe computer cat si pe telefonul mobil, la pretul de 12 euro (plus TVA), a anuntat miercuri operatorul. Abonamentul ofera acces la internet prin doua cartele SIM, una utilizata cu abonamentul de voce ce permite si conectarea la internet de pe telefonul mobil si o cartela dedicata pentru internet, pentru acces de pe un computer desktop sau laptop. Abonamentul include trafic de date de 2 GB pentru navigare la viteze 3G+ de pana la 3,6 Mbps, urmand ca traficul suplimentar sa se realizeze la o viteza de pana la 128 kbps, fara a fi tarifat.

Traficul inclus este impartit astfel: 1,5 GB pe cartela utilizata in modemul din PC si 500 MB pe cartela utilizata in telefonul mobil.

Conform informatiilor operatorului, clientii care au deja un SIM de voce si nu doresc un alt numar de telefon pot sa activeze acest nou abonament pe SIM-ul de voce deja utilizat si sa achizitioneze doar SIM-ul de date pentru computer.

La sfarsitul anului trecut, Orange Romania avea peste 10,3 milioane utilizatori (nr. numar de SIM-uri active), in crestere cu circa 6% fata de perioada similara din 2007, si venituri de 1,31 miliarde de euro, cu 6,2% mai mult decat in anul anterior, insa venitul mediu anual pe utilizator a fost de 119 euro, in scadere fata de 130 euro in 2007.


Citeste mai multe despre   






















7032 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    excelent! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:40)

    sadwank [anonim]

    Hai ca sinteti pe drumul cel bun! Intr-un an, doi o sa scoateti un abonament cu aproape aceleasi performante la internet ca Vodafone.
    • 0 (0 voturi)    
      care performante??? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:59)

      catalinux [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Inteleptule, baga un link te rog cu performantele Vodafone vis-a-vis de Orange si Zapp ca inteleg ca sunt peste toti in acceptiunea ta.
      Rusine mie daca nu sunt documentat cum trebuie.
      Din ce am gasit eu, lucrurile stau in felul urmator:
      Vodafone nu are asa ceva. Punct.
      La Vodafone puteai sa ai internet pe mobil si separat pe un alt abonament daca voiai sa ai si pentru PC, fie el laptop sau desktop.
      La Orange era singura optiune cat de cat pe aproape de ce imi doream, adica sa pot avea prin acelasi SIM transfer de date, cand pe telefon, cand pe PC prin intermediul modemului unui telefon mai destept aka Smartphone.
      Si am renuntat la ambii operatori, inclusiv Zapp (oferta asemanatoare Vodafone) la momentul respectiv.
      Oferta este oferta dar destul de scumpa, mai ales in vremurile astea de criza.
      Te astept cu un link si cine stie, poate ma faci sa ma razgandesc!
      Oricum astept vremurile in care sa nu mai fie reclamele mincinoase din partea tuturor operatorilor. "Trafic nelimitat in orice noua oferta scot". Trafic nelimitat era si in vremurile cand stateai si plateai traficul la MB. Erai limitat de costuri. Si acum la fel, esti limitat la cei 1, 2, 3, 4, X GB trafic inclusi in abonament in functie de tipul fiecaruia. Vrei mai mult, ca si atunci platesti nenica. Deci Nelimitatul lui Peste.
      Toate cele bune!
      Bafta!
      • 0 (0 voturi)    
        performanta sau altceva (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:38)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui catalinux

        Stai asa, ca vorbim de doua lucruri diferite.
        Bineinteles ca e un lucru bun sa ai acelasi abonament de internet atit pe mobil cit si pe laptop, desi nu prea ii vad rostul atita timp cit ai o limita pe telefon si una pe laptop. Nu e ca si cum ai avae doua abonamente? Ma rog, probabil pretul e mai mic, n-am stat sa verific.
        Numai ca eu vorbesc de performante si stiu ce vorbesc pentru ca am internet de la Orange atit pe mobil cit si pe laptop. Din cauza vitezei foarte mici, a faptului ca device-ul lor da rateuri la instalare dar si ca dupa ce ma conectez (in Bucuresti) am probleme cu viteza (uneori nu se conecteaza 3G, ci mai jos) dar si cu conexiunea in sine (sa nu mai zic de mers prin tara, cu trenul, masina sau in alte orase) am fost nevoit sa-mi iau internet si de la RDS. Deci eu vorbesc de performante.
        Am avut ocazia sa testez si un "sapunel" de la Vodafone, (din Bucuresti, e adevarat) si calitatea mi s-a parut mult mai buna. In plus, prietenul care il detine nu s-a plins niciodata, pe cind eu am fost cu laptopul chiar in service pentru ca driverele nu se instalau (am incercat pe 3-4 calculatoare, configuratii diferite). Pina la urma i-am dat de cap: trebuie sa cuplezi device-ul pe USB imediat dupa ce ai instalat windows-ul.
        Zici de un link? Citeste http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=1282 strict pe partea cu performantele. In ce priveste "unificarea" abonamentelor, nu stiu ce sfat sa-ti dau din moment ce eu platesc acum 3 abonamente la internet desi nu folosesc, la un moment dat, decit unul singur.
    • 0 (0 voturi)    
      completare (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:13)

      catalinux [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Nu neaparat platesti ce depasesti in plus asa cum am zis mai sus . Ori platesti ce depasesti (era mai inainte), ori iti micsoreaza rata de transfer asa cum de fapt au in acest moment cei trei operatori importanti de pe piata...
  • 0 (0 voturi)    
    totusi zapp (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:05)

    alex [anonim]

    ramane in top la oferte de date http://www.zapp.ro/internet-date/zapp-easy/
    la banii respectivi iti mai dau si nu stiu cate mii de minute in retea, zeci nationale si messenger
    • 0 (0 voturi)    
      ...sigur (Joi, 23 aprilie 2009, 14:48)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui alex

      zapp is cam trag in piept clientii care nu citesc cele 12 pagini de contract. In ideea ca la zapp de exemplu poti sa reziliezi contractul doar in ultimile doua luni de abonament ale fiecarui an, dupa care se prelungeste automat pe inca un an, iar daca oferta lor nu mai este rentabila ...trebuie sa astepti sa se termine anul. Cel putin eu am fost in situatia acesta si nu am putut sa scap de abonament dupa ani de la contract. Foarte posibil sa mai fie si alte lucruri bine gandite in paginile alea multe.
      Toti ceilalti operatori obliga la 1 an (eventual 2) de contract motivand costurile de promovare catre client a produsului si costurile de conectare, ceea ce suna rezonabil, la Zapp se pare ca si clientii existenti si conectati suporta aceste obligatii an de an ...poate o fi cinstit in ochii altora dar personal prefer sa platesc mai mult, chiar pe servicii mai proaste in alt loc (desi ma indoiesc ca e cazul) ...sunt mai romanitc din fire :)
      p.s. e posibil ca intre timp lucrurile sa nu mai stea la fel, dar daca esti patit o data nu ai altruismul sa mai incerci din nou caci sansa e ca daca nu patesti la fel, tot bine sa nu iti fie.
  • 0 (2 voturi)    
    100% (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:09)

    Dorian [anonim]

    Cu siguranta Vodafone are servicii mai bune din punct de vedere al conexiunilor de date, si ma refer la stabilitate+viteza. A, sa nu vorbim de jongleria Orange de a inregistra doua SIM-uri in retea pt un singur abonament. :))))) Mai trimit si cartele pre-pay gratis prin posta mai nou. M-am lamurit cu veridicitatea statisticilor ce tin de numarul de clienti GSM din Romania. Eu reprezint vreo 10 clienti cu cate sim-uri active am prin casa. Penibil. :))))
    • +1 (1 vot)    
      cartele (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:51)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Dorian

      stai linistit, si vodafone trimite cartele prin posta. chiar saptamana trecuta m-au sunat sa-mi ofere una gratis
      • 0 (0 voturi)    
        Si Cosmote (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:33)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui marius

        impartea prin oras, acu vreo doua saptamani, cartele cu 1 Euro.
  • -1 (1 vot)    
    degeaba dau netdaca nu merge si pe blackberry (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:26)

    adi [anonim]

    degeaba dau netdaca nu merge si pe blackberry

    internetul pe care vi-l dau astia este existent de ani buni pe pietele din afara si nu este compatibil cu noile generatii de telefoane mobila

    spre exemplu daca doriti sa va conectati un telefon de tip blackberry (pentru navigator si un client de mail pop) or sa incerce sa va bage pe gat un abonament de 30E motivand ca nu au suport pt blackberry la internet

    atat vodafone cat si orange sunt in aceeasi oala de curve corporatiste
    • 0 (0 voturi)    
      blackberry e noua generatie? :) (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:28)

      MM [anonim] i-a raspuns lui adi

      Normal ca mege internetul pe blackberry. Insa merge exact ca pe orice alt telefon de "noua generatie". Abonamentul special insa ofera PUSH e-mail (nu pop). Exista (mai nou) si alte telefoane care ofera PUSH e-mail (MS Exchange si chiar Yahoo) fara abonament special.
  • 0 (0 voturi)    
    Internet "nelimitat" (Miercuri, 22 aprilie 2009, 21:10)

    alex [anonim]

    Eu internetul mobil il am tot de la orange, dar fara abonament, ci prepay si il folosesc si pe PC prin bluetooth. Viteza de trafic este limitata la 500kbps (modem 3G), dar pot naviga pe internet doar si download de max 10 mB fisierul. Oferta asta este buna, traficul nefiind restrictionat, dar pentru cei carora nu le plac facturile prepay-ul este ok. Cred ca va mai dura un an pana cand se va implementa standardul wiimax iar atunci nu cred ca se va mai restrictiona viteza.
    • 0 (0 voturi)    
      doar (Joi, 23 aprilie 2009, 7:10)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui alex

      daca constructorii de telefoane integreaza tehnologia wiimax, ceea ce nu pare sa se intample prea curand, mai ales acum cu criza. vb de europa, nu stiu cum e cu wiimax-ul peste balta.
  • 0 (0 voturi)    
    abonament (Joi, 23 aprilie 2009, 9:11)

    flendurica [anonim]

    eu am un astfel de adonament din 2008, iar contractul semnat cu orange prevede ca viteza scade la 128 kbs, dupa terminarea pachetului de 1,5 GB si nu sub 128 kbs cum scrie in stire, prevedere nerespectata de orange pentru care este depusa o reclamatie
    • 0 (0 voturi)    
      orange rahat (Miercuri, 5 august 2009, 1:47)

      darius [anonim] i-a raspuns lui flendurica

      128 kbs e banda de net la kre e impartita la mai multi abonati.flendurica si eu am abonament la ei e un rahat de net din partea mea foarte scump...
  • 0 (0 voturi)    
    sfatuitima ce net sami iau si ce viteza (Marţi, 23 iunie 2009, 0:43)

    nita [anonim]

    vreau sami trag net dar nu ma pricep cu vitezele astea.care e mai buna ?ce firma e mai buna ?
    vodafone orange?