Nokia E52, un nou telefon de business la care bateria tine pana la 28 de zile, va fi lansat in Romania in trimestrul trei din acest an

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2009, 14:05 Economie | Telecom

Nokia E52
Foto: Nokia.com
Nokia a prezentat miercuri la Varsovia in premiera mondiala cel mai nou telefon din seria sa de business - E52, terminal despre a carui baterie producatorul finlandez sustine ca are o perioada de stand-by de pana la 28 de zile. Telefonul va fi lansat in trimestrul trei din acest an, inclusiv in Romania, iar pretul recomandat pentru retail este de 245 euro (fara taxe).

Jan Kolimar, seful Nokia pe zona Europei Centrale si de Est, a precizat pentru HotNews.ro ca noul telefon va ajunge in Romania in trimestrul trei din acest an, in jurul datei lansarii pe plan international.

E52 este un telefon construit in jurul bateriei, producatorul sustinand ca aceasta ofera opt ore de convorbiri si tine pana la aproape o luna cand este in stand-by. Pretul recomandat pentru retail este de circa 300 euro cu taxe incluse. Terminalul are un display de 2,4 inchi si vine la pachet cu un card de memorie de 1GB.

Nokia sustine ca este cel mai subtire smartphone al sau, respectiv 9,9 mm. E52 dispune de asemenea si de un sistem de diminuare a zgomotelor de fundal in timpul convorbirilor.

Kolimar nu a dorit sa dea informatii despre mersul operatiunilor Nokia din Romania si nici despre evolutiile financiare pentru zona Europei Centrale si de Est.

Detalii si aici.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

29356 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sigur e e52? (Miercuri, 6 mai 2009, 14:11)

    a [anonim]

    sigur e e52 si nu e55? ca ala are exact aceleasi specificatii, si daca multe pot fi la fel, grosimea de doar 9.9 imi vine greu sa cred ca poate fi identica.
    o poza se poate? sau link?
    • 0 (0 voturi)    
      E55 vs E52 (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 14:33)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui a

      Diferenta e tastatura, e55-ul are QWERTY cate doua per tasta, asta are tastatura traditionala de telefon.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e e55 sunt doua modele asemantoare (Joi, 25 iunie 2009, 14:04)

      aaaaa [anonim] i-a raspuns lui a

      Diferenta dintre astea doua este ca e55 are tasatura optimizata pentru mesaje
  • 0 (2 voturi)    
    nu este E55 (Miercuri, 6 mai 2009, 14:25)

    hazard [anonim]

    dar este cam aceiasi branza...diferenta majora ar fi ca e55 are tastatura half-qwerty. Nokia a imbunatatit randamentul telefoanelor ca si consum de energie, insa tare ma indoiesc ca va avea autonomie asa de mare...poate doar daca nu il folosesti deloc ...
    • +4 (4 voturi)    
      stand-by (Miercuri, 6 mai 2009, 14:35)

      nou [anonim] i-a raspuns lui hazard

      stand-by inseamna exact ca nu-l folosesti deloc :) ... zilele alea multe de stand-by inseamna ca tel sta pe masa si nu-l atingi ;)
    • +4 (4 voturi)    
      autonomie (Miercuri, 6 mai 2009, 14:37)

      calin [anonim] i-a raspuns lui hazard

      pai scrie clar ca pana la 28 de zile in standby, deci nu il folosesti deloc...
  • 0 (0 voturi)    
    Este E52 (Miercuri, 6 mai 2009, 14:36)

    Stefan [anonim]

    Este intradevar E52. Versiunea mai slabuta ca dotari a lui E55. In primul rand tastaturile difera. E55 este half qwerty, pe cand la E52 este clasica de telefon.
    Link:http://www.nokia.ro/link?cid=PLAIN_TEXT_1270810
    • 0 (0 voturi)    
      egal (Joi, 7 mai 2009, 16:09)

      geo [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      este practic acelasi telefon, difera doar tastatura....exact asta face si diferenta de bani intre unul si altul! ...cititi cu atentie siteul nokia!
  • +2 (2 voturi)    
    28 de zile (Miercuri, 6 mai 2009, 14:41)

    ady624 [utilizator]

    28 de zile? Poate doar dacă locuiești sub celula GSM. Cu cât ești mai departe de celulă, cu atât randamentul emisiei/recepției e mai slab și bateria se consumă mai repede. Dacă locuiești într-o zonă cu semnal slab, bateria se va consuma mult mai repede. Eu n-am prea reușit niciodată să ating specificațiile date de ei, indiferent de unde m-am aflat (cu o sumedenie de telefoane, în majoritatea lor Nokia). Evident, 28 de zile înseamnă nici un apel, nici un SMS, nici un internet, nimic. Lași telefonul pe măsuță o lună fără să te atingi de el.... Atunci întreb, la ce-mi mai trebuie??!

    Care este valoarea S.A.R. care ar trebui să înceapă să-i intereseze mai mult pe Români decât zilele de standby? Cel mai bun telefon din acest punct de vedere pe care l-am avut a fost 9300i. Nici E90 nu e departe. Altele sunt adevărate cuptoare cu microunde când sunt puse la ureche...

    Adrian
  • +2 (4 voturi)    
    md (Miercuri, 6 mai 2009, 15:00)

    hm [anonim]

    nu inteleg ce va luati de standby, toti le dau si toti mint sau spun adevarul la fel de mult. ce e imporant si merita mentionat e ca va fi cu siguranta mai rezistent decat e51, avand bateria mult mai mare. sunt date si nr de ore de convorbire

    daca standby-ul e mult mai mare ca inainte, chit ca e exagerat, sigur tine ceva mai mult. la fel si la orele de convorbire.
  • +2 (2 voturi)    
    Nokia... (Miercuri, 6 mai 2009, 15:21)

    ady624 [utilizator]

    http://www.nokia.ro/link?cid=PLAIN_TEXT_1270810

    Dragă Nokia, egalizator este golul. Șmecheria aia software care ajustează nivelul diferitelor frecvențe din spectrul audio se numește Egalizor. Uh...

    Interesant cum nu se spune nimic despre SAR pe site ci se face o trimitere la site-ul Nokia în engleză care nu spune nimic despre E52.

    Iată câteva valori (la ureche):
    E51 - 1.34 W/kg
    E75 - 1.20 W/kg
    E61i - 0.90 W/kg
    E50 - 0.86 W/kg
    E61 - 0.79 W/kg
    E61i - 0.69 W/kg
    E90 - 0.65 W/kg
    9300i - 0.29 W/kg

    Sursa: http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

    Ar trebui luate în calcul și aceste valori la alegerea unui telefon mobil, nu doar timpul de standby. Pentru că este foarte posibil ca în timp, aceste valori să aibă ceva de spus. Nu există dovezi care să arate că suntem afectați de radiații, dar sunt oameni sensibili la ele. ICNIRP specifică o valoare maxim admisă de 2.0 W/kg.

    Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      Completare (Miercuri, 6 mai 2009, 15:43)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      Linkul http://www.nokia.ro/link?cid=PLAIN_TEXT_1270810 a fost furnizat de Ștefan, mai sus.

      Mulțumesc,
      Adrian
  • -1 (1 vot)    
    Sonor (Miercuri, 6 mai 2009, 16:42)

    bibicu13 [anonim]

    Daca se aude la fel ca E51 atunci mai bine ma spal pe cap cu el.

    Taves bahtalo !!
  • 0 (0 voturi)    
    hands on (Miercuri, 6 mai 2009, 16:50)

    chiar el [anonim]

    avetzi aici shi un video
    http://www.gsmarena.com/nokia_e52_announced_doesnt_bring_many_surprises-news-899.php
  • 0 (0 voturi)    
    haha (Miercuri, 6 mai 2009, 23:09)

    Dan [anonim]

    Un E51 restilizat, probabil un mic update de soft si cu o capacitate mai mare a bateriei. E51-ul meu ma tine undeva 7-8 zile standby(daca nu folosesc 3G)

    28 de zile mi se pare o poveste frumoasa - chestia mai mult de marketing - menita sa atraga atentia (apai daca pe urma se adevereste ca tine numai 10-11 zile ...nu conteaza. Oricum , timpul ala de standy spus de producator e in 90% dintre cazuri, imposibil de atins de un utilizator normal.
    • 0 (0 voturi)    
      Alt telefon (Luni, 18 mai 2009, 18:24)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Este cu totul alt telefon.
      Nu este simplu upgrade de soft.
      Are alt procesor, 600Mhz fata de 396Mhz la E51.
      Are GPS, modemuri mai rapide, accelerometru, camera mai puternica, web browser mai bun inclusiv cu java, suport mai puternic pentru formate video, etc.
      Chiar daca arata la fel este altceva.
      Eu am E51 de care sint foarte multimit, dar cred ca as vrea sa cumpar noul model (cred ca va apare la toamna).
  • -2 (2 voturi)    
    Nokia sucks - Samsung rulez (Joi, 7 mai 2009, 10:52)

    Samsung Fan [anonim]

    Indiferent de ce telefoane va lansa Nokia, tot Samsung e mai bun.
    • +2 (2 voturi)    
      Visezi (Joi, 7 mai 2009, 14:48)

      Nokia Fan [anonim] i-a raspuns lui Samsung Fan

      La ce e mai bun, la LCD-uri si aspiratoare, ca la telefoane....
    • 0 (0 voturi)    
      la baterii? (Joi, 7 mai 2009, 20:27)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Samsung Fan

      3 samsunge am avut si, la toate 3, bateria ajungea repede la una-doua zile de viata in conditii de exploatare normale; scuteste-ma cu coreenii, sunt slabi de tot
  • +1 (1 vot)    
    E51 (Joi, 7 mai 2009, 12:37)

    hic sunt leones [utilizator]

    are specificate 13 zile de stand-by insa majoritatea utilizatorilor raporteaza o medie de maxim 3 zile (la mien e vorba de 2) deci daca ar tine dublu (adica 4 zile) eu ma declar multumit; ma refer la E55 pentru ca E52 vine cu specificatii mai slabe.
  • 0 (0 voturi)    
    nokia e52 review (Sâmbătă, 9 mai 2009, 3:50)

    andrei [anonim]

    www.itsagadget.com/2009/05/a-smartphone-nokia-e52.html
    • 0 (0 voturi)    
      nokia e52 (Marţi, 2 iunie 2009, 0:19)

      narcyss [anonim] i-a raspuns lui andrei

      fratilor e acelasi tel ca si e55 numai ca are tastatura normala in loc de qwerty.e identic telul in toate privintele.asta in seamna ca e si asta f destept.eu unul astept e55-ul pt qwerty mai ales fiind obisnuit cu a mea de la un sonyericsson p1.
      oricum cred ca in conditii normale de utilizare trebuie sa tina ceva bateria, in rest nimic de reprosat, poate nu ii trebuia neaparat gps dat fiind ecranul de doar 2,4.cred ca pt gps iti trebuie cel putin 2,8 inchi.e bine totusi ca are pachetul complet de functii si ca nu e o caramida precum alte telefoane.
  • 0 (0 voturi)    
    e52 (Sâmbătă, 15 august 2009, 19:36)

    Victor [anonim]

    E bestial ca si design.
    Dupa FIX 2 ani de utilizare nokia e51 (extrem de multumit de el) am trecut la e52.

    Dupa 1 zi de folosire, am observat ca softul da rateuri.
    Astept versiunea noua.
    SAR-ul e cam maricel 1.05
  • 0 (0 voturi)    
    e52 (Miercuri, 9 septembrie 2009, 7:54)

    cristi [anonim]

    tel este praf fratiilor nu rezista atata bateria tine ca la un tel normal. mi la m cumparat din mag orange cu bani jos 1250 roni si mi s a stricat dupa 7 zile de folosire,la m dat la reparat si dupa accea iar mi s a stricat dupa numai o zi....asa ca e un tel nereusit dupa mine...
  • 0 (0 voturi)    
    il am si eu (Vineri, 11 decembrie 2009, 13:53)

    nik [anonim]

    am si eu telefonul acesta e52 si in primul rand cand am ales sa cumpar acest telefon m-am bazat pe bateria acestuia din cauza fostului telefon care nu ma tinea bateria mai mult de 2 zile,ce pot spune am fost foarte uimit cand am obs k la acest tel chiar tine bateria (dupa prima incarcare ma tinut 5 zile dar va dati seama toata ziua butonam la el, acm ma tine constant 1 sapt),este o alegere buna.sa va spun si unul dintre defectele acestui tel,camera foto ku totul ca este de 3,2Mpix nu sunt multumit de ea.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant (Joi, 11 martie 2010, 21:13)

    calin [anonim]

    pe mine m-ar interesa un http://ipremii.com/index.php?r=shM

    are cineva?