88 milioane lei pentru implementarea sistemului de prescriptie medicala electronica din Romania

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2009, 12:59 Economie | Telecom

Monitorizarea in timp real a necesarului si consumului de medicamente in Romania, eliminarea erorilor de medicatie si a fraudelor din actualul sistem de prescriptie sau prelucrarea si schimbul de informatii medicale sunt cateva din facilitatile pe care le va aduce un proiect de implementare a sistemului national de prescriptie electronica, in valoare de 88 milioane lei, finantat prin fonduri europene, a anuntat marti Ministerul Comunicatiilor (MCSI). Acest prim contract de finantare in domeniul e-sanatatii, aprobat de minister, beneficiaza de fonduri nerambursabile de 71 milioane de lei.

Sistemul isi propune sa imbunatateasca calitatea actului medical si sa optimizeze costurile serviciilor medicale prin monitorizarea in timp real a necesarului si consumului de medicamente in Romania, eliminarea erorilor de medicatie si a fraudelor din actualul sistem de prescriptie, implementarea unui sistem de control/supervizare a prescriptiei, prelucrarea si schimbul de informatii medicale si accesul cetatenilor la servicii de sanatate de calitate.

Prescrierea electronica reprezinta un sistem suport care sustine medicul in actul medical de prescriere a medicamentului prin suportul de decizie si informatia necesara, asigura transferul electronic al prescrierei catre farmacist si creaza baza nationala de date pentru inregistrarile electronice ale medicamentelor prescrise.

Conform informatiilor ministerului, beneficiarii  proiectului vor fi cele 44 de Case de Asigurari de Sanatate, aproximativ 30.000 medici si 5.350 farmacii care au contract cu casele judetene de asigurari de sanatate dar si cei aproximativ 12.000.000 de asigurati in sistemul asigurarilor de sanatate din Romania.

Ministerul Comunicatiilor a mai anuntat ca in prezent un numar de aproximativ 35 de proiecte ale unitatilor sanitare publice sunt in procesul de evaluare in vederea finantarii din fonduri structurale, proiectele fiind depuse in cadrul operatiunii 4 „Sustinerea implementarii de solutii de e-sanatate si asigurarea conexiunii la broadband, acolo unde este necesar” – la nivel local.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1586 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Si cine va realiza acest produs soft? (Marţi, 12 mai 2009, 14:26)

    It guy [anonim]

    Daca acest produs soft va fi realizat de catre o firma straina, si acesti banii vor merge iara in afara tarii, puteti sa va dati demisia!!!!
    Licitatia ar trebui organizata doar cu firme romanesti fara capital strain. Avem peste 10 astel de firme in tara care au resursele necesare de programatori sa realizeze acest proiect.
    Pariu cu voi ca licitatia va fi castigata de nemti, care au ca si resurse tot programatori romani prin firme intermediare din romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Siveco? UTI? Asesoft? (Marţi, 12 mai 2009, 14:42)

    Wasile [utilizator]

    Bursa pariurilor s-a deschis... care din cei trei dă șpagă mai mare și câștigă un proiect care implică o bază de date, niște conexiuni la net și un site care învelește baza aia de date?
  • 0 (0 voturi)    
    Off (Marţi, 12 mai 2009, 15:34)

    gina [anonim]

    Daca merge la fel ca SIUI mai bine s-o lase balta ca mor pacientii pina reusesc sa intre in posesia medicamentelor!!!
    • 0 (0 voturi)    
      siui (Marţi, 12 mai 2009, 16:47)

      nenurodica [anonim] i-a raspuns lui gina

      pocarie
    • 0 (0 voturi)    
      Starea de sanatate (secret personal) expusa public (Marţi, 12 mai 2009, 19:27)

      1az9 [anonim] i-a raspuns lui gina

      ...of si of...Este bine asa? Totul la vedere? Omul depersonalizat si chiar posibil santajat ? De ce trebuie sa se cunoasca secretul starii de sanatate a cetatenilor si medicatia lor? Ce se poate face cu aceste date? Va rog frumos sa explicati aici,...daca cineva s epricepe...Unde poate a se ajunga...ofofof
  • 0 (0 voturi)    
    concluzie (Marţi, 12 mai 2009, 16:02)

    Adi [anonim]

    SIVECO nu este firma de casa PD-L+PSD. Avem alti cotizanti deci normal ca acestia sa fie recompensati cu ceva bani publici.
    Si cand sistemul, care in mod sigur va fi cel mai performant din Europa si va inlatura toate futisagurile din sanatate, va fi aproape gata de implementat vor fi trecut cam 4 ani, cand vor fi alte alegeri, altii vor cotiza si bineintles vom finanta un alt proiect in acest scop.
    Concluzie: exista un mecanism perpetum mobile
    (made in ROMANIA)
  • 0 (0 voturi)    
    Si cum va functiona sistemul? (Marţi, 12 mai 2009, 18:38)

    Irina [anonim]

    Pentru Hotnews:
    Va rog frumos sa va documentati pentru noi si sa explicati, pas cu pas, si cum anume se presupune ca va functiona sistemul.
    Cum anume va ajuta pacientul roman? Dar pe medici? Dar pe farmacisti?
    Cum va elimina sistemul fraudele (despre care, daca se stie ca exista, de ce nu prea auzim ca au fost demascate?).
    Cum va "sustine medicul in actul medical de prescriere a medicamentului prin suportul de decizie si informatia necesara" ?(foarte fain in teorie).
    Cum va "asigura transferul electronic al prescrierei catre farmacist"? (asta e minunata...)
    Si cum va construi "baza nationala de date pentru inregistrarile electronice ale medicamentelor prescrise"? Si, mai ales, ce va face cu ea? O va face publica, gratis, cumva? Ar fi tare interesant...
    Pe urma, cum s-a spus si mai sus, ar fi interesant de urmarit licitatia...
  • 0 (0 voturi)    
    Pai asta face si SIUI fara partea on-line (Marţi, 12 mai 2009, 19:54)

    maria [anonim]

    E cumva un caz de nu stie stanga ce face dreapta ? CNAS are contract din 2003 cu firma SIVECO pentru Sistemul Informatic Unic Integrat (SIUI), foarte complex ma gandesc, de le-a luat 4 ani sa-l faca si abia in 2007-2008 a fost implementat.
    http://medic-de-familie.blogspot.com/2009/05/cmr-siui-nu-este-functional.html
    Implementat prost, evident, nefiind functional complet nici acum. Probleme sunt la bazele de date existente deja ale institutiilor care trebuie sa foloseasca SIUI (casa de pensii, evidenta populatiei, adm financiara, casele de asigurari etc.), multe dintre ele fiind incomplete, neactualizate, cu greseli, astfel incat la "utilizatorul final" pe care ar trebui sa-l ajute, adica la medici si pacienti, apar tot felul de minuni, de tipul pacient de 30 de ani, salariat, care apare in baza de date ca "student intre 18-26 ani" sau pensionari de 80 de ani care apar ca salariati. Plus actualizari din partea SIVECO facute tardiv si care pun medicii la munca suplimentara.
    In fine, sa ajung si la subiectul articolului: de anul trecut, medicii sunt obligati sa treaca retetele compensate si gratuite in acest SIUI si sa le raporteze electronic la CNAS. Retete cu tot, numar, serie, medicament, dozaj, datele pacientului. Este atat de usor sa modifici un pic programul si sa-l faci sa mearga on-line, in timp real, astfel incat sa realizeze tot ce vrea Ministerul Comunicatiilor cu sistemul asta nou. Asa ca ce se intampla, se reinventeaza roata pe bani europeni ca tot trebuie sa-i consumam sau Hotnews a uitat sa mentioneze ca e vorba de o modificare a SIUI ?
    • 0 (0 voturi)    
      De rerum pesedorum SIUI & TATULICI (Miercuri, 13 mai 2009, 5:15)

      Observator Anonim [anonim] i-a raspuns lui maria

      SIUI-ul asta e o mare tampenie, dar e totusi un moment de evolutie, De la "ati mintzit poporul cu televizorul" la "ati mintzit poporul cu calculatorul", trebuie sa recunoastem ca este uimitor pentru liderii micii dar brezei noastre natzii, ...Ca ne costa extrem de scump,ca favorizeaza sensul ascendent al birocratiei, (va mai amintitzi "rapace", "feroce" si "inculta"), ca umileste pacientul, ca tracaseaza medicul si farmacistul, ca intretine o armata de idiotzi care toot plimba rapoartele de colo colo prin birourile ministerului, casei sau autoritatzii sanitare...ei bine iata cam care este pretzul prostiei nostre natzionale......Sa'i zici cumva si excrocherie....hmmm....pai ar trebui sa suspectam ca scumpii nostrii guvernantzi ar avea mai mult de 1(unu) neuron.....Ia privitzi la ei cu atentzie......Comportamentul lor exclude total ipoteza prezentei in cutiile lor craniene a mai mult de 1 (unu) neuron per capita/leader.....Ceea ce este mai tragic, este faptul ca acest gen de leader face parte din acea categorie de prosti care "nu stiu si nu stiu ca nu stiu" si...fiind si fuduli reactzioneaza in consecinta. reactivandu'l pe venerabilul domn Tatulici,.Acest "homo fosilis media" scolit in manariile de presa ale perioadei de "democratie populara", avansat dupa '89 la postul de "procuror media democratica" iegzact cand Caritas-ul clujean era sa moara de moarte buna si trebuia resuscitat pen'ca n'apucasera totzi tovarasii sa'si ia inca partea multiplicata de 8 ori.....Dear Mike, nu toata lumea a uitat imagine finala incitanta a acelui reportaj si nici explicatiile domniei tale cam balbaite precum ca "stai sa vezi, a fost un reportaj de tip sociologic, cerut de o televiziune germana, etc.."..Mon cher, ai o ultima sansa sa'ti speli pacatele. Lasa dom'le comenzile date de actuala scursura psedista, inroleaza'te in razboiul anti birocratzie, nu uita ca va veni si peste matale perioada cand inima devine cord, si daca vom vedea ca ai devenit baiat cu-minte, poate te vom ierta..