UPC a lansat noi abonamente de internet care promit cea mai mare viteza de descarcare de pe piata, de pana la 24 Mbps

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2009, 16:49 Economie | Telecom

UPC Romania a introdus, incepand cu 11 mai, abonamente de internet pentru clientii noi, cu viteze marite de download si upload, abonamentul cel mai scump, de 52 lei (fara TVA), oferind, potrivit oficialilor operatorului de comunicatii prin cablu, cea mai mare viteza de download de pe piata, de pana la 24 Mbps si o viteza de upload de 4 Mbps. Cel mai scump abonament de internet anterior al UPC promitea viteze de descarcare de pana la 20 Mbps si de upload de 2 Mbps si costa 60 lei, dar cu TVA inclus.

Pastrand structura anterioara a pachetelor de internet (Small, Medium si Large), in cadrul noilor abonamente, disponibile doar clientilor noi, UPC a dublat viteza de download, precum si viteza de upload pentru pachetul Small, pana la 2 Mbps si respectiv 512 Kbps, in timp ce pentru pachetul Medium vitezele au crescut la 12 Mbps pe download si 2 Mbps pe upload. Pentru pachetul Large, viteza de upload a crescut la 4 Mbps, dublu fata de oferta anterioara.

Marirea vitezelor serviciilor de internet si pentru clientii vechi din toamna

Tarifele corespunzatoare noii oferte sunt de 22 lei pentru pachetul Small, 32 lei pentru Medium si 52 lei pentru Large (preturile nu includ TVA). Preturile abonamentelor anterioare erau de 25 lei pentru pachetul Small, 35 lei pentru Medium si 60 lei pentru Large (preturile incluzand insa TVA).

UPC Romania intentioneaza sa mareasca vitezele pentru clientii vechi in toamna acestui an, iar oficialii operatorului au precizat pentru HotNews.ro ca "in acest moment UPC nu are in plan o modificare de pret", pentru aceasta marire viitoare a vitezei.

Oferta de internet pentru clientii noi este valabila atat in cazul achizitionarii serviciului de internet de sine statator, cat si in cazul pachetelor 2Play.

Numarul total al abonatilor UPC Romania a depasit 1,26 milioane utilizatori in primul trimestru din acest an, in crestere nesemnificativa de doar 200 abonati comparativ cu situatia din ultimul trimestru al anului trecut, dar in scadere cu circa 5,8% fata de aceeasi perioada din 2008, cand utilizatorul avea peste 1,34 milioane abonati.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

7265 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    zau? (Marţi, 12 mai 2009, 16:59)

    andrei [anonim]

    intre ce ore? sau ce volum maxim? ca la astia totul este cu limite "nelimitate"...cititi cu atentie contractele lor ca sunt inselatoare pentru client.
    • -2 (6 voturi)    
      La Deva si in Ardeal mere super... (Marţi, 12 mai 2009, 18:03)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui andrei

      La Deva nu am avut niciodata probleme cu internetul de la UPC si sunt conectat de mai bine de 4 ani. Nici nu-mi amintesc bine cand s-a intamplat sa-mi cada netul. Acum am abonament medium la 10Mbs si va spun, merge brici; e adevarat ca nu atinge fix 10 Mbs, dar oricum, ceva pe acolo, 9,5-9,7. Ceea ce e ok din punctul meu de vedere. In bucuresti am auzit si eu ca au probleme cei de la UPC, dar, repet, in Ardeal stau destul de bine.
      • 0 (2 voturi)    
        upc (Miercuri, 13 mai 2009, 12:51)

        danutp [anonim] i-a raspuns lui cosmin

        10 mb este largimea de banda...dar cu cat descarci?cu 1,2 mb!!!
    • -4 (4 voturi)    
      Ai incercat inainte sa vorbesti? (Marţi, 12 mai 2009, 20:27)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      La mine UPC abonament medium trage si aprox 10mbps (deci cam 1.2Mb/s) de oriunde, chiar si New York. Merge extraordinar de bine externul si nu, nu este limitat, nu o sa iti scada viteza cand depasesti un anumit trafic desi scriu in contract ca isi rezerva dreptul sa faca asta. Eu descarc sute de Gb pe luna si nu mi-a scazut niciodata viteza. Deasemenea nu prea pica netu, foarte rar. Incearca UPC si dupa aia sa vorbesti, nu cred ca exista net mai bun in Romania. Sau faci si tu parte din categoria care trage cu 10 mega de la vecinu si cu 30kb/s de afara si zic ca au net bun ca trag cu 10mb :))
      • 0 (0 voturi)    
        atentie cu unitatile de masura.. (Miercuri, 13 mai 2009, 8:14)

        Thheo [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

        nu m mic sau mare face diferenta intre bits si bytes ci b mic si B mare.
        Adica 10Mbps=1.2MB/s
    • 0 (0 voturi)    
      internet (Miercuri, 13 mai 2009, 16:27)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui andrei

      de acord - recunosc, am copiat un alt raspuns fiind perfect de acord cu ce a spus :-)
      intru si eu la categoria "am avut si eu upc". doamne, ce experienta urata; se intrerupea frecvent, viteza de trafic din abonament era "de pana la ... mbps", iar asta insemna ca as fi putut atinge viteza maxima din abonament daca nu era nimeni pe internet (dintre ceilalt abonati upc) si daca nu era vreo defectiune pe undeva pe la ei, adica niciodata. oribil
  • +2 (4 voturi)    
    52 de euro ? (Marţi, 12 mai 2009, 17:08)

    Opecistul [anonim]

    Si semnal atunci cind nu bate vintul ? Scaderea numarului de clienti se datoreaza serviciilor de trei parale (defecte repetate, intreruperi de semnal samd) si unei grile tv incrdibil de proaste (in formatul standard): o bataie de joc, programe alese pentru redusi mintal, sport peste sport, programe de bla bla, trinitasuri, euforii si folclorisme. Practici nici un program cultural ca lumea nu mai exista in grila de programe de baza upc, numai politichii, vulgarisme,. La asemenea selectie, asemenea abonati. Eu m-am mutat de mult pe rds.
    • +3 (3 voturi)    
      nu euro (Marţi, 12 mai 2009, 17:51)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui Opecistul

      Acolo scrie 52 lei, nu euro.
  • +6 (6 voturi)    
    experienta proasta cu internet UPC (Marţi, 12 mai 2009, 17:13)

    Internet [anonim]

    Am avut si eu abonament la UPC. Oferta ar trebui inteleasa cam asa: viteze marite cind merge net-ul. Al meu a functionat atit de jalnic incit mi-am cumparat eu un amplificator si m-au legat niste meseriasi ai lor (pe banii mei) direct din cablul de pe bloc. Pina la urma am renuntat la net-ul lor si am trecut pe click-net. Deocamdata merita si este si mai ieftin decit UPC. In schimb TV digital de la UPC este f.bun, si imagine cit mai ales grila de prgrame.
  • +3 (5 voturi)    
    caliatea UPC (Marţi, 12 mai 2009, 17:30)

    lucian11 [utilizator]

    calitatea serviciilor UPC este demonstrata perfect de variatia numarului de abonati.
    1.34 milioane in 2008
    1.26 milioane in 2009

    la fel si faptul ca intr-un trimestru numarul abonatilor a crescut doar cu 200. cablarile in aceasta perioada sigur au fost bunicele, dar numarul clientilor vechi nemultumiti care au renuntat la serviciile lor a fost doar cu 200 mai mic.

    si cu noua oferta tot sunt mult sub nivelul concurentei.
    iar faptul ca maresc viteza doar la clientii noi sigur o sa ii faca foarte fericiti pe clientii vechi. prevad un numar de contracte vechi anulate mai mare decat cele noi incheiate in trimestrul urmator.

    ce manageri or avea?
    • 0 (6 voturi)    
      pierderea (Marţi, 12 mai 2009, 18:40)

      Thheo [anonim] i-a raspuns lui lucian11

      A fost in primul rand din cauza pretului si nu din cauza calitatii.. este adevarat ca daca ai probleme cu un furnizor spui la 10, iar daca iti merge bine poate ca spui la 1...
      ( Pret adica 34 lei abonamentul de baza in timp ce altii dadeau la 21.. )
      • 0 (2 voturi)    
        gresit (Marţi, 12 mai 2009, 22:32)

        lucian11 [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

        din moment ce ai semnat un contract cu ei inseamna ca iti convine pretul.
        dupa semnare, doar calitatea serviciilor mai are un cuvant de spus la prelungirea contractului.
        nimeni nu se asteapta la reduceri de pret ale abonamentului imediat dupa ce s-a abonat.

        tu cum faci? te uiti la UPC in oferta, te miri cat de scumpi sunt, dar totusi te abonezi la ei, si dupa aia renunti la contract pentru ca n-au scazut pretul?
        • 0 (0 voturi)    
          nu e gresit (Miercuri, 13 mai 2009, 7:47)

          Thheo [utilizator] i-a raspuns lui lucian11

          Este vorba de clientii existenti la momentul ianuarie 2007 ( clienti cu contracte mai vechi de 1 an ). Acei clienti plateau 34 lei abonamentul de baza, in timp ce rds oferea la 21 chiar mai multe programe in anumite zone.. asa ca nu era un calcul prea greu de facut. Este vorba de faptul ca piata s-a miscat, insa UPC nu a reactionat, crezand ca nu vor pleca destui clienti doar din diferenta de pret. Inca odata: diferenta de pret a fost cauza si nu calitatea ( la partea de TV.. ca acolo au disparut clientii ). Deci povestea ta nu are nicio legatura cu cazul asta..
        • 0 (0 voturi)    
          poate nu aparuse concurenta (Joi, 3 decembrie 2009, 13:35)

          madalin [anonim] i-a raspuns lui lucian11

          in tgv de ex upc a cumparat o retea locala cu tot cu clienti si pana sa apara rds si next gen am platit de parca imi facusem leasing la masina peste 100 ron lunar pe televiziune si internet iar vecinii mei plateau 15 ron pe internet cu viteza mai mare ca a mea si 21 ron pe tv,o fi bine?
          acum platesc la next gen 50 ron lunar si am tv digitala ,hbo,hbo comedy............,internet de 30mb/s si telefon gratis
    • 0 (0 voturi)    
      manageri varza (Joi, 3 decembrie 2009, 13:29)

      madalin [anonim] i-a raspuns lui lucian11

      ce manageri or avea?
      nu o sa mai aive deoarece nu o sa mai existe upc la noi si o sa dau de baut in ziua aia
      da-i in masa ca sunt nesimtiti exagereaza cu preturile o sa se intample ca la telefonie daca nu aparea cosmote vorbeam si acum cu 35 de centi pe minut
  • +2 (6 voturi)    
    serios ? (Marţi, 12 mai 2009, 17:32)

    jorj [anonim]

    "oferind, potrivit oficialilor operatorului de comunicatii prin cablu, cea mai mare viteza de download de pe piata, de pana la 24 Mbps si o viteza de upload de 4 Mbps"
    .... hai carel... retelele de cartier ofera 100/1 Gbps de ani buni la acelasi pret ....iar viteze asincrone download/upload doar in retele preistorice mai intalnesti ca romtelecom sau upc. I-a verificati la concurenta RDS nu cumva au 50 Mbps (up/down) ...
    • -3 (5 voturi)    
      E vorba de net extern amice (Marţi, 12 mai 2009, 20:29)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui jorj

      E vorba de net extern omule. UPC trage cu vro 2Mb/s reali DE AFARA, pe cand reteaua ta de cartier trage cu 30 de kilo amarati. E mare diferenta!!! Nu nici RDS si nici Clicknet nu bate UPC ca viteza, pret si uptime.
      • +1 (1 vot)    
        Daca tu nu vezi (Miercuri, 13 mai 2009, 8:56)

        Made in China [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        Daca tu nu vezi, nu inseamna ca nu exista. Fii atent ce am eu cu 25 Lei:

        - RDS Fiberlink: uneori chiar si 30 mbps pe EXTERN (desi oficial cica nu ofera decat 5 mbps). Ubload la vreo 2 mbps.
        - Airbites (o retea de cartier mai mare): cam 30+ mbps pe EXTERN. Upload la aceeasi viteza!

        Da. La jumatate din pretul UPC.
        Nesimtitii nici macar nu adauga TVA-ul in pret, sa se vada adevaratul cost pt CLIENT.
      • 0 (0 voturi)    
        gresesti!!! (Miercuri, 13 mai 2009, 10:36)

        upc e slab [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        eu trag cu 4-5 Mb/s (x8=30-40Mbs) din statele unite si canada cu fiberlink de la rds, si crede-ma ca stiu ce vb. ;)
    • +1 (1 vot)    
      asincrone (Miercuri, 13 mai 2009, 9:02)

      x [anonim] i-a raspuns lui jorj

      conexiunile asincrone nu sunt in nici un caz preistorice. Mai citeste.
  • +6 (6 voturi)    
    siiigur (Marţi, 12 mai 2009, 17:46)

    Tiborg [anonim]

    Intru si eu la categoria "am avut si eu UPC". Doamne, ce experienta urata, aveam cel mai scump abonament de la ei, dar internetul era mai rau de cat cel mai ieftin abonament de la orice alt furnizor. Se intrerupea frecvent, viteza de trafic din abonament era "de pana la ... Mbps", iar asta insemna ca as fi putut atinge viteza maxima din abonament daca nu era nimeni pe internet (dintre ceilalt abonati UPC) si daca nu era vreo defectiune pe undeva pe la ei, adica niciodata. Pe scurt plateam cel mai scump abonament dar aveam parte efectiv de cel mai ieftin.
    Stiti ce? RDS-ul bate la fundulet UPC-ul si o va face in continuare.
    Hai, salut...
  • +3 (3 voturi)    
    "pana la" e cuvantul cheie! (Marţi, 12 mai 2009, 17:50)

    vio [anonim]

    Viteza de "pana la 24M" va fi, probabil mult mai mica.
    Am fost abonat cam 3 ani si mereu mi se spunea, atunci cand facea reclamatii privind viteza mica, ca e "pana la". E
    u aveam abonament de 5M si aveam viteza de 1,6-2M. Iar cand l;e spuneam, venea invariabil acelasi raspuns: "in contract scrie viteza PANA la 5M". Si aveau dreptate, normal.
    Ei, acum sunt la Clicknet si e absolut ok.
  • -3 (5 voturi)    
    Eu cred (Marţi, 12 mai 2009, 18:07)

    NiET [anonim]

    ... ca toti sunteti angajati RDS, ca prea combateti.
    De asemenea, ar fi trebuit spus cand anume vi s-au intamplat minunile alea? ca daca e vorba de ani in urma, atunci nu mai are niciun rost comentariul vostru. Nu stiu daca semnalul TV are legatura cu semnalul de NET, dar mie nu mi-a cazut semnalul TV decat de cateva [4-5] ori in vreo 6 ani.
    Eu am avut clicknet si am renuntat [pret mare, viteza mica, in comparatie cu alte societati]. ma pregatesc sa ma duc la UPC. Prieteni de-ai mei care au net la UPC nu au probleme. Am in bloc so RDS, dar vecinii cu cablu TV spun ca se vede prost si ca mai cade semnalul. nu stiu daca asa o fi si cu netul.
    Noroc!
    • +2 (2 voturi)    
      poate ai dreptate (Marţi, 12 mai 2009, 20:13)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui NiET

      Poate ai dreptatea, la tine merge. La mine nu. Mi se blocheaza TV digital la cate 10minute pentru 2-3 secunde.
      Cat despre net, am renuntal la serviciile lor nu din cauza ca speedtestul nu-mi arata o viteza spre maximul contractat ci din cauza FUP-ului si a limitarilor pe torenti si dc, de unde downloadam cu ~100kB/s.
  • +1 (3 voturi)    
    Internet UPC (Marţi, 12 mai 2009, 18:23)

    Unul din bransa [anonim]

    UPC au inceput sa introduca noile CMTS-uri cu docsis 3.0. Astfel s-a dublat viteza de download si upload. Abonamentele pe modemuri de cablu sunt share. Depinde foarte mult de numarul de modemuri pe un CMTS. Cum cu 4-5 abonati care ar trage deodata in maxim (24Mbps) s-ar umple traficul pe CMTS, inseamna ca la maxim 50-100 de abonati pe un CMTS ar fi OK( un factor de simultaneitate realist). Dar asta este total neeconomic pentru UPC. Real cred ca sunt intre 300-600 de modemuri pe CMTS. Practic nu are cum sa fie banda suficienta pentru toti cei care vor sa aiba banda maxima oricand. UPC a ales solutia cea mai ieftina pentru upgrade de banda.
    Spre comparatie RDS ofera pe FTTB(fiber to the building) doua abonamente, de 5 si 10 Mbps in Internet si 54Mbps in Metro national RDS. Pe download. Pe upload banda este tot limitata. Cine vrea aceeasi banda ca pe download trebuie sa devina client bussines: 15Eur+TVA pt 10Mbps. Acoperirea de banda pe FTTB poate fi cam de 10 ori mai buna decat pe orice sistem de modem de cablu. Depinde de cum este construita reteaua.
    • +3 (3 voturi)    
      cmts.. (Marţi, 12 mai 2009, 18:42)

      Thheo [anonim] i-a raspuns lui Unul din bransa

      probabil ca nu stii exact ce e un cmts sau confunzi niste termeni ( poate ai vrut sa zici per downstream? ).
      • 0 (0 voturi)    
        cmts? (Miercuri, 13 mai 2009, 18:14)

        Unul din bransa [anonim] i-a raspuns lui Thheo

        Nu am inteles ce parte nu ai inteles. Iar cu CMTS-uri lucrez din 2002. Poti sa ma crezi ca stiu ce este o retea de Internet peste CATV.
        La EuroDocsis1.0 si 2.0 banda pe un Downstream de 8MHz este banda de 50Mbps.
        La Docsis 3.0 se foloseste un spectru mai mare de frecventa si se ajunge la 200Mbps la 4 canale respectiv 400Mbps la 8 canale. Depinde ce sistem foloseste UPC acum.
        Asa ca nu am vrut sa spun pe downstream. Pe un downstream sunt 50Mbps deci incap 2 abonati de 24Mbps. Deci iese tot cam pe acolo.
        • 0 (0 voturi)    
          bransa? (Joi, 14 mai 2009, 7:55)

          Thheo [utilizator] i-a raspuns lui Unul din bransa

          Nu stiu in ce bransa esti sau in ce dept. lucrezi, dar dupa cum spui si tu te referi la downstream si nu la cmts. Pentru ca un cmts poate sa aiba de la 1 DS pana la 50 de DS.. so care e relevanta cu numarul de abonati per cmts???
          Acum presupunand ca ai vrut sa spui DS, 100 de modemuri per DS este o pierdere imensa pentru un ISP, 600 e mai bine..
  • +3 (3 voturi)    
    sigur se minte (Marţi, 12 mai 2009, 18:28)

    articol platit [anonim]

    am internet RDS (fiberlink) cel mai mic abonament 28 lei (aici este inclus si tva) si merge super bine la 30Mbps (metropolitan) si 5Mbps in Internet.
    Mentionez ca la 38 de lei primesti 50Mbps metropolitan si 10Mbps in interet.

    Si acum comparatia

    UPC: - la 61,88 lei (mai mult decat dublu fata de abonamentul mic RDS) primesti "cel mai rapid" internet de pe piata ( probabil ca piata matache sau poate obor) unde "beneficiezi" de o viteza mai mica (max 24Mbps).


    Lasa-ne..............., Lasa-ne......................
    • -1 (3 voturi)    
      E la UPC ai 24Mbps in Internet (Marţi, 12 mai 2009, 20:31)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui articol platit

      La UPC ai 24Mbps in Internet, nu metropolitan omule. Deci ce ai tu la RDS aia 5Mbps la UPC sunt 24Mbps. Ce-i drept metropolitanul tot cu 24Mbps merge dar chiar devine irelevant. Ai incercat macar UPC inainte sa vorbesti?
      • +1 (1 vot)    
        Fiberlink (Miercuri, 13 mai 2009, 9:00)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

        Prinde si 30 mbps extern. Nu crezi, arunca un ochi pe forumuri de genul Softpedia sa vezi parerile utilizatorilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Nici nu are rost sa faci comparatie (Marţi, 12 mai 2009, 18:42)

    Eu [anonim]

    In zona de acoperire RDS Fiber Link, UPC-ul nu are absolut nici o sansa. Calitate mult mai buna la aproximativ acelasi pret ( pentru abonatii de cablu Tv RCS-RDS). Indiferent de pachetul ales de la UPC viteza este de pana la, dar nu o sa ajunga nici la jumate, si de obicei variaza atat de mult incat te alegi cu peri albi privind cum dai jos ceva cu 100, 200 kb/s. Intradevar conexiunea este destul de stabila, dar cand apare o problema sa nu va asteptati sa o rezolve cineva repede, de obicei trec cateva ore bune pana o sa revina netul. Normal ca UPC pierde clienti, cand mergi la un vecin si vezi ca viteza de download este de 5, 6 mb/s stabil, si la tine cu upc se misca deabia cu 1 mb /s, aproximativ la acelasi pret. Domiciliul meu, momentan, este in Timisoara si nu sunt nici angajat rds nici abonat. Datorita unor probleme inca sunt abonat upc, dar la capitolul internet au niste servicii de toata jena.
  • +5 (5 voturi)    
    jalnic (Marţi, 12 mai 2009, 19:21)

    Pana mea, upc [anonim]

    Ca actual client upc, internetul care mi-l ofera e de toata jena, sunt excroci. Prezinta disimulare si alte prostii. Arata preturi pe site fara tva. Cei care vor download, duceti-va la oricare alta firma, sunt sigur ca upc este cea mai slaba firma de net. Platim ceva si ei nu ne dau nimic.
  • +3 (3 voturi)    
    UPC lies (Marţi, 12 mai 2009, 19:59)

    JinX [anonim]

    Nu stiu cum e la voi dar in Cluj UPC-ul e mediocru. RDS rulz. Am abonament UPC de 10 mb si pot zice ca doar de pe cateva site-uri oficiale dau jos cu 7-8 mb in rest tot e limitat de la torent la DC++ trag maxim cu 1 mb. RDS lucreaza la noi doar cu fibra , UPC-ul il am pe cablu TV desi nu imi trebuie televiziune dar il am bagat pe gat si viteza la dl lasa de dorit. Aia 24 de mb ce zic ei is doar la navigare si la dl de pe www.microsoft.com ATAT restul e sugrumat.
  • -3 (3 voturi)    
    eu sunt multumit (Marţi, 12 mai 2009, 20:13)

    easd [anonim]

    stau in Bucuresti, zona Pta Sudului.
    Sunt abonat upc de 5 ani//mi a cazut netul in aceasta prioada de vreo 3 ori cred.
    Am vitezele din contract si sunt multumit.
    Nu mai cresti pe toti cei care baga "strambe" ei reprezinta in mare parte concurenta, disperata..
  • +4 (4 voturi)    
    cititi cu atentie contractele (Marţi, 12 mai 2009, 20:24)

    darthmaul [anonim]

    Uitati-va cu atentie in anexa 3 Internet: tarife si servicii din contract, unde scrie negru pe alb FUP, limita de trafic de 10GB/zi. Pe site nu mentioneaza nimica pentru ca sunt niste meschini.
    Internetul, digitalul si telefonia de la UPC sunt cele mai jalnici servicii de pe piata.
    Mai bine stafful UPC ar da o raita pe marile forumuri ca sa vada ce parere au userii despre serviciile lor mai scumpe decat ale RTC-ului.
    Stiu foarte bine la nivelul stfului sunt persoane insarcinate cu revista presei si cu comments-urile aparute!
    • -1 (3 voturi)    
      ne lasi? (Miercuri, 13 mai 2009, 8:16)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui darthmaul

      Si ce ai vrea sa faca sa iti ofere abonament sub cost si sa iti garanteze acea banda? este evident ca trebuie pusa o limita abuzului.. unul care downloadeaza 10GB/zi deja inseamna mult.. vrei sa nu ai niciun fel de limita, ia-ti produs garantat. la alti bani evident. Si inca odata, toata lumea are FUP.. nu este un termen inventat de UPC.
      • +1 (3 voturi)    
        RE: ne lasi? (Miercuri, 13 mai 2009, 9:51)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

        Pui problema gresit. Nu e vorba de limitare, ci ca atata timp cat altii ofera viteze mai mari la preturi mai mici si nicio limitare, tu nu te poti lauda cu cea mai buna oferta.


        Ce-ar fi ca producatorul X sa-si laude masina ca cea mai eficienta, aceasta consumand 1.5L/100km, iar prin manual sa gasesti scris marunt ca acest calcul se aplica numai daca mergi la vale cand bate vantul din spate?
        • -1 (1 vot)    
          pui gresit problema (Miercuri, 13 mai 2009, 11:01)

          Thheo [utilizator] i-a raspuns lui soferul

          Comparatia cu masina nu trebuie sa o faci la nivelul de specs teoretice pentru ca acolo nu e vorba de abuz!
          In schimb ia-ti masina normala si du-te cu ea sa faci racing profesional, ia vezi daca te mai primeste cineva la service dupa ce ai busit ambreiajul, articulatiile si motorul.. si la achizitia masinii exista un FUP ( fair-usage-policy ).. ai cumparat masina pentru uz personal nu profesional.. pentru profesional exista alte produse "garantate".
          Mai sunt si alte exemple.. gandeste-te daca ai folosi aspiratorul de acasa sa cureti un hotel non-stop.. sau masina de spalat de acasa ca sa spele continuu... nu au fost construite in acest sens, deci daca le duci la aceasta limita abuzezi, producatorul trebuie sa se protejeze.
          • -1 (1 vot)    
            am uitat (Miercuri, 13 mai 2009, 11:40)

            Thheo [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

            sa completez ca de asta sunt mai ieftine aceste produse, pentru ca au o anumita tinta...
  • +5 (5 voturi)    
    Servicii UPC (Marţi, 12 mai 2009, 20:34)

    marian [anonim]

    Am abonament la UPC pt ca nu am alte optiuni in blocul unde stau. Ce pot sa zic: telefonul nu are ton mare parte din timp, televiziunea digitala se vede "sacadat", cateodata nu pot urmari nimic la televizor iar internetul merge inconstant :( In plus, am incercat sa trec la un abonament mai mic si mi-au spus ca nu pot modifica abonamentul decat cu unul superior (!?) Profita la maxim de clientii existenti pana cand vor pleca toti... urat
  • +6 (6 voturi)    
    se auto-stigmatizeaza (Marţi, 12 mai 2009, 20:34)

    Radu [anonim]

    UPC este singurul operator din RO care se auto-stigmatizeaza, se pune la zid de bina voie. Este singurul operator care practica limitari pe torenti, dc, si de trafic, plus alte limitari ascunse despre care nu se scrie nimic pe site-ul upc dar despre care iti spun cei de la Relatii Clienti.
    Am renuntat de curand la serviciile lor si nu regret iar actuala oferta chiar nu-mi face cu ochiul.
  • +2 (4 voturi)    
    512Mbps? (Marţi, 12 mai 2009, 20:53)

    Mitica [anonim]

    In paragraful 2 al articolului se vorbeste de un abonament de 512Mbps de la UPC pe cand cel mai mare ab este de 24Mbps. LOL

    UPC e cel mai slab operator de pe piata. Existenta viitoare va depinde foarte mult de zonele in care se va extinde RDS.
    Am citit de curand ca au vandut deja in Slovenia iar in Olanda au terminat-o cu telefonia mobila. Cred ca urmeaza sa vanda si in Romania, nu de alta dar e filiala care aduce cei mai putin profit. In 2008 au avut profit 0(zero).
    • 0 (0 voturi)    
      corectura (Miercuri, 13 mai 2009, 12:28)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Multam mult. Am preluat fara sa mai verific textul din comunicatul de presa, care era gresit. Am corectat. Era vorba de fapt de 512 Kbps (nu 512 Mbps), viteza de upload.
  • +4 (4 voturi)    
    UPC la Braila (Marţi, 12 mai 2009, 21:28)

    Mihai [anonim]

    Am avut UPC si am fugit de la ei dupa ce am facut de cateva ori scandal... Nu stiu in alte parti cum sunt dar la Braila sunt penibili. Si nu ma refer neaparat la calitatea tehnica a serviciilor lor, desi lasa mult de dorit. Ma refer la modul in care isi trateaza clientii, mod pentru care am zis ca o sa dau de baut gratis in ziua in care o sa aflu ca UPC a dat faliment. La ce ma refer? In primul rand atitudinea la ghiseu... unde trebuia sa stau la cozi imense... apoi atitudinea de genul: clientul e vinovat intotdeauna... n-o sa vezi altceva niciodata la ei... Apoi, UPC e singuruzl prestator de servicii care iti trimite factura acasa (atunci cand mai ajunge), DUPA ce ai platit serviciile la ghiseu. Eu platesc toate facturile prin Internet Banking - doar la UPC n-am putut. Toti furnizorii mei, fie de telşefonie, fie de utilitati, fie de Internet, imi trimit factura acasa cu cel putin 10 zile inainte de termenul de plata. Nu si UPC. Odata a cazut reteaua pe tot SE tarii dar nu stiam... am dat telefon la numarul lor si mi-a raspuns robotul spunand ca niciun operator nu e liber, m-a tinut asa timp de juma' de ora... precizez ca nu aveam telefonie de la ei si sunam de pe telefonul mobil... apoi cand a raspuns, mi-a bagat pe gat niste reclame care ma anuntau ca pot plati facturile la nu stiu ce ghiseu nou pe care l-au deschis... in fine, cand am ajuns sa vb cu operatorul mi-a spus senin ca reteaua e cazuta in toata partea asta a tarii... Asa nesimtire n-am mai vazut... in loc sa seteze robotul sa informeze pe cei care suna asupra caderii respective, ca sa nu mai stai pe banii tai sa asculti reclamele lor... ce sa zic, nesimtire curata. Unul dintre cele mai deranjante lucruri era ca daca se intampla sa cada reteaua in week-end, pana luni trebuia sa-ti iei adio de la internet. In plus, daca nu plateai factura la timp, la data de expirare, fix la 12 noaptea erai decuplat. Acum sunt la RDS... nu-s perfecti dar e mult mai bine...
  • +1 (1 vot)    
    UPC (Marţi, 12 mai 2009, 22:41)

    Zgubilitix [anonim]

    E clar ca parerile sunt impartite. Si sunt sigur ca UPC are zone in care merge bine si zone in care merge mai putin bine, poate datorita (supra)incarcarii retelei in acea zona, poate datorita infrastructurii de proasta calitate in acea zona. Am net de la UPC de 2 ani de zile - asta pentru ca la mine in centru in afara a doua retele de cartier ce nu imi inspirau incredere si a ClickNet-ului nu exista nimic - adik nu exista RDS :D In acesti doi ani am avut doua caderi de net, una a fost la nivel national iar a doua, reclamata seara, pana a doua zi la pranz a fost remediata. Am net mediu si pot spune ca merge in 99% din timp spre 9-10 mb in extern. In afara instalarii tarzii (1 luna de la semnarea contractului si nu in 5 zile cum se laudau) nu am absolut nimic sa le reprosez. Netul merge perfect! Io fac parte dintre clientii multumiti (poate si norocosi).
  • +3 (3 voturi)    
    un pas inapoi (Marţi, 12 mai 2009, 23:09)

    Mihai [anonim]

    UPC este singurul operator national cablist si poate singurul dintre toti care a incheiat anul 2008 fara profit.
    Eu cred ca actuala oferta este un pas inapoi pentru ei, nu ca celelalte oferte ar fi fost spectaculoase dar astai sub cea pe care o inlocuieste.
    Calitatea ofertelor lor se vede si din clientele pe care au adunat-o care a scazut in 2008 fata de 2007 si trendul continua.
    Problema principala a UPC-ului e ca au marea majoritate a clientilor doar pe un serviciu, TV. Au foarte, foarte putini clienti pe 2 sau chiar 3 servicii. La RTC si mai ales la RDS marea majoritate a cleintilor sunt pe 2 si 3 play. Adica invers decat la UPC.
  • +5 (5 voturi)    
    Upc Deva (Marţi, 12 mai 2009, 23:12)

    Dani [anonim]

    Sincer merge ok daca vrei sa verifici mail si sa descarci un driver.... dar problema incepe cand incepi sa folosesti programe p2p ( fie ele si in scopuri legale) abia merge cu 10% din abonament .... La bloc nu ii vad viitor roz la Upc ... mai ales ce agresiv se dezvolta Rds... Pe scurt UPC E SERVICIU CU FUP ( ADICA LIMATARE PE APLICATII)
    • -1 (3 voturi)    
      FUP (Miercuri, 13 mai 2009, 7:48)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui Dani

      toate serviciile oferite clientior rezidentiali care nu au un caracter garantat sunt supuse unui FUP.. ideea de best-effort presupune un FUP ( intrinsec sau nu ).
      • +1 (3 voturi)    
        FUP (Miercuri, 13 mai 2009, 9:52)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

        Acesta trebuie sa fie spus direct clientilor, nu ascuns prin contracte! Este reclama mincinoasa.
        • -1 (1 vot)    
          ascuns? (Miercuri, 13 mai 2009, 11:08)

          Thheo [utilizator] i-a raspuns lui soferul

          Cata vreme este in contracte inseamna ca nu este ascuns! Cata vreme este afisat public pe siteul lor inseamna ca nu este ascuns!
          Toate ofertele din piata de orice gen au anumite termene si conditii pe care trebiue sa le citesti daca chiar te intereseaza subiectul si nu vrei sa accepti orice.. nimeni nu isi face reclama punand "problemele" produselor..
          Deci inca odata: nu este nimic ascuns cata vreme este afisat! , as intelege sa spui ca avand in vedere ca se fac anumite tipuri de limitari si nu este afisat, asta este ascuns.. si tot asa inca odata!: toti au FUP! ( poate il denumesc altfel.. ).. asta este baza businessului cu mass-marketul, oversubscription care atrage dupa sine "fair-usage".
      • +1 (1 vot)    
        FUP (Miercuri, 13 mai 2009, 18:28)

        Unul din Bransa [anonim] i-a raspuns lui Thheo

        La RDS pe modemuri de cablu nu se fac limitari la nivel de modemuri decat la banda maxima. Poti sa tragi cat poti de mult inclusiv pe programe p2p.
        Nu stiu care este politica la FTTB referitor la p2p.
        FUP saptamanal au cei de la ClickNet.
        • -1 (1 vot)    
          limitari (Joi, 14 mai 2009, 8:10)

          Thheo [utilizator] i-a raspuns lui Unul din Bransa

          In primul rand mediul de acces pe CATV este shared, adica poti sa nu ai deloc limitari si daca toata lumea trage simultan, sau doar cativa folosesc toata capacitatea downstreamului, incepand cu urmatorii se imparte..
          In al doilea rand nici UPC nu face limitari pe CMTSuri, altele decat viteza maxima descrisa de produs.. toata lumea face la un nivel superior niste limitari pentru a isi salva din costurile cu circuitele nationale, internationale si nu in ultimul rand cu echipamentele de agregare.
  • +3 (3 voturi)    
    nu zau? (Marţi, 12 mai 2009, 23:22)

    RzV [anonim]

    Cei care sustin sus si tare ca upc e cel mai ieftin si cel mai bun cred ca n-au vazut in viata lor alt net. Am avut RDS printr-o retea de cartier si aveam chiar si 40-50Mbps EXTERNI si ajungea la 100Mbps in RO si plateam 45RON/luna iar voi sustineti ca upc la 61,88lei (pret cu tva) la abonamentul cel mai mare pentru 24Mbps (care nu-i prinzi decat pe http, pe torrente in niciun caz) este nr1. La RDS mergea si downloadul si uploadul MULT peste upc si nu aveam abonamentul cel mai mare. Fibra optica ofera mult mai multe decat cablurile vechi de la upc. Parerea mea ca aici nu trebuie sa comenteze angajatii upc, ci clientii sai...Asa ca cei care sustin ca upc e nr1 se inseala. :) Cand o sa dea upc 30-40Mbps upload si pana la 100Mbps download atunci o sa fie intr-adevar printre primii..Pana atunci, mai are de mancat...Acum ma chinui cu 20Mbps pe care mi-i promite upc de jumate de an si pe http merge cu 18-19Mbps, dar pe torrente abia se misca...Concluziile sunt clare!
  • 0 (4 voturi)    
    Greșeală flagrantă în articol (Marţi, 12 mai 2009, 23:23)

    bogdan [anonim]

    "...UPC a dublat viteza de download, precum si viteza de upload pentru pachetul Small, pana la 2 Mbps si respectiv 512 Mbps..."

    512Mbps upload?!? mă doare capul......
  • +1 (3 voturi)    
    Internet large! (Miercuri, 13 mai 2009, 8:50)

    Gheorghe [anonim]

    Eu platesc abonamentul Internet Large care teoretic imi asigura viteze de download de 20 Mbps si de upload de 2 Mbps. In realitate viteza axestui tip de internet nu trece de 2,5 Mbps la download si de 0,35 Mbps upload. Este o mnare pacaleala cu aceste viteze asa zis ridicate. Cine nu crede poate verifica cu :http://speedtest.slingshot.co.nz/ Asta e! Traim in Romania! Una platim, alta primim! Eu m-am obisnuit! Platesc in continuare large pentru ca mediumul e o catastrofa.
    • +1 (1 vot)    
      Stii de ce? (Miercuri, 13 mai 2009, 9:56)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

      Deoarece clienti ca tine nu iau atitudine. De asta isi permite UPC sa-si bata joc.

      Din moment ce ai UPC banuiesc faptul ca stai la oras, asa ca e imposibil sa nu ai MACAR o alternativa dintre Romtelecom / RDS / o retea de cartier.


      Mai lasa citatele din diversi mascarici TV. La capitolul acces la Internet, in Romania e paradis pe langa multe tari din Europa Centrala si de Vest (sa nu mai zic de SUA si Australia).
    • 0 (0 voturi)    
      Incearca alt site (Miercuri, 13 mai 2009, 11:03)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Salut,

      Incearac sa faci un test de viteza cu http://speedtest.net/ - diverse servere din tara si strainatate.

      http://speedtest.slingshot.co.nz/ e cm de ...kk
      • 0 (0 voturi)    
        Am incercat! (Miercuri, 13 mai 2009, 13:20)

        Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        iese altceva. Oare care minte? Oricum, merci!
        • -1 (1 vot)    
          Test Viteza (Miercuri, 13 mai 2009, 13:43)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

          La servici am banda garandata pe fibra. si traficul este monitorizat in permanenta.
          speedtest.slingshot.co.nz mi-a dat tot timpul tampenii.

          Cel putin in cazul meu speedtest.net sa apropiat cel mai mult de adevar... dar acum .. stii cum e nu pot sa bag mana in foc :))
    • +1 (3 voturi)    
      asteptari (Miercuri, 13 mai 2009, 12:32)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

      Totul este legat de ce asteptari ai si din pacate publicul din Romania nu este educat sa inteleaga ce se ofera, care sunt caracteristicile, mai ales la produse cu elemente variabile si ramane un singur element relevant: pretul. In marea majoritate a pietii de telecom rezidential pretul conteaza de departe..
    • -1 (1 vot)    
      gheo (Miercuri, 13 mai 2009, 15:16)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      esti varza tata... 20 Mbps = 20/8 = 2.5 MBps adik cat downloadezi tu maxim. Serviciul merge perfect, tu tre sa te obisnuiesti cu unitatile de masura (1 Byte = 8 bits). Si eu am UPC de 10 Mbps si downloadez maxim cu 1.2 MBps adik exact cat trebuie. Sper ca te-am lamurit. Apropos de "pana la"... intotdeauna am downloadat cu viteza maxima daca a tinut site-ul (majoritatea sunt limitate)... nu am observat limitari de viteza de la UPC.
      • 0 (0 voturi)    
        Si eu care credeam. . (Miercuri, 13 mai 2009, 17:40)

        Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui gogu

        . .ca sunt o conopida!Ca sa vezi cum se inseala omul! Dar apropo! Chiar nu se poate sa discuti cu cineva decat cu tafna si badaranie?
  • +1 (1 vot)    
    toate adunate (Miercuri, 13 mai 2009, 15:32)

    No Name [anonim]

    Nici concurenta UPC ma refer la RTC/RDS nu e super OK.
    Dar la UPC prea s-au adunat toate lucrurile negative: FUP, limitari de aplicatii, aroganta angajatilor, deciziile conducerii aberante (lanseaza oferta acum dar daca mergi azi nu pot sa dea nimica), preturi mari, viteze foarte mari fictive (doar pe hartie), etc.
    Pe TV a fost foarte simplu cu analogul, trebuiau doar inadite niste fire si mergea OK. Pe digital situatia e mai complicata, cerintele tehnicie sunt mult mai mari decat pe analog. Au luat in calcul prea putin acest aspect din cauza ca doreau sa vina la calitatea care exista deja pe Dolce, RDS, DigiTV. Acum incep sa se arda si le trebuie bani, mai multi bani.
    Pe internet este acceptabil, au dat cativa megi poate nedoriti de multi useri in conditiile in care creste si pretul.
    Dar pe TV si telefon ce au dat ca sa justifice marirea de pret???
    • 0 (0 voturi)    
      Digital (Miercuri, 13 mai 2009, 20:44)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui No Name

      Sa stii ca pe digital sunt OK. Eu sunt client BoomTv dar am un prieten care are UPC Digital cu DVR si crede-ma ii bat lejer pe aia de la Boom in ceea ce priveste calitatea imaginii (nu stiu la Dolce, iar Digi e mult prea varza ca sa poata intra in aceasta discutie :)) ). Ideea e ca trimit imaginea cu o rezolutie mult mai mare decat cei de la Boom; DVR-ul ala e mult prea tare si poti sa faci ceva sensatii la prieteni, cel putin eu am ramas surprins prima data cand a pus pauza in timp ce ne uitam la un meci si a plecat linistit la baie :)).

      Pe net stiu cum sunt si ce limitari au iar pe telefonie oricum sunt mai ieftin cu mult fata de RTC, fata de RDS nu stiu.
    • -1 (1 vot)    
      cablu UPC (Joi, 14 mai 2009, 8:14)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui No Name

      Pe partea de HFC, si mai ales pe partea de C ( coax ) UPC lucreaza doar cu cele mai bune materiale si accesorii.. nu exista retele mai bune de cablu in Romania.. ( evident exista in orice padure uscaturi si anumite zone au fost lasate deoparte ). Problema este in sine folosirea pana la exagerare a CATVului ca mijloc de transmisie de date.. oricat ai vrea sa mai digitizezi ( sa pui mai multe canale digitale docsis ) si sa faci channel bonding ca in docsis 3.0 tot nu o sa te poti compara vreodata cu o solutie de FTTH/ETTH pentru ca la nevoie astea se fac gigabit cu minim de costuri.. pe catv incepe nebunia cu splitingul retelei si costurile mari per card de downstream..
  • 0 (0 voturi)    
    Care piata? (Joi, 21 mai 2009, 14:26)

    Rahova [anonim]

    E vorba de piata Rahova? Sau care piata?
    Eu am 100 Mbps si ma astept sa nu scada din cauza UPC.
  • 0 (0 voturi)    
    upc cele mai scumpe servicii (Joi, 3 decembrie 2009, 13:21)

    madalin [anonim]

    upc dupa parerea mea are cei mai prosti manageri deoarece sunt atat de idioti incat nu fac diferenta intre capitala si provincie si intre sua si romania,m-au dezamagit complet,cea mai mare factura de utilitati o aveam de la upc(plateam mai mult de 100ron lunar),mi-am bagat picioarele si am reziliat contractul chiar daca am platit taxa de reziliere. acum am servicii mult mai bune si platesc mai putin cu 50%(rcs,rds,next gen)