Vodafone, un nou serviciu de acces mobil la e-mail si internet la 7,14 euro/luna

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2009, 14:07 Economie | Telecom

Vodafone Romania a anuntat luni lansarea unui nou pachet de servicii care permite acces la e-mail si Internet, direct de pe telefonul mobil, respectiv 50 MB trafic de date, la pretul de 7,14 euro/luna pret cu TVA. Operatorul a anuntat si disponibilitatea, exclusiv in magazinele Vodafone, a doua noi telefoane de tip smartphone, care pot fi cumparate impreuna cu noul pachet de servicii si cu un abonament de voce pe doi ani.

Compatibil cu telefoane mobile cu sistem de operare Windows, serviciul Outlook Mobile permite utilizatorilor sa aiba acces mobil si rapid la contul de e-mail al companiei, Internet, calendar, lista de contacte, agenda electronica, telefon, SMS, MMS si la alte aplicatii de date, prin intermediul unui singur dispozitiv integrat.

Operatorul a mai anuntat cu aceasta ocazie disponibilitatea a doua noi telefoane de tip smartphone, Vodafone 1230 si Samsung C6625 (in urmatoarele zile), care pot fi cumparate la preturi speciale de 19 euro (TVA inclus) si respectiv 79 euro (TVA inclus) impreuna cu noul pachet de servicii, precum si cu abonamentul de voce Vodafone 400 incheiat pe o perioada de doi ani.

Noile telefoane pot fi achizitionate si impreuna cu orice abonament de voce din oferta Vodafone Romania. Vodafone 1230 este disponibil la preturi incepand de la 69 Euro (cu TVA), iar Samsung C6625  va fi disponibil incepand de la 129 Euro (cu TVA), pentru contractele incheiate pe 2 ani, in functie de abonamentul ales.

Vodafone Romania a inregistrat un profit operational inainte de dobanzi, taxe, depreciere si amortizare de 527 milioane euro in anul fiscal 2008/2009, incheiat in luna martie din acest an, in scadere cu 3,5% fata de anul fiscal anterior. La sfarsitul lunii martie din acest an, Vodafone avea in Romania peste 9,58 milioane clienti (n.r numar de SIM-uri active), in crestere cu 7,5% fata de anul fiscal anterior, insa fata de sfarsitul lui 2008 numarul clientilor a scazut cu 0,63%.


Citeste mai multe despre   























2517 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Oferta slabă (Luni, 15 iunie 2009, 14:29)

    Nicu Urs [anonim]

    Nu că vreau să fac reclamă, dar Orange oferă, printr-o extra-opţiune, la acelaşi preţ (6 euro fără TVA) 500MB de trafic. Vodafone mai are de lucrat.
    • 0 (0 voturi)    
      Alt priceput... (Marţi, 16 iunie 2009, 14:04)

      Dorian [anonim] i-a raspuns lui Nicu Urs

      Traficul celor de la Orange e una, traficul despre care e vorba in stirea de mai sus e altceva...e vorba despre Outlook Mobile, adica un fel de Blackberry, pt. telefoane non-Blackberry... Push-email, daca ai idee ce inseamna... :-|

      Si la Vodafone gasesti pachete de 500 de Mb de trafic wap...pt 4 Euro+TVA...

      Nu inteleg de ce comenteaza lumea care n-are idee despre ce e vorba. Sincer. :-(
  • +3 (3 voturi)    
    Mult zgomot pentru nimic... (Luni, 15 iunie 2009, 14:32)

    cicalitorul [anonim]

    Inca o oferta inutila a celor de la Vodafone! Ar face mai bine daca ar sti sa-si aprecieze vechii abonati intr-un mod substantial, nu cu povesti si "programe de fidelizare" bune de aruncat la cosul... concurentei.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Luni, 15 iunie 2009, 15:28)

      Iulyanix [utilizator] i-a raspuns lui cicalitorul

      Ai perfecta dreptate! Eu sint unul dintre multi cei care, probabil, au renuntat datorita ofertei slabe pe care o aveau pentru cei cu vechime in acesta retea. Mentionez ca am avut abonament cam 8 ani la ei, iar oferta pentru noii abonati era incomparabil mai buna, referindu-ne la telefoane noi + tarife. Iar dupa ce am renuntat nu mai scapam de ei sunindu-ma o anumita perioada si de citeva ori pe zi ... Iar drept "multumire" am schimbat reteaua ...
  • +1 (1 vot)    
    Si cu asta de pe site-ul oficial cum e? (Luni, 15 iunie 2009, 14:53)

    George [anonim]

    Vodafone Internet pe mobil:
    500MB cu 4,76E/luna TVA inclus
    • 0 (0 voturi)    
      de clarificat (Luni, 15 iunie 2009, 15:21)

      luiza [anonim] i-a raspuns lui George

      folosesc serviciul pe care l-ai gasit tu pe site-ul oficial si pot sa iti spun mai multe despre el: asa cum ii spune si titlul este vb despre Internet pe Mobil si intr-adevar costa doar 4,76 Euro/luna pt 500 MB trafic. serviciul asta iti ofera acces la Internet, in portalul Vodafone live unde ai multe pagini de internet si ai acces si pe alte site-uri WEB/WAP.
      serviciul lansat azi e altceva din cate am vazut: iti ofera acces la mailul de serviciul (outlook) + Internet pe mobil. in plus ai si telefoane in oferta.
      deci 2 lucruri diferite.


      în portalul Vodafone live! şi 500 MB trafic pe alte site-uri WEB/WAP cu doar 4,76 EUR/lună
  • +1 (1 vot)    
    pe blackberry nu merge internetul mobil (Luni, 15 iunie 2009, 15:48)

    Bleah [anonim]

    Cei de la Vodafone nu ofera acest serviciu pentru posesorii de Blackberry din simplul motiv ca "nu au suport tehnic" pt aceste telefoane.

    In schimb iti baga pe gat un abonament de 35E cu cativa mega inclusi.

    Sunt curios ce vor spune producatorii Blackberry cand vor afla de politicile mizerabile practicate de vdf
    • 0 (0 voturi)    
      merge (Luni, 15 iunie 2009, 18:43)

      tarzan [anonim] i-a raspuns lui Bleah

      merge internet pe blackberry la VDF. testat, super multumit.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Luni, 15 iunie 2009, 16:19)

    Je [anonim]

    apropo de Vodafone Internet pe mobil:
    500MB cu 4,76E/luna TVA inclus.
    Am eu si sunt blocate o gramada de chestii...nu merge nici un client de YM gen Fring sau Palringo, trebuie sa folosesti varianta web care este jalnica..

    Am auzit ca abon. Orange nu are restictii de genul asta..
    Momentan nu conteaza asa de mult pentru mine ca sa ma mut...dar in viitor cine stie
  • +1 (1 vot)    
    VF Live! (Luni, 15 iunie 2009, 17:08)

    Vod Afon [anonim]

    In loc sa arunce pe piata tot felul de oferte, mai bine si-ar avea grija si de ce au lansat deja.
    Am (inca) abonament la Vodafone si am si Live!-ul ala de 500Mb. Este incredibil de instabil. La doua pagini navigate, trebuie sa dau "reconnect". Am sunat la Relatii cu clientii, unde mi-au spus ca stiu de problema si se chinuie s-o remedieze, dar nu stiu exact cand... Intre timp, eu platesc un serviciu pe care nu-l pot folosi.

    La revedere, Vodafone! Sa ne vedem mai rar, de preferinta deloc!
    • 0 (0 voturi)    
      si eu am (Luni, 15 iunie 2009, 23:43)

      connexist [anonim] i-a raspuns lui Vod Afon

      si eu am optiunea de Live la promotie cu 2 euro si nu prea am avut probleme. decat in cazuri speciale: in zone cu f. multi utilizatori sau cand le pica reteaua cu totul =)))
      nu pot spune ca navighez exagerat, dar folosesc zilnic servicul. daca n-ar fi youtube, n-as trece de 100-150MB pe luna. mai ales ca opera e beton:)

      altfel, si mie mi se pare ca au oferte cam scumpe. internetul mobil (ala adevarat cu porturi deschise) e foarte scump. chiar si cel cu modem mi se pare inca scump desi preturile au ajuns la niste cote mai reale.

      din afara, orange pare ca are oferte mai bune, insa nu stiu cum se vede treaba din interior. la prima vedere insa, cel putin vocea e mai ieftina.
      • 0 (0 voturi)    
        ofertele sunt la fel (Marţi, 16 iunie 2009, 11:26)

        gabi [anonim] i-a raspuns lui connexist

        ofertele de voce sunt aceleasi, foarte mici diferente. de ex. vdf 400 min+400 sms+20 min nationale = 4 euro. orange 500+500+50 parca = 5 euro. asa ca sunt asemantoare
        • 0 (0 voturi)