UPDATE: Cosmote cumpara Zapp in Romania, pentru circa 207 milioane euro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2009, 20:07 Economie | Telecom

Grupul Cosmote a semnat marti acordul de achizitie al Telemobil (Zapp), urmand sa plateasca circa 61 milioane euro pentru actiunile Zapp si aproximativ 146 milioane euro pentru obligatiile si datoriile acestui operator, a anuntat Cosmote Romania. Miza acestei achizitii pentru Cosmote este in principal castigarea licentei 3G a Zapp, care-i va permite sa ofere servicii de internet mobil.

Acordul de cumparare a actiunilor a fost semnat marti de Michael Tsamaz, CEO al Cosmote Group si, din partea vanzatorului, de catre Nadim Akkawi, Director Corporate Finance, membru al Saudi Oger Group. 

Suma pentru achizitia actiunilor Zapp este estimata la aproximativ 61 milioane Euro, iar Cosmote va prelua, in acelasi timp, si datoriile si obligatiile Zapp, estimate la aproximativ 146 milioane euro, dintre care, majoritatea vizeaza extinderea retelelor 3G si CDMA. Citigroup Global Markets Limited (CITI) si NM Rotschild and Sons Limited au avut rolul de consultanti financiari ai COSMOTE pentru tranzactie. 

„Tranzactia semnata astazi marcheaza o noua etapa de crestere si extindere a bazei de utilizatori pentru COSMOTE Romania, avand in vedere ca licentele 3G si CDMA, precum si infrastructura permit companiei sa ofere cele mai competitive servicii de date si voce din Romania. Activand pe una dintre cele mai competitive piete din Europa si in numai trei ani si jumatate de la lansare, parcursul impresionant al COSMOTE Romania este dovada ca aceasta companie poate utiliza la maxim beneficiile acestei noi investitii”, a declarat Michael Tsamaz, directorul executiv al grupului Cosmote.

De cealalta parte, oficialii grupului Saudi Oger spun ca tranzactia a venit dupa o perioada de investitii si lucrari majore in infrastructura companiei.

“Aceasta tranzactie vine dupa o perioada de investitii in infrastructura companiei, timp in care am efectuat lucrari majore de extindere a ariei de acoperire si am lansat noi servicii in parteneriat cu China Development Bank si ZTE Corporation. Zapp Romania a inregistrat progrese importante in dezvoltarea retelelor 3G si EV DO, iar acum are o acoperire de peste 70% din populatia Romaniei in ceea ce priveste furnizarea serviciilor de date mobile de mare viteza. Adaugarea serviciilor de internet mobil de mare viteza de la Zapp la portofoliul de servicii oferite de Cosmote va fi foarte avantajoasa pentru ambele companii si pentru clientii lor” a precizat Nadim Akkaoui, Director Corporate Finance pentru Grupul Saudi Oger.

Update: Nicolae Oaca, analist telecom: Pretul este bun, dar nu cred ca era momentul

Analistul telecom Nicolae Oaca spune ca discutiile privind achizitia Zapp existau de circa doi ani, ca pretul este bun, dar ca Cosmote s-a cam grabit.

"Pretul nu este mare, este destul de bun pentru Cosmote, insa nu cred ca era momentul pentru aceasta achizitie. Unul dintre motive ar fi criza economica care afecteaza in mod inevitabil si piata telecom. Un al motiv este acela ca ANCOM a promis ca va oferi 3G in benzile inferioare de 900 MHz - 1800 MHz, iar la nivelul Uniunii Europene chiar s-a luat o hotarare in acest sens care nu mai astepta decat semnarea si publicarea formala. Mai mult ANCOM a promis si efectuarea unei noi licitatii pentru 3G si nu in cele din urma ar fi de notat noua tehnologie 4G, LTE, o tehnologie care decoleaza peste tot in lume, in Japonia si recent si in Europa. Romania ar fi putut organiza o licitatie pentru 4G in banda de 2,5 GHz, anul viitor, care i-ar fi permis Cosmote sa mai sara o etapa, tehnologia oferind viteze mai mari de descarcare la costuri mai mici", a spus pentru HotNews.ro, Nicolae Oaca.

Competitia pe 3G s-ar putea accentua spre sfarsitul acestui an

Nicoale Oaca este de parere ca achizitia va accentua cu adevarat competitia pe segmentul 3G din Romania.

"Achizitia va aduce in sfarsit competitie in piata 3G. Pana acum am avut duopol pe segmentul de internet mobil. Acum va intra al treilea jucator, Deutsche Telekom sau Cosmote, si de acesta depinde daca vom avea o competitie rapida sau o competitie mai spre sfarsitul anului. Telemobil a anuntat recent un plan de extindere a retelei la 62 de orase si ma intrebam al cui este planul, al Telemobil sau al Cosmote. Se dovedeste a fi al lui Cosmote si daca se va tine de el, cred eu, ca spre finele anului vom avea o competitie adevarata pe segmentul de internet mobil", a mai spus Nicolae Oaca.

Zapp este cel mai vechi operator de telefonie mobila de pe piata din Romania. Compania si-a lansat operatiunile comerciale in anul 1993. In prezent, detine o licenta CDMA in banda 450 MHz si o licenta 3G in banda 2100 MHz. Reteaua 3G a companiei acopera 23 de orase din Romania. In 2008, veniturile Zapp s-au ridicat la 61 milioane Euro, in timp ce baza de abonati depasea 374.000.

Achizitia este supusa, intre alte conditii, aprobarii autoritatilor relevante din Romania.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

10709 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Go, go, go. (Marţi, 30 iunie 2009, 21:05)

    Mihai [anonim]

    BRAVO Cosmo!
  • +5 (7 voturi)    
    alicemitrea@yahoo.com (Marţi, 30 iunie 2009, 21:31)

    g [anonim]

    cosmote=cartelar , zapp= business
    • +1 (1 vot)    
      .... (Miercuri, 1 iulie 2009, 9:54)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui g

      ei nu e chiar asa. Cosmote a revolutionat ideea de cartela preplatita. "Iti incarci in fiecare luna cartela si primesti nu stiu ce". Deci Cosmote au facut un fel de business is din cartele preplatite. In fine, eu am si zapp; cosmote nu am :P. Pe de alta parte cand vorbim de business Cosmote trebuie privit putin mai de la distanta intrucat afacerea emult mai mare: Romtelecom acum si ZAPP, acum au si date....


      P.S. Ce e frate atat de votat la posturile astea ca nu inteleg?
  • +2 (2 voturi)    
    e cumva o greseala? (Marţi, 30 iunie 2009, 21:43)

    Zapper [anonim]

    "In 2008, veniturile Zapp s-au ridicat la 61 milioane Euro, in timp ce baza de abonati depasea 374.000. " Daca facem un calcul mic, vine cam 164Euro per abonat. Daca asta e venitul, inseamna ca fiecare abonat platea in medie mult mai mult pe an. Stiu ca baietii de la Zapp erau orientati in special spre utilizatorii cu facturi mari. Pesemne ca inca mai aveau acesti clienti in portofoliu. Era chiar rentabil, bag de seama.
    • +3 (3 voturi)    
      e ARPU anual, nu lunar... (Marţi, 30 iunie 2009, 21:55)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui Zapper

      si vine cam 13 euro/abonat...si la ce clienti avea Zapp, nu ma mira.
      La orange, voda, cosmo ARPU e undeva intre 6-10 euro...si e aici din cauza cartelarilor..

      ARPU= average revenue per user.
    • +1 (7 voturi)    
      e o greseaua (Marţi, 30 iunie 2009, 22:20)

      Geo Bogza [anonim] i-a raspuns lui Zapper

      Asa se analizeaza o afacere in Romania de catre presa. Jurnalistii stiu sa faca si bombe atomice, si analize economice si emisiuni cu chiftele marinate. Daca macar jumatate din romani s-ar duce o saptamana sa vanda garoafe la colt de strada, sa inteleaga ce dracu e aia economie si de unde vin salariile bugetarilor, avant mare si-ar lua natia.
      • 0 (4 voturi)    
        raspuns (Marţi, 30 iunie 2009, 23:20)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Geo Bogza

        incearca sa fii mai coerent.de ce nu dormi noaptea?
  • +1 (1 vot)    
    perfect (Marţi, 30 iunie 2009, 22:36)

    ionuttd [anonim]

    Aveam de gand sa ma portez la orange sau vodafone ptr serviciile 3G daca tot mi se termina perioada contractuala..dar acum nu prea mai sunt asa convins..cosmote m-a atras in principal ptr costurile reduse...dar m-a dezamagit prin programul lor de fidelizare la cumpararea unui nou telefon..au un program de fidelizare =0...dar poate si-l imbunatatesc
  • +2 (2 voturi)    
    cosmote (Marţi, 30 iunie 2009, 23:19)

    dan zotis [anonim]

    asteptam rapid oferta de internet mobil de la cosmote.nu imi mai prelungesc abon de la orange.....
    • 0 (0 voturi)    
      Internet mobil... (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:23)

      Gabriel Raileanu [anonim] i-a raspuns lui dan zotis

      fa ce vrei cu ab. Orange, eu zic sa-l reziliezi. Cat despre alta oferta de date, iti pot oferi spre testare un modem 3G cu tot cu SIM, iar daca te satisface, putem discuta mai multe, depinde de locatia unde il vei folosi. Contacteaza-ma!
  • +2 (6 voturi)    
    cartel (Marţi, 30 iunie 2009, 23:22)

    dan [anonim]

    e strigator la cer cum vodafone si orange au mers mana in mana cu ofertele de orice fel.cosmote a spart acest monopol.legea interzice acest raport care exista intre vodaf si orange dar cine sa o aplice???
    • +4 (4 voturi)    
      adio orange si vodafone (Miercuri, 1 iulie 2009, 0:45)

      cosmote [anonim] i-a raspuns lui dan

      o mutare interesanta care o sa loveasca si mai mult in orange si vodafone...
  • 0 (2 voturi)    
    Hmm (Miercuri, 1 iulie 2009, 3:52)

    Vizitiul [utilizator]

    Suspect de bun pretul pentru care s-a efectuat tranzactia!
  • -3 (5 voturi)    
    O varza! (Miercuri, 1 iulie 2009, 6:49)

    aleksa_aleksandrion [anonim]

    O mare aiureala!O sa iasa o varza! Cosmote-ul asta nu emite pe nicaieri in banda CDMA ci GSM (GR,FYROM,Bulgaria,Albania) ca in tot restul Europei. CDMA (Zapp) se foloseste mult in America, Asia de Sud-Est,ceva Orientul Mijlociu etc dar in Europa mai mult pe plan local si nu national.NIcaieri un CDMA nu e cel mai mare operator in Europa! Asa ca nu stiu cum o sa combine ei GSM 1900 cu CDMA in banda de 400?! La Zapp nu exista nici macar SIM sau un roaming serios! Si pana acum (e adevarat ca la mama lui in Grecia e cel mai tare), Cosmote-ul asta din RO nu are nici macar internet mobil,un serviciu de wap ca defunctul Cosmorom (exclus imode al lor care-i scump si bun pt. Japonia) ci un amarat de GPRS f.scump de aproape 1 euro MB!Cred ca ar trebui sa fie mai modesti si sa nu se mai laude atat cand 90 la suta ii reprezinta...abonati pe cartele,mai mult pusti care blocheaza reteaua in unele parti pt. ca trancaneala pe mobil e un fel de distractie.Toate ofertele lor ghiveci alambicate s-au redus pana acum doar la tranca-fleanca (voce) in 2009 de parca am fi in1997 si telefonul nu mai are si alte functii!Pacat de Zapp ca inchis cum a fost ca o firma de casa nu a dat drumul mai devreme si la servicii preplatite sau mai aerisite si transparente. Pana si cu abonamentul lor daca renuntai si nu-i anuntai la timp,plateai 200 USD ca sa te tina cu japca pe viata!Si 3G cum l-au primit atunci in prag de faliment?!Sa nu-mi spuneti ca erau super cand ii cumpara altii, s-a retras pana si Qualcomm care-i sponsoriza si aveau banii pe undeva prin... insulele VIrgine Britanice?!?... In RO (inca?) se poate totul...
    • +1 (1 vot)    
      MAI TACI (Miercuri, 1 iulie 2009, 8:52)

      EU [anonim] i-a raspuns lui aleksa_aleksandrion

      Vorbesti ca sa te afli in treaba, asa ca te rugam sa demonstrezi ca mai ai ceva inteligenta, incercand sa taci.

      E foarte bine ca va exista un al treilea jucator pe partea cu internetul mobil, iar despre cresterea cotei de piata a celor de la Cosmote, ar trebui sa te interesezi inainte de a ciripi.
      • 0 (0 voturi)    
        Da' tace domne'... (Luni, 14 septembrie 2009, 23:16)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui EU

        Pai omu a scris nu a vorbit...cred ca tace cand scrie :) :P
    • +1 (1 vot)    
      mai respira ... ca faci infarct (Miercuri, 1 iulie 2009, 9:19)

      zdreleanu' [anonim] i-a raspuns lui aleksa_aleksandrion

      Cosmote (viitor T-Mobile Romania) a cumparat operatorul ZAPP DOAR pt. licienta 3G, cat despre licienta de CDMA o va livra Romtelecom-ului la un pret de licienta WiMax, deoarece are nevoie de bani pt. recupera din investitie. "Maestrul" Oaca a gresit spunand ca a fost un moment prost, de fapt momentul e f. bun (evreii spun ca e bine sa cumperi atunci cand pretul e mic) si sa va spun de ce: La ora actuala incepem sa vorbim de T-Mobile si mai putin de OTE Grecia ca fiind proprietarul a 2 mari operatori pe piata romaneasca, aici vorbesc de Romtelecom si Cosmote. Cei 2 operatori au infrastructura de telefonie fixa bine dezvoltata, un internet suficient de bun ADSL 2+, un serviciu de televiziune digitala si un surogat de telefonie mobila CDMA (e vorba de Romtelecom), iar Cosmote o retea de telefonie mobila oarecum bine pusa la punct, dar care pana mai ieri nu avea licienta 3G lucru care ar fi diferenta dintre bou si taur in telefonia mobila. Deci ganditi-va la un scenariu aproape plauzibil: O fuziune Romtelecom (Romtelecom scapa de "tinichiaua" de prost renume de coada... ) iar Cosmote isi schimba numele in T-Mobile, nume care ii va aduce o anumita prestanta, iar noul "mamut va fi sub umbrele T-Mobile. Acest lucru nu se va intampla decat dupa ce Romtelecom sau Cosmote vor castiga una din licientele WiMax. Si atunci stau sa ma gandesc ... o companie care va avea acces la resurse financiare, ofera cam tot ce exista pe piata de comunicatii va fi un mare concurent pt. Orange si Vodafone care vor parea niste pitici pe piata pe care ei au sfidat-o si care se va schimba in mod radical in viitor. Dar, acest lucru (ma refer la conglomeratul Cosmote + Romtelecom) nu va fi in folosul clientilor, caci se vor arunca pe piata niste preturi la servicii mult mai mici decat costurile de intretinere ale retelelor, iar calitatea va scadea. Cam atat...
  • -2 (2 voturi)    
    se intinde iar mai mult decat ii tine plapuma (Miercuri, 1 iulie 2009, 8:42)

    bairam [anonim]

    iarasi se intind astia mai mult decat ii tine plapuma numai sa atraga abonati de le gafaie apoi reteaua.nu m-as mai duce la astia nici sa ma platesti iar ca sa umblu cu 2 telefoane pt. ca au tarife mici doar in reteaua lor,o faceam prin 2001
  • 0 (0 voturi)    
    Ce inseamna ba Nene analist telecom? (Miercuri, 1 iulie 2009, 9:14)

    Gix [anonim]

    Lucrez de 11 ani in domeniu la un constructor de renume mondial. Dar nu am auzit in viatza mea de "analist telecom", poate inginer telecom au vrut sa zica baietzii. Cã da, de ãsta am auzit si am si vãzut.
    • 0 (0 voturi)    
      Te rog.... un pic de respect (Miercuri, 1 iulie 2009, 9:35)

      zdreleanu' [anonim] i-a raspuns lui Gix

      D-ul Oaca a fost/sau este (nu mai stiu) un om respectabil, recunoscut prin romtelecom ca posesor al unei sepci si al unei salopete albastre (scuze si sapca era tot albastra), un om deosebit... Faza cu doctoratul Domniei Sale imi scapa si nu pot sa-mi exprim parerea acum.
    • 0 (0 voturi)    
      ce nu intelegi? (Miercuri, 1 iulie 2009, 9:57)

      guru [anonim] i-a raspuns lui Gix

      Adica e analist telecom pentru ca ce spune intra in analele telecomului.

      nota de picior - in general, in analele telecomului se intra pe la romtelecom, prin cantina de la subsol.
  • +1 (1 vot)    
    pardon (Miercuri, 1 iulie 2009, 9:27)

    je [anonim]

    Dupa parerea mea Cosmote a facut o achizitie proasta. Trebuia lasat sa moara Zappul si sa cumpere licenta mult mai ieftin . Intradevar exista o problema tehnica de integrare a CDMA cu GSM. Daca au cumparat Zappul numai pt licenta 3 G mi se pare o mare prostie pentru ca o licenta 3 G costa doar 30 de milioane . Este interesant cum va fi pe plus acest conglomerat cosmote+zapp(cdma)+romtelecom+date 3G romtelecom+fix . Sa integrezi toate aceste companii si structuri si sa faci una puternica nu e deloc usor. Ar mai fi si problema personalului au super multi angajati toate aceste companii . O sa fie greu sa faca restructurare . So adio profit 2-3 ani :)
    • -1 (1 vot)    
      Paharul 50% plin/gol (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:40)

      zdreleanu' [anonim] i-a raspuns lui je

      Dintr-un punct de vedere s-ar putea sa poata parea o idee prosta, dar nu e asa:
      La un "deces" se aduna "rude" f. multe, iar toti incearca sa fure cat mai multe din averea decedatului. Ia sa vedem ... cu 207 mil. se cumpara una bucata licienta 3G si o retea CDMA, retea care se vinde Romtelecomului ... Romtelecom va avea 100% banda CDMA. Iar cat despre personal ... cred ca ar fi normal sa existe ... daca nu au fost dati afara sau sa fie prost platiti sau .... dar cel mai mult cred ca au sefi INCOMPETENTI. Hai ca poate revin la voi (joke :)))
    • +4 (4 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:47)

      IonutIT [utilizator] i-a raspuns lui je

      o licenta 3G costa 30 de milioane, dar cat costa o licenta 3G si cu infrastructura relativ OK in cateva orase mari gata facute?

      Cel mai probabil licenta CDMA va fi pasata Romtelecomului pe ei clar ii intereseaza doar 3G.
  • -1 (3 voturi)    
    Personal... (Miercuri, 1 iulie 2009, 10:21)

    oranjada [anonim]

    Umbla vorba ca au dat afara mai tot ce era tehnic zapp
    • +2 (2 voturi)    
      Minciuni... (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:28)

      Gabriel Raileanu [anonim] i-a raspuns lui oranjada

      Nu e adevarat, nu s-a restructurat nimic din "tehnic"! Vorbesti doar sa te afli in treaba!
      • -1 (1 vot)    
        De parca ar recunoaste... (Miercuri, 1 iulie 2009, 12:26)

        oranjada [anonim] i-a raspuns lui Gabriel Raileanu

        Iti dai seama ca n-o sa apara prin presa ca au dat afara oameni. Insa, pe langa zvonurile, mai bine sau mai rau intentionate, mai e si o chestie de logica. de ce as tine 2 departamente tehnice (chiar si unite)?! A, poate nu i-au dat inca afara, dar nu mai e mult.
        Agresivitatea ta de pusti caruia i s-a luat jucaria ma incanta :) Mult succes in a-ti gasi un alt job. Se zice ca e criza si probabil o sa fie greu pentru cei dati afara.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai degraba (Miercuri, 1 iulie 2009, 18:36)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui oranjada

      au dat afara tot ce era la "Vanzari" din Zapp. Acestia pot fi oricand inlocuiti cu o alta echipa. In schimb cum sa-i dai afara pe cei de la Tehnic, singurii care cunosc maruntaiele retelei? Mai gandeste oleaca.
  • +1 (1 vot)    
    O afacere buna! (Miercuri, 1 iulie 2009, 11:31)

    tsk [anonim]

    Indiferent ce cred analistii telecom, eu cred ca a fost o afacere buna de ambele parti. Zapp a mai salvat ceea ce mai era de salvat si au recuperat o parte din investitiile facute de grupul Saudit si practic s-a salvat de la un faliment relativ cert, in timp ce Cosmote a primit pe tava o retea de date la cheie, exact ce ii lipsea pentru o competitie cu cei doi mari. Sunt zvonuri mari ca s-ar rebranda din toamna iarna sub T Mobile. Aceasta rebrandare si o gama de servicii care include acum si jucariile nastrusnice de la Zapp (Zapp easy) combinate cu o politica de pret populista ar putea aduce la o rasturnare de situatie pe piata telecom din Romania. Atat Vodafone cat si Orange sunt branduri uzate pe piata din Romania si aceasta uzura s-ar putea sa-i coste, chiar daca eforturile lor in branding sunt mult peste orice alte domenii de servicii.
  • -2 (2 voturi)    
    Cam depasiti (Miercuri, 1 iulie 2009, 12:26)

    eu [anonim]

    La ora actuala majoritatea companiilor din tarile tehnologic dejzoltate se gandesc deja la 4G, ceea ce ar insemna posibilitati de viteze mult mai mari.Nu m-as mira daca Vodafone si/sau Orange vor lansa 4G la finele anului. Ma intreb oare cat ar sa dureze pana Cosmote face rost de bani pentru a-i ajunge?
  • +1 (1 vot)    
    eficienta (Miercuri, 1 iulie 2009, 13:14)

    Cosmo [anonim]

    E posibil ca aceasta afacere sa nu fie cea mai buna insa are toate premisele sa creeze o oportunitate atat pentru Cosmote cat si pentru utilizatorii de telefonie mobila pe masura ce concurenta ajunge la acelasi nivel si ofertele vor fi mai accesibile.
    Daca e sa ne gandim la 4G, da poate ceilalti operatori o sa lanseze insa care este eficienta acestei investitii in conditiile in care penetrarea serviciilor de internet si date mobile este destul de mica in Romania. E adevarat ca au evoluat insa de-abia de acum o sa inceapa cu adevarat sa atinga marea masa a utilizatorilor, pe masura ce ele vor deveni accesibile si ca pret.
    Pana ca 4G sa devina o investitie rentabila mai operatorii o sa mai traga ceva timp de tehnologia actuala pentru a scoate cat mai mult profit pe care, o parte sa il investeasca in upgrade.
    Pana atunci aceasta miscare a OTE/DT era de asteptat si in functie de strategia pe care o au pe termen lung o sa fie clar daca a fost buna sau nu.
    Pana una alta sa asteptam inceputul razboiului de oferte de internet mobil intre primii 3 operatori. Utilizatorii sunt cei care vor avea numai de castigat.
  • +2 (2 voturi)    
    licenta 3g (Miercuri, 1 iulie 2009, 14:39)

    Sergiu [anonim]

    O fi mai ieftina licenta 3g decat contractul de cumparare al zapp-ului . va scapa faptul ca pe romania nu se mai puteau acorda alte licente 3g decat cele existente . asadar singura solutie ramanea cumpararea zapp-ului.
  • -1 (3 voturi)    
    e clar... (Miercuri, 1 iulie 2009, 16:20)

    andu [anonim]

    nu , ideea este ca Orange e lider pe piata din romania , si cosmote alearga un pic dupa el . eu am toate retelele inclusiv digi....da sincer , pe cosmote se-aude cel mai prost...deci mai trebuie lucrat in acest sens...plus ca ...daca zici cosmote , parca zici saracie....e telefomia romanului sarac , a firmelor mici ....totu low cost ....cosmote a facut o motare buna , poate zapp va famane ca nume , fiind poate divizia busniss a cosmote , cu ocazia asta o va si ridica , pentru ca era in cadere libera....multi fugeau de zapp pentru ca avea anumite dezabantaje ( putine modele de telefoane, putini oameni in reteaua lor , etc. Cea mai dezavantajata derea va fi vodafone, care , in cativa ani cred ca va sbura de pe piata. Pur si simplu nu a prins in Romania...cred ca au mai putini abonati decat aveau cand a fost cumparat Connexu....in fine ....cert e ca , e buna agitatia pe piata telefoniei mobile, va aparea o concurenta stransa care va trage dupa sine micsorarea preturilor
    • +1 (3 voturi)    
      nimic nu e clar pentru tine (Miercuri, 1 iulie 2009, 17:53)

      hernan [anonim] i-a raspuns lui andu

      .. plutesti intr-o ceata totala prietene.

      Vorbitul la telefon este un produs omogen, (asa cum este benzina - fie de la Petrom, OMV, MOL, Lukoil sau porumbul - rusesc, francez, spaniol etc, nu conteaza).
      Prin urmare daca pot vorbi cu Gicu la telefon si aud aceeasi voce si aceleasi cuvinte de ce sa platesc mai mult la Orange sau Vodafone cand am alternativa Cosmote, Digi sau Zapp? Beneficiul meu in consum este acelasi, dar costurile sunt mai mici. Nici macar nu au o acoperire mai extinsa pentru a-si motiva in vreun fel preturile piperate pe care le cer. Rationamentul tau este unul tipic de roman snob. De unde si pana unde deduci tu ca, Cosmote suna a saracie.. facturile mele la ei sunt de minum 250 lei lunar, iar majoritatea "cartelarilor" lor au comportartament de consum tip post-paid pentru ca au extraoptiuni active care le debiteaza lunar creditul lor cu 3-5-6 EUR sau mai stiu eu cat. Vodafone se lauda in schimb cu n-spe mii de abonati din care majoritatea sunt neincarcate si in perioada de gratie.

      In ce priveste calitatea vocii, daca ai probleme pe Cosmote iti recomand sa mai cureti casca respectivului telefon de mizeria care se acumuleaza inevitabil pe parcursul folosirii. Vei avea o surpriza placuta. Singura retea care are o calitate net superioara a vocii este Digimobil, gratie echipamentelor de retea de cea mai buna calitate Nokia-Siemens.

      Vodafone merge la vale, e adevarat, dar sa sustii ca au mai putini clienti decat pe vremea Connex-ului sau ca va zbura de pe piata....inseamna ca esti putin mai mult pe dinafara.
  • 0 (0 voturi)    
    Zapp (Joi, 2 iulie 2009, 14:37)

    ZappFan [anonim]

    eu sunt multumita de zapp! anul acesta au si marit numarul de antene..si sunt de acord cu cel care zicea mai sus k zapp = business.. faptul ca nu e folosit in masa, ca aveau un anume fel de telefoane, si ca pana acum nu exista prepay la ei, ii facea deosebiti. Nu stiu sa fi fentat nici la abonamente mari nici la cele mici, fata celelalte retele ( orange chiar si la ab de 10 euro fura, vodafone in general la firme)
  • -1 (1 vot)    
    cosmote de 0.1 ron (Vineri, 3 iulie 2009, 0:45)

    cristina [anonim]

    sunt abonata cosmote cu nr portat de la vodafone si nu sint multumita absolut deloc de serviciile lor mai ales la nr portate m-au pacalit .Cind inchei contractul cu ei iti spun ca in momentul in care esti sunat de altcineva din alta retea vodafone acela va auzi citeva bipuri de avertizare ca suna in alta retea si nu iti spun ca urmeaza o pauza de 7 secunde in care nu se aude nimic si pe urma incepe sa sune daca ai noroc sa fii intro zona de acoperire,dar in timpul acela de 7 secunde multi cred ca ai telefonul inchis .la nr portate nu au styut sa faca reclama la tv cu toate consecintele daca te portezi.BANUESC CA ASA SUNT LA TOTI CEI CEPORTEAZA SI AU PATYT CA MINE.RUSINE COSMOTE.CEL PUTIN VODAFONE AVEAU SEMNAL PESTE TOT
  • 0 (0 voturi)    
    suna amuzant (Marţi, 25 octombrie 2011, 5:19)

    zapp_ro [anonim]

    Compania Telemobil s.a. a incheiat unele servici de parteneriar cu Cosmote Romania prin vinzarea unor frevete de 3G socetatea inca exizsta si de cind a lansat serviciul NO Pay reicarcabil a inregistrat cresteri atit in bugetul socetati Telemobil cit si prin atragerea de noi clieti nu pot decit sa spun ca suna amuzant ca Zapp reteaua a fost preloata de Cosmote complect gresit datorita investitilor in Republica Moldova prin asociere cu un alt grup din Rusia au creat in Republica MOLDOVA reteaua UNITE sa nuuitam ca majoritatea folosesc servicile de internet deci compania avea niste datori mici nu eracazul sase vinda traia din enertie aici in Romania,de ce a vindut acceste retele de internet 3G,4G,explicatiea e simpla daca facem un calcul de la 450 sipina la 600 vedem ca ZAPP detinea frevete ce navea ce sa faca cu ele logica o gasiti singuri,secretul e atuci cind ai ceva anume si nutie de mare folos sal faci banii asta a facut Telemobil S.A.Zapp nu a disparut din potriva merge bine!