Romtelecom mareste cu 50% viteza de internet broadband la abonamente disponibile in 10 orase

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2009, 14:45 Economie | Telecom

Romtelecom a lansat doua noi abonamente de internet broadband, atat pentru clientii persoane fizice cat si pentru companii, care promit viteze de descarcare de pana la 30 Mbps, cu 50% mai mari decat vitezele anterioare, a anuntat luni operatorul. Pentru clientii de pe segmentul rezidential, abonamentul cu viteza de transfer de 30 Mbps are un tarif lunar de 14,9 euro (inclusiv TVA). Noile abonamente sunt disponibile momentan in 10 orase din tara.

Noile abonamente, cu viteze mai mari la internet pentru segmentul rezidential, atat pentru clientii noi cat si pentru cei existenti, sunt disponibile atat pe doi cat si pe trei ani, in doua variante: una cu viteza de descarcare de 20 Mbps, la un tarif lunar de 9,9 euro (TVA inclusa), si a doua cu viteza de descarcare de 30 Mbps, la un tarif lunar de 14,9 euro (TVA inclusa).

Cele 10 orase in care sunt oferite aceste servicii momentan sunt: Bacau, Braila, Bucuresti, Cluj Napoca, Constanta, Iasi, Piatra Neamt, Ploiesti, Sibiu si Timisoara. Tehnologia pe care se bazeaza noile abonamente este VDSL, o tehnologie DSL care asigura viteze mai mari de transfer a datelor.

Veniturile Romtelecom din primul trimestru din acest an au scazut cu 8,1% pana la 201,4 milioane euro, fata de perioada similara din 2008, iar numarul liniilor de telefonie fixa a scazut cu 2,9% pana la peste 2,9 milioane linii. Operatorul a inregistrat cresteri pe segmentele de internet broadband (Clicknet) si televiziune prin satelit (Dolce), respectiv peste 700.000 pentru fiecare dintre cele doua servicii (respectiv 701.000 clienti pentru Clicknet si 724.000 clienti pentru Dolce), insa efectele crizei economice s-au reflectat in rate de crestere mai mici.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6547 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Minciuni (Luni, 13 iulie 2009, 15:33)

    Sorin [anonim]

    Asta este doar la nivel declarativ.
    Eu cand i-am chemat sa-mi instaleze net-ul (acum 1 an jumate) mi-au spus ca se rezolva in 20 de zile dupa ce i-am sunat mi-au spus ca nu au resurse in zona desi la un vecin care avea cunostinte s-a facut treaba. La nivel declarativ si publicitar sunt printre cei mai buni.
    Cand i-am chemat pt Dolce mi-au spus ca vin in 15 zile lucratoare dupa care la insistentele mele ca termenul este de 30 de zile. I-am asteptat 2 luni. Scuza lor era ca alte firme monteaza de parca pe mine asta ma incalzea cu ceva. Am renuntat la serviciile lor. Imi tot spuneau ca instalarea si la cablu si la internet este un pic mai grea dar calitatea este foarte buna. Din pacate eu sunt satul de minciuni.
    Nu stiu de ce am impresia ca sunt la fel ca pe timpul lui Ceausescu.
    Stau si ma gandesc ca daca instalam cu ei si aveam o defectiune veneau probabil sa remedieze dupa 2 luni, timp in care ar fi trebuit sa platesc.
    Daca cineva crede ca torn gogosi pot sa ii dau date exacte despre solicitarile mele de acum un an si jumatate sa se convinga singur. Sunt niste mincinosi.
    • 0 (0 voturi)    
      nu generaliza (Luni, 13 iulie 2009, 16:29)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      eu cred ca este o exceptie, eu am atat acasa cat si la firma si cand au fost probleme sa stii ca au fost foarte rapizi...si am avut si probleme care nu tineau neaparat de ei si nu au comentat la rezolvarea problemei.
      Poate la tine este doar o problema de ghinion, desi foarte neplacuta. Dolce merge foarte bine de vreo 2 ani, netul la fel (in doi ani s-a desincronizat modemul doar in 2 seri). Daca am facut reclamatie m-au notat in baza de date si au venit repede.
      Eu sunt multumit chiar daca nu stiu daca este cel mai mic pret de pe piata, dar sa fim sinceri nu cred ca nu este firma mare care sa nu aiba clienti nemultumiti si clienti multumiti
  • 0 (0 voturi)    
    subscriu la opinia de mai sus... voalat insa (Luni, 13 iulie 2009, 16:26)

    Nae [anonim]

    Am 6 Mb ADSL de ceva vreme. Am tot vrut sa fac upgrade insa mi-au zis ca nu e tehnic posibil din cauza circuitelor vechi aflate in zona unde locuiesc. Din cauza ca e zone de case nu are atit interes ca cele de blocuri unde o asemenea schimbare pe poate aduce potential mai multi clienti, asa ca econoic vorbind ii inteleg.

    Pe de alta parte la serviciile pe care le am acum, telefon si ADSL-ul mentionat, calitatea este ireprosabila iar interventia lor in caz de probleme este absolut excelenta. Numai de ar fi la fel si UPC-ul... ce bine ar fi.
    • 0 (0 voturi)    
      si eu zic tot cam asa.... (Luni, 13 iulie 2009, 19:41)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Nae

      am in apartament doua conexiuni, una la viteza de 6 Mb si alta la 10 Mb...prima este la Romtelecom/Clicknet si merge excelent... a doua. la UPC, este mai performanta, cu amendamenamentul ca uneori (de multe ori) nu merge....
      Si uite asa, conexiunea de 10Mb UPC o tin cam degeba!
  • -3 (3 voturi)    
    E vrajeala cu descractaul asta (Luni, 13 iulie 2009, 16:27)

    Bogdan [anonim]

    Frate eu am abonament de 2 mb,dar defapt de pe torrente sedescarca cu 210KB,deci cum zic ei de viteaza de 30 mb,aia e la conectare dar la descracre inseamna 3 mb,va spun sigur,in contract la mn scrie viteza download 2 mb,dar de unde,clikul nu are fibra ,are modem si viteza la modem e constanta ,niciodata la clik daca ai abonamentul cu viteza de 30 mb nu vei descarca cu aceasta viteza ,va spun 100%%%,sa inteleaga ceva clikul ,fara fibra niciodata nu vei descarca cu viteza celor care au fibra..VA Multumesc
    • +1 (1 vot)    
      romtelecomul *are* fibră (Luni, 13 iulie 2009, 16:54)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      vdsl şi adsl sunt doar între cabinetul de fibră şi utilizatorul final. Problema este însă că aceste două tehnologii sunt foarte slabe şi romtelecom şi mai toţi din vestul europei le folosesc pentru că sunt foarte ieftine. rds foloseste fibra + ethernet, mai orice calculator din 2007 încoace are placă ethernet gigabit (1000Mbps). Compară asta cu "spectaculoasa" viteză maximă posibilă prin adsl (24 Mbps) sau vdsl (250Mbps).
      • 0 (0 voturi)    
        Nici macar tu nu crezi ceea ce spui (Luni, 13 iulie 2009, 22:32)

        n534663 [anonim] i-a raspuns lui marius

        Tu te auzi vorbind (scriind)? Sau lucrezi cumva la RDS? Chiar ca nu stim cum este vitezele in retele? Cine ti-a spus tie ca ai 1000 Mbps la RDS? Spune-i ca ori minte, ori nu stie ce sous, ori este chiar fraier de-a dreptul
    • +1 (1 vot)    
      2 mb (Luni, 13 iulie 2009, 17:12)

      superior [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      si eu am 2mb si descarc cu mai mult de 210KB...vezi si tu daca site-ul de pe care descarci "iti permite" viteze de descarcare mai mari, caci viteza nu depinde numai de "teava ta" ci si de "bunavointa" celui care-ti da informatia...si te rog nu mai fi asa suparat, caci nu face bine...
    • 0 (0 voturi)    
      Precizare (Luni, 13 iulie 2009, 17:24)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Bogdane, trebuie sa stii urmatoarele lucruri:
      - la un abonament de 2mb, in orice retea (nu numai la RTC), viteza de download se imparte la 8, deci tu poti descarca maxim cu 2mb/8 = 250 Kb/s
      - daca ai 30 Mb/s = download cu 3,75 mb/s;
      - Un torent, daca nu exista seederi suficienti, nu va putea atinge viteza maxima (ex: 3 seederi x 50 Kb/s = 150Kb/s);
      - eu am avut abonament de 2mb/s si l-am schimbat cu 4mb/s, iar un prieten are acelasi tip de modem si are 6mb/s - viteza este limitata de la ei nu de la modem.
      • 0 (0 voturi)    
        corectie (Miercuri, 15 iulie 2009, 8:29)

        nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

        vezi ca aia 250 sunt kilobytes si se noteaza cu majuscule (adica KB - ca sa fim foarte precisi, in general, B-ul trebuie sa fie mare) fata de cei 2mb care sunt megabits si se noteaza cu minuscule.

        Toata problema e ca 1byte=8bites.

        In general vitezele de transfer se masoara cu bites si spatiul ocupat pe harddisk se masoara in bytes.
  • +1 (1 vot)    
    30 Mbps (Luni, 13 iulie 2009, 16:30)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Mai inainte cineva spunea ca acestea sunt minciuni.
    Nu sunt minciuni , sunt o realitate care deranjeaza uneori concurenta sau pe cei mai certareti de felul lor.
    Eu cred in acest lucru si il recomand tuturor celor care au nevoie de viteze mari si promptitudine.
    Cu stima
  • 0 (2 voturi)    
    pacat ca nu stie lumea de ofertele lor (Luni, 13 iulie 2009, 17:03)

    kokolino [anonim]

    am aflat azi ca au TV+net +fix cu 7,5e/luna
    au oferte bune RTC-ul .. dar is la furat cu comunicarea
  • 0 (0 voturi)    
    Cazul meu (Marţi, 14 iulie 2009, 13:23)

    CezarN [utilizator]

    100% real:
    Am clicknet de aproape 3 ani.
    Nu mi-a cazut netul NICIODATA!(asta-i punctul slab la cablisti, cel putin la mine in oras)

    Am mers permanent in banda cu downloadul(acum am vreo 710 Kb/s la banda de 6 Mbs) - alt punct slab la cablisti, cel putin la mine in oras.

    In acest timp mi-au dublat de doua ori banda(initial am avut 1.5 Mbs) si mi-au injumatatit pretul in doua randuri, toate fara sa cer eu nimic(cerere, birocratie).

    M-am plans odata si nu am mai scapat de echipele lor tehnice care veneau sa masoare circuitul, sa seteze naiba stie ce si sa ma intrebe daca sunt multumit.

    Asta in provincie. Am amici care imi spuneau ca in Bucale lucrurile nu stai chiar asa bine, insa sunt mai multumiti decat de netul de la cablisti.

    In concluzie, recomand serviciile clicknet.
    • 0 (0 voturi)    
      instalare (Marţi, 14 iulie 2009, 19:56)

      gica [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      sambata la 1 la inchiderea programului m-am dus sa le zic ca vreau dolce+ net.
      luni le aveam instalate. luni dimineata.
      deci instant
      miercuri era si netul functional.
      mai cade , mai merge si nasol , dar nu am ce sa ma plang
      si am dat jos de pe torrenti si cu 1 mega la o conexiune de 6.
  • 0 (0 voturi)    
    infectii de la romtelecom (Marţi, 14 iulie 2009, 23:50)

    vali [anonim]

    am abonament la romtelecom. nu va luati abonament de internet de la idiotii astia ca se intrerupe des. da des. cei mai infecti
  • 0 (0 voturi)    
    Baietzi, am Clicknet de 6 M de 2 ani .... (Miercuri, 15 iulie 2009, 7:05)

    Gigitehnologu [anonim]

    .... si sunt foarte multumit.
    Si de cum merge si de suportul tehnic din partea lor (sunt lemn tanase pe partea asta si m-au ajutat intotdeauna rapid si eficient).
    ii recomand.
    am sa trec pe noul abonament de 30 M
    chestie de marketing, insa daca sunt multumit, de ca mama naibii sa nu recomand clicknet, nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    abonament (Joi, 16 iulie 2009, 16:00)

    susanu [anonim]

    si yo am 2 mb/sec si de pe site-uri de vre-o 2 sapt descarc q 1 mb/sec a msi yo o intrebare...am inteles k abonamentul de 2 mb/sec se va mari la 3 mb/sec...e adevarat?
    • 0 (0 voturi)    
      nu pre te cred (Duminică, 26 iulie 2009, 18:03)

      kostely [anonim] i-a raspuns lui susanu

      ca sa descarci cu 1mb/s trebuie sa ai o limita de banda de 8mb/s
  • 0 (0 voturi)    
    vdsl (Marţi, 18 august 2009, 17:01)

    ovidiu [anonim]

    si eu sunt foarte multumit de romtelecom...foarte promti. inainte am avut rdc...desi au tarife mai mici si internetul mai "bun" calitatea lasa de dorit, te poarta de te ametesc, probleme dese cu internetul, in plus angajatii de la rdc nici nu stiu sa vorbeasca bine romaneste :)...asa ca am trecut pe romtelecom si sunt foarte multumit. astept sa introduca si in arad vdsl
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 31 decembrie 2009, 16:02)

    razvan [anonim]

    pana la urama nu am inteles..deci: patesc 2Mb
    asta nu inseamna 2056kb/sec?
    nu inteleg treaba cu impartit la 8???
    intru pe modemul de la romtelecom si scrie asa:
    Bandwidth Down/Up(kbps) 2048 / 512
    nu inseamna ca tre sa am download cu 2
    Mb????
    sau nu mai stim ...nimik despre astea?? care e pana la urma downloadul?