Posta Romana se teme ca ar putea avea probleme cu plata salariilor angajatilor in a doua jumatate a lui septembrie 2009

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 24 iulie 2009, 12:35 Economie | Telecom

Marius Vatavu, director general Posta Romana
Foto: AGERPRES
Posta Romana a inregistrat in primele cinci luni din acest an afaceri de peste 595,4 milioane lei, in crestere cu circa 3% fata de perioada similara a anului trecut, dar directorul general al companiei, Marius Vatavu, a avertizat vineri ca exista riscul unei probleme cu lichiditatile in a doua jumatate a lunii septembrie din acest an. Compania are in vedere un set de masuri a caror principal scop este asigurarea platii salariilor angajatilor.

"Ponderea semnificativa a fondului de salarii in cheltuielile companiei face necesara o incasare foarte buna luna de luna. Lipsa de cash care se manifesta atat la partenerii de stat, cat si la cei privati, ar putea crea o problema pe partea de lichiditati in Posta Romana, cel mai probabil de la jumatatea lunii septembrie a.c. In acest sens, conducerea CNPR are in vedere, inca de pe acum, un set de masuri pentru depasirea acestei situatii. Aplicarea acestor masuri are ca principal scop asigurarea platii salariilor angajatilor Postei Romane", a declarat Marius Vatavu, directorul general al Postei Romane.

In primele cinci luni ale acestui an, Compania Nationala Posta Romana (CNPR) a inregistrat o cifra de afaceri de peste 595,4 milioane lei, in crestere cu 2,6% fata de aceeasi perioada a anului trecut. Veniturile totale ale CNPR au depasit 623,2 milioane lei, cu peste 24,9 milioane lei mai mult decat in primele cinci luni din 2008.

Conform datelor CNPR, la sfarsitul primului semestru al anului 2009, numarul mediu de angajati era de 35.607 aproape la acelasi nivel ca in perioada similara a anului trecut, cand numarul mediu de angajati era de 35.801 persoane.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

3271 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    cum naiba (Vineri, 24 iulie 2009, 13:06)

    scepticu [utilizator]

    reusesc firmele private de mesagerie sa aiba profit la greu si posta romana nu?

    Si cum reusesc privatii astia sa se miste atat de repede?

    Ar trebui starpiti privatii astia , zau asa !
  • 0 (0 voturi)    
    Politizarea postei (Vineri, 24 iulie 2009, 13:18)

    un mic negru [anonim]

    Ce facem drafi alesi ai PDL care ati politizat toata POSTA ROMANA? De ce ati schimbat toti directorii si sefii de departamente plus o parte din sefii de serviciu si ati pus in locul lor oameni ai PDL-ului? Ati adus numai oameni care nu au ce cauta in POSTA, fara experienta si care au afaceri dubioase si care instiga la actiuni ilegale.
    Nu va mai ajung banii pentru campania electorala?
    Asa vreti sa distrugeti si Posta singurul bastion neatins pana acum de distrugerea pe care ati adus-o tarii.
    Un turmentat.
  • +2 (2 voturi)    
    aaa, posta romana (Vineri, 24 iulie 2009, 13:33)

    Ozzi [anonim]

    Posta romana care se misca mai incet ca melcul? Posta romana care iti umbla in colete? Posta romana ai carei angajati se poarta cu tine ca si cum ti-ar face o favoare?

    Posta romana ar trebui desfiintata. Sau privatizata.
    • 0 (0 voturi)    
      meditati si nu comentati (Joi, 27 august 2009, 17:38)

      vasilev [anonim] i-a raspuns lui Ozzi

      posta se misca ca melcul? inseamna ca nu ai trimis nimic cu posta sau doar nu iti place de angajatii postei . Sunt un angajat al companiei care lucreaza pentru 2 posturi si e platit 800 ron pe luna lucrez zilnic de la 7 la 17 . incearca si tu.
  • +2 (2 voturi)    
    Imposibilitatea platii cu cardul (Vineri, 24 iulie 2009, 14:17)

    Edy [anonim]

    Pe langa viteza melcului, desfacerea coletelor sau atitudinea angajatilor, un alt aspect negativ ar fi imposibilitatea de a plati cu cardul pentru serviciile prestate de Posta Romana. Sau tehnologia moderna nu a ajuns aici?
  • 0 (0 voturi)    
    cum adica (Vineri, 24 iulie 2009, 14:32)

    ratza [anonim]

    numar mediu de angajati?
  • 0 (0 voturi)    
    atentie la pana de vultur (Vineri, 24 iulie 2009, 15:31)

    ion [anonim]

    Sa nu se incerce greva si blocarea platii pensiilor . Sindicatul este instigat relativ constant de agitatori comunisti. Scopul micilor kgb-isti este bomba pana la alegeri si sa incerce atacul la Basescu.
    Jos iliescu!
    • 0 (0 voturi)    
      anonim vei muri (Luni, 3 august 2009, 21:13)

      anti golani [anonim] i-a raspuns lui ion

      bai tu esti...asa cum esti..ce treaba are comunistul de bashicur in toata treaba asta...voi postasii sunteti varza ciorditori de colete
      • 0 (0 voturi)    
        postasii fura?!?!??! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:25)

        nul [anonim] i-a raspuns lui anti golani

        bai puta ,postasii nici n-au acces la colete ,tu esti cam prost informat
  • +1 (1 vot)    
    suin (Vineri, 24 iulie 2009, 15:43)

    monica L [anonim]

    Un astfel de suin imbuibat e director general al Postei...wow, te pomenesti ca o fi avind si un MBA la distanta....l-as obliga sa faca munca de postas pe teren un an de zile, sa capete o alura de om normal...
  • 0 (0 voturi)    
    am si eu temerea mea (Vineri, 24 iulie 2009, 15:59)

    client [anonim]

    oare mai imi primesc pachetul sau il rechizitioneaza sa plateasca salariile. chiar si in natura.

    nu e bine. nu e deloc bine.ce se intampla, insa era de asteptat, iar astia o lalaie pana ori scapa ori da coltul. si nu e vorba doar de posta aici.
  • 0 (0 voturi)    
    faliment (Vineri, 24 iulie 2009, 16:16)

    edi [anonim]

    la momentul actual au niste tarife de nici nu ma mira ca nu au de unde plati, eu daca as conduce posta romana as dubla preturile ca tot as fi mai jos ca privatii dar as concedia 99% din angajati, si la cei noi as mari cu 70% fata de ce au acum angajatii astia gretzoshi
    dar nu conduc posta, conduc doar masina si bicicleta
    oricum, atitudinea angajatilor de azi din posta de stat e mizerabila!!!
    • 0 (0 voturi)    
      e o tara populata? (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 0:31)

      elena [anonim] i-a raspuns lui edi

      gretzoshi??? toata natia romanilor e gretzoasa, nu doar simplii salariati ai postei romane! suntem o tzara d gretzoshi!!
      puturoshi, mancacioshi(ne mancam unii p altii) dar foarte fitzosi de altfel!!! deh, cine mai e ca noi, ca doar unii-s romanii p Pamant!!!
  • +1 (1 vot)    
    posta rapida - exemplu real (Vineri, 24 iulie 2009, 18:21)

    vveninosu [utilizator]

    am incercat sa trimit un plic cu documente prin posta rapida, in romania (distanta 300km), dar mi s-a spus ca daca il dau joi, ajunge luni. motivatiile nu le-am retinut, pt ca eram socat inca de raspuns. m-am dus la un curier rapid, si pt acelasi pret, a ajuns a doua zi dimineata.

    acum, ca vad in poza cine e director, incep sa nu ma mai mir
  • 0 (0 voturi)    
    sa dea faliment (Miercuri, 9 septembrie 2009, 2:30)

    dark [anonim]

    sa dea naibii faliment. au niste servicii execrabile si scarbele alea te servesc intr-un mod...nici nush cum sa zic. bv firmelor particulare.
  • 0 (0 voturi)    
    A fost si nu mai este (Marţi, 22 septembrie 2009, 19:12)

    mihai dinescu [anonim]

    Daca tot ne-a spus cu cat au crescut veniturile si a uitat sa ne spuna si de cheltuieli AGA si CA l-au schimbat in 21 .09.2009. Oare de bun manager ce era?
    Duca-se de unde a venit.
  • 0 (0 voturi)    
    salarii (Luni, 5 octombrie 2009, 11:24)

    ionascu codrut [anonim]

    stie cineva cat ia un factor postal lunar? in afara de "ciubuc"!!!
  • 0 (0 voturi)    
    de rahat (Joi, 3 decembrie 2009, 15:04)

    anonim [anonim]

    da i dracu cu posta lor sunt niste capuse care traiesc pe spatele altora,au furat si fura toti incepand cu soferii si terminand cu dirigintii care cer bani postasilor in fiecare luna ca asa a fost de cand lumea si pamantul in posta ca salariatii din oficii sa dea bani dirigintilor , adica favoruri.am mai trimis un mail acum o luna si nu a aparut si stiti de ce ?pt ca am dreptatae si se simt cu musca pe caciula.alea din birouri stau degeaba , sunt o groaza intr un birou , stau si freaca menta.lasa sa se privatizeze sa dea afara capusele in frunte cu actualul director
    • 0 (0 voturi)    
      sesizare (Joi, 14 ianuarie 2010, 10:12)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      bine ai zis ca trebuie sa umfli dirigintii nu se mai satura aduc toate neamurile in posta si nu ai nici un cuvant de spus esti bataia lor de joc
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 16:38)

    anonim [anonim]

    Incercati sa fiti o luna postas sa stai in frig 5-6 ore pe zi,sa numeri bani de plastic la temp. de 10-12 grade minus si apoi intrebati-va cine nu munceste.Oare nu ati avut nevoie de posta macar o data in viata?Fiti seriosi si nu mai vorbiti de rau acesti oameni care muncesc cu truda pentru bani putini.