Pe ultimul loc in UE

Comisia Europeana: 64% dintre romani nu au folosit niciodata internetul in 2008

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 4 august 2009, 19:55 Economie | Telecom

 documente
(04 Aug 2009) PDF, 361KB
64% dintre romani nu au folosit niciodata serviciile de internet in 2008, Romania clasandu-se pe ultimul loc in randul tarilor din Uniunea Europeana la acest capitol, arata un raport privind competitivitatea digitala publicat marti de Comisia Europeana. Conectivitatea scazuta este reflectata in rata de utilizare a internetului, majoritatea serviciilor de internet fiind folosite la un nivel mai scazut decat media in UE.

Comisia mai arata ca utilizarea achizitiilor publice electronice de catre companii depaseste media europeana, desi procentul firmelor care folosesc serviciile de e-guvernare este sub media UE.

Doar 26% dintre romani utilizau in mod regulat (cel putin o data pe saptamana) internetul in 2008 si doar 15% erau utilizatori frecventi (folosirea internetului in fiecare zi sau aproape in fiecare zi).

In medie in 2008, 33% dintre europeni nu au folosit deloc internetul in 2008, Romania aflandu-se pe ultimul loc la acest capitol. Raportul arata insa ca procentul romanilor care nu folosesc internetul este in scadere, dupa ce in 2006 si in 2007, 74% si respectiv 69% din populatia Romaniei nu au utilizat deloc serviciile de internet.

Romania se claseaza pe ultimul loc si la folosirea serviciilor de e-Guvernare. Bruxelles-ul evidentiaza insa ca dezvoltarea sistemelor eProcurement urmeaza un ritm pozitiv si ca numarul de licitatii in sistemul electronic de achizitii publice (SEAP - www.e-licitatie.ro) a crescut de la sub 2%, la peste 12% si aminteste de initiativa Guvernului de a lansa portalul e-Romania, care vizeaza reducerea costurilor administrative cu 30-70% pana la sfarsitul lui 2009.

In privinta gradului de penetrare a serviciilor de internet broadband in Romania, datele Comisiei arata ca acesta a ajuns la 11,7% in 2008, fiind al treilea cel mai scazut nivel din Uniunea Europeana.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

957 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    internet nu (Marţi, 4 august 2009, 20:20)

    clujean [anonim]

    dar in toata Europa nu sunt atatia insi care asculta manele pe telefon ca in rrominica, deci i-am spart!
    • -3 (5 voturi)    
      Good point! (Marţi, 4 august 2009, 20:37)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Ai perfecta dreptate.
  • +1 (3 voturi)    
    64% (Marţi, 4 august 2009, 20:37)

    ionp [anonim]

    64% din cati romani? care este sursa statistica pe care se bazeaza raportul? probabil nu prea conteaza..
  • +8 (8 voturi)    
    Dar voteaza (Marţi, 4 august 2009, 20:41)

    rov [anonim]

    Si sunt majoritari, din cauza asta romania va ramane mereu in lumea a 3 a. Iar interesul de la cuza pana in zilele noastre a fost sa pastreze intacta aceasta masa oarba de manevra, la care se adauga acum si primitivii in crestere exponentiala proveniti initial ca sclavi din india... Mare viitor.
  • 0 (4 voturi)    
    Initial (Marţi, 4 august 2009, 20:42)

    adik [utilizator]

    eram revoltat.
    Ce naiba, mereu numai articole negative. Nu cred. Vrajeala. Presa asta...
    Si am zis: ia sa citesc eu cu ochii mei, nu se poate sa fie chiar asa.

    Ups.
    Mai bine nu citeam.
    E mai rau decat am crezut. Suntem de rahat.

    Recomandare: nu va uitati pe statisticile din raport pentru ca veti deveni foarte pesimisti (rectificare: uitati-va doar daca aveti o bere langa voi).
    E naspa fratilor.
  • 0 (4 voturi)    
    Normal (Marţi, 4 august 2009, 21:14)

    Motul [anonim]

    Romania nu este codasa Europei numai la utilizarea internetului , ci la absolut toate domeniile ce tin de civilizatie , cultura.Barurile, carciumile, discotecile sunt permanent pline de tineri,care beau si se destrabaleaza.
    O cauza este si lipsa bazelor sportive,cele putine existente sunt la nivel de ev mediu. In Romania nu se construieste nimic , totul se fura ,in fruntea hotilor fiind autoritatile statului. Nicio sansa de civilizare !
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Marţi, 4 august 2009, 23:24)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui Motul

      cred si eu. Incultura noastra se datoreaza lipsei bazelor sportive.
    • -1 (1 vot)    
      Mai aveti de invatat (Miercuri, 5 august 2009, 0:03)

      Clau [anonim] i-a raspuns lui Motul

      Se pare ca nu ati calatorit in ALTE TARI unde chiar se devasteaza barurile de catre tineri si unde nu este seara sa nu se bata, asa ca nu mai vorbiti ca Romania ii asa si asa. Prima data aveti grijad e copii vostrii si apoi vb de alti. Nu suntem in urma cu nimic poate chiar inainte dar presa sl alti numai asta vor sa arate despre Romania
  • 0 (2 voturi)    
    Oare? (Marţi, 4 august 2009, 23:08)

    Adrian [anonim]

    Ceva e ciudat

    looking for a job or sending a job application .. 3% in 2008 adica pe locul 27 din 27

    totusi siteurile cu joburi sunt f cautate .. niciodata nu mi-am depus cv altfel decat online
  • -1 (1 vot)    
    iara "campionat" de autoscuipare pt."botanisti"! (Marţi, 4 august 2009, 23:37)

    lugojanul [utilizator]

    Iarasi un articolas de doi bani venit din occident si la care "românii" pun imediat botul sa se autoscuipe si sa se autoflageleze(ca deh,vine din occident,ca daca venea sa zicem de la rusi,bulgari sau unguri sa vezi ce mai sareau de c...r în sus tot aceia care se autoscuipa!);cunoastem deja tot repertoriul asta imbecil:"suntem de kkt",suntem barbari","nu ne vom civiliza niciodata" etc.etc.tot cretinarii din astea. O întrebare:voi astia carora atât va place sa va autoscuipati,va considerati si pe voi însiva de kkt,barbari,inculti si necivilizati s.a.m.d.???Si pe parintii,fratii,surorile si rudele voastre???Sau va excludeti din categoria asta???
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate, (Miercuri, 5 august 2009, 0:42)

      @lugojanul [anonim] i-a raspuns lui lugojanul

      suntem perfecti. Sa nu indrazneasca cineva sa spuna ceva rau despre Romania sau romani.

      La naiba cu el de internet, Romania e pe primul loc in UE la religie. Peste 90% din romani cred in ceva divinitate si probabil cred si in toate povestiile din biblie. Oh, stai asta nu e bine, e un semn al lipsei de civilizatie. Da lipsa de civilizatie pentru ca intr-o tara civilizata religia este doar o unealta politica pentru manevrat oameni. Daca "ti s-a ars vre-o siguranta" citind randurile astea faci parte din prostii care reprezinta cei 90%.

      Cred ca Romania e singura tara din lume unde o absolventa(cu diploma) de filozofie vorbeste despre religie de parca ar fi fost in ultimii ani in ceva manastire
    • +2 (2 voturi)    
      Evident ca nu. (Miercuri, 5 august 2009, 0:55)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui lugojanul

      Ne excludem.
      Dar tu iei lucrurile prea personal.

      Uita-te putin pe raport. O sa vezi ca suntem ultimii.
      Am incercat sa ma gandesc: da, suntem ultimii, dar ia uite ce dinamica "marfa" am avut noi.
      Nu a mers. Nici cu dinamica nu stam bine.

      NU spun ca sunte prostii lumii, dar avem unele "carente". Tre' sa recunoastem.

      Trebuie sa intelegi si tu ca romanii sunt cam amarati. Nu prea au, in ultima vreme, motive de bucurie. Unii sunt carcotasi din fire. Altii au un spirit critic "deosebit".

      Eeei, vorbe. Sunt multe cauze care conduc, uneori, la aceste vorbe de ocara ale romanilor depre neamul lor.

      Asta nu inseamna ca suntem tampiti.
      Asta inseamna cu totul altceva.

      Dar cei care ne spun ca suntem tampiti si ne autoscuipam, sunt prea siguri de ei si prea destepti pentru a cauta adevaratele cauze.