UPDATE3: Retelele operatorilor telecom, imediat dupa cutremur: Vodafone, Cosmote,  Romtelecom si Orange sustin ca nu au avut congestii in retele

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2009, 12:23 Economie | Telecom

Cutremurul cu magnitutdinea de 5,5 grade pe scara Richter, inregistrat miercuri in Marea Neagra care s-a resimtit si in Bucuresti, nu pare sa fi afectat functionarea retelelor operatorilor de telecomunicatii locali. Primul care a reactionat a fost Vodafone care a anuntat ca traficul s-a intensificat cu 30 minute, in special pe litoral, in Constanta si in Bucuresti, fara a se produce congestii. De asemenea arbitrul telecom a facut imediat un set de recomandari pentru utilizarea retelelor de telefonie dupa cutremur.

 "Dupa producerea cutremurului, traficul s-a intensificat in reteaua Vodafone, pentru o perioada de circa 30 de minute, in special pe litoral, in Constanta si in Bucuresti. In urma numarului crescut de apeluri simultane, s-a inregistrat o incarcare a retelei, fara a se produce insa congestii care sa afecteze utilizarea serviciilor Vodafone", au declarat pentru HotNews.ro, oficialii Vodafone Romania.

La scurt timp arbitrul telecom (ANCOM) a transmis un comunicat cu un set de recomandari pentru utilizarea telefoniei dupa cutremur.

Recomandari pentru evitarea blocarii retelelor de telefonie in cazul unui cutremur

"Retelele de telefonie au o capacitate limitata de gestionare a apelurilor. In situatiile de urgenta, o crestere subita a numarului de apeluri duce la suprasolicitarea retelelor si la blocarea acestora", se arata in comunicatul ANCOM.

Cum poti sa eviti blocarea retelelor de telefonie in situatii de urgenta?
  • da numai acele telefoane care sunt neaparat necesare;
  • scurteaza, pe cat posibil, conversatiile de pe telefon;
  • trimite mesaje scurte (SMS);
  • foloseste internetul pentru posta electronica (e-mail) sau mesaje instant;
  • daca familia si prietenii sunt in afara zonei afectate, roaga pe unul dintre ei sa le transmita celorlalti informatii despre situatia ta; in felul acesta vei da un singur telefon in loc de mai multe.
"In situatiile exceptionale (ex. cutremure, incendii, inundatii), trebuie sa dam prioritate cazurilor cu adevarat urgente. Telefoanele date doar pentru a discuta despre ce s-a intamplat sau despre orice altceva ce nu reprezinta o urgenta pot supraincarca retelele de telefonie. Serviciul de urgenta 112 nu va mai putea fi apelat pentru a raspunde la solicitarile celor aflati cu adevarat in pericol", mai avertizeaza autoritatea.

Cosmote: Din datele preliminare nu au fost inregistrate congestii, imediat dupa cutremur

Oficialii Cosmote sustin, de asemenea, ca datele preliminare nu arata congestii ale retelei de telefonie.

"In perioada imediata producerii cutremurului de astazi, 5 august 2009, din jurul orei 10:50, reteaua Cosmote a functionat in parametrii normali. Echipele tehnice care supervizeaza in mod constant performanta retelei au luat toate masurile necesare pentru a asigura functionarea in parametrii normali, chiar si in cazul unei eventuale cresteri bruste a traficului, constatate in mod normal in astfel de situatii. Din datele preliminare pe care le detinem, nu au fost inregistrate congestii sau alte probleme de functionare in reteaua Cosmote", au spus oficialii operatorului.

Romtelecom: Cresteri de trafic in Bucuresti si Constanta, fara congestii

Lipsa problemelor in retea este sustinuta si de catre Romtelecom.

"Dupa cutremurul de astazi, reteaua Romtelecom a functionat normal, nefiind inregistrata nicio congestie. In prima jumatate de ora de la momentul producerii cutremurului au existat cresteri de trafic in centralele care administreaza apelurile din zonele Bucuresti si Constanta (zona litoralului), cu varfuri de 10%, respectiv 5% fata de valorile dintr-o zi obisnuita. In mai putin de o ora de la momentul cutremurului, traficul a revenit la valorile normale", a declarat Cristina Popescu, director general Relatii Publice.

Orange: Cresterea traficului de voce, fara efecte semnificative asupra comunicatiilor

Cresterea traficului de voce in Bucuresti si Constanta este semnalata si de Orange, care sustine insa ca acest lucru nu a produs efecte semnificative asupra comunicatiilor.

"Fata de o perioada normala, dupa seism a fost inregistrata o crestere a traficului de voce in reteaua Orange in Bucuresti si in zona litoralului, fara efecte semnificative asupra comunicatiilor dintre clienti. In Bucuresti volumul crescut al traficului s-a mentiut timp de zece minute dupa producerea seismului, iar in zona litoralului timp de aproximativ 40 de minute", au spus oficialii Orange Romania.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2594 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    bulllshit (Miercuri, 5 august 2009, 12:31)

    cucu [anonim]

    am sunat de pe vodafone la 30 de secunde dupa cutremur,nada...nu se forma pur si simplu.
    • 0 (0 voturi)    
      bullshit reloaded (Miercuri, 5 august 2009, 13:09)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui cucu

      singurele retele care au functionat fara probleme au fost Cosmote si UPC .... in rest erau cazute toate ....
      • 0 (0 voturi)    
        romtelecom a mers (Miercuri, 5 august 2009, 14:13)

        lia [anonim] i-a raspuns lui cosmin

        eu am dat telefon de pe romtelecom la 15 secunde dupa cutremur si a mers. Apoi am primit un alt telefon cam la 5 minute.
    • -1 (3 voturi)    
      bullshit (Miercuri, 5 august 2009, 14:11)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui cucu

      si inteleg ca ai fost EXTREM de afectat de chestia asta, drept pentru care vrei sa ceri despagubiri de la operator...
      Telefonul trebuia dat fix la 30 secunde dupa cutremur, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Da cum sa nu si marmota .. (Miercuri, 5 august 2009, 12:33)

    Alex [anonim]

    Parca imi suna cunoscut acest discurs, cred ca e la fel ca autoritatile cind spun ca suntem pregatiti pt iarna, si ne prinde de fiecare data nepregatiti. Acum e doar o scaldare de imagine pe care profita la maxim, deoarece a fost un cutremur mic si oameni nu s-au panicat.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai cum sa fie congestie la Vodafone... (Miercuri, 5 august 2009, 12:35)

    Claude [anonim]

    .... daca reteaua nu ammers deloc? :))
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt de acord (Miercuri, 5 august 2009, 12:39)

    bellcross [anonim]

    In Vodafone nu mergea sa suni nici dupa 5 min nu mergea sa suni. Reteaua este cazuta era mesajul....
    LA cosmote din cate am vazut mergea asa ca.....
    • 0 (0 voturi)    
      mdea (Joi, 6 august 2009, 12:31)

      lol [anonim] i-a raspuns lui bellcross

      si tu esti unu din ala de are 15 telefoane si suna in disperare..tipic cosmote..mult si fara rost
  • -2 (2 voturi)    
    Cosmote a cazut o ora ! (Miercuri, 5 august 2009, 12:43)

    sxn [anonim]

    In Constanta Cosmote a fost cazut cel putin o ora . Eroare de conectare sau retea ocupata am avut afisat pe display-ul telefonului timp de o ora dupa producerea cutremurului .
  • +2 (2 voturi)    
    vodafone minte (Miercuri, 5 august 2009, 12:43)

    andrei [anonim]

    Am sunat eu pe Vodafone la cateva min dupa cutremur in Mamaia. Bineinteles ca nu se forma. In schimb Orange -ul a mers
  • 0 (0 voturi)    
    orange (Miercuri, 5 august 2009, 12:44)

    Monica [anonim]

    Nici Orange n-a mers. Evident! Fereasca Dumnezeu sa se intample vreo tragedie reala in Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    MINCIUNI ALE OPERATORILOR DE TEL MOBILA (Miercuri, 5 august 2009, 12:56)

    nane [anonim]

    - din 7 apeluri de test efectuate catre vodafone 5 nu mergeau.
    - din 7 apeluri efectuate catre cosmote 4 nu mergeau
    - din 7 apeluri efectuate catre orange 2 nu mergeau.

    Trageti singuri concluzia.
  • 0 (0 voturi)    
    SMS errrrrrror!!! (Miercuri, 5 august 2009, 12:59)

    robert [anonim]

    asta cu mesajele sa i-o spuna lu' mutu k trebuia sa incerc de 4-5 ori sa reusesc expedierea unui sms, asadar: nu e congestionat deloc :))))))
  • 0 (0 voturi)    
    Serviciul de urgenta 112 nu va mai putea fi apelat (Miercuri, 5 august 2009, 13:23)

    telco [anonim]

    Cate retele din Romania au setate pe rutele in asa fel incat daca se apeleaza numarul de urgenta sa se elibereze automat resurse pentru acel apel?

    Domnii de la ANCOM stiu asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ok si... (Miercuri, 5 august 2009, 13:25)

    Dorian [anonim]

    ...unde e problema? E normal sa nu functioneze in cazul unor probleme de genul acesta! Sunt fenomene naturale, ce afecteaza serios transmisiile GSM. Mai trist e cand nu functioneaza asa, din senin...
    • 0 (0 voturi)    
      Vodafone - la pământ (Miercuri, 5 august 2009, 13:44)

      A. [anonim] i-a raspuns lui Dorian

      Bun, trecând peste aiurelile jenante ale lui Dorian (<i>"Sunt fenomene naturale, ce afecteaza serios transmisiile GSM."</i> - Dorian, tu ai cumva şi drept de vot?) mă înscriu şi eu printre cei care au avut probleme cu Vodafone: în primele 3 minute după cutremur am încercat să apelez de 3 ori un număr - imposibil (nu se forma).

      Reţeaua Vodafone (fostă Connex) cred că e în România de vreo 10 ani, şi tot au probleme din astea şi zone încă neacoperite. Penibil...
  • +1 (1 vot)    
    Vodafone jenant! (Miercuri, 5 august 2009, 14:01)

    io [anonim]

    Timp de 10 minute de la producerea cutremurului nu am putut vorbi cu nimeni pe Vodafone (eu fiind de asemenea abonat al aceluiasi operator). Asta in timp ce colegii abonati la Orange vorbeau nestingheriti.
    Rusinica!
  • 0 (0 voturi)    
    Nici Romtellecom n-a functionat (Miercuri, 5 august 2009, 14:16)

    Mariana [anonim]

    Eu am incercat sa sun pe Romtelecom si nici macar el nu mergea. E enervant cum mint cu nerusinare ca n-a fost nicio intrerupere.
  • +1 (1 vot)    
    cosmote (Miercuri, 5 august 2009, 14:23)

    paris_love [anonim]

    cosmote a fost cel mai batzos !!! bravo lor !
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Miercuri, 5 august 2009, 16:01)

      unu [anonim] i-a raspuns lui paris_love

      cosmote a mers....este reteaua celor saraci si aia nu au bani sa sune :))...
      • +1 (1 vot)    
        lol (Miercuri, 5 august 2009, 16:11)

        zullu [anonim] i-a raspuns lui unu

        au mii de minute misiu, verifica ofertele si plangi. Se pare ca inca isi mai bat joc de tine ceilalti operatori.
  • 0 (0 voturi)    
    Vodafone a fost mort. Asa am aflat ca e cutremur (Miercuri, 5 august 2009, 18:29)

    M. [anonim]

    Ei, n-au avut congestii, pe dracu'! Eu stau la parter si nu am simtit cutremurul, dar formam un numar in momentul acela si mi-a arata retea picata la Vodafone de vreo 4 ori. La cutremurul trecut, tot asa mi-am dat seama ca a fost cutremur. Eram in Carrefour, nu s-a simtit cutremurul si am auzit o d-na intreband pe altcineva - "mi-a spus o cunostinta ca a fost cutremur... a fost?" automat am sunat-o pe mama, care era acasa si era reteaua picata. Atunci am stiut ca a fost cutremur intr-adevar. Tot Vodafone, ca nu am Orange - nici eu, nici ai mei. Ah, si va mai spu ceva... probabil nu or fi sesiyat "congestia", pentru ca eu de fiecare data cand sun in provincie pica reteaua intr-o veselie desi sun intr-un oras cu peste 30 de mii de locuitori, la 300 de kilometri de Buicuresti. deci de bine ce le merg retelele, nici nu or fi vazut astia de la Vodafone ca azi au fost mai multe apeluri. Niste nemernici!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai cum dracu... (Miercuri, 5 august 2009, 19:17)

    Vizitiul [utilizator]

    Doar nu o sa sustina ca nu le merge sandramaua...in felul asta e simplu sa dea vina ba pe terminale sau pe utilizatori etc...vezi asa zisul customer care care te face prost pe fata :)
  • 0 (0 voturi)    
    ANCOM - umbrela de vreme rea (Miercuri, 5 august 2009, 20:25)

    mm [anonim]

    Toata lumea stie, din experienta, ca operatorii mobili din Romania au mari probleme in sustinerea volumelor mari de trafic datorita investitiilor reduse in retea realizate in ultimii 5 ani. Au in schimb suportul asa numitei autoritati in domeniu, pe site-ul careia (www.anrcti.ro) gasiti o perla de slugarnicie si incompetenta: instructiuni de utilizare a telefoanelor in caz de cutremur! INCREDIBIL, ancom ne propune noua, utilizatorilor, sa nu folosim, pe termen nedefinit pana la urma, un serviciu pe care il platim! Si inca foarte scump! ANCOM a devenit umbrela de vreme rea a operatorilor mobili! Prin urmare solicitam Parlamentului Romaniei desfiintarea ANCOM pentru ca nu actioneaza in piata in favoarea utilizatorului roman, asa cum declara!