Veniturile UPC in Romania, in scadere cu 19% pana la 61 milioane euro in prima jumatate din 2009, pe fondul "competitiei intense"

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2009, 17:36 Economie | Telecom

Severina Pascu, CFO UPC Romania
Foto: UPC Romania
Veniturile UPC in Romania au scazut cu 19% in prima jumatate a acestui an fata de aceeasi perioada din 2008, pana la 61 milioane euro, conform datelor UPC Holding, care subliniaza "concurenta intensa, in special, in Romania", care a dus la scaderea veniturilor. Severina Pascu, directorul financiar al operatorului, sustine ca rezultatele au fost influentate de evolutia defavorabila a cursului valutar si de reducerea in medie cu 30% a tarifelor la serviciile de cablu TV analog in anul anterior.

“Veniturile UPC Romania in semestrul 1 2009 sunt influentate de cursul valutar care in 2009 a fost defavorabil, moneda nationala devalorizandu-se cu 15% fata de aceeasi perioada a anului anterior. In plus, la inceputul T2 2008, UPC a redus tarifele pentru serviciile de cablu TV analog in medie cu 30%, ceea ce s-a tradus intr-o scadere fireasca a veniturilor din serviciile TV in T1 2009 fata de perioada similara din 2008. Aceasta scadere a fost partial compensata de cresteri semnificative pe segmentele de TV Digital, internet si telefonie odata cu cresterea bazei de clienti cu 240% pe digital, 15% pe internet si, respectiv, de 18% pe telefonie la sfarsitul lui iunie 2009 comparativ cu aceeasi perioada a anului anterior", a precizat Severina Pascu, directorul financiar al UPC Romania.

In Europa Centrala si de Est, UPC intampina concurenta intensa in special in Romania

UPC Holding semnaleaza in raportul asupra rezultatelor financiare ale filialelor sale, concurenta intensiva, in special pe piata din Romania.

"Desi competitia este un factor intalnit pe toate pietele noastre din Europa Centrala si de Est, in Romania ne confruntam in mod special cu o concurenta intensa. In Romania, competitia a dus atat la o scadere a veniturilor din serviciile video si a veniturilor totale cat si a venitului mediu pe utilizator (ARPU) atat in primele trei luni cat si in primele sase luni din acest an comparativ cu perioadele similare ale anului anterior. Ca raspuns la nivelul competitiei din Romania, am implementat strategii agresive de pret si marketing", se arata in raportul UPC Holding.

Veniturile din trimestrul doi din 2009, mai mari decat in ultimul trimestru din 2008

In aceasta directie, directorul financiar al UPC Romania noteaza ca "in 2008 am implementat o strategie de pret si de marketing care au fost indreptate spre protejarea bazei de clienti iar in T2 2009 veniturile in lei ale UPC Romania au fost la acelasi nivel cu T1 2009 si mai mari decat veniturile T4 2008, reusind in acelasi timp cresteri semnificative pe segmentele TV Digital, internet si telefonie, ceea ce confirma ca strategia abordata in 2008 s-a regasit si in cifrele companiei".

Datele afisate de Ministerul de Finante arata ca in 2008, UPC Romania a inregistrat afaceri de 137,6 milioane euro, in scadere cu 17,7% fata de anul anterior, iar pierderea neta a companiei a crescut cu 45,2% pana la 100,1 milioane euro.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1255 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    ASA LE TREBUIE (Vineri, 21 august 2009, 17:55)

    NELU FRIZERU [anonim]

    Sint scumpi si trateaza inegal vekii abonati fata de noii abonati plus ca ofertele lor cu DVR nu prea intereseaza...Deci mai cautati solutii. Adica puneti-va preturile unde le au ceilalti. Preturile mari n-aduc profit neaparat.
    • +4 (4 voturi)    
      Exact!! (Vineri, 21 august 2009, 19:40)

      mihnea [anonim] i-a raspuns lui NELU FRIZERU

      faza cu clientii o stiu foarte bine pt ca am lucrat o perioada la ei ...isi bat joc de clientii vechi,partea de suport tehnic este la pamant...si sa nu uitam implementarea serviciului dvr care nu are sustinere din partea infrastructurii...
  • +3 (3 voturi)    
    upc (Vineri, 21 august 2009, 17:57)

    cONSUMATOR [anonim]

    si ce face upc ca sa nu/i scada profiturile>
    de la 1 iulie platesti mai mult...cica drepturile de autor, scoate rai uno din grila si in zona de vest posturile unguresti face pachet separat pentru 4 ron si cele sirbesti pentru 5 ron.
    daca faci reclamatiii ei au stipulat in contract ca au dreptul pe parcursul contractului sa mareasca preturile, opc nu stie toate astea, sau nici un angajat opc nu are upc: televiziune, net sau telefon???????????
  • +3 (5 voturi)    
    la mai mare! (Vineri, 21 august 2009, 18:02)

    Cosmin [anonim]

    La ce servicii ofera ar merita sa dea faliment ! competitia intensa my ass ...
  • +2 (4 voturi)    
    gsp (Vineri, 21 august 2009, 18:07)

    miu [anonim]

    nici in zi de azi nu se vad gsp=urile tv pe upc, plus multe alte lipsuri, nu e normal sa scada si incasarile?
    • 0 (0 voturi)    
      O sa fie curind... (Luni, 14 septembrie 2009, 17:02)

      Tetelu [anonim] i-a raspuns lui miu

      O sa ai curind GSP-urile pe UPC. Va fi VoD sau PPP (cum vrei sa-i spui). Cam 1 - 3 euro per transmisiune directa si 1 euro per emisiune.
  • +3 (3 voturi)    
    Servicii proaste si scumpe (Vineri, 21 august 2009, 18:49)

    mircea [anonim]

    Servicii de proasta calitate,tarife mari, nu stiu cum de mai sant pe piata,pe cine mai pacalesc...
    Nu au o straregie pe termen lung sant veniti la noi ptr jecmanit,ptr asi tripla veniturile
  • +2 (4 voturi)    
    foarte slabi.... (Vineri, 21 august 2009, 19:05)

    horia [anonim]

    upc va pierde si mai mult in viitor,cel putin de vechii clienti isi bat joc si pe masura ce rds-ul vine in alte orase clientii upc migreaza la ei.si de ce nu?upc are cele mai mari preturi,cele mai proaste grile de programe tv. si cea mai proasta calitate a serviciilor.indemn pe toti sa "plece "de la upc!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    mai 3 luni (Vineri, 21 august 2009, 19:55)

    ZVrk [anonim]

    Am facut greseala sa semnez cu ei contractul "de fidelitate" pe doi ani. Ce am obtinut? Pret ca la RDS si ... injumatatirea numarului de programe de atunci si pina acum! Da, m-au fraierit, dar nu mai am decit 3 luni si fraieri o sa ramina ei!
    Iar la capitolul nesimtire, cind le-am spus sa deschida conturi la mai multe banci, sa poata lumea sa plateasca fara comisioane, mi-au raspuns sa deschid eu cont la banca unde au ei cont, ca lor asa le convine mai mult.
    Si mie imi convine sa-i las cu nesimtirea lor!
  • +2 (2 voturi)    
    upc de cacao (Vineri, 21 august 2009, 20:01)

    alexandru [anonim]

    Telefonul au inceput sa-l intrerupa cite 2,3 zile de si este ton la aparat nu il poti folosi, smecherie 'a la upc !
  • +1 (1 vot)    
    foarte bine (Vineri, 21 august 2009, 20:11)

    becsi [anonim]

    upc isi merita soarta. isi trateaza clientii cu dispret. au o grila de programe tv proasta si scumpa. mi-am reziliat contractul cu ei.
  • +1 (1 vot)    
    monopol (Vineri, 21 august 2009, 21:22)

    monopol [anonim]

    Singurul atu al UPC-ului a fost monopolul dar acolo unde are concurenta pierde fara drept de apel
  • +1 (1 vot)    
    UPC fara GSPTV (Vineri, 21 august 2009, 21:41)

    Andrei [anonim]

    Campionatul intern de fotbal. Asta o sa-i omoare.
  • +1 (1 vot)    
    Asa, foarte bine deci (Vineri, 21 august 2009, 23:45)

    Superman [anonim]

    nu pot sa spun ca nu ma bucur pentru cadere. o merita!
  • +1 (1 vot)    
    las' ca-si ia tampitul de Poclid banii de la UPC (Sâmbătă, 22 august 2009, 0:51)

    anonim [anonim]

    Nu gaseste nimeni ac de cojocul unui escroc cu numele de Poclid, amploiat al UPC Botosani, spagar de cinste, platit de UPC la rang de director, desi n-are nici macar o juma de faculta...aia de la UPC- s niste boi incaltati pen ca tolereaza unul ca asta, ba mai mult il si platesc...UPC-uita-te, banii tai-banii tai...
  • +1 (1 vot)    
    imagine negativa (Sâmbătă, 22 august 2009, 20:18)

    Radu [anonim]

    UPC si-a creat o imagine negativa cam peste tot in special in presa on-line, prin comentarile clientilor cum sunt cele de mai sus, bloguri, forumuri, etc.

    UPC simte lipsa clientilor pe 2-3 play. Nu au fost niciodata interesati de a atrage clientul de pe TV si pe internet si telefonia fixa. De fapt internetul si telefonia fixa sunt furnizate de o calitate execrabila. In special internetul. Vitezele care sunt afisate pe site sunt fictive si contractele pline de limite de trafic.
  • +1 (1 vot)    
    Servicii UPC (Joi, 27 august 2009, 8:28)

    IOAN [anonim]

    Servicii proaste, scumpe si descriminatorii. M-am saturat.In noiembrie 2007 mi-am luat Dolce, eftin si bun. Am cerut pe e-mil directorului UPC Galati si serviciului comercial, decuplarea, m-au decuplat in decembrie si mi-au trimis facturi pana in aprilie 2008. Si astazi am primit o scrisoare de la o firma de recuperatori, vor banii pe perioada cand mi-au taiat cablul. Va rog sfatuiti-ma cum sa scap de ei?