Corespondenta din Amsterdam

UPC: canale tv in format HD, cautare in programele tv si inregistrarea serialelor

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 11 septembrie 2009, 13:19 Economie | Telecom

UPC va lansa in Romania la 29 septembrie un pachet de canale tv in format High Definition (HD), a declarat vineri Bert Holtkamp, vicepresedinte de comunicare al UPC Holding. Mai mult, pe 15 septembrie, operatorul introduce in Romania doua noi servicii pentru abonatii la televiziunea digitala cu Digital Video Recorder (DVR), respectiv unul ce permite cautarea dupa anumiti termeni in lista de programe tv, si unul de inregistrare a serialelor tv.

Anterior acestui anunt, UPC anuntase ca va introuduce serviciile tv HD in toamna acestui an, respectiv un pachet de opt canale tv: TVR, PRO TV, HBO, Eurosport, History Channel, National Geographic, Fashion TV si BBC.

Oficialii UPC Romania nu au dorit sa precizeze vineri daca lista canalelor va ramine aceeasi la lansarea de pe 29 septembrie.

Tot vineri, Andrew Kearney, vicepresdintele marketing UPC Holding, a anuntat lansarea in perioada urmatoare a doua noi servicii pe platforma digitala cu DVR: "Serious linking" si TV Search. In Romania, cele doua servicii vor avea alte denumiri si vor fi lansate pe 15 septembrie 2009.

Primul permite inregistrarea serialelor tv printr-o singura setare, iar cel de-al doilea va oferi posibilitatea cautarii dupa anumiti termeni, precum titluri sau actori in lista de programe tv.

Cele doua servicii, precum si pachetul de canale in format HD, vor fi disponibile doar abonatilor la serviciile tv digitale cu DVR.

In plus, Andrew Kearney a precizat ca UPC testeaza un nou serviciu pe platforma tv digitala, adresat copiilor. Numit KidZone, serviciul este o platforma care aduna programele tv pentru copii, acestia avind la indemina o interfata pentru a-si alege programele. "In Romania, estimam lansarea acestui servciui in prima jumatate a anului viitor", a mentionat Kearney.

De asemenea, UPC Holding intentioneaza lansarea treptata a serviciilor video on-demand in mai multe tari din S-E Europei. Momentan, compania ofera astfel de servicii in Ungaria, iar oficialul UPC spune ca "in acest an, aceste servicii vor mai fi lansate intr-o inca alta tara din regiune".


Citeste mai multe despre   






















8015 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    UPC (Vineri, 11 septembrie 2009, 13:33)

    Dan [anonim]

    Consider ca UPC are tarife prea mari pentru serviciile si calitatea oferite. Faptul ca au monopol in anumite orase le permite sa stabileasca tarife si grile tv. discretionare. Normal ar fi sa putem alege operatorul de cablu. De exemplu in Tulcea nu este posibil asa ceva. Din prima secunda as pleca de la ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Digi (Vineri, 11 septembrie 2009, 14:11)

      ssleek [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Pai pleaca! Dar toti sunt la fel. Din aceleasi motive ca si tine, am ales DigiTV unde pretul este putin mai bun. Cu dezavantajul ca atunci cand este o furtuna puternica (din aceea de vara), se intrerupe semnalul. Dar in rest, este mai ieftin si e OK.
  • +4 (6 voturi)    
    upc si rds =talhari (Vineri, 11 septembrie 2009, 14:11)

    gik [anonim]

    upc si rds si-au impartit orasele ; nu se baga o retea peste cealalta pentru a-si eficientiza costurile si pentru a stoarce cat mai multi bani de la utilizatori nu exist concurenta reala decat doar in bucuresti poate
    • 0 (0 voturi)    
      Posibil tilhari (Vineri, 11 septembrie 2009, 14:46)

      Plugaru [anonim] i-a raspuns lui gik

      Dar eu sint foarte multumit de Digi. E adevarat ca imi pica semnalul cind e nor gros sau ploua tare. In rest, impecabil. Ce anume altceva mai vrei? Au citeva zeci de canale titrate f bine. Au sonor acceptabil....ce anume ai vrea ? gratis?
      Sper sa introduca si ei HD sau ma mut la UPC. Oricum demna de lauda initiativa de a lansa si la noi pachet HD. La mai Mare
    • +2 (2 voturi)    
      Nu stii ce vorbesti (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:05)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui gik

      Asa este in toata lumea cu CABLUL. Dar vezi tu, nu e monopol deoarece nu-ti interzice nimeni sa-ti pui antena pt tv prin satelit. In curand Romtelecom cica va lansa IPTV.

      Iar la internet, RDS s-a bagat cu serviciul FiberLink peste UPC de vreo doi ani. Daca locuiesti intr-un oras, nu cred ca nu ai si o retea de cartier ca alternativa. Mai adaugi si Romtelecom si uite ca ai destule oferte.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e chiar adevarata .... (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:38)

      Flamer [anonim] i-a raspuns lui gik

      Nu e adevarat ca cei doi provideri si-au impartit orasele intre ele, cel putin nu cand este vorba de orase mari. Un exemplu concret este Cluj, unde acuma de ceva vreme UPC avea monopol, pana nu a "intrat" peste ei RCS-RCS. Si in momentul respectiv a inceput lumea sa migreze catre RDS. Mai putine canale tv, dar si pret mai accesibil (la UPC majoritatea sunt canale de umplutura), internet (fiberlink) care depaseste ca si performante internetul de la UPC, la un pret asemanator cu UPC. Avantajul UPC e ca are niste servicii in plus gen DVR, care suna bine .... insa in viata de zi cu zi, un om obisnuit nu prea are la ce sa-l foloseasca,
      • 0 (0 voturi)    
        in atentia OPC (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 13:12)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Flamer

        RDS face mai nou contracte pe care le poti rezilia cand vrei; UPC nu! la fel si Vodafone, cu care daca te pricopsesti asa ramai un an sau doi! trebuie interzisa conditionarea duratei abonamentului.
    • +1 (1 vot)    
      RCS RDS se baga peste UPC... (Vineri, 11 septembrie 2009, 17:27)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui gik

      ... cel putin in Bucuresti. Eu sunt in zona UPC si am TV + internet + telefon + mobil de la RDS. Vremea monopolurilor a trecut ;)
  • +1 (1 vot)    
    Nu-i bai (Vineri, 11 septembrie 2009, 14:28)

    unul-altul [anonim]

    Concurenta vine cu IPTV in curand. :-)
  • 0 (0 voturi)    
    UPC? ce gluma (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:20)

    Bocanila [anonim]

    UPC are cele mai proaste servicii la preturi piperate. Lucratorii de la casriile UPC sunt artagosi, nervosi, needucati lipsiti de politete fata de clienti. De telefonie, cand doresti sa faci o reclamatie, e gluma, trebuie sa stai cel putin o ora si jumatate sa asculti muzica, caci oeratorii "sunt ocupati". Semnalul TV lasa de dorit . Multumesc ca nu am internet (super nashpa la UPC) si nici telefonia lor de maro.UPC=0 PS Nu stiu cum e in alta parte , dar cu tzeparii astia mi-a ajuns.
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 11:01)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui Bocanila

      lucratori artagosi, cei de pe teren putitori si spagari, nu-si respecta niciodata termenele de instalare cu care se lauda. la instalare splitterul de pe casa scarii l-au lasat in aer, agatat de fire, nu l-au fixat pe perete. mizerie lasata in urma lor, splitterul vechi schimbat lasat aruncat pe jos. la serviciul clienti astepti o vesnicie si asculti muzica pana prinzi pe cineva. insa... tv-ul si internetul merg brici cu o singura cadere in 2 ani. telefonia e acceptabila. sincer, prietenii pe care ii am pe rcs-rds imi invidiaza netul de la upc.
  • +1 (1 vot)    
    nu mai comentati aiurea (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:22)

    suca [anonim]

    eu am in casa si upc si rds ca televiziune.
    upc-ul are calitate si rds-ul are liga 1.
    nu se compara calitativ rds-ul cu upc-ul.
    rds-ul are doar analogic, daca vrei digital iti pune palnie pe casa si cum spunea cineva mai sus, la e furtuna te uiti pe geam.

    cum de altfel nu poti compara internetul de la rds cu cel de la upc.

    rds este cel mai bun furnizor de internet.
    upc-ul este cel mai bun furnizor de CATV.

    asta-i parerea mea...
    • 0 (0 voturi)    
      Probleme grave la calitatea serviciilor la ambii (Duminică, 13 septembrie 2009, 9:30)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui suca

      Am avut probleme si cu RDS si cu UPC. RDS face niste contracte de mori cu zile pana sa le reziliezi - aici ar fi fain daca s-ar autosesiza OPC. Ijn plus, la RDS suportul tehnic vine cateodata cu niste explicatii ca daca esti cat de cat de meserie te tavalesti pe jos de ras. La UPC orice problema comunici la serviciul de suport tehnic, capeti termen de 24h, da' pana nu suni de inca 2-3 ori nu se rezolva nimic, si oricum nu te poti astepta sa se rezolve ceva mai repede de o saptamana.

      Una peste alta, cre' ca in RO ambele sunt inca niste firme de cacao. Care o sa evolueze nu stiu.

      BTW, RDS e calitativ slab ca furnizor de internet. Ai banda larga la ei si preturi bune, da' daca faci peste internet chestii mai sensibile la chestii gen pierderi de pachete, ai rupt-o-n fericire. Sunt zile intregi in care la 2-3 minute odata ti se rupe conexiunea. Daca--ti ia un minut stabilirea sesiunii, iti dai seama ce fain e sa lucrezi in zilele alea.
    • 0 (0 voturi)    
      mai lipsea ceva (Luni, 14 septembrie 2009, 19:05)

      timo [anonim] i-a raspuns lui suca

      iar romtelecomul cel mai bun operator de telefonie fixa
  • +1 (1 vot)    
    Sunt foarte neatenti cei de la UPC (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:23)

    Ciprian [anonim]

    Eu m-am trezit intr-o zi cu "dosar de urmarire fiscala" de la UPC fara macar sa stiu sau sa banuiesc.
    Mi-am schimbat adresa si cand am plecat stiam ca mi-am platit cablu. Chiar am intrebat daca e totul in regula in momentul in care am plecat si mi-au spus ca "da". Nu aveti nici o datorie.
    Dupa un an si jumatate am primit un sms. "plateste urgent sau facem executare silita", totul pentru 30 lei.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vedem si la ce pret (Vineri, 11 septembrie 2009, 15:48)

    Tetelu [anonim]

    8 posturi HD la citi bani? TVR e cam demo la emisiuni, dar sper ca macar CL-ul sa fie cristal! Europe Legue pe PRO TV HD... HBO, NG. De abia astept!
  • -1 (1 vot)    
    of...romania... (Vineri, 11 septembrie 2009, 16:32)

    Mda [anonim]

    in america ai 200 posturi hd cu 50 usd/luna, la noi ai 5 posturi cu 150 euro/luna... :|
    • 0 (0 voturi)    
      Matale pe ce lume traiesti? (Duminică, 13 septembrie 2009, 9:24)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mda

      Io am telefonie fixa, internet de banda larga, si spre suta de canale TV (din care ma uit la jumatate, ce-i drept) la sun 25 EUR/luna. De la UPC. Daca le mai dau ceva sub 10 EUR/luna imi dau si un set top box acceptabil, cat sa pot da pause la emisiuni TV si sa inregistrez la ore fixe. Despre pretul pt. pachetul HD inca n-au zis nimic. Asa ca de unde ai dedus matale 150 EUR/luna?
    • 0 (0 voturi)    
      De unde ai scos pretul? (Luni, 14 septembrie 2009, 10:50)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Mda

      Man in ce lume traieste 150 de euro ??? pai nu o sa fie nici un abonat. De unde ai scos tariful asta??
  • 0 (0 voturi)    
    e ok oferta UPC (Vineri, 11 septembrie 2009, 22:53)

    Santana [anonim]

    UPC este totusi liderul global pe piata de cablu, iar daca la noi in tara inca nu sunt acolo unde ar trebui sa fie si aici ma refer la calitate, anumite schimbari se vad totusi si cred ca in curand vor fi mai puternici. Am internet si DVR de la ei si sunt multumit, desi varianta de soft pe care mi-au dat-o merge uneori mai greu. Au preturi mai bune decat concurenta,iar relatiile cu clientii s-au imbunatatit simtitor,am vazut asta. Am avut RDS,insa am renuntat la ei pentru ca aveam intreruperi si greseli de factura..
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de capul lor... (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 7:03)

    Radu [anonim]

    Oricum HD-ul nu-i va scoate pe UPCisti de la -100mil euro pierderi de unde se afla acum.UPC pe telefonie si net are o bruma de clienti.
    In prezent, la 4 luni de la lansarea vitezelor actuale pe internet, UPC inca nu ofera aceste viteze.
    Da, va urma in scurt timp Fiber Power dar inutil, despre retea nu spune nimeni nimic!