Vodafone lanseaza inaintea Zapp internetul mobil la viteze de 21,6 Mbps: Trafic inclus de 16 GB, la 27 euro/luna

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2009, 16:49 Economie | Telecom

Vodafone si-a lansat miercuri oferta de internet mobil ce promite viteze de transfer a datelor trei ori mai mari decat pana in prezent in retelele 3G, de pana la 21,6 Mbps pentru descarcare si 5,7 Mbps pentru incarcare, respectiv un abonament de 27 euro/luna (fara TVA), cu trafic initial lunar de 16 GB. Noile viteze de date mobile sunt posibile pentru inceput doar in anumite zone de afaceri si rezidentiale din Bucuresti. Vodafone o ia astfel inaintea Zapp, operator asteptat sa lanseze servicii similare in perioada urmatoare.

Modemul compatibil pentru noul abonament al Vodafone costa 19 euro (cu TVA)  pentru contractele incheiate pe o perioada de doi ani si 69 euro (cu TVA) pentru contractele pe un an. Traficul de date care depaseste 16 GB nu va fi taxat suplimentar, insa viteza corespunzatoare acestuia va fi de pana la 128 kbps download si 64 kbps upload. Noul abonament de Internet mobil si modemul de date compatibil vor fi diponibile initial in toate magazinele Vodafone din Bucuresti.

Conform informatiilor operatorului, reteaua proprie HSPA+ acopera in prezent cele mai importante centre de business, zone rezidentiale, precum si mai multe spatii exterioare din Bucuresti. Printre zonele acoperite de noua retea se numara centre de afaceri precum Bucharest Business Park, Romexpo, Camera de Comert, zone rezidentiale precum Pipera, Pajura, Straulesti, hoteluri printre care Marriott, Parc, Howard Johnson, Lido, Ambasador, Intercontinental, Majestic, si zone publice ca Piata Romana, Bulevardul Magheru, Piata Universitatii, Bulevardul Libertatii, Baneasa si Piata Unirii.

Zapp asteptat sa lanseze internet mobil la viteze similare in perioada urmatoare

Prin anuntul de astazi, Vodafone o ia inaintea Zapp, operator care si-a lansat la inceputul acestei luni reteaua HSPA+ ce permite viteze de transfer de pana la 3 ori mai mari decat cele oferite in prezent de reteaua 3G (7.2 Mbps) de pana la 21.6 Mbps la descarcare, si viteze de incarcare de 15 ori mai mari de la 384 kbps la 5.8 Mbps.

Lansarea serviciilor comerciale de la Zapp in aceasta directie sunt asteptate in perioada urmatoare, in prima faza urmand a fi oferite tot numai in Bucuresti.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2116 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    ...de ce nu falimenteaza retelele de cablu (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:36)

    Mowgli [utilizator]

    16GB/21.6Mbs = 2,1 ore internet/luna pentru 27 euro (fara TVA)
    • 0 (0 voturi)    
      buna poanta (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:55)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

      Daca tu te astepti ca wireless-ul sa depaseasca in bitrate sarma (de sticla sau cupru, nu conteaza), ti-as pune o singura intrebare: de la turn mai departe, cum transporti datele alea transmise pe mobil?
      Aha, pe 'wired'? Pai atunci ce-i opreste pe cablisti sa-ti duca tie acasa exact bitrate-ul care-l duc la un turn de mobil?
    • 0 (0 voturi)    
      viteza (Miercuri, 30 septembrie 2009, 18:52)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

      "de pana la 21,6 Mbps" adica orice intre 0 si 21.6Mbps....

      si fostul sistem wireless era intre 0 si 21.6Mbps
      si internetul din 2000 era intre 0 si 21.6Mbps

      cat iti garanteaza MINIM aia e intrebarea?
  • 0 (2 voturi)    
    serviciu de rahat (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:41)

    matrix [anonim]

    tot romtelecom cdma e mai tare si f ieftin..vodafone internet e sucks..pardon pt vodafone dar au servicii de internet f slabe.iti faci peri albe pana se incarca o pagina web...la ei
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Joi, 1 octombrie 2009, 15:00)

      ion [anonim] i-a raspuns lui matrix

      Asta e un serviciu ideal ptr cei ce au un notebook si nevoia de net mobil in scop navigare, business, etc nu ptr un gamer. Evident ca nu peste tot ai viteza maxima ci in zonele de 3G....cum nici pe Romtelecom nu ai tu mbs care scrie in contract.
  • +1 (1 vot)    
    O luati inatea cocalarilor (Miercuri, 30 septembrie 2009, 17:49)

    Alin [anonim]

    Oare nu era mai buna o exprimare de genul "...prin aceasta Vodafone devanseaza Zapp... " in loc de exprimarea colocviala "...prin aceasta Vodafone o ia inainte Zapp..."

    Vorba lui Nea Nicu Vacaroiu: parerea mea
  • -1 (1 vot)    
    care pe care??? (Miercuri, 30 septembrie 2009, 19:27)

    comy [anonim]

    pana la urma cine a lansat primul serviciul HSPSA+ ??? zapp sau voda ???
    nu ca ar conta asa mult cine e primul ci mai degraba cine ofera cel mai bun serviciu acoperire/cost

    http://www.dailybusiness.ro/stiri-it-c/zapp-a-lansat-prima-retea-hspa-din-romania-viteze-de-21-6-mbps-30406
  • 0 (0 voturi)    
    RDS&RCS (Miercuri, 30 septembrie 2009, 21:35)

    donache [anonim]

    Vine RDS-ul rapid din urma, ei au acoperire 3G mult mai buna. Degeaba lanseaza servicii de-astea Zapp si Vodafone daca cele de baza raman la 10e/luna. La RDS e max. 3,5e/luna 3GB. Suficient ptr. net mobil. Parerea mea.
  • +1 (1 vot)    
    poanta (Duminică, 4 octombrie 2009, 13:37)

    popescu george [anonim]

    dnilor vodafone este o rasuflare pe la spate am wirleless de la vodafone .este praf pina deschid o pagina ma apuca fiorii asa ceva nu ,tot romtelecomul ramine cu servicii bune si ft ieftine
  • 0 (0 voturi)