Internet gratuit de baza pentru cine are servicii de televiziune de la UPC

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2009, 17:34 Economie | Telecom

Clientii de servicii de televiziune (analogica si digitala) si telefonie ai UPC Romania vor putea accesa gratuit servicii de internet de baza, in special pentru browsing si email, a anuntat marti operatorul de televiziune prin cablu. "Nu am lansat acest serviciu pentru a ne creste numarul de clienti, ci pentru a ne respecta promisiunea de a face lumea digitala accesibila tuturor", spune Ariana Badin, director de comunicare al operatorului. Pentru internet gratuit este neaparat nevoie de un serviciu TV la UPC, iar cel mai ieftin abonament TV costa 20 lei/luna.

Pentru a beneficia de internetul gratuit de la UPC, cetatenii ar trebui sa detina neaparat un abonament TV prin cablu, in conditiile in care toate serviciille companiei, inclusiv cele de telefonie sunt furnizate prin cablu.

Serviciul de internet gratuit este unul de baza, cu viteza de până la 256 Kbps la download şi 64 Kbps la upload, util in special pentru email şi browsing si mai putin pentru descarcarea de poze sau fisiere audio.

"Nu am lansat acest serviciu ca sa ne crestem numarul de clienti, ci pentru a ne respecta viziunea si promisiunea UPC de a face "lumea digitala accesibila tuturor". Aceasta este o solutie pentru clientii cu venituri mici, care desi vor, nu-si pot permite internet", a declarat pentru HotNews.ro Ariana Badin, directorul de comunicare al UPC Romania.

Numarul total de clienti de servicii TV ai UPC, in scadere cu 15.400 utilizatori la 30 iunie 2009

Internetul gratuit al UPC vine in contextul in care numarul total al abonatilor UPC era de 1,24 milioane utilizatori la finele celui de-al doilea trimestru din acest an, in scadere cu 66.000 clienti fata de aceeasi perioada a anului trecut si cu 15.300 clienti mai putin decat trimestrul anterior din acest an.

Desi in al doilea trimestru din acest an numarul clientilor pentru serviciile de televiziune digitala a ajuns la 179.600 clienti, in crestere cu 32.300 utilizatori fata de primul trimestru din acest an, pe segmentul de televiziune analogica UPC a pierdut in perioada mentionata 48.100 clienti, ajungand la 912.900 abonati.

In al doilea trimestru din acest an, UPC avea 140.500 abonati la serviciile de telefonie fixa si 250.700 abonati la serviciile de internet, in crestere cu 18% si respectiv 15% fata de aceeasi perioada a anului trecut.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2490 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    browsing cu sau fara poze? (Marţi, 20 octombrie 2009, 18:08)

    Gill Bates [anonim]

    "util in special pentru email şi browsing si mai putin pentru descarcarea de poze sau fisiere audio"


    Oare autorul stie ce inseamna browsing? Oare stie cate imagini se downloadeaza accesand de exemplu hotnews?
  • -1 (5 voturi)    
    internet (Marţi, 20 octombrie 2009, 18:10)

    ionelcoroiu2009 [utilizator]

    mai avem 100 de ani sa ajungem din urma finlanda ! care are servicii de internet gratuit pentru toata lumea !!!!!!!!!!!!!! ( 6 MIL.LOCUITORI )
    • +4 (4 voturi)    
      Inca nu (Marţi, 20 octombrie 2009, 19:00)

      finlandezul [anonim] i-a raspuns lui ionelcoroiu2009

      De aici, din Helsinki, va anunt ca in Finlanda Internetul nu este gratuit. Si nici n-o sa fie. E adevarat ca accesul la broadband Internet a fost declarat drept legal al cetateanului dar asta nu inseamna ca e gratuit. Si dreptul la electricítate si la apa curenta sint considerate drepturi fundamentale cetatenesti dar asta nu inseamna ca sint gratuite ci, intr-o explicatie simpla, ca statul trebuie sa ofere (nu direct , desigur, ca statul nu e ISP :) ) o solutie pentru furnizarea acestor utilitati tuturor cetatenilor.
  • +7 (9 voturi)    
    Internet (Marţi, 20 octombrie 2009, 18:39)

    Laur [anonim]

    Cand plateam 41 de lei lunar doar pentru cablu+pachet discovery (dupa ce au crescut lunar cate 1 leu pretul), ii durea undeva ca nu prea stau pe acasa.
    Cand a venit RDS-ul in bloc repede au lansat promotia "reducem factura lunara daca semnati pe inca 2 ani". Bosorogii din bloc au pus botul, dar n-au realizat ca la jumatate de pret la RDS primeau discovery-urile gratuit+telefon fix+telefon mobil. Nu folosesc telefonia, dar le am.
    Mai tarziu au scos de pe analogic discovery-urile si le-au lasat doar pe digital (canalele de audienta taranesco-romaneasca, gen taraf, etno, otv, au ramas pe analogic, intrucat au audienta ridicata), obligandu-te sa-ti iei receiver digital sa vezi canalele preferate doar pe un televizor.
    Acu, cand au vazut ca le pleaca clientii in grup de cand cu "strategiile" lor, s-au gandit sa bage internetul gratis. Sa si-l bage lor undeva, eu nu vreau sa mai fiu in veci clientul lor, si nici al Romtelecomului.
    Acum cateva saptamani m-au sunat de la UPC (ramanand inca in baza lor de date, de pe vremea cand eram fraier client), sa ma intrebe daca nu ma intereseaza ofertele lor. Le-am zis foarte frumos ca, daca nu incheie convorbirea, ii trimit la origini.
    Bafta UPC, la fel tuturor firmelor care au profitat de pozitiile de monopol de le-au avut odata ca sa jecmaneasca oamenii.
    • 0 (0 voturi)    
      upc (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:51)

      nano [anonim] i-a raspuns lui Laur

      de romtelecom stiu si eu concret ca faceau asa zisele contracte pe 2 ani numa sa isi asigure traiul bun , dar de upc inca nu am observat nimic ce sa nu imi placa ,faza cu cablul tv e adevarata dar scrie si pe site clar ca tre sa iti bagi cablu tv ca sa ai si net , dar lasand toate la o parte nu e corect sa platesti ceva ce nu utilizezi de exemplu abonamentul tv ,daca ar fi corecti ar trebui sa iti faca factura in functie de de folosesti si prin cablul ala eu nu cred ca ei nu pot sa lase numai netul. deci eu zic ca si upc ul profita inca de situatie dar va avea aceeasi soarta ca romtelecom ul si va ajunge sa faca contracte doar cu prosti care habar nu au de ce platesc si ce folosesc.
  • +5 (5 voturi)    
    Tzeapa romaneasca (Marţi, 20 octombrie 2009, 18:45)

    mariusc80 [anonim]

    UPC este cea mai de suckcess firma ... m-am debransat acum 2 ani de la ei ... si dupa ce m-au tot rugat sa nu ma debransez au trecut la amenintari si somatii. Acum dupa 2 ani au inventat o factura pe care nu am platit-o ... pt servicii prestate la fre-o doua luni dupa reziliere.
    Ca sa nu mai vorbim ca oameni care au contract pe 2 ani cu pret fix (mama mea) sau trezit cu noi preturi.
  • -1 (5 voturi)    
    programe italienesti scoase din grila UPC (Marţi, 20 octombrie 2009, 19:01)

    Android [anonim]

    Niciun program de italieni in grila celor de la UPC, invantand scuza ca nu ce neintelegere de contract au avut. Acum in bloc a venit RDS, dupa ce a ignorat zona respectiva vreo 6 ani. Am sa ma reintorc la RDS, atat pentru programele pe care le ofera, cat si pentru pretul mult mai convenabil. Rusinica, UPC.
    • 0 (2 voturi)    
      U Pe Ce (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:00)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Android

      ...de acord (unde s-or gasi antene parabolice :)?)Te muti la un provider pentru ceea ce ofera, dupa un an te invita sa iti iei tv digital pentru a vedea programele favorite, dupa un alt an sunt scoase din grila. Nu mai punem la socoteala banda de internet
      • 0 (0 voturi)    
        parabolice upc (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:01)

        mihai69 [utilizator] i-a raspuns lui Ana

        antenele parabolice ale upc-ului sant furnizate in toata tara sub numele de focussat.daca intri pe pagina de web a focuss-ului vei vedea ca sant usor de procurat (custodie) inclusiv online.kit-ul de receptie este superior celui oferit de rcs-rds,dar grila de programe este mai slabuta.
  • +3 (5 voturi)    
    UPC??? (Marţi, 20 octombrie 2009, 19:15)

    Nicu [anonim]

    Eu am lucrat multi ani la UPC. Era o zapaceala si un haos permanent. Ideea este sa se factureze foarte mult si sa se livreze foarte putin. In toata Europa sunt abonatii nemultumiti.
  • +4 (6 voturi)    
    UPC Pacalici (Marţi, 20 octombrie 2009, 19:24)

    Etienne [anonim]

    La contractele TV pe 2 ani cu pret nemodificat au taiat aproape 20 de posturi dupa un an , pretinzand ca posturile acelea erau oferite promotional (mai mult de un an de zile???) alaturi de pachetul de baza; am refuzat invitatia de a trece pe Digital (asa puteam sa vad si posturile intre timp taiate din oferta pentru care semnasem pe 2 ani) mai scump. Cine stie cu ce smecherie mai veneau atunci?
    • 0 (0 voturi)    
      TOTI SUNT LA FEL, UPC,ROMTELECOM SI RDS (Joi, 8 iulie 2010, 21:19)

      FLORINET [anonim] i-a raspuns lui Etienne

      Voi spuneti de UPC si ROMTELECOM dar si RDS-ul e la fel.Am abonament DIGITAL BAZA SPECIAL si-n contract imi spune de stul de clar ca acel receiver e in custodie si cand colo ca nu domnule trebuie sa platesc chirie 6 lei pe luna si in plus de asta mai vine si cu acea taxa de mentenanta 5 lei pe luna.CICA ABONAMENT DIGITAL LA PRET DE ANALOG...VRAJEALA MARE.BAFTA !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Oferta? (Marţi, 20 octombrie 2009, 19:50)

    Micsa [anonim]

    Asta nu e oferta de a atrage clienti. Asta e oferta pentru un grup tinta foarte redus.
    Sa renunte UPC la limitarile practicate pe internet si intr-un an va avea cu cel putin 100.000 de clienti mai multi.
    Poate in viitorul apropiat, atunci cand TVA va fi ~22%, euro va fi de ~5lei, somaj, combustibilul mai scump, poate ca atunci aceasta oferta va atrage clienti.
    Dar atunci probabil ca vor avea pierderi pe digital so HD.
  • +3 (5 voturi)    
    jecmaneala (Marţi, 20 octombrie 2009, 20:35)

    cazymir [anonim]

    am avut contract cu upc pe 2 ani cu pret fix, au marit pretul, eu nu am fost de acord si am reziliat contractul si acum ma ameninta ca ma dau in judecata pentru ca sa le platesc taxa de reziliere. o sa ma judec cu ei pana-n panzele albe.sunt niste hoti care vor sa jecmaneasca clientii.
  • 0 (2 voturi)    
    Imaginea UPC (Marţi, 20 octombrie 2009, 20:48)

    Prostanacu [anonim]

    Am observat pe Hotnews.com si nu numai la toate articolele legate de UPC sunt in proportie foarte, foarte mare doar comentarii negative.
    UPC aduna comentarii negative de la clienti mai mult decat RTC/RDS.
  • +1 (1 vot)    
    Browsing cu pina la 256kbps?! (Marţi, 20 octombrie 2009, 20:54)

    burs [utilizator]

    ...daa, stim ce inseamna 'cu pina la 256kbps'.
    Problema mea e alta, m-am abonat la UPC pentru ca in zona in care m-am mutat inca n-a ajuns RDS-ul. Intru la ei pe site, completez un formular ca vreau abonament la ei si in citeva ore ma suna o domnisoara.
    Toate bune si frumoase, aleg ce varianta de abonament vreau pentru net si urmeaza surpriza: '-da stiti, ca trebuie obligatoriu si abonament TV! -Pai cum, ca pe site nu scrie ca e obligatoriu si abonament TV daca vreau net! -asa e, nu scrie, dar nu va putem da net fara TV'
    Acuma nu stiu daca e abuziv sa obligi clientul sa plateasca si pentru TV daca vrea numai internet, dar mi se pare o mirlanie si cert e ca platesc un serviciu pe care nu-l folosesc si de care n-am nevoie pentru ca nu ma uit la TV.
    Abia astept sa ajunga RDS-ul si aici...
    • 0 (0 voturi)    
      surprize (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:30)

      mihai69 [utilizator] i-a raspuns lui burs

      toti furnizorii,in speta fiind vorba de upc si rds,ascund anumite "surprize" neplacute pt clienti care ies la iveala abia dupa ce devin abonatii lor.eu inca sant abonat rds,este tentant sa ai servicii multe (cablu,net,telefon) la preturi minime,dar problemele tehnice sant multe iar relatia client-furnizor daca spun ca e mediocra atunci fac un compliment rds-ului,de fapt este jalnicacat despre lucratorii rds-ului, mai bine no-comment...
    • 0 (0 voturi)    
      si cam cum crezi ca vei avea interent de la rds? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:02)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui burs

      nu cumva tot prin cablu tv :D cine e patit stie!!!
      am avut un contract facut cu cei de la rds internet si hop se lipesc si aia de la tv ca se la platesc abonament tv. si ii zic la duduie ca nu am tv in casa (chiar nu aveam) si ca pe ea nu o intereseaza... netul vine pe cablu asa ca sa platesc... deci... concluziile le trageti singuri! spor ~
  • 0 (2 voturi)    
    Feriti-va de UPC ! (Marţi, 20 octombrie 2009, 20:56)

    jorj [anonim]

    Feriti-va de UPC , sint niste jepcari ordinari
  • +1 (1 vot)    
    serious? (Marţi, 20 octombrie 2009, 22:18)

    Gigel [anonim]

    "Nu am lansat acest serviciu ca sa ne crestem numarul de clienti..."

    Normal, incearca sa ii mentina macar pe cei care ii mai au!!

    Gura PR-ului adevar graieste ;)
  • 0 (0 voturi)    
    cele mai proaste servicii...la Upc (Miercuri, 21 octombrie 2009, 11:48)

    hernan [anonim]

    Am scapat cu greu de ei, au niste practici si niste clauze in contracte absolut hotesti, relatia cu ei nu se bazeaza pe incredere, ci pe maxim dispret: iti ofera mai nimic si prost dar iti cer banii fara rusine.

    Cu TV-ul: o abureala totala in grila de programe, apareau si dispareau programe peste noapte, ca mai apoi sa iti propuna sa cumperi de la ei receiverul digital. Penibil, o greta totala...

    Cu net-ul: cica broadband, dar de fapt cel mai infect net posibil, il foloseam si pt serviciu si se infunda teava de un banal data flow pt o aplicatie similara outlook. De streaming audio/video nici pomeneala, mai rau iti faceai nervi...

    Cu telefonul fix: nu exagerez - 75% din timp nu aveam ton, practic nu se respecta contractul, nu prestau serviciul pe care il plateam... iar cand i-am amenintat cu instanta, abia atunci m-au vizitat de vreo 3 ori pt verificari, fara niciun rezultat bineinteles.

    Nu va apropiati de Upc, va puteti frige cu floarea albastra.....